Film vypráví příběh otroka, který musí uprchnout před pronásledovateli přes nebezpečnou louisianskou zátoku, aby se přidal k armádě Unie, což je jeho jediná šance na svobodu. (TommyZR)

gemi

Dobře natočený film based on true story, jehož hodnocení tady vůbec nechápu. Má to spád, nenudí. Ano, déšť, kdy prší jenom metr od úhlavního hrdiny, je udělaný blbě a CGI je děs (hořící dům vypadá, jako když hoří zvětšená krabička od sirek), ale na tom ten film vůbec nestojí. Naopak válečná vřava je zobrazena dokonale. Je to syrová záležitost, nic, co by si člověk chtěl pustit na vyčištění hlavy. Ale je to prostě dobře odvedené filmové řemeslo. ()

RAFT

Režisér nám natočil zase nový film se Smithem v hlavní roli .Smith jako otrok který, chce jediné být svobodný.Asi si řekl,když to dokázal Dicaprio tak, Will ,taky.Film není špatný to zase ne.Že,by se herec ucházel o dalšího oscara no nevím .60% ()

DJ Kritik

Tento film mi miesta pripomínal film Planéta opíc. Prostredie, kamera, podanie príbehu, masky a pod. Len tento príbeh je veľmi ponurý. Hrôza, ktorú museli černosi zažívať po zavlečení do otroctva bola neskutočná. To určite nejde opísať. Bohužiaľ teraz cca po 150 ročnom zbavení sa okov, kam majú ísť? Kam patria. Celé je to zamotané, tak ako tento film. Najzaujímavejšie pre mňa je že názov filmu Emancipation - je v tomto prípade preložený ako Oslobodenie. ()

johnsnow

Hento malo potenciál na Oscara? Skôr tak na zlatú malinu, šak to bola hrôza. Jediné čo tu fakt stálo za to bola Luisianská bažina ktorú Fuqua ždímal jak sa dalo a Žižka ktorý bol 100 krát lepší než Smith, ten tam niekedy prehrával jak sviňa. Záverečná akčná pasáž síce má ukázať, že Fuqua je režo akčný, ale to je už ako z úplne iného filmu. ()

ondrazig

Až s údivem jak nedávno se tohle dělo, a dost to vysvětluje chování černochů v USA. Jinak zahrané to je od Willa paradně, jen ten coloring je shit… ale jinak není co vytknout. ()

helrohir

Prvá vec, ktorá ma na tomto filme vyslovene iritovala, a počas celej hracej doby som si na ňu nezvykol, sú tie prapodivné kamerové filtre. Myslím si totiž, že tento "geniálny" nápad výrazne ochudobňuje minimálne vizuálno-estetický zážitok, ktorý mohol byť už len kvôli tomu, že Richardson svoje remeslo ovláda dokonale, jedným z highlightov filmu. Z obsahového hľadiska je to tiež trochu nevyrovnaný film, nakoľko film akoby nevedel, či sa vydať svižným dobrodružným smerom, alebo sa zamerať na realistický príbeh hrôz otroctva. Čo sa týka Willa Smitha, tak hrať rozhodne vie, ale tu som mal pocit, že veľmi tlačí na pílu a ten jeho neustály "ubolený" výraz v tvári začal byť postupom času tiež otravný. To skôr chladnokrvný výkon Bena Fostera pôsobí o dosť pozoruhodnejšie. Aj tempo filmu je celkom fajn, človek sa aspoň nenudí, a na záver sa vyskytne aj výborná bojová scéna. Celkovo to nie je vyslovene zlý film, ale vzhľadom k tým ambíciám, aké sa mu prorokovali, ide tak trocha o sklamanie. 55%. ()

xxmurphyxx

Já ti Karle kurva nevím...som z toho kokot uš.....Tak ako to teda bolo? Raz vidí človek vyšperkovaných, vyfintených negrov s hubou plnou žrádla a chlastu na Anglickom kráľovskom dvore a teraz zas nejakého hnusného šupáka o vode a korienkoch s klobásami na chrbte jebať sa dve hodiny po blate a sračkách s amišských belochom v klobúčiku zo strelnice z Rumunských kolotočov v pätách. Celé to je je navyše hnusne olezlé, gamut farieb ujebaný na minimum, že človek po tme kokot vidí a nie to ešte čiernocha v bahne a ak nerátam, že Smith sa po facke Rockovi cíti a preto si dovolí dať aj aligátorovi do tlamy, sa tu nič moc nedeje. Ok, sem tam dostane dáky nigga korbáčom, ale to sa neráta. Nebudeme sa predsa vytešovať z takýchto somarín. Nie sme predsa rasisti. GoWokeGoBroke. ()

mata77

Priznám sa, že som mala oveľa vyššie očakávania aj preto, že pri propagácii tohoto filmu sa spomínala minimálne nominácia na Oskara pre Willa Smitha. Jeho herecký výkon je ale kŕčovitý a zvláštne silený. V dvojhodinovom filme sa dej točí do kruhu a neponúka pôsobivejšiu gradáciu napätia. Dramatické scény postrádajú hlbšie emócie, sú stvárnené mechanicky a sterilne. Scenárista a režisér budú asi z jedného cesta, inak si tento prístup neviem vysvetliť. ()

Facerr

Pořád jsem srovnával s 12 let v řetězech a pořád mi vycházel jmenovaný kousek o něco líp. Tady ale musím ocenit Smithe a taky dějovou linku, která zahrnovala rozšíření na bitevním poli. Práv na něm ale vidím trochu promarněný potenciál. Vyšlo by to i na samostatný film. Takhle mi přišlo, že si páni filmaři řekli, už toho máme natočeného dost, stačilo. ()

Kushina

Film je ze začátku docela pěkná nuda, pak se to tím útěkem trošku rozjede a konec má spíše vyvolat emoce. Nebýt to podle reálného příběhu, tak je to nic moc. 50% ()

swenyx

Will Smith jako otrok Peter, který se rozhodne utéct po tom, co se doslechne, že Lincoln dal svobodu všem a zrušil otroctví. Já si film užíval a byl jsem napjatej do tý doby, než dorazil k Lincolnově armádě, to mi do toho celýho příběhu nesedlo a bylo to dost nudný, ty 2/3 filmu kdy se snažil přežít a nikdy jste nevěděli jestli ho chytí, tak měl vypadat celý film, kdyby to tak bylo, tak je to i 4/5, takhle bohužel jen 3/5, ale furt to stojí za zhlédnutí, po tomhle mizerném hodnocení to překvapilo. ()

Easykill

Jaksi nechápu to nízké hodnocení. Tohle si zaslouží minimálně o 20% víc! Je jasný, že film bude plný černochů když je to o otroctví, takže jaký BLM. Naprostá demence některých jedinců. No nic, s*át na ně. Will je vždy záruka kvality, to bez debat. Vizuál je hodně zajímavý, tohle pohrávání si s barvami mě dost bavilo. Celkově je film víc než povedený. Finále na bitevním poli byla perfektně natočená paráda. ()

bonovox

Tento film mal učite veľké až oscarové ambície, ale výsledok je úplne opačný. Príbeh otroka, ktorý bojoval za svoju slobodu v čase vyslobodenia černochov z otroctva je natočený veľmi fádne, bez nápadu či emócie. A to režisér v každom zábere výrazne tlačí na emocionálnu stránku ale vôbec to tu nefunguje. A taktiež aj zvolený takmer čiernobiely obraz sa tu vôbec nehodí. Will Smith je top herec, ale tu hrá doslovne (bez urážky) dementne, či už telom resp. rečou. Už dlho som nevidel tak nudný "veľkofilm". 30% ()

Polux

4/10 | Smith si podle všeho řekl, že když DiCaprio za survival s jedním medvědem a zlým Hardym dostal zlatého plešouna, proč by jej on nemohl za survival s jedním aligátorem a zlým Fosterem dostat taky. Fuqua si podle všeho řekl, že natočit to celé klasicky je málo edgy a téměř totální desaturace barev v obrazu bude to pravé ořechové, protože proč sakra ne? Spielbergovi černobílá stylizace vy-víte-u-koho přece zafungovala náramně, takže proč by to tak nedopadlo i tady, že? Navíc téma otrokářství a rasové diskriminace je vějička pro poroty kdečeho tak nějak automaticky, pokud jde dokonce o historku vycházející ze skutečných událostí o síle nezlomného ducha se šťastným koncem, tak je prakticky předem hotovo. A jak oba řekli, tak také udělali. Protože co by se tak asi mohlo pokazit? Spoiler alert: Skoro všechno:-). | Rutinér Fuqua ve filmu zvládl dvě docela povedené kamerové jízdy z dronu, lokace jsou vcelku slušné, scéna motivačního proslovu velitele dobrovolnické jednotky (ve kterém válku zhodnotí naprosto přesně, protože casus belli tohoto konfliktu byly především ekonomické faktory) má patřičný účinek (a je asi to nejlepší z celého filmu) a jak konstatoval, blahé paměti, již výstřední milionář se zálibou v klonování - v Cupertinu se na ničem nešetřilo, takže davové scény, hudba, kostýmy, výprava, atd. dosahují obvyklého blockbusterového standardu (zejména v závěrečné bitevní scéně je to obstojná podívaná). Fajn, pozitiva máme za sebou a teď ten nevydařený zbytek. | Smithovi s legračním přízvukem a ztrápeným výrazem ve tváři chybí už jen cedulka na krku "will work for Oscar (or nomination at least)":-), Foster opět dokazuje, že na nic jiného než jednorozměrné záporáky se opravdu nehodí, inscenování některých scén s mocným pokukováním dvojky Fuqua a Smith po nějakém tom ocenění doslova křičí pomalu z každé druhé scény, přičemž vybrané - naprosto vážně míněné - sekvence z tohoto ranku jsou téměř k smíchu (Smithův monolog na téma "zotročen, ale nikdy nezlomen", na který se hláška nejmenovaného německého teroristy, obsazujícího japonské mrakodrapy, "touching, cowboy, touching" hodí jako máloco), Ogg, alias šílený Trevor z Kanady, tady má bohužel pouze miniroličku v úvodu, k hlavní postavě (natož ke komukoliv jinému) si divák během děje nevybuduje žádný vztah (minimálně na mně film po emocionální stránce vůbec nefungoval), nijak zvlášť propracovaný survival se naneštěstí také nekoná a celý průběh útěku a pronásledování skrze močály probíhá stále podle stejné šablony (Smith se někam dostane, chvíli tam pobude a pokračuje zase dál, zatímco Foster je s ledovým klidem neustále o krok pozadu, aby se v závěru jako deus ex machina zjevil Smithovi hned za jeho zády), poslední půlhodina je jakoby z úplně jiného filmu a působí jako nadbytečný doslov, o který se ale nikdo neprosil (a kromě toho natahuje už tak dlouhou stopáž), i ta jedna trochu povedenější sekvence z pohledu divákovy citové angažovanosti (nalezení dítěte v rozpadlém domě) je tvůrci zabita hned v zárodku a konečně zvolený audiovizuál divákovi v tom, na co by se měl v obraze v ten který moment soustředit, moc nepomáhá. | Samotná historka, respektive skutečná událost, má rozhodně nemalý dramatický/inspirující/přesahový potenciál, byť je ve své podstatě velmi prostá (zajetí, útěk, cibule, neslavně proslulé fotografování zbičovaných zad, návrat k rodině). Současně vybrat pro film velké a stále rezonující téma, ať už se jedná o cokoliv, není nic proti ničemu. Samo o sobě ale k výbornému filmu zdaleka nestačí. Pokud výsledek skončí jen jako jedna velká agitka na kdeco, od křesťanství, přes Smithovo "award of any kind, please" herectví, až po banální varovný prst směrem ke společnosti ("otroctví je špatné, víme?"), aniž by za ní byl strhující příběh s nulovým faktorem plíživě se dostavující nudy, tak už vůbec ne. | PeZet () (menej) (viac)

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Will Smith se po roce vrátí před kameru

Will Smith se po roce vrátí před kameru

12.03.2023

Je to rok od posledních Oscarů, které nevstoupily do historie tím, jaký snímek vyhrál nejlepší film (pokud si na to vůbec někdo vzpomene), ale tím, jak herec Will Smith vystoupil na pódium, aby… (viac)

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Režisér Antoine Fuqua (Training Day, Equalizer) zdá se našel novou zálibu v natáčení filmů podle skutečných událostí. Nejprve si to vyzkoušel v otrokářském dramatu Osvobození s Willem Smithem a teď… (viac)

Za Teda Lassa si připlatíme

Za Teda Lassa si připlatíme

30.10.2022

Když se před třemi lety spustila streamovací služba Apple TV+, měla v nabídce pouhých pět titulů. Teď už jich jsou desítky a mnoho z nich sbírá prestižní ceny, od televizních Emmy po filmové Oscary.… (viac)