Irský zázrak

• USA The Wonder (viac)

Zdravotní sestra, kterou trápí bolestné vzpomínky, odjede v roce 1862 z Anglie do odlehlé irské vesnice, kde se pustí do vyšetřování údajně zázračného půstu jedné holky. (Netflix)

POMO

Celý film řešíme jenom proč dítě, umírajíc hladem, nechce jíst. A nedočkáme se žádného mysteriózního přesahu. Nevzrušivý, docela banální námět, který ale přece jenom nakonec dramaturgicky dává smysl. Přestože je na diváka mírný. Vychází holt z románu, který filmaři nechtěli bijákově upgradovat. Florence Pugh tradičně dobrá, ale jinde mívá více co hrát. ()

Enšpígl

Pomalý vyprávění tady mů svůj smysl, aby mohla vynikout atmosféra a jednání postav, což teda mimochodem jen neuvěřitelně nechutný, ale v souvislosti s vírou vlastně standart.Škoda, že film má prázdných okamžiků a především zbabranej konec, ten jsem fakt teda nesnedl ani z pětiny. ()

Malarkey

Hodně ponuré prostředí odlehlého irského domu někde uprostřed vřesovišť tvoří fantastickou atmosféru tohoto filmu. Nebo minimálně přesně toto je právě to, co mi je v příbězích hodně blízké. K tomu Florence Pugh, kterou poslední dobou vídám více než často...a vůbec mi to nevadí. Děj je ale hodně tichý, průběh hodně artový a až pochopíte, co se ve filmu vlastně děje, bude už jeho konec.  Ten se mi navíc v porovnání s poměrně nudným filmem líbil ze všeho nejvíce. ()

somnar

Mám pocit, že točit o "vyprávění příběhů" se pomalu stává další marnou vějičkou, ačkoliv by tohle klidně mohlo působit jako úlevný půst ke všem těm kulinářským filmům a seriálům poslední doby. V poslední třetině to jde ale tou nejvíc vyšlapanou cestou k diváckému pocitu plnosti, takže i přes standardně podmanivou Pugh v tom spíš zázrak taky nevidím. ()

LiVentura

Velmi nevyspělé odporné zanedbané Irsko s tou svou vírou... která jen vedla ke zbytečným smrtím, ale co mohli v té době asi tak dělat.. aneb když glorifikujete dítě ještě za života a to si to vezme až příliš k srdci. ()

Big Bear

Měl jsem chuť na něco historického a musím říci, že se mi toho dostalo. Jen trochu nechápu ten úvod a konec. O to více mne udivila ta zrnitost snímku v místech, kde bylo hodně šero, třeba vdomě oné dívky...  To byl záměr? Za mne byly ty kulisy zbytečný moderní prvek.  Film má velmi zajímavý příběh z konce devatenáctého století o souboji s tmářstvím a i jakousi potřebou upoutat pozornost širšího světa na zaostalý věčně chudý bezvýznamný kraj. Děje se tak v době vědecko-technické revoluce a i když nám ta doba může připadat z dnešního pohledu poznání směšná, tehdy to skutečně revoluce byla. Je potřeba si uvědomit, že i v samotném Londýně, středobodu impéria spousta lidí stále žila jako ve středověku. Otevřená ohniště, šílené hygienické podmínky... A do toho pára a elektřina. A s nimi věda, včetně té lékařské neustále zdokonalována válkami. A co teprve chudé Irsko po svých šílených hladomorech! Film mne ze začátku přiznám se moc nebavil, ale pak se skvěle rozjelo a atmoška byla na jedničku. A pokud máte v hlavě Irsko jako nějakou nádhernou zemičku, kde se jen lemtáa tancuje a hraje ta skvělá irská muzika, tak věřte, že tady by v té době nechtěl z vás žít nikdo...   Dávám za 4 kousky many nebeské. * * * * ()

misterz

Čo to bolo za zázrak? Tento film mi zázraky nepriniesol. Radšej by som sa pozeral na sušienky, ktoré mi zostali v kuchyni, ako na túto zbytočnosť. Ak hľadáte zázraky, rozhodne ich nenájdete v tomto filme. 40/100 ()

pornogrind

Tak tohle je pro mě těžko hodnotitelnej kousek. Pokud bych to měl brát jako další důkaz toho, že křesťanská víra je do prdele díra musel bych dát 5 hvězd. Pro mě jsou tihle pánbíčkáři jen zmanipulovaní fanatici, kteří se schovávají za svůj křesťanskej alibismus. V tomhle směru ve mě film vyvolal velký emoce a to především zlost. Když se ale na film kouknu jako na celek tak moc atraktivní pro diváka není. A to především díky pomalýmu tempu vyprávění. Někdo by mohl i namítat, že se toho ve filmu moc neudálo. Když to shrnu tak je to film, kterej může sednout ale taky nemusí. Záleží na samotným divákovi jak k filmu přistoupí a co si z něho vezme. Mě osobně to po technické stránce moc neoslovilo ale na druhou stranu jsem zase potěšenej, protože film ukazuje jaký jsou křesťani bezmozci. Proto volím zlatou střední cestu tudíž 3 hvězdy. ()

Anderton

Ťažko popísateľný a ťažko hodnotiteľný art film, ktorý môže pre každého diváka znamenať niečo iné. Referencie na hladomor v Írsku môžu byť nápomocné, ale príbeh môžete chápať aj ako ukážku pevnej vôle obetovania sa pre vlastné presvedčenie, ako aj všeobecnú túžbu ľudstva po existencii zázraku, či otázke rodičovstva. Prípadne aj ako ukážku toho, že Angličania a Íri sú skrátka odlišné národy. Ako sa veci majú, sa síce dozvieme, ale ak budete chcieť dať prednosť inej interpretácii, tvorcovia vám ju nevyhovárajú. Našťastie je tretí akt nakrútený v rovnako pomalom a meditatívnom tempe ako predchádzajúce minúty, pretože nechýbalo veľa a film mohol skĺznuť do trilerového gýču. ()

AppleCore

HEAVY SPOILER: Příběh o tom, že slabomyslní se atraktivní lží budou přežírat i za cenu obětování vlastního dítěte, aby v hlavách těch druhých onu lež rozvinuli v něco jako fakt. To není věcí jen náboženství, ale i rutiny našich obyčejných životů. Protože prostá fakta nikoho nezajímají – těm chybí aura zázraku/úžasu. The Wonder je pomalu plynoucí, zato krásně natočený drama s úžasnou atmosférou, kamerou, soundtrackem i hereckými výkony. Drama s jasným a upřímným názorem, kterej ale divákovi dojde, až když prozře z iluzivní pohádky do každodenní reality současnýho světa. Žerte, kurva! ()

eLeR

Príbeh zaujímavý a pomalé tempo mi vôbec nevadilo. Naopak. Má to výbornú ponurú atmosféru a skvelú Florence, ktorej takáto poloha neskutočne svedčí. Hlavne za ňu tie moje hviezdy. 4,5* ()

Chrustyn

Téma je vynikající, stejně tak vtahující atmosféra, umocněna velice dobrou kamerou. Florence Pugh je jako vždy vynikající ale režisér a zároveň scénárista jsou tím nejslabším a vše dobré zabíjí a místo zaměření se na jedno téma, jich rozvíjí několik vč. červené knihovny. A právě to je ten největší průšvih a zabíjí velice dobrou ústřední zápletku o dlouhodobém půstu mladé dívky. ()

Marze

Vizuálně, atmosféricky, emocionálně působivé provokativní perverzní dobové drama leží na skvělém výkonu Florence Pugh. Příběh o víře a svobodě.  Pohled na kulturu ovládanou pravidly víry, kde zázraky žen jsou způsob jak se vypořádat s hříchy mužů. O způsobech ovládání. ()

Arsenal83

Film chce poukázať na náboženské šialenstvo, wow, aké revolučné, v dnešnej dobre fakt až nenormálne odvážne, keď viete, že aj toto je cesta k cenám. Možno by nebolo zlé už poukázať aj na fanatizmus napríklad u uctievačov istého jediného a pravého duševne narušeného proroka, ale to by sa už asi tvorcovia tých cien nedožili. V každom prípade, téma môže byť na dobrý film, no pre mňa toto prevedenie bola obrovská nuda a írsky zázrak by nastal len vtedy, ak by sa ten ostrov konečne spojil. A to sa nestalo a nestane, lebo kolonizátori a vynálezcovia koncentrákov sú predsa tí najväčší demokrati, v Írsku napríklad šírili hladomor tiež demokraticky, každému rovnako. ()

Rohy212

Díky tomuhle filmu konečně vím, co si představit pod [disembodied vocals]. Leliovo psychedelické drama o irském moru jménem katolicismus (skrze příběh malé dívky a jejího údajného několikaměsíčního půstu) má ale naštěstí i mnoho jiných kvalit. Jeden z těch filmů, kterého je na streamu škoda. ()

ScarPoul

It works until it doesn´t. Lelio ide na istotu. Má výborne sychravé Írske prostredie. Osamotenú chalupu. Mystickú zápletku a uveriteľnú hrdinku. V rámci nastavených kauzalít a logickostí ten film nevybočuje a napĺňa s istotou a bez výraznejších zakopnutí základnú premisu. V rámci logiky deja a atmosféry tak nie je viac menej nič, čo by sa dalo filmu vytknúť. O to viac zamrzí vzťahový chlad medzi postavami, ktoré nielenže za celý film nevedia vytvoriť zmysluplnú emóciu ( aj keby sa jednalo o negatívnu emóciu), ale zároveň film ochudobňujú o niečo pamätné, čo si divák vie v sebe ešte chvíľu po dopozeraní ( myslím tým pár dní) v sebe niesť. Je to bezchybný chlad, ktorý v konečnom dôsledku sklame svojou nepriestrelnou logikou. Pugh ako obvykle skvelá. ()