Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (Cinemart SK)

borec999

Po veľmi dlhom čase som sa v kine cítil akoby niekto natočil film na mieru len a len pre mňa. V koncepte je Šialená noc stále v podstate vianočný film. Vyhorený Santa Claus s krízou stredného veku unavený, že deti neveria a stali sa obeťou konzumnej doby (dostaneme znovuobjavenie krásy Vianoc a vianočného ducha cez vzťah s malým dievčatkom, zázraky, silu viery). No a po mimo túto dramatickú rovinu je to typicky Wirkolovská uletená, svižná a nesmierne zábavná (ak máte radi drsnejší humor) variácia na Die Hard (1 chlap musí ochrániť blízkych v budove plnej vycvičených zlodejov a zabijakov) a Sám Doma. Wirkolu zdá sa nikto extra nelimitoval, pretože v akcii si toho dovolil naozaj dosť (ľudia v kine ktorí čakali vianočný film sa nestíhali čudovať) a opäť ukázal, že má plno nápadov a dokáže veľmi zaujímavo využívať všetky nástroje a objekty, ktoré sú pri bitkách a akcii naokolo (vianočné ozdoby, cencúľ,korčula,pálka...) a pritom aj s pomerne nízkym rozpočtom zabezpečiť, aby akcia vyzerala prvotriedne. Odkazy na staršie vianočné klasiky (Sám doma, Die Hard ale i SIlent Night, Deadly Night - vraždiaci Santa kričiaci Naughty!) sú dávkované s citom a nostalgia aspoň na mňa fungovala naplno. No a scény ako napr. realistická prerábka Sám Doma, Santove vykosenie asi 30 zabijakov v kôlni pri vianočnej piesni Bryana Adamsa, či záverečná likvidácia hlavného záporáka sú absolútne božské. Film roka, jasných 100% a pre úzku skupinu divákov (a aj pre mňa osobne) budúca vianočná klasika. ()

Han22

Na tohle jsem se z loňské hororové nadílky těšil asi nejvíce i když to do hororu zasahuje jen velice okrajově. Je to neskutečný mišmaš nálad, žánrů a filmových odkazů, který se zázračně Wirkolovi nerozpadl pod rukama, ale funguje v každé rovině. Cynický, chlastající a zvracející Santa už dávno nevěří na Vánoce a chce s tím seknout. Navíc se při roznášce do sídlá bohaté, rozhádané rodiny dostává přímo doprostřed přepadení, kde skupina teroristů drží rodinu jako rukojmí a chtějí peníze z jejich sejfu. Sobi mu uletí, Santa by zdrhnul taky, ale je tu jedna hodná holčička, která na něj stále věří a jediné co si přeje aby se dali rodiče dohromady. A Santa si po pár taktak ustátých soubojích vzpomene nejen na ducha Vánoc, ale také na život před Santou - kdy byl drsným vikingem s obřím kladivem a začíná řežba. Místy je to výborná komedie, která využije i pár pastiček (realistických) ze Sám doma, místy klasický dojemný vánoční příběh. Do toho akční základ ze Smrtonosné pasti včetně citací různých scén, spousty soubojů a vystřílených nábojů. Výborný je samotný Santa ve všech podobách - cynik, krvácející starý muž, killer, hodný děda i někdo, kdo ani po 1100 letech netuší, jak funguje jeho magie. A horor? Inu je tu spousta slasherových vraž, brutální gore, řezničina s kladivem nebo finální komín strkají do kapsy většinu "opravdových" hororů. Zkrátka film, který mě bavil na 200% celou dobu a klidně mu napálím 5*. PS: Dal bych si líbil prequel jak se z Nikamunda Rudého stal Santa. Ač pouze okrajově zasahující do žánru, pro mě horor roku 2022. ()

Devadesát Dva

Těm, kteří už zapomněli na existenci dvě dekády starého majstrštyku 'Bad Santa' s B. B. Thorntonem (mého oblíbeného vánočního snímku i celkově TOP10) asi tohle přijde jako zjevení. Sic je tu Santa z těch "kouzelných a opravdových" a ne jen alkoholik, co dělá anál v obchoďáku s ženskýma, co mají velkej zadek. Image Davida Harboura nemohla být zneužita pro to, aby jeho postava byla v jádru záporná, nebo takhle prasácká, takže tentokrát dostáváme Santu, který sice chlastá místo (skim) mléka alkohol, ale nedobrovolně se ocitá v roli Johna McClanea, který musí "Die Hard" this building 'n shit (funny zmínka s BlueRay). Jeho kéry jsou cool a člověk si říká, že kdyby Wirkola dostal na starost remake Hellboye, nedopadlo by to až tak tragicky. Nicméně 'Violent Night' má přepálenou stopáž a ač odkazuje na skvělý vánoční snímky, jako je 'Home Alone', nebo již zmíněný 'Die Hard', nepřináší nic, co už ve vánočním filmu nebylo předtím. Možná, že jediné, co mě bavilo, byl fakt, že film vlastně vůbec nepřináší vánoční vibe, jako spíš a pouze občasný černý humor a zábavu. Ale Wirkola už natočil lepší thrillery, jeho předchozí 'I onde dager' byl flick určitě o dost (tak pomalu o dvě třídy) lepší. ()

Corpsegrinder

Pamatujete když John McClane pobíhal po Nakatomi Plaza sám proti skupince teroristů a vysílačkou mu dělal společnost sympatickej černej fízl zatimco se uvnitř baráku odehrávala docela napínavá loupež? Tak tady pobíhá po baráku držkatej buranskej vožralej Santa (opravdu originální) sám proti skupince teroristů a vysílačkou mu dělá společnost nesympatický černý dítě zatimco se uvnitř baráku odehrává nevtipný rodinný drama. Od někoho kdo má hororový kořeny bych čekal větší masakr a tenhle film se nějak nemůže rozhodnout zda to bude řežba a nebo rádoby vánoční rodinná komedie, a díky tomu přešlapování to selhává na obou frontách a často to vyzní dost trapně. Z celýho filmu mě bavila jen postava magora Krampuse a to bylo zoufale málo. Hodnocení zde fakt nechápu. ()

Litvicek

MovieZone tenhle film vychválil do nebes. Jo, pár fatality momentů to má a ta brutalita tomu dává ty správný grády, nicméně pořád to nevybočuje z průměrných vod akčního/zábavného žánru. Zlatý Neeson! ()

HydraCZ

Ani nevim kdy jsem se naposled u filmu takhle bavil. Takováhle jednoduchá přisprostlá vánoční jízda mi dlouho chyběla. Krom toho, že Santa Claus je tady živý stroj na zabíjení (David Harbour je borec!) a přináší s sebou nápadité vyvražďovačky, tak film nezapomíná ani na vážnou emoční stránku, vanoční poselství a navrch je to celé jedna velká satirická komedie, kdy co scéna, to povedený gag. Výborná kombinace všeho, co na vánočních filmech milujeme, která ale stojí na vlastních nohou a vypráví osud jedné kouzelné a krvelačné šílené noci. Musím ještě poděkovat samotnému ČSFD, kteří byli tak stědří a připravili speciální promítání tohoto filmu v kině Atlas, díky kterému jsem si mohl film užít ještě víc, v okruhu podobných filmomaniaků jako jsem já sám. Díky! ()

mclenin

Neviem či to bol zámer ale je z toho strašne cítiť B-čkovosť a akúsi televíznosť, miestami som mal dojem akoby som sledoval nízkorozpočtový vianočný film, ... taký aké štúdia chrlia každý rok za priehrštie s priemerným hodnotením 4 /10.  Jediný dôvod, pre ktorý to má zmysel vidieť je David Harbour a jeho "besnenie" - aj to v pomerne umiernenej forme oproti tomu čo to mohlo byť ak by tvorcovia mali trochu väčšie vianočné gule. A ešte odkaz na Home Alone, to bolo podarené. Váham medzi 2 a 3*, ale keďže idú tie Vianoce, zaokrúhlim nahor. ()

Marius_ss

3,5/5. Krvavé, vianočné Rko so štipkou fantasy, plné podarených dialógov a nápaditých scén, z ktorých vyčnieva pasáž ako vystrihnutá z filmu Sám doma (len táto verzia je skôr pre dospelých :)). V tomto filme je takmer všetko urobené správne, takže tu niet čo vyčítať. Napriek tomu nemôžem ísť s hodnotením vyššie, nakoľko je to len kvalitná oddychovka - ktorá o pár dni vyšumí z hlavy. Ale aspoň máme do zbierky ďalší originálny vianočný film. Len dúfam, že ho nebude vysielať Markíza, lebo polku z neho vystrihne :) ()

Milky.

Sám doma plus John Wick plus American Gods plus Dead Snow (které jsem neviděl, ale soudím podle traileru). Jeden z nejzábavnějších filmů za poslední dobu. Jen škoda, že té akce tam nebylo tak dvakrát víc. Tradice říká: Vánoce = Home Alone. Možná by Kevin potřeboval do tradice doplnit i tohohle parťáka. Wirkola získává česné místo v mém hledáčku a hodlám jeho tvorbu okoštovat o něco více. Tim Allen se má se svýma Santasračkama co učit! ()

bobstock

Upřímně celkem zklamání a zmatení. Tváří se to jako nová revoluční moderna v rodinném vánoční šílenství, ale prostě nevim, co si z toho vzít. Rodina bohatých a nesympatických lidí je téměř povražděna při příjemné vánoční hudbě. Hrajou tam děti, jsou tam po zuby hloupí a ozbrojení teroristé, zřejmě zfetovaní/opití rukojmí vklídku a jeden nadpřirozeňák, který za staletí chlastání zapomněl proč změnil povolání z vikingského boha války se stal létajícím poštákem s dárky v cocacola marketingové úpravě?? Tvůrci míchají pokleslou a zábavně krvavou podívanou do jasného poselství Vánoc, která má být suprincoolbaby? Evidentní inspirace úchylným santou vs. kříčícím Kevinem. Santa je úchyl sem si pustil okamžitě potom na spravení pachutě a už teď se moc těším na dnešní #tvprímasmrdoureklam a jeho Sám doma v 20.15. Tohle se nikdy nestane vánoční stálicí sorry pane Wirkola.  40%  Šťastné a veselé.. ()

Zombi

Parádní vánoční film pro chlapy. Wirkola natočil instantní akční vánoční klasiku se zpruzelým Santa Clausem, který si musí ve stylu Die Hard poradit s bandou žoldáků v domě pracháčů. Kreativní killy, výborné postavy a hodně akce. Čekal jsem trochu více krve, jak znám režiséra, ale ačkoliv to krvavé je, nijak to nepřeháněl. Slušné 4 hvězdy. ()

Renfield

Důkaz, že se při přepadení vyplatí být Santou, protože hned přesně víte, kdo je kdo a jak moc v životě zlobil. Jenom jeho pytel je v dnešní době poněkud zbytečný, pokud se tedy nechystáte k nějakému "podnikavějšímu" dítěti, jehož dárky by i v této situaci jistě šlo využít. Mix vánoční pohody a nepohody, jemuž ta pohoda obzvlášť ve druhé polovině tak úplně neprospívá. Je tu Santa, který dokáže "vylepšit" scénu prvního letu z hospody, navíc nemá problém se trefně ohnat palicí a potom ten klasicky vánočně rodinný. Takže rodinného nechat stranou a raději jít daleko do historie k Santovu původnímu zaměstnání, protože právě to vysvětlí nejlepší akční scénu vůbec, perfektně natočenou likvidaci komanda. Fajn jsou i odkazy na vánoční klasiky, obzvlášť půdní scéna. Když jsem u nich, místo Johna Leguizama mohl být hlavním záporákem Billy Bob Thornton jako Bad Santa, to bych snad i tu pozitivní atmosféru odpustil. 65% ()

mosnak

Šílená noc je skvělá jednohubka na jeden večer. Pravděpodobně tento snímek už nikdy neuvidím, protože někdy je dvakrát více než dost :-D 54% ()

Alien220

Ani genialni sceny, kdy si Santa zasiva otevrenou ranu hackem na ozdoby a namisto obvazu prilozi balici papir, tenhle film nezachrani. Prislo mi, ze tvurci nevi zda toci krutou cernou komedii nebo vanocbi pohadku, tudiz to ma nevyhodu obou zanru a az na par originalnich scen je to velka nuda. ()