V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

Cain(cz)

Závidím divákům pod 25 let, pro ně musí být FILM neskutečně zážitek, tak jako pro "naši" generaci podobně epické filmy před 20 lety (například.: Matrix, Pán Prstenů). A rozhodně nemám v úmyslu komukoliv kazit nadšení a radost, přesto žádám o trpělivost s vysvětlením proč "jen" za 3*.Film klouže majestátně po povrchu písečných DUN, kdy však tajemství a bohatství Světa předlohy je žel bohu neodhaleno. A tak svět, který v knize obsahuje i hutný rejstřík pojmů k danému Světu a dále skvělé úvodní citáty kapitol, je ve Filmech, s prvním dílem přes 5 hodin materiálu, skutečnou obsahovou pouští, bez oáz, kdy například schází i smysluplný prostor pro GILDU a navigátory. Zde nejde o kritiku ve smyslu kvality a věrnosti adaptace, ale ve smyslu selhání budování druhotného světa na plátně, který je v románu mnohem zajímavější, než laskavý divák po shlédnutí může jen stěží, ne jeho chybou, tušit. Jako bych Vám chtěl dle receptu uvařit Vaše oblíbené jídlo, kdy ze všech ingrediencí bych většinu vynechal a snažil se Vás zaujmout kvalitou porcelánových talířů a křišťálových sklenic ze který by jste poté večeřeli a pili. Ano pokud by jste neznali pravou chuť předlohy, byli by jste tou krásou beze chuti právem ohromeni. Věřte mne Však, že je to strohý chod. Dále se nemohu zbavit dojmu, že hrdinové i antihrdinové filmu si drží od diváka mírně řečeno odstup, kdy jediná postava, která skrze svého herce skutečně ve mne vzbudila náznak emoci, byla v samém závěru se srdcem zlomená Zendaya. A Postava Imperátora? Shrbený  a unavený starý muž, beze pocitu hrozby z jeho moci a majestátu... Vlastně již ani více nechci psát. Duna není vítězstvím formy nad obsahem, ale rezignace obsahu před strohou do prostoru rozmáchlou  formou. ()

GlaDOS

Kinosály musí přidávat do popcornu koření, protože jinak si nedokážu vysvětlit orgasmické výlevy typu "film století" a "filmová událost naší generace". Líbila se mi druhá část? Ano. Mělo to dobrý audiovizuál? Ano. Mělo to převratný audiovizuál, který jsem nikdy nikde neviděl? Ne. Vyvolalo to ve mně nějaké emoce? Ne. Bohužel druhá část mi přijde slabší než první. Vyprávění působilo rozmělněně, skoro jako seskládané z výstřižků knižního děje, slepené velkým množstvím hezké vizuální vaty. Na závěrečnou bitvu o Arrakeen skoro jako by nebyl čas, i když pocitově mi přišla stopáž zbytečně natahovaná a zasloužila by si o 30 minut zkrátit. A jak tak Denis spěchal, v posledních 20 minutách bez jakékoliv gradace odpraví všechny záporáky, včetně Feyd-Rautha Harkonnena, který se i v této adaptaci nezbavil poněkud karikaturního ztvárnění. Ve výsledku jsem rád, že jsem druhou část Duny viděl, ale bohužel už druhý den po shlédnutí na ni nemám žádnou silnou vzpomínku. Budu asi za heretika, ale i když se mi v Lynchově adaptaci nelíbí příliš kladné (a tím i ploché) ztvárnění Paula, jeho film mi prostě přijde exotičtější, tajemnější, bohatější a ve výsledku i zapamatovatelnější. ()

Hlubinix

Jestli hledáte film, jenž by šel označit tím otřepaným úslovím "vizuální orgie", pak jste dorazili správně na adresu Denise Villenevueva. Příběh a herecké výkony by za normálních okolností také zaujaly svojí kvalitou, avšak k mým 89% tento film vyzdvihují jednoznačně vizuální efekty a jejich umělecká vize. Film umí krásně prodat ty nejlepší technologie, jaké se dnes v Hollywoodu objevují, i když mu to mírně ubírá na charakteru, jenž vykazuje zvlášť Duna 1984. Část druhá je bezpochyby po všech stránkách lepší než část první. Příběh se zde pořádně rozjíždí, postavy jsou víc prokreslené a dostane se prostoru i dalším kromě Paula "Muad'Diba" Atreida. Zatímco v první části mi chybělo určité hlubší prokreslení okolností kolem hlavního hrdiny a celkové vyznění příběhu, druhá část je přinesla. Akorát ne úplně bezchybně. Předlohu jsem sice zatím nečetl a tuto recenzi upravím, až tak učiním, ale i tak bych řekl, že závěr tohoto filmu je pořád poněkud uspěchaný a chybí mu větší předehra. Paul zde překonává jednu velkou událost za druhou a mezi nimi není dostatek prostoru na to, aby to divák vstřebal. To je sice ten hlavní problém Lynchovy Duny, ale ani Villeneuve se mu nedokázal uplně vyhnout. Další výtka by mířila směrem k hudbě, která je na mě až příliš monumentální a i když nejde až do bolest způsobujících hlasitostí (alespoň v mém kině), chybí jí nějaký společný motiv, co by se postupně vyvíjel a správně doplňoval Usúlovu cestu. Avšak o celkovém doporučení pro všechny, kteří ještě neviděli, se nemá cenu zmiňovat. ()

HomerKubesh

Asi jsem čekal moc. Řemeslně samozřejmě dokonalé, tak proč sem se nudil! Moc pouště a ty slavný fremeni mě nějakým způsobem dost srali. Škoda, že sem nešel radši na kungfu pandu. Na další díl půjdu asi z povinnosti. ()

DANIELRODEN

No, asi takhle. Filmy Denise Villeneuva většinou nechápu a tím pádem moc nemusím. Ani první Duna mne nijak nenadchla, ale protože jsem v tomhle trochu Sheldon a protože je Duna moje oblíbená kniha, odhodlal jsem se i na druhý díl. Po první hodině polohlasných whatthefucků jsem chtěl naprudko odejít, ale zbyl mi popcorn, takže jsem zůstal. A dobře jsem udělal. Protože pak se něco tak nějak zlomilo a bylo to tam. Nevím jak, nevím co, ale za dva dny jsem musel do kina znovu, protože jsem si chtěl ten neskutečný zážitek ještě jednou zopakovat, což se mi nestalo dobře deset let. Jedním slovem epické, naprosto. A Hans Zimmer tomu po dost letech dal taky pořádně na prdel. ()

mrtoncek

Líbí se mi ty budíčky :) i když to má skoro tři hodiny tak to pravidelně vystřelí VOLUME z 0 na 100 do milisekund. Opravdu u toho neusnete !!! Jinak žánrově spíš Psycho/Sci-Fi/Válečný ? ()

gomil

Duna část druhá přepisuje dějiny. Jak bylo přelomovým filmem star wars nebo pán prstenů, duna je dalším pomyslným mezníkem. První díl byl až na pár scén spíše v pomalejším tempu, a spíše nám představoval základy fungování světa. Druhá část to posouvá o tři stupně výš, a mimo více akčních scén přináší hlavně šachovou partii na poli "galaktického impéria". Nechybí ani kritika a zároveň opěvování náboženství, respektive církve, a další mocenské boje. Ani téměř 3 hodinová délka filmu neubírá, naopak. S radostí bych sledoval klidně další dvě. Ničeho nepřebývá ani nechybí. Určitě bych vyzdvihl hudbu, která je nezapomenutelná sama o sobě, a v kombinaci s vizuálem v i maxu, že každý záběr by mohl být tapetou, je to až nepopsatelný. 10/10 není co bych vytknul ()

Muffin

Dunu bych přirovnal k návštěvě opery. Všechno je vizuálně krásné, jde o klasické dílo velké kulturní hodnoty, ale vy zpěvákům nerozumíte. Tedy pokud nemáte obsah opery předem nastudován.  Jsem dalek abych kritizoval režiséra s tak velkým talentem pro sci-fi obrazy.  Nicméně ačkoli nemám co filmu vytknout, trochu jsem se nudil.  Jednak kvůli pomalému tempu a potom mě nějak chybělo vysvětlení základních motivů.  Co to je vůbec za vesmír a proč v něm fungují nějaké matky čarodějky nebo vlastně i to koření.  Možná je to i tím, že Dunu moc nepivažuji za sci-fi. Jde o politické pletkaření které se může klidně odehrávat v daleké historii, současnosti nebo budoucnousti. Můžete to zasadit do fantasy světa nebo sci-fi. Bude to úplně jedno. Jde jen o intriky a to mě jako fanouška sci-fi moc nebaví. A když k tomu chybí i znalost onoho operního díla, zůstáva jen obdiv z krásného představení, ale taky dost nudy a chuť podívat se raději na film kde se něco děje a postavy spolu srozumitelně mluví. ()

cr@shboy

Bylo to cely nejaky moc arabsky... a nijaky... ne ze bych to nazval primo sr*ckou ale 8. misto v hodnoceni by si zaslouzil spis Arrival... jednicka ve me nechala vic ()

carebear

Audiovizuálny kinorgazmus - takto ako ja dnes určite s otvorenými ústami a nemým úžasom kukali v 70-rokoch na prvé Star wars . Už len ten zvuk zabíjal.Trošku dejovo ma viac oslovila jednotka,tu sa to pri tej stopáži niekedy tiahlo kecami o ničom,ale to je len drobučká výtka. Keď už moji synovia po tých všetkých Marveloch čumeli s otvorenými ústami tak už ďalej nie je o čom. ()

PaTa.Freya

Epická jízda pokračuje a v ještě větším rozměru než jednička. Prostě pecka podívaná a hudba od Hanse Zimmera...třešnička na dortu a hned si upaluji pustit soundtrack:) ()

SkulaveOko

Takže čo je vlastne viera? A prečo sa tak často šíri zbraňami? Je to bláznovstvo? Jediná schodná cesta do raja? Skutočný pôvod všetkých konfliktov? Nie je poznanie vyprahnutosti života márne, ak nevedie k zárodku hlbokej viery? Má niečo iné takú moc, aby celé generácie vytrvalo nasledovali... čo vlastne? Prázdny sen navodený halucinogénnou drogou? Nevieme, nedozvieme sa, dostaneme pár poznámok na margo, ale inak nič, azda len otrepané klišé, ktoré vieru kladie na úroveň jedu na ohlúpnutie más, nástroj manipulácie hŕstky mocných. Fantastickému prorokovi Bardemovi, ktorý pre nezasväteného stojí na prahu pomätenosti a pritom v najhorších časoch pôsobí na ostatných ako skala, nikto nesekunduje, morálne dilemy sú schematické, prerod z ustrašeného chlapca na neohrozeného vojvodu skokový ako jeho občasné výbuchy uziapanosti, hlavná postava pôsobí prázdno a jej najväčší rivali len ako karikatúry fašistov. Azda najviac by sa do popisu hodilo, že je to pokus o antropologickú štúdiu púštneho kmeňa, ktorý sa nevydaril, pretože napokon z jeho domova spravil gýč pre širokouhlé zábery dún a z poznania jeho zákonitostí prázdnu bombastickú frázu. ()

Lucky Eda

Tak byla naprostá paráda audivizuvální porno :) pěkně šla dějová linka žádné zbytečnosti.Miuji  jak je to temný pak u těch Harkonenů ,trošku mi to připomnělo Mad Max . Stilgara toho jsem si uplně zamiloval :D ale uplně ()

Lukango

Villeneuve druhou Dunou opulentně uzavírá epickou kapitolu, ale zároveň si nechává vrátka otevřené. První jeho Duna je skvělé sci-fi a druhá, ta je ještě lepší. Tohle jsme potřebovali nějakou epickou sci-fi podívanou, ze které si sedneme na prdel, a Villeneuve nám ji, vlastně je, dal. Je to člověk, u kterého je kvalita zaručená, stejně jako u Nolana, Finchera či Tarantina. Já si ani nemyslel, stejně jako všichni ostatní, že by tu dvojku pokazil, a on ji nejenže nepokazil, ale ještě jí udělal lepší. Z příběhové stránky tu není nic, tak závažného, co by film ničilo. Jsou tu drobnosti, ke kterým se vrátím, ale jako celek se jedná o epickou podívanou, epický zážitek, který jsme v takovém měřítku hodně dlouho neviděli. Ale teď už k těm pár záporům. Prví je ten, že se tu najdou momenty, které jdou předvídat. Na druhou stranu, těchto pár chvilek jsou ve celkovém měřítku zanedbatelné. Potom tu jsou ale větší, důležitější pasáže, které svojí zkratkovitostí dost překvapí. Uvedu například epický závěr, kde přiletí imperátor s jeho armádou. Člověk by čekal, že se tu strhne nějaká pořádná bitva, ale ono ne. Dalším příkladem je ten, kdy Fremeni vtrhnou do hlavního sálu, kde kromě imperátora a dalších důležitých postav jsou i Sardukani, asi ti nejlepší Sardukani. Tak jsem předpokládal, že to zas tak jednoduché nebude. Haha, ono bylo. Dále bych podotkl souboj Paula s Feydem-Rauthem, kde se mi sice dlaně zapotily, ale čekal jsem, že Paul s menšími problémy Feyda rozdrtí. Přece jen má daleko více bojových zkušeností. No, a ono skoro ani ne. Feyda mu skoro na prdel, navzdory tomu, že Paula cvičili Fremeni a je daleko zkušenější, co se týče kontaktních soubojů. Dále tu máme atomové rakety, které se tu čistě náhodou objevili. U těch mi to přišlo, jako kdyby Villeneueve natočil jedničku, a potom si řekl: ,,A pojďme jim dát i atomovky!!!". Ještě jedna výtka k těm atomovkám. Film se odehrává kolem roku 10 000, přesto jako ta nejúčinnější zbraň tu je stále atomová bomba. Chápu, držíme se tu předlohy, ale i tak. Tohle jsou sice maličkosti, ale i tak to kazí tu krásnou epickou vizáž. Vrátím se ještě k tomu, když jsem mluvil o těch momentech jako vtrhnutí do hlavní místnosti či závěrečnou bitvu, kde divák něco očekává a ono se to nestane. Já to vlastně okrajově i chválím, protože my jako diváci něco čekáme a ono se stane něco jiného, film nás překvapí, což je dobře a film je tím originálním, ale zrovna v tomto případě si stojím za tím, že to, co divák předpokládal a chtěl, tak se stát mělo. Tím myslím, aby závěr nebyl takový masakr a imperátorova armáda také něco udělala. Abych shrnul děj, tak musím říct, že 3/5 jsou opravdu naboptnané a je to přesně to, co chceme. Jenomže ty zbylé poslední 2/5 jsou velmi zkratkovité a už je to velmi urychlené. Filmu by klidně neuškodila ještě další půlhodinka, protože film odsýpá rychle a konec by potřeboval být víc rozležený. Takže, takže, po příběhové stránce se jedná o skvělý film, který by potřeboval víc času a dopřát divákovi, co chce (závěrečnou bitvu místo urychleného masakru). Někdo by mi mohl oponovat s tím, že v jedničce také nebyli Atreidové připraveni čili je tohle takové vybalancování. Jenže tam to bylo překvápko, tady k tomu celý film směřoval, k epickému zakončení, kde se utkají dvě strany, a on přišel zkratkovitý masakr. Ale kdybych film měl brát jako standart sci-fi, tak jásám blahem. Filmu na jednu stranu chválím, že dokáže vypravěčsky překvapit, na tu druhou by však v tomto případě potřeboval splnit divákovy tužby. Dále tu máme výpravu, která si jasně zabookovala Oscara. To samé platí i o maskách. Celková výprava je prostě jedním slovem nádherná, rozmanitá a nemá chybu. Zimmerova hudba tu je opět dechberoucí, možná i lepší než v jedničce, a jestli Zimmer toho Oscara za tohle nedostane, tak ať se propadnu do země, protože tady po celou dobu nemáme slabé místo, dokáže emotivní momenty mistrně vyzvednou, epické momenty královsky podtrhnou čili ano, Zimmer toho Oscara má pravděpodobně v kapse. Dále tu mám chválu ke kameře, která téměř nemá chybu a kamera od Greiga Frazera, člověka, který dělal kameru k novému Batmanovi, Rogue One, Stvořiteli či první Duně, tak mluví samo za sebe. U první Duny (2021) jsem lehce vytýkal cgi, které jako celek bylo naprosto dechberoucí a Oscara si zasloužilo. Tak tady už to je doladěné k dokonalosti a nemám nic, co bych kritizoval. Vše vypadá nádherně a megalomansky. Zapomněl jsem na zvuk, který také má Oscara zarezervovaného. Herecké výkony se tu u některých výrazně zlepšily jako například u Chalameta, který se v Paula výrazně proměnil a nemám u něj moc, co vytknout. Dále tu máme skvělou Zendayu, Ferguson, Brolina, Butlera, Skasgarda, Walkera či Bardema, který je tou zábavnou složkou filmu a humor u něj funguje na jedničku. Z hereckých výkonů bych se nedivil kdyby tu nominace padla, protože to jsou profesionálové a hrát umějí, což tu s přehledem ukazují, ale vlastně si ani nemyslím, že by ji někdo dostal. Druhá Duna má chyby, ale vše je pořádná filmařina, která zabaluje jeden z nejepičtějších filmů, ze kterého jde cítit ta obrovská nesmírná důležitost. Chci víc, chci víc a je jen otázka času, kdy dostaneme pokračování. Villeneueve ,,vytvořil" vesmír, který si zamilujete. Celkově se jedná o něco obrovského, něco, z čeho ta důležitost a velkolepost srší. Jedná se o jedno z nejlepších sci-fi za poslední léta a rve mi to srdce, ale těch pět hvězd tomu zatím nedám, i když něco takto velkolepého, epického, důležitého a dechberoucího jsem hodně dlouho neviděl. Známka: 8,5/10 () (menej) (viac)

Kouda

Duna: část druhá byla pro mě zcela unikátním a oslnivým zážitkem v kině. Od samého začátku mě vtáhla do svého fascinujícího světa a nepustila mě až do posledních titulků. Zatímco první díl Duny byl spíše založen na čisté estetice, tento následující díl se odvážně ponořuje do temnějšího prostředí, čímž vytváří ještě intenzivnější atmosféru, která vás okamžitě vtáhne a nepustí. Bylo zřejmé, že pokud Villeneuve vezme první díl a nasází tam akční scény, udělá z toho naprostý masterpiece, který si oblíbí i širší společnost. Hudba ve filmu je temnější, hlubší a emotivní, a během akčních scén dosahuje svého vrcholu, čímž nejen podtrhuje dějové momenty, ale stává se také nedílnou součástí celkového vizuálního zážitku. Zimmerova schopnost přenést emoce skrze hudební motivy je prostě ohromující a v kombinaci s vizuálním pojetím filmu vytváří jednoznačně jeden z nejpoutavějších audiovizuálních zážitků, jaké jsem kdy zažil. Timothée Chalamet opět exceluje ve své roli hlavního protagonisty, ale tentokrát se do role ještě více ponořil až jsem ho ke konci filmu nepoznával. Jeho přesvědčivý výkon dodává filmu další vrstvu autenticity a napětí. I proto je možná dvojka pro lidi více atraktivní. Akční scény ve filmu jsou naprosto dechberoucí a epické, zejména s přidáním gigantických písečných červů. Každá scéna je pečlivě provedená a nabitá napětím, což diváka udržuje na pokraji sedadla až do samého závěru. Klidně bych dokázal koukat na tyhle scény celé dny. Film 21. století, který nás ujišťuje, že se stále můžeme dočkat opravdových klenotů. Všechno tady zkrátka funguje tak jak má a moderní technologie jen dodali reprezentativní vizuál, který jsem si vychutnával celých 166 minut. Konečně jsem mohl zažít, jak se lidé cítili když viděli poprvé dnes již kultovní filmy. Nehodnotím jinak než 5* a přidávám film mezi oblíbené, tohle je zkrátka nejlepší Sci-Fi, které jsem kdy viděl a Duna se pro mne stala srdcovou záležitostí. 10/10 ()

ENDGAMEBOY

No ty kráso.... bylo to......... dobré a taky velké a epické. Působilo to jako (trošku) větší Avengers: Endgame. Ten Timothée má sakra talent. I ta Zendaya má taky talent. Prostě fakt asi nejlepší sci-fi 21. století. Prostě víc epický než první díl. Za mě epických 9,5/10. Ps: kéž bych chtěl třetí díl. ()

Nellaron

Tento dychberúci audiovizuálny zážitok kazí za mňa len jeden element, a tým je Zendaya. Večne sa mračiaca neherecká figúrka mohla byť kľudne nahradená Ivetou z Trebišova a urobili by lepšie. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl