Prehistorická planeta

• USA Prehistoric Planet

Podívejte se na zázraky našeho světa jako nikdy dřív prostřednictvím tohoto působivého dokumentárního seriálu od Jona Favreaua a producentů Zázračné planety. Cestujte s námi 66 milionů let do minulosti, kdy pevninu, moře a nebe křižovali majestátní dinosauři a další úžasní živočichové. (Apple TV+)

Klajnik

S přihlédnutím oka 3/5, protože mám přírodovědné dokumenty prostě rád. Technologie je dobrá, takže to vizuálně vypadá dobře. Problém je jen v tom, že to informačně není moc nabité a tak u některých situacích pochybuji nad tím, jak mohou jisté věci vědět s určitostí. Jak mohou vědět, že si dinosauři kradli větývky z hnízd, aby si usnadnili stavbu vlastního? Možná je to spíše doměnka. Možná je to doměnka vysoce pravděpodobná, protože to mezi zvířaty může být dost běžné. Někde jsem to už slyšel u nějakého dnes žijícího druhu. Každopádně by se mi líbilo, kdyby Attenboroughův komentář nebyl tak úsporný a sděloval podstatně víc informací či toho, jak jsme došli k tomu, že z určitých faktů vyvozujeme určité hypotézi. Jasně, ono mi dává smysl, že byl T-Rex dobrý plavec, když přihlédnu k té stavbě těla, ale stejně bych chtěl vědět víc. ()

Evander

Velmi poutavý rádoby dokument s krásnou animací a skvělým Davidem Attenboroughem. Jedno zásadní kopnutí si však neodpustím – naprostá většina prezentovaného není z čeho vyvodit a je jednoznačně vymyšlená, hodnotím tedy jako hezkou pohádku 😉 ()

Johny M.

Fascinující podívaná plná spousty (aspoň co se do 5ti dílů vešlo) úžasnejch dinosaurů, moderovaná tím největším dinosaurem (v branži) Davidem Attenboroughem a podkreslená hudbou Hanse Zimmera. Nádhera. Ale nic moc novýho to nepřináší, především proto, že naprostá většina prostě musí být vymyšlená... ()

Davidkkk

Občas to vypadalo laciněji, lepší dokument o dinosaurech v dnešní době ale pravděpodobně nenajdete. Často úsměvný, poučný a hlavně hrozně sympatický projekt, díky vypravěčskýmu esu Attenboroughovi. 8/10 ()

Urukhaj98

S01: To, o co se spíše neúspěšně snažila Planeta dinosaurů, dotahuje Prehistorická planeta do konce a představuje skutečně důstojného nástupce Putování s dinosaury (já vím, všechny ty názvy pohromadě v jedné větě můžou být lehce matoucí) pro 21. století. Triková stránka seriálu je naprosto fenomenální a troufám si říct, že jsem fotorealističtější dinosaury nikdy nikde neviděl. Kam se v tomhle ohledu hrabe třeba třetí Jurský svět. Také hudba je naprosto famózní a já z ní bez přehánění uchcávám blahem, kdykoliv jí slyším. A Attenborough jako vypravěč nemůže zklamat snad nikdy. Boží. 10/10 ()

Ivo

Na digitální displej se už dnes dá namodelovat vlastně úplně všechno. No super. A legrační klokotající lidská mysl si stále vymýšlí a projektuje ty svoje iluzorní pohádky a obrázky a usilovně si hraje na koukání všemi směry prostorovými i časovými a vymýšlí si svoje moudré a zcela vážné "vědecké" modely o bytí a existenci, čemuž prý rozumí ze všech nejlépe (i když sama nemá ve skutečnosti ani potuchy jak a proč se tady na chvíli objevila): o tom jak to všechno vzniklo, probíhalo, je, bylo a bude a má ve všem úplně a bezchybně jasno. Tak to prostě je - a o miliónech a miliardách let tady odborně a sebejistě poučuje jakási malinká figurka zvaná člověk, co tu do svého neodvratného finálního rozkladu chaoticky pobude jejich maximálně dvouciferný počet. A při tom tak nějak úplně zapomíná na tu jedinou reálnou a podstatnou věc - zaměřit svůj pohled do sebe sama: zjistit "kdo" je opravdu ten nebo to co si tohle všechno vymýšlí, kdo ty obrazy v mysli vnímá, kdo má představu o tom, že "on" nebo "ona" je tohle tělo v okolním "světě", kdo chce dosáhnout to nebo ono, chvíli se cítí smutně, chvíli zase vesele a za pár okamžiků najednou Dvořák Largo, troška popela a všechny tyhle hříčky, představy, úspěchy, "já", svět a hromádky zlatých mincí nebo válených depresívních lejníček zmizí beze stopy. A často si ještě podvědomě myslíme, že to se děje jen těm ostatním (a na dušičky jim něco pěkného doneseme na hrobeček) a nechceme si naplno uvědomit a připustit že i tohle "naše" tělo za pár okamžiků také nenávratně zkolabuje a to naše iluzorní "ego"a celá naše představa světa se vším všudy zmizí a sousední hrobeček bude náš (i se všemi našimi "odbornými" a prehistorickými "znalostmi"). Ale samozřejmě teď (když koukáme na TV nebo na nějaké papíry popsané tím naším klínovým písmem) víme exaktně a přesně že je tu tedy tento vesmír, ve kterém se právě spořádaně nacházíme, víme jaké má přesné váhy, rozměry a celkové vlastnosti, že jednoduše a prokazatelně úplně sám vznikl skrze nějaký plánovaný výbuch před xx lety (jedno léto = oběhnutí naší malé pidi kuličky kolem větší zářící kuličky, kdyby náhodou někdo nevěděl),  víme kdy zanikne, že z kusů kamene se  sama vyvinula voda, pak se tam najednou objevily ryby co za chvíli vystoupily na břeh, no a pak tam byly 100 miliónů let ty velké obludy a tak se na ně teď milé děti pěkně podíváme (a slavný Honzík z Pokoje nám k tomu jako bokovku složil vznešenou rutinní nasamplovanou hudbičku). Takhle vypadali, takhle to přesně dělali, tím se zabývali, takové měli vnitřní touhy a problémy a takoví byli všichni kolem nich - u moře, u ledu,  v lese i v pouštích (a kdepak jsou asi teď? :). To je přece úplně jasné a vyplývá to z těch pár uschlých kostí, co jsme na pár místech nedávno vědecky objevili a je tak strašně užitečné to vědět a vymýšlet si to - moc nám to v pohřebním finále pomůže. No a z nich se pak před xxx milióny let vyvinula menší zvířátka, opičky a z nich pak ty, Pepíčku. A to je vše - jasné a jednoduché. Je ti to jasné, že? Nebo jestli ne, zkusíme jiný obrázek: je tu jeden vznešený Pán, co má dlouhé vousy, bílý plášť a svou registrovanou rezidenci na obloze, ten za pár dní tohle všechno nedávno vyčaroval (už se asi předtím nudil?) a musíš, Pepíčku, chodit pěkně v neděli do kostela nebo podobných geograficky odlišených zařízení a řádně opakovat a dělat co ti řeknou. Taky jasné, že? Anebo, teď vážně, Pepíčku, chceš opravdu poznat kdo jsi, nebýt závislý na bonbóncích, "úspěších" a dalších mizejících hračkách? Jednoduché - zapomeň na oba druhy těchto matoucích pohádkářů a jejich i vlastní umělé mentální modely, úplně zapomeň i na sebe a všechny své snahy, plány, obavy, vzpomínky a představy, pozoruj svou mysl i toho kdo ji pozoruje ... a to, co zůstane, není nic jiného než čistá zářící realita :) Není to zase až tak lehké a nějakou chvíli se budeš muset hodně snažit ... (naše chaotická mysl se odbýt jen tak nenechá). Jinak se budeš pořád jen trápit a každý zdánlivý bonbónek bude následován depresivním hovnónkem a i když třeba budeš mít všeho nejvíc, budeš stále chtít ještě víc a pořád tak nějak dokola. A až budeš zase někdy přemýšlet o těch jasných "milionech" let, tak si zkus naplno uvědomit že ani to co bylo před vteřinou, už neexistuje :) To je čirý fakt. Ale na tuhle superdigitální dokumentární Karkulku s melodramatickým moderátorem se můžeš podívat. Pohádky jsou někdy fajn ... Ale pokud si je natrvalo nalepíš do mysli, ponoříš se do iluzorního bludiště ještě hlouběji ... I kdybys připustil, že by ses v jednom okamžiku na postgraduální přednášce do všech podrobností dozvěděl ultimátní strukturální a evoluční detaily všehomíra a jeho hrdinů brontosaurů a lidosaurů, i kdyby ti někdo na dvou tabulích ukázal konečný fyzikální megavzorec vzniku a konce všech existujících a neexistujících vesmírů, věř tomu nebo ne, naprosto v ničem by ti to nepomohlo ... byl bys pořád ten stejný nevědomý tápající a bez přestání uvažující a trpící Pepíček jako předtím ... zase nic jiného než jen další umělé mentální modely v rámci toho malého značně zavirovaného počítače uvnitř tvé malé hlavinky ... a i všech ostatních velkých hlavinek ... nech je odfouknout a budeš vědět Vše ... ale film pak o tom nenatočíš ;)  ... Nebuď jako 99% tvých spoluobčanů v roli mravence na břehu nekonečného oceánu usilovně pár vteřin spekulujícího o jeho podstatě, původu a managementu a divoce hromadícího písečná zrnka do svého výlučného vlastnictví (a mlátící se s dalšími mravenci), jen aby ho v příští vteřině nenávratně spláchla následující vlna :) (čili se to úsilí velmi vyplatilo). Jak už nám připomínali dávno: je to jako kdyby někdo byl zasažen otráveným šípem, přišel k němu doktor a chtěl mu ho vytáhnout a ošetřit ho, ale on by chtěl nejdřív vědět kdo ten šíp vystřelil, z čeho byl vyroben, jak dlouho k němu letěl, jaké byly vlastnosti luku, jaká je historie těchto zbraní atd. atd. - no a než by mu to někdo všechno řekl, tak by dávno zemřel :) () (menej) (viac)

snebka

Byly mi čtyři, když ČT poprvé vysílala Putování s Dinosaury, kteří pro mě byli rázem tou nejvíc cool věcí na světe a tou zůstali po celé dětství. Doufám a věřím, že stejný vliv bude mít Prehistorická Planeta na současnou mládež. Ta je rozhodně tím nejlepším, co jsme v paleo-médiu do teď viděli. A ačkoliv to není dokument bezchybný, nemá k tomu příliš daleko. 88/100 ***** ()

Azrail

Fenomenální dokumentární série dosud nevýdaných rozměrů (po všech stránkách odpovídá spíše kinům, než televizní produkci) a plná nejnovějších vědeckých poznatků o dinosaurech. Naprosto skvělé po technické stránce (CGI až téměř realistické), po hudební stránce (Hanz Zimmer nezklamal) a především po vypravěčské stránce, kde odvádí opět dokonalou práci nesmrtelný David Attenborough. Smekám mistře a přeji ještě spoustu úžasných dokumentů. ()

DeDanu

Při sledování se ze mne stala znovu ta copatá holčina, co hltala všechno tehdy dostupné o dávno vymřelých a zmizelých světech. Krásně vizuálně vyvedeno, myslím, že pan Zeman by se nad dnešní technikou rozpustil blahem. Okouzlující vypravěč, který mluví zasvěceně k věci, hudba uchu lahodící, co víc si přát... ()

Gig

Krásný audiovizuální "dokumentární" seriál. Od dětství jsem hltal knížky Augusty-Buriana. Miloval jsem Putování s dinosaury dvacet let starou. Dnešní doba ale umožňuje vizuálně to, co kdysi byla pouze fantazie. Proto jsem neodolal tomuhle snímku. Někdo tu psal, že je to postavené na vodě, chybí víc fakt ve vyprávění téměř stoletého Davida Attenborougha. Kdo byl ale pozorný u jednotlivých dílu, David pro víc informací přímo odkazuje na web. Nemluvě o tom, že jsou výborné pětiminutové video bombónky s tvůrci a vědci na YouTube Prehistoric Planet — Uncovered:: viz Uměl skutečně plavat Rex?, Měl Velociraptor peří? a další. Jediné, co bych vytknul scenaristovi je, že mluví o Asii, Africe, Severní Americe místo o území dnešní Asie apd. A úplně ideální by bylo, kdyby se vyjadřoval David o místech tehdejších oblastech. Ale chápu, že takhle si to lidé mohou líp představit.  Ale aspoň to slovo území dnešní xxx mohl použít. Ale to je malá výtka v jinak skvělém dokumentu. Už se těším na druhou řadu. ()

Slayaphine

Prehistorická planéta musí byť pre mňa snáď najväčšie sklamanie od Putovania s Dinosaurami vo filme. Celý projekt je nezaujímavý a priemerný. Samotný názov sa nijak neodlišuje od ostatných dokumentov, raz som si ho pomýlil s Planétou Dinosaurov z 2011. Podobným problémom trpia názvy epizód- Oceány. To je všetko? Žiadne prídavné meno alebo trochu farebnejší výraz pre oceán? Pre porovnanie: epizóda Putovania s Dinosaurami ktorá sa odohráva v mori sa volá Kruté More/ Cruel Sea. Keby si mám vybrať na základe názvu tak si určite pozriem Putovanie s Dinosaurami. To má aj oveľa lepšiu štruktúru jednotlivých epizód ktoré rámuje jedná línia, v Krutom Mori je to Ophthalmosaurus. Planéta Dinosaurov medzitým skáče ako hyperaktívne decko ktoré nevie čo vám má ukázať ako prvé a tak vám ukáže niektoré veci aspoň tak štyri razy. Ako napríklad Mosasaura. Neviem či niekto v tíme má na to zviera fetiš ale v priebehu dvoch sérií sa to objavuje snáď najčastejšie. Keby som mal brať informácie o ére dinosaurov len z tohto tak by som si myslel že nič iné v mori ani nelovilo. Tento dokument ani neinformuje o tom kedy sa odohráva! Je ale očividné že sa sústreďuje hlavne na Kriedu. Trias a Jura asi nie sú pre tvorcov dosť dobré... Pestrosť druhov čo sa tu objavujú je slabá, viacero z nich už bolo v iných dokumentoch od BBC a tým nemyslím tradičné hviezdy ako Tyrannosaurus a Mososaurus, aj viac bizarné zvieratá ako Hatzegopteryx a Xiphactinus sa tu opakujú a ešte k tomu v rovnakej situácii. Dokument ani nevyzerá príliš dobre- dinosaury stále v niektorých scénach "vyskakujú" z obrazu a pri blízkych záberoch dobre vidieť že ide o počítačové efekty. Kiežby tu len bola cesta kombinácie praktických a počítačových efektov a kiežby to už niekto urobil pred 24 rokmi... Jaj vlastne to by asi museli zaplatiť umelcov ktorí sú v odboroch a nie iba zodrať nejaký VFX house. Čerešnička na torte je Zimmerov soundtrack, ako väčšina jeho práce po 2000 je  nudný a predvídateľný, špeciálne v porovnaní s Benom Bartlettom. ()

polucio

Trochu ma mrzí, že sa podobne ako pri nových dokumentoch BBC o prírode úpúšťa od akéhokoľvek vzdelávania a sprostredkovania faktov (pre mňa za mňa aj štatistík). Vizuál a hudba sú síce nádherné, ale chýba mi tam akási pridaná hodnota. Dokumentov o dinosauroch nie je tak veľa, aby sme nevstrebali pár zaujímavostí naviac. ()

swenyx

Prehistorická planeta je podle mě must watch pro všechny předplatitele Apple TV+. Seriál nás vezme do různých koutů tehdejší planety a ukáže spousty známých i těch méně známých dinosaurů. Animace a grafika je natolik uvěřitelná, že mi občas fakt připadali jako živý :D Realisticky je to 4/5, ale já mám k dinosaurům už od malá blízko, takže jasných 5/5 :) ()

HanzoBureshi

Dinosauři bylo moje dětství alias Jurský Park, ale dokumenty o nich mě moc nikdy nebavili. Pak ale přišla zpráva, že tvůrci Zázračné planety chystají velký projekt ohledně dinosaurů a tak jsem to zkusil a v hlavě mi vzniklo toto. Asi nejlepší dokument, co se týče dinosaurů ohledně velkého pokroku v digitální technologii. Každý tvor byl v něčem speciální a někdy dokonce i dost zábavný viz. taneček v posledním díle. David Attenborough byl jako vypravěč úplně v pohodě a pokaždé když díl začal, tak bylo znát, že jedním z hlavních skladatelů je Hans Zimmer. Pokud je někdo blázen do dinosaurů, tak ihned šup a koukejte, protože zklamaní opravdu nebudete. Mé hodnocení: 9/10 ()

Bogrant

Prvotriedny spôsob ako oživiť dávno vyhynulé tvory a priviesť ich späť do dnešného reálneho prostredia, za pomoci najmodernejšej počítačovej animácie. Attenborough je záruka a v štýle všetkých predošlých sérii o planéte Zem predstavuje aj jej prehistorickú verziu. Škoda len, že vďaka produkcii od Jona Favreau a spol. je to mierené skôr na mladšie publikum a tým pádom absentuje napätie a akási ucelená príbehovosť. V tomto smere stále vedie vyše 20 rokov staré Putovanie s dinosaurami. ()

SirAduard

Vidíte to tvůrci posledního Jurského světa! Vidíte! Takhle mají vypadat dinosauři, ne jak u vás! Teď ale vážně. Když jsem nedávno znovu viděl dokument Putování s dinosaury, který jsem v dětství hltal neustále, tak jsem byl opět okouzlen celým vyprávěním o tehdejší fauně a flóře. Bohužel některé efekty dinosaurů už za tu dobu zestárly a chtěl jsem, aby v dnešní pokročilejší době vzniknul podobný dokument v novém CGI kabátku. Pak zanedlouho se naskytl trailer Prehistoric Planet a byl to splněný sen a po zhlédnutí se to akorát potvrdilo. Přenádherný vizuál, jak živé přírody, tak scenérií natočených z různých úhlů a nakonec dinosauři, kteří jsou fakt nádherní a vyšperkovaní do nejmenších detailů. Do toho všeho zde burácí hudba Hanse Zimmera, která je neodolatelná a pociťoval jsem z ní velmi podobné emoce, jako u božského soundtracku Jurského parku. Prostě špica co se dokumentárních seriálů týká a pro fandy dinosaurů nutnost vidět. ()