Hříchy pro pátera Knoxe

Československo, 1992, 9 h 53 min (Minutáž: 54–67 min)

Réžia:

Dušan Klein

Predloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Scenár:

Dušan Klein

Zlata Adamovská, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Petr Kostka, Pavel Zedníček, Lucie Zedníčková, Jan Kanyza, Eugen Jegorov, Karel Heřmánek (viac)

Na obrazovku České televize se vrací oblíbený seriál detektivních příběhů, v němž jeho autoři záměrně porušují některé z pravidel, na kterých podle pátera Knoxe stojí čistota detektivního žánru. Uvádět ho bude sám režisér Dušan Klein, autorem předlohy byl Josef Škvorecký. Při premiéře v roce 1992 se seriál vysílal živě a základní otázka byla tehdy soutěžní. Ale i při reprízách si diváci mohou vyzkoušet svůj postřeh, tentokrát nesoutěžně. Správnost své dedukce si pak mohou ověřit v závěru každé epizody. (Česká televize)

Grogan

Oba seriály s tématikou Hříchů mi přijdou jako hodně zajímavý a originální nápad, ovšem v obou je jedno velké ALE. Jak jsem zmiňoval v komentáři v Hříších pro diváky detektivek, daleko víc by se mi to líbilo, kdyby šlo jen o sledování stop, na základě kterých můžeme vydedukovat pachatele. Propojení bych tu vůbec nepotřeboval, nebo maximálně jen tak v postavách vyšetřujících detektivů. Ovšem postava hlavní hrdinky, která se účastní všech případů (náhodou dělá v kdejakým baru, kde se vždycky něco semele) a svou inteligencí předčí všechny profesionální detektivy, kteří by bez ní vraha nikdy nevypátrali, mě neskutečně štve i tady. Možná ještě víc než bývalá "první dáma" v druhém cyklu, která byla jenom unylá, nudná, do všeho se pletoucí. Adamovská oproti ní navíc není moc typ bohémské herečky, takže mnohokrát mi její přehrávání opilosti, rádoby cool hlášky a podobně přišly vyloženě směšné, zpívat možná umí o kapinku lépe (ale ten rozdíl v kvalitě je opravdu jen zanedbatelný). Takže kvůli hlavní hrdince opět jen za 3, jinak bych dal klidně o hvězdu víc. Je to škoda, protože jednotlivé případy jsou zajímavé a většinou promyšlené, představitelé detektivů a dalších účastníků příběhů hrají velice slušně (alespoň ve většině případů). Bohužel v obou těchto seriálech tyhle zajímavé případy trochu shazují postavy obou "průvodkyň" světem zločinu. ()

MilesTeg

Zlata Adamovská hraje tak skvěle, jako špatně zpívá, a tady v seriálu se krásně pozná, kdo jak moc dobrý herec je, kdo zvládá natáčení naživo jako přestavení v divadle. ()

Tiiso

Originalita spočívala hlavně v možnosti zapojení diváka telefonicky odhadnout pachatele. Ztvárnění je jinak podprůměrné a zápletky nijak vyčnívající. A díky tomuto, si mě seriál nedokázal upoutat netrvalo, a proto mě nevadilo, že jsem některé epizody neviděl. ()

donkocicak

Filmové Hříchy pro pátera Knoxe se mi líbily více než ty knižní. Knihu jsem sice četl až po shlédnutí seriálu, některé epizody mají společný buď jen název nebo kostru povídky. Jiné literární příběhy zase zachycují pouze zlomek toho, co vidíme v televizi. Seriál je i vtipný, naráží na samotného Škvoreckého. Musím pochválit i prvotní nápad tvůrců a vlastně i samotného Škvoreckého. Jen snad to, že v detektivce se nesmí objevit žádný Číňan, bylo pojato zlehka, téměř vůbec. Maska mandarína přeci není Číňan jako takový, ale stalo se. Zlata Adamovská byla v roli výborná, přesvědčivá, některé písničky nebyly špatné a ani nebyly špatně zazpívané a do atmosféry detektivky se hodily, např. Je po deštích. Za nejméně zdařilou epizodu považuji díl, ve kterém hraje Hanzlík kouzelníka a milence Adamovské a je propíchnut svým vlastním mečem. Naopak za nejsilnější díl považuji Ženské za volantem. ()

topi80

Propojení klasické televizní inscenačnosti a živého vysílání dopadlo překvapivě dobře, o čemž svědčí i počet repríz. Tohle zrežírovat, to byla asi pořádná logistika, aby všichni byli ve správném prostoru, všechno se ve správnou chvíli přeplo, o sloní paměti herců nemluvě. Jediné, co mě na tom iritovalo, byl příšerný ochotnický herecký výkon Zlaty Adamovské (hudební složka byla vata, tu nehodnotím). Tato herečka od té doby ukázala, že hrát umí, ale tady vedle vždy skvělých detektivů a dalších spoluúčinkujících působila křečovitě jak hráč okresního přeboru v Evropské lize. ()

Rattlehead

Tento seriál mám rád. Pokud to skutečně bylo točeno formou přímého přenosu, tak nezbývá než smeknout. Ale párkrát se stane, že jedna postava změní místnost během dvou vteřin, tak nevím... Zlatu mám moc rád a líbila se mi už jako desetiletému klukovi. Písničky jsou celkem dobré, jen jsem nějak nepochopil to desatero, které má být porušováno. Vystupoval snad v nějakém díle Číňan? Byl někdy pachatelem detektiv? Ale celkově jsem spokojený. ()

Fanak

Svého času fenomén. Dnes odpočívá v televizním archivu. Slušná detektivka s originálním interaktivním přídavkem. ()

xxlch

Jednou vidět a stačí.Pro mne moc průměrné výkony.Jediné pozitivum je vysílání na živo, takže je vidět každá blbina,která nejde vystřihnout.Pár jich tam bylo a to je bezesporu nervový nářez pro každého herce,takže za 2*. ()

Mercilonka

Detektivní seriál z doby, kdy bylo zapotřebí jen jedno policejní oddělení a všichni vrazi byli pochytáni během deseti dílů. Myšlenka s deseti pravidly, které zapojuje dívaka a hlavně udržuje jeho pozornost nejen u jednoho dílu (aby věděl, které pravidlo už nemůže být u pokračování porušeno) je mistrovsky vymyšleno. Smekám před samotným natáčením, které probíhalo i živě a zejména Adamovské, která mi zpěvem nejen nevadila, ale jako postavu jsem si ji velmi oblíbila. ()

ostravak30

Seriál se svého času vysílal živě. A to zanechalo na seriálu stopy, které jsou patrné stále. Například herecké výkony. Tím, že se musí jet na první dobrou zkrátka herci nemají možnost se opravit a tak se velmi často přeřeknou nebo jim pořádně není rozumět a samotné výkony nejsou příliš přesvědčivé. K tomu naprosto příšerná hudba. Písně, které by uspali hada, zpívá navíc naprosto příšerně Zlata Adamovská. Samotné příběhy jsou trochu unylé. Postupně začíná být únavné, že se u každého případu Z. Adamovská objevuje a dokonce ho i vyřeší a to rychleji než detektivové. I úvodní proslovy režiséra Dušana Kleina jsou místy k nepochopení. Občas prostě není jasné o čem to ten muž vlastně mluví. Studiové prostředí seriálu také nepřidává. Hlasy herců se zřetelně ozývají s ozvěnou. No a scénář je slaboučký jak čaj. Vůbec nejhorší ale je, že ve většině dílů není zcela jasné, jaký hřích byl v konkrétním případě použit a tipl bych si, že některé hříchy nebyly použity vůbec. Zkrátka, tohle se nepovedlo. Viděl jsem to jednou, celé a jsem rád, že tenhle nepovedený televizní experiment mám za sebou. ()

MartyMcFly89

Otec to má rád, ale mě to nějak nechytlo. Ani jako nostalgie to nefunguje. Ale pravidla jsou kvalitní a i seriál má své přednosti........................ 11. pravidlo - Vrahem je zahradník ()

martins

Velmi dobrý seriál kriminálních příběhů, 10 dílů. Některé slabší, ale vždy výborně herecký obsazené. Tehdy ještě krásná Zlata Adamovská v roli detektiva v sukní vystupující jako zpěvačka. Škoda, že při reprízování nebyl seriál vysílán celistvý, jako třeba Rozpaky kuchaře Svatopluka, včetně odhalení pachatele nebo třeba ukázky ze zákulisí. Pokračování s paní Havlovou o dvě třídy horší...a co se točí dneska hrůza... ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)