Hříchy pro pátera Knoxe

Československo, 1992, 9 h 53 min (Minutáž: 54–67 min)

Réžia:

Dušan Klein

Predloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Scenár:

Dušan Klein

Zlata Adamovská, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Petr Kostka, Pavel Zedníček, Lucie Zedníčková, Jan Kanyza, Eugen Jegorov, Karel Heřmánek (viac)

Na obrazovku České televize se vrací oblíbený seriál detektivních příběhů, v němž jeho autoři záměrně porušují některé z pravidel, na kterých podle pátera Knoxe stojí čistota detektivního žánru. Uvádět ho bude sám režisér Dušan Klein, autorem předlohy byl Josef Škvorecký. Při premiéře v roce 1992 se seriál vysílal živě a základní otázka byla tehdy soutěžní. Ale i při reprízách si diváci mohou vyzkoušet svůj postřeh, tentokrát nesoutěžně. Správnost své dedukce si pak mohou ověřit v závěru každé epizody. (Česká televize)

Recenzie používateľa Grogan k tomuto seriálu (11)

Hříchy pro pátera Knoxe (1992)

Oba seriály s tématikou Hříchů mi přijdou jako hodně zajímavý a originální nápad, ovšem v obou je jedno velké ALE. Jak jsem zmiňoval v komentáři v Hříších pro diváky detektivek, daleko víc by se mi to líbilo, kdyby šlo jen o sledování stop, na základě kterých můžeme vydedukovat pachatele. Propojení bych tu vůbec nepotřeboval, nebo maximálně jen tak v postavách vyšetřujících detektivů. Ovšem postava hlavní hrdinky, která se účastní všech případů (náhodou dělá v kdejakým baru, kde se vždycky něco semele) a svou inteligencí předčí všechny profesionální detektivy, kteří by bez ní vraha nikdy nevypátrali, mě neskutečně štve i tady. Možná ještě víc než bývalá "první dáma" v druhém cyklu, která byla jenom unylá, nudná, do všeho se pletoucí. Adamovská oproti ní navíc není moc typ bohémské herečky, takže mnohokrát mi její přehrávání opilosti, rádoby cool hlášky a podobně přišly vyloženě směšné, zpívat možná umí o kapinku lépe (ale ten rozdíl v kvalitě je opravdu jen zanedbatelný). Takže kvůli hlavní hrdince opět jen za 3, jinak bych dal klidně o hvězdu víc. Je to škoda, protože jednotlivé případy jsou zajímavé a většinou promyšlené, představitelé detektivů a dalších účastníků příběhů hrají velice slušně (alespoň ve většině případů). Bohužel v obou těchto seriálech tyhle zajímavé případy trochu shazují postavy obou "průvodkyň" světem zločinu. ()

Intímna záležitosť (1992) (E01)

Z dílů pátera Knoxe jde o jeden z těch lepších dílů, kde máme široký okruh podezřelých a konečně někoho napadlo, že věčně se do vyšetřování se motající Adamovská by třeba mohla být i pachatelkou (ale podle toho, jak nad ní Kostka skoro od začátku slintá, tak to vypadá, že jako vážně podezřelá asi prakticky braná není), i když pro jistotu ji obviňuje jiné pochybné individuum, které na konci taky čeká popotahování s úřady. Jinak ten její zásadní postřeh, který vedl Kostku k vyřešení případu, na co si ta ženská hraje, že dělá nějaký nesmyslný úvahy na základě nějaký tuctový fotky v novinách? (přitom ani jednoho z protagonistů fotky nezná) ()

Omyl v kúpeľoch (1992) (E02)

Průměrná epizoda, kde z hereckých výstupů nejvíc zaujme Bronislav Polozcek, snaživý mladý detektiv Dlouhý a záporák Jiřího Bartošky. Okruh podezřelých je tentokrát dost široký, člověk zírá, kolik známých herců se autorům podařilo do jednoho dílu napasovat. Ovšem to závěrečné rozuzlení je tak debilní, to to po sobě žádný scénárista nečetl? V jedné větě říct, že vrah setřel z lahve všechny otisky a zároveň, že jedny otisky tam logicky musely bejt, to si přece navzájem odporuje. Buď měl mít vrah rukavice (jenže podle popisu šlo o neplánovanou vraždu) nebo by setřel otisky všech, tedy i číšníka. Adamovská tradičně zbytečná a z neznámého důvodu s ní policista celý případ konzultuje. ()

Otázka alibi (1992) (E03)

Další průměrná epizoda cyklu, kde se nedá upřít zajímavý nápad (záměna oběti), ale celé mi to přišlo dost průměrně vystavěné a sehrané, celý ten rádoby opilecký výstup Preisse i ta drobnost s náhlou neznalostí jazyka byly celkem podezřelé, takže jsem čekal nějaké sehrání vlastní smrti, které se obrátilo proti němu, nakonec se tedy obrátilo proti původnímu vrahovi, což bylo celkem originální. Viktor Preiss je dobrý herec, ale tady mi přišel hodně slabý a zbytek postav byl tak obvyklý průměr série, více pozitivně vyčníval snad jen komisař Kolín Vladimíra Dlouhého. Zlata zase jednou hrála opilou tak strašně nevěrohodně, že to bylo leda k smíchu. Ne tedy, že by zbytek jejího herectví byl o tolik lepší... ()

Justičný omyl (1992) (E04)

Jedna z nejslabších epizod celého cyklu, kde si Heřmánek zahrál skoro teroristu. Jeho postava je jediné pozitivum tohoto dílu, kde je celá hádanka ještě průhlednější než obvykle, většina ostatního osazenstva je nevýrazná (snad až na Otakara Brouska, kterému role frajera sedí líp než policisty z druhého cyklu), má snad nejméně výraznou kriminalistickou dvojku z obou cyklů a Adamovská je zde ještě otravnější než obvykle, nejvíc mě rozesmála u scény, kde hovořila o svých amatérských pyrotechnických schopnostech. ()

Prečo toľko nebožtíkov? (1992) (E05)

Jedna z nejlepších epizod z prvního cyklu. Hlavně již zmíněné výkony Moravce a Vašuta byly výborné (i další byli slušní, třeba pan Ornest), celkově byla zápletka tentokrát dost slušně vymyšlená. Kanyza a Javorský jsou velmi slušná vyšetřovací dvojka, jen si mohl Kanyza nechat od cesty ty neustálé sexuální narážky na Adamovskou. ()

Ruky s dlhými prstami (1992) (E06)

Díly, kde se neobjevují žádní kriminalisti, jsou pro mě jednoznačně z těch slabých, protože tam má Adamovská daleko více prostoru předvádět své křečovité herectví. I tady se objevuje řada scén, kdy je vyloženě trapná (potok je sprostý slovo - co to kurva mělo být za hlášku? nebo její touha odpracovat si vystoupení tělem), alespoň tady má slušné protihráče, což se v některých jiných epizodách říct nedá - Freimanová je skvělá a Skopala jsem snad ještě neviděl hrát podprůměrně. Zápletka je dost nudná a hrozně dlouho trvá, než se vůbec něco stane a v tom momentu nastoupí závěrečná pasáž. ()

Ženy za volantom (1992) (E07)

Nejlepší epizoda prvního cyklu, kde máme zase šanci vidět sympatickou kriminalistickou dvojku a slušné vyšetřování (i když jedné slušné nelogičnosti jsem si všiml - Žilková nebyla v místnosti, kde se kradlo, tak kde viděla tu masku?), všichni podezřelí jsou dost výrazní a pořádně zahraní. Romantická zápletka Adamovské je tu navíc a slouží jen jako záminka pro její zapojení do případu, nicméně v tomhle dílu se dá snést (i když si zase hraje na Sybilu, ženu Hrušínského vůbec nezná, ale hned ví, že to její těhotenství je podezřelé). Nicméně scéna, kdy hraje opilou... opravdu hrozné, to vypadalo jak nějaká parodie. ()

Podzimní romance (1992) (E08)

Jeden z těch lepších dílů bez detektivů, kde se najde i nějaká ta atmosféra a slušné herecké výkony, jednak hlavního záporáka Švehlíka, tak i většiny ostatních (jen tu Janu Paulovou jsem nikdy moc nemusel), taky tady máme dvě vraždy s dvěma různými pachateli, což není až tolik obvyklé. Ovšem překvapení, co se týče identity vrahů, se ani v jednom případě nekonalo, jeden pachatel byl zcela očividný a u druhého se rafinovaně snažili svést pozornost na jednu osobu z páru, tak jsem brzy tušil, že vraždila ta druhá. ()

Mezi námi děvčaty (1992) (E09)

Díly bez detektivů jsou slabé, celou dobu sledujeme napětí mezi charaktery a pomalu se  nám tu rozvíjí nějaký příběh, ale pro mě to vždycky začíná být zajímavé až při vyšetřování, což tady prakticky absentuje (až na jeden krátký rozhovor Pleštilové s Dlouhým). Adamovská v pozadí, což není na škodu, ale Pleštilová to v její obvyklé roli moc nevylepšila. Hanzlík jako arogantní zmetek byl slušný, zbytek osazenstva dost nevýrazný, hlavně samotný vrah. Nejslabší epizoda z prvního cyklu. ()

Třetí vrchol trojúhelníku (1992) (E10)

Průměrný konec seriálu. Detektivní zápletka tentokrát nebyla špatná, vlastně mi docela vyhovovalo, že první polovina epizody je bez Zlaty, takže jsme sledovali klasické detektivní šetření se slušnou řádkou podezřelých. Jenže po objevení Zlaty se asi autoři snažili vykompenzovat její nepřítomnost v první půlce, pátrání ustoupilo do pozadí a zvrhlo se to spíš ve sledování slintání Kostky nad Adamovskou, jejíž postava se evidentně považuje za největší svůdnici v okolí, což jí vlastně umožní odhalit vraha (Matásek musí být homosexuál a udržovat poměr se zabitým, protože odmítl její trapné pokusy ho svést, boha jeho). Chudák Kostka na konci, ale má, co chtěl, snad mu Zlata nebude kecat do každého případu, který bude v budoucnu vyšetřovat.... ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)