Film vypráví příběh otroka, který musí uprchnout před pronásledovateli přes nebezpečnou louisianskou zátoku, aby se přidal k armádě Unie, což je jeho jediná šance na svobodu. (TommyZR)

verbal

Další patetický negrodus zpod bitche otrokáře, poháněný Bohem a BLM, v němž Wilík prokázal, že zotročené mouřeníny opravdu hrát neumí, tudíž se celou hrací dobu tvářil, jako by mu hnisala anální píštěl a mluvil jako parodie na Černého pantera s aftami a logopedickou vadou. No ještě štěstí, že je to CELÉ podle té skutečné události, že někdo v roce 1863 SKUTEČNĚ vyfotil náhodného zbitchovaného černocha. Pravdivé a historicky naprosto akurátní bylo samozřejmě i to, že ve filmu cca padesátiletý Wilík prohlásil, že se narodil na Haiti. Vezmeme-li tedy v úvahu jeho věk, fuckt, že Haiti vyhlásilo samostatnou negrorepubliku a zrušilo otroctví v roce 1804, a dobu děje, tedy rock 1862 / 1863, dojdou i mongoloidní historik spolu s retardovaným matematikem k nevyvratitelnému vědeckému závěru, že se film účelově snaží dělat z diváka co? A modří už vědí, rudí ne. Ano, správně, KOKOTA! Ale možná, že tomu emancipantovi kapku křivdím, a on si do té Lujzyjány skáknul dobrovolně, protože to byl kariérní otrok a dost ho to bavilo, nebo tak … Ale abych jen neprcal, docela se mi líbil vizuál a Benjamín jako učebnicově úchylně sadistický otrokář. Kdyby to místo zkurvených rasistů natočili pokrokoví ctitelé té tolik nádherné neprivilegizující diverzity a inkluze a Wilíkovu roli hrál například Matt Démon, určitě bych ještě jeden krvavý puchýř na záda ubohého zmučeného otroka přidal. Každopádně si myslím, že po tomhle herním fiasku Wilík tentokrát dozajista nedostane příležitost proplesknout v přímém přenosu nějakého dalšího negra, který by zase zcela objektivně prohlásil, že je jeho manželka plešatá piča. ()

Malarkey

Mě ty filmy Antonína Fuquy prostě nebaví. Dřív dělal solidní dynamický záležitosti, ale dneska jak kdyby se po té dynamice slehla zem. Přitom herce do svých filmů cpe pořád dobré, jen teda ta atmosféra s tím šedivým filtrem by unudila snad i slona. Hrůza. Přitom je hrozně vidět, jak tu chce šlapat na paty kvalitám filmu 12 let v řetězech, ale zároveň vidíte, jak mu to vůbec nevychází. ()

MrHlad

Otrok Will Smith utíká za svobodou a za svou rodinou. Čekají ho bažiny plné nebezpečí a na záda mu dýchá Ben Foster. Touha po svobodě je ale silnější než všechny překážky, které ho čekají. Potenciálně zajímavé historické drama sice nabídne pár vcelku výpravných scén a solidní akci, ale audiovizuálně jde o bez přehánění odpudivou podívanou, která s postupem času víc a víc nudí a ke konci už regulérně otravuje. Antoine Fuqua by se měl držet akčních filmů a krotit svoje ambice. Na tohle nemá. ()

T2

║Rozpočet $120miliónov║ Antoine Fuqua si zobral až pri veliké sústo.  Určite sa videl v polohe útoku na oscara pri danom otrokárskom námete a aj vízie prevedenia ale ale ... nooo toto teda až tak dokonale nevyšlo. Herca Willa Smitha si vybrak ako tutovku ale mne osobne sa do danej úlohy až tak nehodil a to je popritom herec na dramatické počiny priam dokonalý. Tu to proste nejak nefunguje v žiadnom ohľade tak ako by malo, je to len slušný priemer nič viac. /50%/ ()

Algernons

Applovská snaha o Oscarový kousek s Willem Smithem o uprchlém otrokovi je strašlivý. Nikoliv hrůzami které ukazuje, ale nudou kterou způsobuje. Tohle nemá právo mít přes dvě hodiny, z čehož je jen hodinu pobíhání v bažině, která negraduje, nenapíná a vlastně nic nenabizí. V tomhle ohledu REVENANT a Dvanáct let v řetězech z Wishe, které tvoří nesourodý příběh v podstatě o ničem zajímavém. Oscarově přehrávající Smith tomu také nepomáhá a stejně tak skoro černobilí filtr, který nemá moc důvod kromě spojitosti s onou fotkou. Aspoň ten konec to má pěkný. Avšak tento příběh mohl být fajn hodinka a půl a šikovný tvůrce by z toho možná udělal dvacetiminutový mini film. Ale tato stopáž, která je natahována jak jen to jde, dělá z filmu úmornou podívanou, která působí o hodinu delším dojmem. Fuqua tu hlavně absolutně nezvládá budovat napětí a situace a i ta dynamika se záporákem přijde vniveč. Co čekat od filmu snažící se o Oscara, když má scénáristu hitů jako je Assassin’s Creed, Exodus nebo Jeden den v New Yorku. Technicky je film sice vypiplaný a místy hezký, avšak tu není co vyprávět a prožívat. Silné nedoporučení. 4/10 ()

Spiker01

Will Smith se hrozně chtěl doplazit a dobýt se druhého Oscara, a možná by ho i nebýt loňského faux pas získal, ale pro nás by bylo přednější dorušit dobrý film. Svým způsobem to zajímavý snímek je, leč malinko přestřelený v té formě, zejména té černobílosti, kterou Fukovi, akčnímu režisérovi, moc nevěříme. Pořád to ale na mě fungovalo jako měsíční trhák na Apple tv+, který necílí na kvantitu, ale minimálně na nějakou tu osobitost a výraznost, když už se nepovede kvalita a furt tam v pátek večer zamířim raději než na další spotřebku na Netflixu. Tohle by klidně do kin mohlo, i když by to nevydělalo, určitě ne jak 12 let v řetězech. ()

castor

Strádání a trpění, to jsou disciplíny, ve kterých Will Smith vyniká. A ne, není to pochvala. Režiséra Antoina Fuquu jsem vždycky tak nějak bránil. Jeho vizuálně našlapaná režie či solidně budovaná atmosféra často bavily, ovšem v poslední době už mnohé přeháněl a třeba loni si vybral hned dvě slabší chvilky (Viník a Infinite). Společně si pánové řekli, že do toho praští s velkým tématem a velkými ambicemi. Zbylo ovšem akorát tak velké ho***. Máme tu otroka, máme tu období, ve kterém Lincoln nesouhlasil s otrokářstvím, máme tu jižanské bažiny, máme tu hrátky s (ne)barvičkami, máme tu nesoudnou ctižádost. Smith hraje otroka, který zaslechl o milníku amerických dějin, a rád by se během Americké občanské války dostal na Sever, kde dávno převažuje jiný pohled na otroctví, ovšem jižanští plantážníci mají na jeho záměr odlišný názor. Dá-li pánbůh, třeba Smith najde i svou rodinu, od níž ho ti darebáci odloučili. Tvůrci se naneštěstí rozhodli tuhle krutou dobu zobrazit v šedých odstínech, což ve mně žádnou vizuální či emotivní radost nevyvolalo. Přitom scény z pracovního tábora mohly být víc než jen fajn, naháněná v divočině už ovšem tu a tam nutí dívat se na hodinky a pak přijde něco, co žádný tvůrce nechce: celé to začne zoufale nudit. A závěr to určitě nezachrání. Dvě až tři hvězdy, ale půjdu níž, třeba se Fuqua probere. ()

*CARNIFEX*

Národ ČOBOĽOV a LADVINIEK s PONOŽKAMI V SANDÁLOCH - hanbite sa!! VY-VY-VY FAŠISTI! Ako môže mať tento film tak nízke hodnotenie, keď je o prenasledovanom černochovi, ktorého hrá VILO (nie Rozboril, ani ten čo prcal Maju)! Všetkých, čo dali menej ako 3 hviezdy nahlásim u žandárov! Toto je po novom TČ! VY si proste nič nevážite! Tak on rozjebe na kašu aligátora, ujebe med agresívnym "osám", zožerie celú cibuľu, CELÚ, nie polku, ale CELÚ, a Vy normálne bez hanby (!!), hejtujete film, ktorý mal ambíciu dostať Oscara, lebo táto téma je non-plus ultra bolestivá a musí sa z historických dôvodov opakovať! A teraz akože kvôli VÁM, vyslovene zlým, bezcitným ľudom, bez štipky solidarity, čo spraví ten Bruselský Hollywood, HA?! Čo ako teraz s týmto?! Ja Vás varujem! Takýto film musí dostať POVINNE päť hviezd, lebo kto nedá, tomu to vysvetlí pani In't Veldová. Sa normálne za Vás hanbím a je mi z Vás smutno, akože fakt veľmi smutno, akože že úplne že smutno, akí ste :( ()

Xmilden

Ošklivě vypadající film o ošklivých věcech, které se děly černochům v Americe, áno. Do čela hnutí za vznik této osvěty otrokářských dějin se samozřejmě nemohl postavit nikdo jiný než pro mě kdysi velmi oblíbený Will Smith. Bohužel ten člověk přestal točit zábavné filmy a daleko více se zajímá o témata. Aligátor neměl prostě šanci. 40% ()

filmfanouch

Úvaha nad tím, zda se Osvobození skrývá za něco jiného, než čím skutečně je, sice nemusí být nutně zakořeněna ve faktu, jen samotná debata ovšem svádí k zajímavějším úvahám, než ke kterým svede Osvobození bez této nadinterpretace.  Je to zajímavý film? V něčem rozhodně ano. Je to dobrý film? V něčem vlastně ano. Je to film hodný zápisu do historie? Spíše ne. Jde ovšem minimálně o film, který jde v rámci různých úhlů zajímavě pitvat. Jenže úvahy nad ním budou ve finále sofistikovanější, než hodnota samotného Osvobození…. ()

Big Bear

Asi tu leckoho překvapím, ale mně se to líbilo i když to zavánělo kalkulem. Kdo mne zná osobně, nebo čte mé komenty, ví jak děsně mně prudí import černochů do čehokoliv protože je to teď taková rasově vyvážená doba. No kéž by byla rasově vyvážená, ona je spíše nevyvážená!  Nejsem rasista, nemám problém s mnikým jiné batvy pleti, je to pro mne pochopitelně stejný člověk jako jsem já sám. Znám historii, vím co se dělo s obyvateli nejen Afriky,  kým,  jak a kdy byli využíváni a zneužíváni. Je dobře, že se o takových tématech mluví, ale nesmí se to přehánět. Protože nikoho nebaví donekonečna poslouchat výčitky za něco, za co sám nemůže, co neovlivní a co možná dělali jeho předci před 150 lety... Může to pak mít opačné účinky a tam kde nebyla se může vzedmout od pochopení a dodatečných omluv za předky až vlna náhlé nevraživosti. Navíc by dnešní vzdělaný člověk měl tehdejší dobu nahlížet rozumně tehdejší optikou a né dnešní, čímž nikterak neomlouvám tehdejší zvěrstva na jakémkoliv etniku. Vrcholem jsou pak ryze české reklamy kde řítolezečtí výrobci produktů mají v požadavcích aby v reklamě na Pribiňáčka si pochutnával nadšený černoušek, nebo aby čokoládová tyčinka Kofila změnila nádherný historický obal s mouřenínem na jakési modré cosi zřejmě z planety Pandora. Hnus! A  Kofilu si pro to ze zásady už nekupuji!  Tahle ultrakorektnost a připosranost mi šíleně vadí. Nelze si nevšimnout nárustu filmů s rasovou tématikou, kde jsou většinou ti s jinou barvou kůže hrdinové, zatímco běloši jsou ti hnusní hajzlové. (Nejinak tomu bylo v tomto filmu tak krásně znázorněno u oběda modlící se holčičkou najendou až hystericky volající - uprchlík!).  Někde to je jen přitažené za vlasy, jindy se v těch filmech vyloženě lže jako třeba v mnou naposled viděné Válečnici. Jsem si jist, že za špatným hodnocením tohoto filmu je právě ona přesycenost divákova touto tématikou. A po hříchu to pak zdá se schytává film, který si dle mého názoru takové hodnocení nezaslouží. Osvobození je jednak skvělým survival snímkem, filmem odsuzujícím příšerné zacházení s lidskými bytostmi a také výborně natočený válečný film. Will Smith si tu střihl roli uprchlého otroka, který prchá bažinami Louisisany do Baton Rouge, kde prý otroci dostávají výnosem prezidenta Lincolna svobodu. Po stopě mu jde lovec hlav se dvěma pomocníky a smečkou krvelačných psů. V úvodu filmu můžeme viděl celkem věrně předvedené zacházení s otroky a leckde to bylo ještě horší. Pro plantážníky či farmáře byli černí otroci jen majetek. Něco jako kýbl nebo hrábě. Velmi vyjímečně se k nim někdo někde choval jako k lidem. Rodiny byly trhány od sebe mnohdy už při nákupu (pokud rodina přežila cestu přes moře), ženy znovu provdávány, mít děti bylo většinou zakázáno a za neuposlechnutí rozkazů, nesplnění určených limitů např. ve sběru bavlny nebo za útěky byly mnohdy drakonické tresty. To vše za šílených životních podmínek. Je tedy logické, že mnoho otroků využilo příležitostí a pokušelo se zachránit útěkem i při vědomí, že dopadení bude horší než smrt. Za občanské války pak byla možnost dostat se k Seveřanům, kde se na ně pohlíželo už jako na lidi. A o tom útěku je druhá část filmu. Zdrhat močály s hejny moskytů a aligátorů musel bejt hodně drsnej podnik... Navíc se stopařem v patách. Tam mi vadilo, že přes rozlehlost bažin stopař vždycky z pevného břehu někde našel kapičku krve, ochutnal ji a hned věděl jak a kam dál.. To jistě... V armádě Unie bylo dle mého názoru také nějak moc černo až by jeden řekl, že tam snad sloužili jen uprchlí otroci... Což je samozřejmě blbost. Nevím proč, ale většina filmu je hozena do šedivého filtru. Asi aby to působilo dobově či co... Je to škoda, rád bych to celé viděl v barvě, i ty bažiny plné bílých volavek... Nevím jaké měli tvůrci ambice, či koho všeho chtěli oslovit. Jak jsem psal v úvodu, řada věcí počínaje BLM , klekáním a dalšíma nesmyslama mi šíleně štvala a štve. Cpaní různobarevných herců všude a do všeho jen dle rasových kvót a né dle potřeb scénáře či dokonce umění hrát, to je úplně špatně.  A to nemluvím o tom, že tu máme perly jako Anne Boleyn, kde původně nádhernou Angličanku s alabastrovou pletí do níž se zbláznil anglický král, hraje černoška  Jodie Turner-Smith. Přesto všechno se mi tenhle film velmi líbil a je dobře, že znázorňuje reltivně nedávnou historii Spojených států. Je smutné, že Amerika si pro své černošské obyvatele sáhne vždy, když je nějaká válka. Ti pak motivovaní ukázat bilým, že jsou stejně schopní, poháněni navíc příslibem větších práv a svobody mnohdy předvedli neskutečné výkony a oběti. Ať už šlo o občanskou válku, první světovou, druhou světovou atd... Amerika pak často zase ráda zapomíná, což není dobře. Takže je fajn, že vznikají takovéto filmy. Otázkou je ale ta rovnováha ... Dávám za 4 kousky pláství s medem. * * * * () (menej) (viac)

Sobis87

Fuqua není Spielberg, Smith se snaží možná až moc, i když vlastně nemá moc na čem stavět, a Richardson - ten jindy famózní Robert Richardson - to s tím nešťastně utlumeným color gradingem vizuálně zabil... i když třeba to ani nebyla jeho kreativní volba. ()

AppleCore

Když color grading nedává smysl a každou vteřinu otravuje, dává to divákovi neustálý impulsy k pochybám nad kvalitou filmu, která by tam ale byla, kdyby se Fuqua nesnažil realizovat svoje rádoby umělecký ambice a nedegradoval tak schopnosti Roberta Richardsona. Být to prostě černobílý – což v určitých chvílích jakože je – měl by film najednou všechny potřebný atributy k tomu, aby bavil. Takhle diváka bičuje hnusnej vizuál po ksichtě dvě a čtvrt hodiny! ()

Arsenal83

Film o čiernych a bielych, teda skôr o tých čiernych, v čiernobielom, či skôr šedom. Natočené presne tak, aby to bolo dobré pre jednu skupinu obyvateľstva a zároveň sa dal priestor pre nominácie na nejaké ceny. Ťažko povedať, koľko je na filme pravdy. V tom čase si otroka mohlo dovoliť len 20% južanov, pretože cena otroka bola porovnateľná s cenou dnešných drahých áut. Takže asi všetci bieli nebolo otrokári, že? A keď už boli, tak ich potrebovali na prácu, silných a zdravých, a nie všetkých zbičovaných alebo mŕtvych. Ale tak opitý beloch, čo šikanuje iné rasy je dnes trendy. Ale keď už sme pri tých trendoch, prečo v rámci rovnosti neurobíme aj z rasy len konštrukt. Ben Foster mohol hrať otroka a Will Smith otrokára. Je naozaj rasistické, že skvelé oscarové roly otrokov stále dávajú černochom! ()

Chrustyn

Antoine Fuqua má své světlé momenty ale v celé jeho filmografii jich je zanedbatelně. Nyní se pokouší být smrtelně vážný, vzal si k sobě debilně se tvářícího Smithe a natočil vizuálně odporný (divný, prakticky šedivý vizuál) příběh otroka, který chtěl být někde na rozmezí oskarového kandidáta a Revenanta kříženého s prvním Rambem. Téma útěku za rodinou je ohrané a tentokrát i ve velice špatném zpracování, které není napínavé, vizuálně zajímavé ani příběhově důležité. Velký kiks jak pro Fuquu, u kterého se to ztratí, tak hlavně u Smithe, který chtěl možná nějakou cenu, ale nepoznal jsem, zda hraje zdrceného otroka, nebo se nudí a neví v čem hraje. ()

HellFire

Will Smith se snaží tvářit drsně, rozdávat moudra a statečně bojovat s příšerným francouzským přízvukem. Ale ať dělá, co dělá, selhává na plné čáře. Celou dobu jsme měl pocit, že sleduji celebritu Willa Smitha, který se snaží hrát otroka. Tahle role mu ale vůbec nesedla. Podobně jsem se nemohl zbavit dojmu, že film nám chce vyrazit dech každým záběrem, ale z nějakého těžko popsatelného důvodu mi tenhle styl nesedl. Možná to bude obludnými barvami (nedokázal sem říct, jestli sleduju černobílý obraz nebo jen hodně vyblité barvy)? Nebo pomalým tempem? Zbytečnými zpomalenými záběry? Nesympatickými postavami? Absencí napětí? Po příběhové stránce sledujeme v podstatě Revenanta, ale už v půlce vám bude jasné, že tohle je jeho slabá kopie. Počínaje názvem přes hlavního hrdinu a padoucha po režii a kameru, tady se hrají druhé housle. Poslední půl hodinu už jsem velmi zběžně proklikal, protože jsem nemohl sledování vydržet. Apple válí na poli seriálové tvorby, ale filmová produkce zatím pokulhává. Holt neomezený rozpočet se ne vždy přetaví v koukatelné dílo. ()

Lacike

Hodinu a pol to vyzerá ako kopírka Revenanta zasadená do čias, keď si to kvôli otrokom sever natvrdo rozdával s juhom. Will Smith sa so smiešnym prízvukom plazí tou najhnusnejšou bažinou za slobodou a pritom mu ide po krku ukážkový rasista Ben Foster. Ale Will nie je Leo, Ben nie je Tom a hlavne Antoine Fuqua nie je Alejandro González Iñárritu. Takže sa to na syrovosť Revenanta absolútne nechytá. Téma otroctva to tiež nespasí. Tá už bola spracovaná miliónkrát a lepšie. A Emancipation nič nové neprináša. Predčasné a náhle zúčtovanie s Benom strašne sklame. Finálna bodka s veľkou vojnovou vravou pôsobí síce poctivo analógovo, ale aj aj ju rovnako ako celý film kazia hnusné čierno-bielo-sivé farby. Celý film vyzerá tak odporne, že bolo utrpením ho sledovať. Za toto by Will rozhodne ďalšieho Oscara nezískal aj keby minule nechytil amok. Takže výsledkom je zbytočný a nudný film. 4/10. ()

grogodil

Ani Snyder ma tak neznechutil a neotrávil vizuálne v jeho úmyselné totálne rozostrenej Armáde mŕtvych, ako to dokázal Fuqua teraz... Má to cez dve hodiny a je to bez jedinej scény, kde by to bolo na mieste a kde by som chápal aspoň na moment túto jeho "umeleckú" voľbu... Pre mňa nepochopiteľná sabotáž vlastného, inak celkom uchádzajúceho filmu, takýmto extrémnym stiahnutím farieb. Vôbec to nie je efektné ani ničomu účelné, naopak to je od prvej, do poslednej minúty výsostne otravné a hnusné. ()

kinderman

Když z filmu okatě trčí (oscarové) ambice, poznamenám, že si tvůrce myslel, že točí svůj Schindlerův seznam. Platí to i v tomto případě, ale kupodivu nemám s Osvobozením žádný závažnější problém. Fuqua řemeslo umí, snad jen toho zahledění se do záběrů z dronu mohlo být zpočátku méně, závěrečná část, kdy se z uprchlíka na pokraji života a smrti stane téměř četař York, nemusela být tak uspěchaná a škoda, že D. Washington nemládne, pořád jsem si představoval, jak by se těmi bažinami brodil právě on. Určitě mě to bavilo víc než adorovaných 12 let v řetězech. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Will Smith se po roce vrátí před kameru

Will Smith se po roce vrátí před kameru

12.03.2023

Je to rok od posledních Oscarů, které nevstoupily do historie tím, jaký snímek vyhrál nejlepší film (pokud si na to vůbec někdo vzpomene), ale tím, jak herec Will Smith vystoupil na pódium, aby… (viac)

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Režisér Antoine Fuqua (Training Day, Equalizer) zdá se našel novou zálibu v natáčení filmů podle skutečných událostí. Nejprve si to vyzkoušel v otrokářském dramatu Osvobození s Willem Smithem a teď… (viac)

Za Teda Lassa si připlatíme

Za Teda Lassa si připlatíme

30.10.2022

Když se před třemi lety spustila streamovací služba Apple TV+, měla v nabídce pouhých pět titulů. Teď už jich jsou desítky a mnoho z nich sbírá prestižní ceny, od televizních Emmy po filmové Oscary.… (viac)