Katastrofický film britského režiséra Ronalda Neameho. Námětem je ohrožení života na Zemi v podobě obrovského meteoritu pojmenovaným Orpheus, který se za sedm dní srazí se Zemí. Jediným východiskem jak zachránit svět před jistou katastrofou je spolupráce dvou velmocí, Spojených států a Sovětského svazu, jejichž přední vědci musí společně najít způsob jak odklonit dráhu blížícího se meteoritu. Začíná závod s časem. (contrastic)

noriaki

K Zemi míří asteroid Orpheus, masa kamení a železa téměř tak velká jako slavná metla dinosaurů, proslulý asteroid Chicxulub - jehož jméno pochopitelně dokážu bez chyby napsat i vyslovit. Režisér Ronald Neame byl zkušený řemeslník zvládající komedie, muzikály, dramata i dobrodružné filmy. Protože měl za sebou extrémně úspěšné Dobrodružství Poseidonu, dávalo smysl svěřit mu katastrofické sci-fi Meteor. Na papíře to všechno znělo krásně, ale v praxi to moc nefungovalo. Film je prakticky bez napětí a bez atmosféry, což je problém téměř vždy, ale u takového tématu je to vyložená tragédie. Protože ani efekty nebyly zrovna špičkové, film se horko těžko vyšplhal na průměr. ()

VanTom

To je ale krása, jak spolu bok po boku americké a sovětské jaderné rakety letí vstříc celoplanetární hrozbě, ách. :-) Bezkrevný katastrofický biják v první "politické" polovině vyjednává spolupráci mocností, ve druhé předkládá nezáživnou destrukci v trikově i na svou dobu chudém provedení (dnes vyluzujícím úsměv na rtech). 5/10 ()

Braddy

"Katastrofa na celé čáře" - tak by se dal zhodnotit tento katastrofický film. Zemi zase jednou hrozí srážka s vesmírným tělesem, ale díky spolupráci dvou vojenských velmocí (USA/SSSR) se podaří zemi zachránit. Ani chvíli jsem nevěřil, že jim nějaké nebezpečí hrozí. ()

Han22

Stokrát omletý příběh o asteoidu asi v nejstarší podobě, v jaké jsem ho viděl. Pod taktovkou zkušeného Neame (Poseidon) se sešla skvadra hvězdných herců (ale většina za zenitem) v čele s Connerym a také USA a SSSR, aby společně čelili asteroidu. Funguje to tak napůl, protože přes skvělé obsazení a politické pozadí se to celkem vleče, vesmírné scény jsou průměrné, některé efekty příšerné a dílčí katastrofy trvají jen chvíli včetně finálního pochodu tunely. Koukat se na to dalo, ale je to zkrátka klasický 70´s katastrofák bez jakékoliv většího vzrušení. ()

bobstock

Zkusíme ten meteor sestřelit a z jednoho padajícího tělesa jich bude kolik? V dnešní době roztomile úsměvný katastrofický film o nadpozemské síle, která i studenou válku zastaví, navíc charismatický Connery vše vyřeší díváním se přes rameno počítačovým mágům a ve volné chvíli ještě stihne balit sovětskou tlumočnici. Tomu říkám PÁN! :) 50% ()

MickeyStuma

V sedmdesátých letech vzniklo mnoho katastrofických snímků a bylo by docela divné, kdyby se námět netýkal i vesmíru. A tak se po filmové stránce objevilo nebezpečí v podobě asteroidu hrozící svou srážkou se Zemí. Diváckým magnetem byl hlavně Sean Connery, který už měl herecký věhlas vlivem role Jamese Bonda. Scénář je přívětivý a pevný už v základech. Děj je na událostech skutečně plnohodnotný. A když se na to podíváme kolem a kolem, tak by se dalo i říci, že byl tento snímek předobrazem či inspirací tvůrců v kinech si vzájemně konkurujících snímků 'Armageddon' (1998) a 'Drtivý dopad' (1998). Bohužel zub času katastrofálně zahlodal do technické stránky. S ohledem na svou dobu to bylo v rámci možností, ale dnes, v době CGI, se už divákovi skutečně obrací oči v sloup. Není ani překvapením použití studené války, která taktéž byla ve své době velice in. I když v tomto případě v přátelské rozvaze. Chtě nechtě, při takovéto hrozbě prostě spolupráce dvou velmocí být musela. Překvapením však zase není, jak je ta spolupráce představena. Příběh má tedy spoustu dějových etud a hlavně napínavou atmosféru. Dnes skutečná klasika, která určitě není k zahození. Potenciál má, jen se na to dnešní divák musí dívat okem schovaným. ()

Dárius

Tak já bych film jako katastrofu vůbec neviděl.Žánr patří do kategorie Katastrofické.Je to kultovní film pro snímky jako "Drtivý dopad" "Asteroid" "Armageddon" "Vesmírní kovbojové"apod.Nepříliš kvalitní triky-uvědomTe si že film točený v r.1979 nemúže být tak efektně propracovaný jako třeba "Armageddon".Navíc dle vyjádření Seana Conneryho-tvúrci se snažili i o to že i za dob tzv.Studené války by měli jaderné mocnosti spolu spolupracovat nejen ve světě filmu.Sean Connery herecky zrál jako víno,a tohle byl jeden z jeho prvních filmů. ()

Stejšn

Hodně slabé tři hvězdičky. Špatné triky (vyjma části v metru) a hlavně téměř nulová atmosféra z toho sice nedělají nudný nedívatelný kousek, ale rozhodně to taky není žádné veledílo. Závěrečná pasáž, kde rakety spojeného lidstva letí vesmírem vstříc společnému nepříteli je skoro k nepřežití. Film nezachránilo ani účinkování Seana Conneryho a Henryho Fondy a po zásluze to byl propadák. Dal ale vzniknout pozdějšímu Armageddonu, Drtivému dopadu a Vesmírným kovbojům. SPOILER: uvítal bych alternativní konec, ve kterém by se skupinka vyhrabala z podzemí a zjistila, že se to nepovedlo. Případně by vlezla rovnou do rány nasranému Meteoru. ()

route60

Trochu nepovedený katastrofický film s dobrými herci, ale dnes se točí takové digitálni katasrofické sračky že Meteor je proti tomu skvost. ()