The Covenant

• Veľká Británia Guy Ritchie's The Covenant (viac)
všetky plagáty

Příběh seržanta Johna Kinleyho, který na své poslední pracovní cestě do Afghánistánu využívá služeb místního tlumočníka Ahmeda. Ten neváhá riskovat život, aby v náročném terénu Johna dopravil do míle vzdáleného bezpečí. (Prime Video)

Rocky88

Objektivně je to na 4 hvězdy, ale za to téma a ukázku, co se stalo/děje odpůrcům Talibanu a US Army kolaborantům přihazuji hvězdu navíc. Ritchie opět vynechává svoje grafický fíčury, přesto je snímek totálně poutavý, sází na taktickou akci, v jednu chvíli i hodně survival, skvělou výpravu, výborně se doplňující ústřední dvojku a přímočarý, avšak přesto plný příběh. Sem tam maličko utahaný, ale tenhle kaz na stoličce u mě vyvážilo již výše zmíněné. ()

bourec

Sice film na vícero promítání a archivaci to není, ale chlapský je to opravdu hodně. Hodně tomu pomohly skvěle zahraný, a sympatiema překypující hlavní postavy. Ani příliš vaty tam není. A ta druhá výprava do Afghanistánu má adrenalin jako prase. Guy asi natočil už spoustu lepších filmečků, ale budiž! Dá se to. 80%. ()

Azrael515

Lahko nadpriemerna reklama na Nissany, nicmenej za roztokrasne cameo Lockheedu AC-130 na zaver a hrubu lekciu vo vedeni asymetrickej vojny tretia hviezda.. <3 AIR SUPPORT 4 LIFE! :D PS: Mierne zamrzelo ze to pokropili "iba" vulkanmi a bofors nerozohral razantnejsie crescendo.. C'est la guerre, budget ist krieg! :D ()

C0r0ner

Ritchieho osobnost zcela nerozpoznatelná, zato je film bezvadně a nenásilně rozdělen do několika kapitol, k tomu skvělý soundtrack a místy to bylo napínavé jako svině. Dlouho očekávaný konec je tak asi jediné, kvůli čemu nedávám pět hvězdiček, protože jinak to byla ve všech ohledech paráda. 90% ()

Lenka.Vilka

Pokud by mi bylo dovoleno použít pouze jedno slovo k popisu, bylo by to: intenzivní. Ano, tenhle je film se moc povedl. Od děje samotného, po zpracování, po celý dojem na konci. The Covenant bravurně proplouvá subžánry strašně chytře, takže ani jedinou minutou své stopáže nenudí. Právě naopak, příjemně vtáhne a celé to působí jako že to mělo nějaký smysl. Skvěle natočený film, který bravurně pracuje s hereckými výkony (naprosto skvělé), kamerou (v dost momentechto to byly žně pro oči), hudbou (právě tam mě právě napadlo to úvodní slovo "intenzivní") a s tématem, které nás v posledních letech bolelo snad i nejvíc. Tohle se moc povedlo. ()

campix

Guy Ritchie chrlí v poslední době jednu žánrovku za druhou. Občas se to nepovede, ale velká většina jeho novinek stále dokáže naplnit ta nejvyšší očekávání. The Covenant není výjimkou. Chlapácký film o nečekaných poutech během války v Afghánistánu inspirovaných skutečnými příběhy Afghánckých překladatelů. Chemie mezi ústřední dvojicí Gyllenhaal x Dar Salim je vynikající a rozdělení filmu na několik žánrově lehce rozdílných částí také nese své ovoce. Velmi povedená záležitost. ()

zette

Dobre natocene drama s dobrym pribehem a z atraktivniho prostredi. Nechybi napeti, ani akce. Gyllenhaal je muj oblibeny herec. ()

PavelVanekArt

Hodně moc odlišná věc od klasické Ritchieho tvorby. Tak moc jiná, až je dobrá, i víc než to. Realistická akce, silné momenty, bezvýchodné situace, vybroušená atmosféra. Ritchieho rukopis jsem rozeznal v opravdu málo záběrech, ale je fajn vidět, že si neumí jen uletět a stylově blbnout. Všechno může jít ve filmu stranou, je to jen o vojákovi a jeho tlumočníkovi. Jeho život za jeho život. Možná bych upustil od civilní linky hlavní postavy a víc přidal na plynulosti děje, ale to je čistě subjektivní pohled, it is what it is a mě to bavilo od začátku do konce. K posledním 15ti procentům chybělo málo, chvilkama mi tam neseděl Gilenhól, ale dal se překousnout jako zatím všude jinde. Hudba tady byla vyloženě výtečná. Finále s Andělem smrti byla třešnička na dortu. Tohle se Ritchiemu povedlo, moc hezkej film. Na starý kolena měknu. A hned jsem poznal Homelandera! A kde umírá Talibán, tam je jedině dobre. 4* a.k.a 85% ()

Ondatra

Guy Ritchie ukazuje v novém filmu krásně problematiku Afghánistánu a USA. V první polovině můžeme vidět, že se jedná o docela dost dobré válečné drama, které by se klidně mohlo vyrovnat konkurentům jako je například Smrt čeká všude. Všechny akce jsou přehledné, mají dobrý zvuk a nemůžu jim nic vytknout. Pak ale přijde druhá polovina a to už je horší. Je tu až moc viditelné Gyllenhaalovo přehrávání a spoustu dalších maličkostí sráží film k obyčejnému nadprůměru, což je za mě škoda. Navíc ke konci celý scénář je tak moc průhledný, že divák přesně ví, co se stane. Rozhodně ale tento film patří k tomu lepšímu, co kdy Guy Ritchie natočil, i k těm lepším válečným dramatům. 7,5/10 ()

BoXBe

Poctivá testosteronová nálož z Afghánistánu připomínající klasiky typu Lovec draků, Predátor nebo Vinnetou :) Ze všeho je sebrána užitečná inspirace a výsledek je na letní kino, zaťaté pěsti, vychlazenou plechovku piva, steak a vůni nafty a motorů. Plnokrevná chlapská armádní záležitost se sakra úspornými drsnými dialogy, které nic nedarují zadarmo. Jinak Covenant patří mezi nejlepší filmy letos. Není to Private Ryan nebo Black Hawk Down, šetření rozpočtu je znát, ale je zatraceně blízko. Ahmed rulez. A dejte Guy Ritchiemu dvě stovky milionů, ať natočí poctivý válčený epický velkofilm. Řek si o to a po tomhle filmu to bude hodně v klidu. ()

Doldus

Nová ritchieovka (ten chlap jede jak blázen) je po vzoru Rozhněvaného muže trochu atypická, nicméně rozjíždí trend "chlapských", filmů, které jsou však atmosférické, chytře napsané a umně poskládané. Akce a hlavně herecké výkony jsou velmi kvalitní (krade si to pro sebe jak Gyllenhaal, tak zejména Salim). Vázlo to u mě v některých polopatetických dialozích ("there is a hook in me"), které se, dle mého, nehodí do jinak přízemního válečného filmu. Jakákoliv nadstavba o jinak univerzálním tématu přísahy a cti, šla vyprávět obrazem, jakožto to vlastně i občas dělala, což dokazuje téměř dokonalá poslední scéna. Až úplně na konci jsem zjistil, že je to na motivy skutečného příběhu, a to jen umocnilo vyznění filmu. Jen tak dál, Guyi. ()

alchac

Že je Rýčovic Gája Džentleman, je samozřejmě notoricky známým faktem, pro který netřeba snášet Peroutkové důkazy. Nicméně svou minulou Stathamovou parkerovštinou ukázal, že umí i velmi kvalitní retro s neodolatelným aromatem toho nejlepšího z let sedmdesátých a osmdesátých, pročež zde si jednoduše postavil do řady Bergovy retardované Tuleně a rukou Šónova Pistolníka do nich s nonšalancí sobě vlastní vyprázdnil sollimovský Revolver, resp. v závěru rovnou via AC-130 mou celkem oblíbenou odreagovávačku Modern Warfare.  A kdyby tento chutný koktejl autor zbytečně nerozředil, když zejména tomu krocení Hindúkuše by slušel kratší sestřih (a když už jsme u toho, tak o tom, že by bylo bývalo daleko vhodnější, aby si místo dick... pardon, místo Jarheada, střihl tu afghánskou hřebenovku třeba Hunnam, snad ani nijak dlouze nemusím. Tak aspoň že obsazení ústředního uzenáče se povedlo), dával bych plný počet. Takto žel jen o něco slabší čtveřice. ()

sir-dave

Řadím mezi top trojku co natočil Guy Ritchie. Na způsob Lone Survivor, 12 Strong nebo Základny. Druhá světová už řekla patrně vše a nově se pánové zaměřují na Blízký východ. Ne že by zmíněné filmy byly špatné, obzvlášť Lone Survivor si dám klidně znova, jen Guy Ritchie k tomu přidal i vydatnější příběh. Tam kde by jeden film končil, tady je polovina a začíná se rozjíždět další příběh. Jake Gyllenhaal s Dar Salimem si tady rozjeli parádní akci. ()

Splasher

Pokud se nepletu, tak několik tlumočníků dostalo azyl i v ČR, po tom překotném úprku v roce 2021. Docela by mě zajímalo, zda se tu uchytili nebo raději odcestovali do UK či USA. ()

Nivenx

Tak tohle stálo za to! Jednoduchý příběh, ale s dokonalým zpracováním kdy nebyla sekunda filmu že by člověk hlavním postavám ty palce nedržel po celou stopáž filmu. Kolikrát není ani třeba aby postavy spolu mluvili ale ten jejich prožitek, čest a vzájemný respekt fakt stojí za to vidět. Ritchie nezklamal a dal nám pořádný nářez! ()

UhLee

(9,5/10). Guy Ritchie mi už v předchozích filmech ukázal, že je naprostým mistrem svého řemesla a mužem na svém místě. The Covenant toto tvrzení jen umocňuje a posouvá ho na další level výše. Stává se to tak trochu již tradicí, že filmy od tohoto britského génia nakonec skončí v mých TOP filmech roku. The Covenant má k tomu taktéž výborně nakročeno. Sledujeme na první pohled příběh, který už vyprávělo nespočet filmů. Jedná se o válečný film, který ukazuje konflikt v Afganistánu - taktéž 100x adaptovaný scénář. Navíc je to o přátelství dvou lidí, které není tak úplně přátelstvím jako spíše spojením. I takové příběhy tady prostě byly. Takže se jednalo o poměrně obyčejný scénář, ale když to dostane do ruky šikovný tvůrce, tak se i s malým kašpárkem, dá zahrát velké divadlo. A Guy Ritchie předvedl divadelní představení, na které budu dlouho vzpomínat. Příběh o spojení dvou mužů, kteří se ocitají tváří tvář smrti. Survival cesta za záchranou, kdy všude kolem jsou Talibánci. Oba si sáhnou na dno, možná místy ještě níže. Tato zkušenost mezi nimi vytvoří neobyčejné pouto a dluh, který by leckterý muž vyřešil peněžním vyrovnáním. Tohle je však film o tom, že skutky dělají činy, takže dostáváme naprosto kulervoucí podívanou, kde padají hlavy Al-Káidy jako hrušky. Nádherná kamera, která na vyprahlých skalách čaruje a vytváří lahůdkové snímání přestřelek, při kterých by se ve mně krve nedořezal. Tempo je opravdu nekompromisní a adrenalin divákovi neustále osciluje. Baví mě hledat ve filmech rukopis daného režiséra a tady to jde cítit zejména v klipovém sestřihu, který jsme měli možnost vidět i třeba v Králi Artušovi. Tento aspekt by mohl leckterému člověku uniknout, ale já jej cením o to více. Celou tuto akční podívanou náramně dokresluje hudba, která diváka přímo omamuje a vhání mu slzy do očí. Mě je opravdu těžké rozbrečet, ale tady jsem měl při závěrečné scéně na přehradě opravdu na krajíčku a možná se objevily i slzy (ale já to nepřiznám). Obsazení bylo pro mě naprosto snové, protože miluju Jake Gyllenhaala a tato role mu padla perfektně. Fandil jsem mu po celou dobu filmu a jeho postava mi instantně přirostla k srdci. Kdo si však ukradl kopletně mé srdce, tak to byl představitel Ahmeda. Už dlouho se mi nestalo, že by mi nějaký herec tak parádně sednul k nějaké roli, ale tady to prostě tak krásně zaklaplo. Ten neuvěřitelný klid, který z něj sálal, šel cítit i skrz obrazovku. Díky tomu nebylo potřeba slov, ale vše šlo vidět z gest a očních pohledů. Hltal jsem každou minutu této akční podívané napumpované testosteronem, která obsahovala i mrazivý přesah na konci. The Covenant mě ujistil o tom, že válečné filmy patří mezi mé nejoblíbenější žánry a Guy Ritchie mezi mé nejmilovanější režiséry současnosti. Nálepka filmu podle skutečné události tomu dodává jenom potřebný punc, který je třešničkou na tomto válečném dortu. Tento film je umění - když dokážete na první pohled z obyčejného příběhu vymačkat něco impozantního. Tohle umí jen málokdo. "There is a hook in me. One that you cannot see. But it is there." () (menej) (viac)

Qitek

Jestli je film neustále srovnáván s Bergovým Lone Survivor, pak přihazuju ještě jednu neviditelnou hvězdu navrch. Subjektivně je The Covenant tak za 65%. Je fakt, že Ritchiemu se daří někde před půlkou dobře budovat napětí, i když někdy tlačí zbytečně na pilu ( stejně jako tlačení povozu do kopce už nemohlo být heroičtější ). Ale emoce fungují, charisma hlavního dua maká ( u Dar Salima víc ) a na to, jak se mi vyloženě do The Covenant nechtělo, mě Ritchie mile překvapil a na dvě hodiny zcela poctivě zabavil. Ale žádná sláva to teda není. ()

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

19.01.2024

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) v posledních letech nabral velmi zdatné tvůrčí tempo. Zatímco v loňském roce stihl představit v kinech akční komedii Operace Fortune: Ruse de… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

03.02.2023

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) je v posledních letech neuvěřitelně produktivní. Od roku 2019 poslal do kin pět filmů, šestý se začne točit za měsíc, v záloze už má… (viac)