V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

Radiq

Což o to - ono to je vizuálně úchvatné s ohromujícími scénami a nějakou tou pouštní akcí, ale dějově teda slabota. Neco spíš - dějově mě to nebavilo, ale pro někoho to nemusí být taková slabota. Objeví se zde nové postavy, ale Austin Butler jako Feyd-Rautha třeba vůbec nezaujal. Paul Atreid se stává modlou, pak porazí Harkonneny a imperátora, a to vše bez nějakého většího napětí. A pořád jsem v tom nacházel spoustu různých nelogických chyb. Teda logických chyb, které dělaly děj nelogický. V podstatě hodně přeceňované dílo. Snad se to v třetím dílu polepší. ()

David.Darco

Rozmýšľal som, ako najlepšie zachytiť to, čo mi po Dune zostalo v hlave. Najlepšie asi bude vyjadriť sa v bodoch. Ešte predtým ale podotýkam, že som knihu nečítal a tak vychádzam len z toho, čo som videl..................... 1. Neľutujem ani jedno z tých 13€, ktoré som dal za ten IMAX zážitok. Duna Vás môže naozaj ohromiť mnohými zábermi a zvukovými efektami, ktoré sa následne spájajú do pôsobivých sekvencií typu osedlanie červa, bitka pod čiernym slnkom a podobne. No a to je vlastne najväčšia zbraň a zároveň slabina Duny. 2. Villeneuve akosi zabudol, že jeho film by nemal žiť len pre vlastnú veľkosť. Bohužiaľ to je presne to, čo robí. Duna jednoducho nemá obsah. Ešte aj to posledné čo v nej zostalo, akási zaslepená viera, osudovosť a bezhraničná moc, je v podstate nesmierne odfláknuté. 3. Aby som však nebol nefér. Nie je to celkom márne. Prvá polovica druhého dielu je pomerne rozsiahla chuťovka, ktorej tempo ma bavilo až do bodu, kedy mi bolo jasné, že zostáva necelá hodina a aby sa príbeh nejak uzavrel, musí sa toho stať ešte veľmi veľa. A tak pomalšie tempo v ktorej dominuje téma váhania a odmietanie vlastného osudu (niečo čo sa dá ešte považovať za akúsi interpretovateľnú, uchopiteľnú myšlienku), vystrieda úplne zbesilá jazda v ktorej dramaturgovia úplne zabudli napriklad na motivácie postáv. V istom bode prestaneme rozumieť motivácii Paula (ja z dramaturgického ale aj filozofického hľadiska) a nikto sa neobťažuje to nejak dovysvetliť. Stratíte tak aj posledné sympatie ku komukoľvek. Bez sympatií sa sledovať film dá. Postavy sa tu však len tvária na akúsi ambivalenciu. Akee k tomu pridáme absolútnu absenciu motivácii, je z togo jeden fádny guláš. 4. Pri postavách by som ešte chvíľu zostal. Neskutočne ma hnevalo ako trestuhodne málo využívali napriklad Florence Pugh, o Seydoux ani nehovorím. Tak isto ale z mnohých iných postáv spravili tupé karikatúry, ktoré koniec koncov slúžia len veľmi zjednodušenej predstave o určitom vnútornom prežívaní emócie v danej situácii. To úplne absentuje. 5. Logické lapsusy. Vyslovene ma vyrušovali momenty typu: Zbytočná pasáž zostrelu vrtuľníka, streľba na skalu a nasledovný spawn pri nej keď zostala prázdna, ľudia zakopaní v piesku, keď sa tam nemali ako dostať... Je togo viac, čo je v Dune len na efekt, ale popiera to elementárnu logiku. 6. Záver. Ale sem nebudem písať nič. Ak si prečítate čo som písal vyššie a pozriete film, pochopíte čo tým myslím............... Bol by som rád, keby ešte raz odznelo, že návštevu kina, najmä IMAXU aj napriek tomu odporúčam. DUNA je pôsobivá vo svojej veľkosti a ak vám to v kombinácii s krásnymi obrázkami, pôsobivou hudbou, zvukovými efektami a známymi tvárami na veľkom plátne stačí, budete jej spokojne dávať po 5*. Ak však hľadáte obsah, ste tu na nesprávnej adrese. Ja osobne si radšej jedného dňa rewatchnem Avatara, ktorý je v jadre síce veľmi jednoduchý, ale vo svojom veľkom rozprávaní vo vnútri fiktívneho sveta funguje perfektne. A nehrá sa na o nič viac, ako v skutočnosti je. To sa žiaľ o Dune povedať nedá. P.S. Asi nastal konečne čas pozrieť si Jodorowskeho. () (menej) (viac)

Triple H

Villeneuve ako keby vedel, že v jednotke sa opatrne rozbiehal a v dvojke to musí rozbaliť naplno, inak... ktovie čo inak. Podobne si musel rukávy vyhrnúť aj Nolan v Temnom rytierovi. Vyšlo to na výbornú, fanúšikovia knihy určite môžu vytknúť skratkovitosť, ale urobiť z Duny blockbuster čo zatlačí divákov do sedačky, poteší fanúšikov aj bežných divákov a zároveň nestratí svoju tvár - lepšie sa to asi nedalo a Villeneuve má po Arrival konečne ten film, ktorý pôsobí ako posun na ďalší level, ktorým uspokojí všetkých a na ktorý čakal. Film robený pre IMAX, kde to duní až sa trápia ušné bubienky a film, ktorý stavia na útoku na sluch pomerne dosť, a určite si zaslúži kino a veľké plátno. Uvidíme ako zareagujú diváci, ale po poslednej polhodine je jasné že toto nie sú úplne Disney Star Wars či len ďalší young adult bavič s fešákom Chalametom, či úplne klasická hero's journey ako jednotka, ale verím že sa to ujme. Chalamet v druhej polovici pomerne aj suverénny a presvedčivý, a konečne poriadnejšie ukázal, že ak ho Hollywood tlačí dopredu, neurobil zase nejakú hroznú chybu. Trojka alebo part 3 byť musí (a nazvať ho Dune Messiah ani netreba, nech sa zachová neoddeliteľnosť, ktorú prvá a druhá kniha podľa všetkého majú mať). Po dlhšom čase človek pri nejakej sérii začína opatrne dúfať, že to najlepšie nás čaká vo finále. ()

Lachtaan

Měl jsem předem připravené hlášky typu "Bůh obdaroval člověka zrakem, aby mohl jednou vidět tenhle film", na konec s nimi prozatím šetřím, protože druhá Duna je epickým veledílem, na které se vyplatilo počkat a užít si ho na největším plátně, co v Česku máme, ale nemůžu se ubránit pocitu, že mě neroznesla na kopytech tak jako před 3 lety jednička a že opravdu slouží jako spojovací můstek v trilogii, kterou teprve završí to, z čeho nám všem bude padat brada. Pětka je tu ovšem naprosto na místě, nebyly ve filmu momenty, kdy bych přemýšlel nad jiným hodnocením, po stránce vizuální a hudební opět stojíme tváří v tvář milníku současné kinematografie. Tak snad Denis upřednostní dovyprávění rodu Atreidů před plánovanou Kleopatrou. [viděno v Cinema City IMAX Flora 1.3.2024] ()

BROKEN_

Druhá Duna je velkolepější, napínavější a kvalitnější než první část. První díl skvěle připravil šachovnici, výborně vybudoval konflikty, představil postavy a sliboval velké věci v pokračování. Druhý díl je po 3 letech konečně v kinech a já se můžu přidat k nadšeným ohlasům na tento výjimečný počin. Technicky je snímek fantasticky zpracovaný a jako fanoušek filmů, někdo, kdo sleduje víc než jen to, co se děje na plátně, můžu říct, že je Duna: Část druhá pastva pro oči. Kameraman Greig Fraser (Rogue One, The Batman, Duna: první část) se zde ještě více předvedl oproti svým předešlým filmům. Zaběrováním, kompozicí je druhá Duna jedním z nejlépe natočených filmů všech dob. Nevybavuji si film, kdy jsem byl ohromen každým jednotlivým záběrem (dobře teda vybavuji, předchozí filmy od Frasera :-D...jenže druhá Duna je víc). Je tu tolik momentů, kdy si daný záběr může divák hodit na zeď, na tapetu. Co se týče audiovizuální stránky je to precizně zpracovaný. Sound design, vizuální efekty, střih...a do toho je tady majestátní soundtrack od Hanse Zimmera. Ten tomuhle filmu dodává neskutečnou šťávu. Hudba je zkrátka nadpozemská. Co se týče hereckého obsazení je to úžasný. Nemá cenu zde rozebírat jednotlivé herce. Všichni odvádějí fantastickou práci. Film má hvězdné obsazení a každý si svojí roli náramně užívá. Přesto chci někoho vypíchnout. Austin Butler. Ten na nás udělal dojem se svým Elvisem před 2 lety, kdy málem získal Oscara. Austin zde hraje záporáka Feyda-Rautha, psychotika z kterého jde strach. Butlerův výkon je famózní a moc bych si přál, aby příští rok dostal nominaci na Oscara za nejlepší mužskou vedlejší roli. Jeho Feyd mi připomněl Jokera Heatha Ledgera. Pokaždé když byl na scéně, tak jsem sledoval pouze jeho. Poslední třetina filmu dupne na plyn a začne na plátně podívaná, která mi vyrážela dech. Někteří můžou říct, že by to mohlo být pomalejší a delší, například závěrečná bitva, ale abych řekl pravdu, tak nemám co říct. Byl jsem ohromen. Při závěrečném duelu jsem nedýchal, zpotil jsem se a málem jsem měl srdeční zástavu. Duna: Část druhá je důvod, proč miluju filmy. Režisér Denis Villeneuve patří za posledních 7 let pro mě osobně za nejlepšího režiséra současnosti a nyní můžu prohlásit, že je Villeneuve nejlepší režisér dnešní generace. Christopher Nolan je možná skvělý, ale každý film Denise Villeneuva mi dává jedinečný filmový zážitek. Villeneuve mě nádherně naplňuje jako filmového fanouška. Druhá Duna je podle mě opus magnus Denise Villeneuva a nejlepší kino zážitek, co jsem zažil na velkém plátně. Nejlepší film roku a zároveň jedno z nejlepších sci-fi filmů všech dob. P.S. Povinnost vidět na velkém plátně! Viděno v kině 3x. 10/10 ()

eJacques

Film roku 2024.. Zážitek, větší pro neznalé předlohy, menší pro ty znalé... Po první 4* části nakonec přichází 5* pokračování, ale s mnoha ale... Znovu se opakují mé výhrady z první části. Lynchova Duna z roku 1984 stále lepší, je vysvětlující a rovnoměrně pokrývá knihu/příběh. V této adaptaci první film pokryl třetinu příběhu, tento druhý film pokrývá 95% své stopáže druhou třetinu a poslední třetinu rychle sfoukne v 5% stopáže na konci. Pokud chtěl režisér natáhnout pouštní část, ok, byla skvělá, zejména náboženský fanatik Stilgar je nej hercem filmu, ale poslední třetinu měl natáhnout do třetího filmu a ne do megarychlé zkratky... Řeknu to jinak, trailer má obecně nalákat k návštěvě kina, ukazuje top scény, když si pustíte trailer 3, tak má 2:30min a je našlapaný. Jenže z něj 30 vteřin pouštních scén tvoří 95% filmu a 2 minuty ostatních scén jsou všechny z posledních 5%, takže zkouknutím traileru vidíte vlastně celý závěr filmu, víc triků ani příběhu v kině není, jen poslední souboj a ukončení.. Škoda. V pár bodech se také neshodnu s většinou: Audiovizuál krásný, to ano, ale ne orgie, hudba v Interstellar, Inception apod stejně úchvatná, nic převratného už Hans Zimmer nepředvede, lépe to ani nejde, ale drží prozatimní top linii. Vizuál pouště také krásný, ale ne přelomový a hlavně tvoří excesivně 95% filmu... Pak názory, že herci jsou jen stafáž nebo komparz k audiovizuálu, jsou dle mého mimo, naopak herecké výkony vynikající i u nudných studených čumáků z prvního dílu Chalameta a Zendayi. Tradičně skvělý Bardem, Fergusson a Brolin, ten poslední dostává ale jen pár vteřin prostoru stejně jako Momoa v prvním díle... Císař nudný a nedělá nic, jeho roli dali Irulan, protože dle genderového trendu preferujeme ženy, ale ta má taky jen pár vteřinových scén. Mocná kosmická Gilda stále nula nic, neexistuje. Naprosto úchvatní jsou Harkonneni, dostali prostor pro vykreslení postav a Geidi Prime. 95% filmu zabírá pouštní část mezi Fremeny, ale je aspoň skvělá, nenudí ani minutu. Všude mezitím extrémně vyzdvihované Bene Gesserit, které to jakoby celé řídí, ovlivňují, film sesterstvo vykresluje tak, jakoby vlastně všichni kromě Paula byli loutky, a to včetně Fremenů a císaře, přitom ve skutečnosti jen zařizují křížení a pohlaví - kdo z velkorodů si koho vezme a jestli zplodí syna nebo dceru... Nechápu, asi gender, jinou logiku to nemá, prostě ženské, Gilda jsou muži, tak pryč s nimi... ()

UhLee

(10/10). Ani v mé nejkrásnější vizi jsem nedoufal v takto dechberoucí výsledek. Denis Villeneuve je režijní mág a podařilo se mu už podruhé stvořit neuvěřitelné filmové dílo. První díl se stal mojí instantní srdcovkou a já jsem se pouštnímu světu naprosto oddal. Proto jsem se trochu obával, aby mě druhý díl díky tomu mohl ještě něčím uhranout. Ale po několika úvodních sekundách jsem už tušil, že perfektní jednička nebyla ze strany tvůrců žádná náhoda a tohle bude její dokonalé dvojče. První díl se totiž s tím druhým snoubí v dokonalé symbióze a jsou zde více než hmatatelné podobnosti. První část je opět spíš explorativní a poznáváme zákoutí fremenského národa. V druhé části už začíná dávat všechno smysl. Poslední část je pak emocionální jízda, která sází jednu ránu za druhou. To se mi na druhém díle strašně moc líbí - ten, kdo miluje jedničku, tak bude milovat i dvojku. V mém případě totiž první díl v mém srdci zanechal semínka koření, které tam teď dva roky čekaly, aby nyní mohly konečně plnohodnotně vyklíčit. Tyto klíčky rostly a rostly, až doputovaly k mému srdci. Není se potřeba bavit o tom, že po technické stránce je Dune: Part Two bezchybnou podívanou. Přenádherné záběry na písečné duny braly v kinosále dech a Greig Fraser ukázal, že je momentálně jedním z nejpovolanějších lidí svého kameramanského řemesla. Nasnímat monumentální epické záběry je kumšt. Ale umět k tomu ještě přidat velice intimní záběry na obličeje herců je umění, ze kterého se divákovi při sledování filmu derou slzy do očí. Ta kinematografie je celkově opravdu nádherná a je nemalou složkou tohoto veledíla. Dune: Part Two by byla poloviční bez dunivé hudby Hanse Zimmera. Tento muž si již dokázal vybudovat skladatelské renomé, které tady pouze zúročuje. První díl přinesl ikonické skladby, ze kterých druhý díl pochopitelně vychází. Jako bonus nám tento hudební mág vykouzlil další skladby, které budou teď několik týdnů okupovat moje Spotify. Dune: Part Two mi jenom potvrdila, že hudba je pro mě u filmů jedním z nejdůležitějších elementů. Režisér Denis Villeneuve je liška kanadská, protože si moc dobře pohlídal obsazení jeho vesmírné epopeje. Dokázal shromáždit nejtalentovanější herce mladší generace a obsadit je do rolí, které jim budou dokonale padnout. Nemá smysl zmiňovat známé tváře, které dostaly v druhém díle více či méně prostoru než v díle prvním. Koho bych chtěl však vyzdvihnout, tak to bude Austin Butler. Tento talentovaný herec dokázal perfektně vystihnout maniakální povahu, kterou Feyd-Rautha oplývá. Užíval jsem si jeho animálnost a jeho zvrácený pohled, který mě provrtával. Musím překvapivě konstatovat, že byl Feyd-Rautha pro Muad'Diba perfektním protipólem a kradl si většinu scén pro sebe. Když se na to celkově podívám ze širšího hlediska, tak Duna je opravdu zásadní sérií naší generace. Pokud se režisér vrátí v podobné formě i v třetím díle, tak tady máme velice slušně zaděláno na legendární trilogii. Trilogii, která může v klidu zaujmout místo po boku legendárních kousků jako je Pán prstenů. Dune: Part Two ve mně zanechala podobně jako první díl citelnou stopu, která tam už nadosmrti zůstane. Byl to zážitek, na který nikdy nezapomenu. Budu s láskou vzpomínat na to, jak jsem na jaře roku 2024 nasával koření plnými doušky a po skončení filmu jsem nechtěl z této vyprahlé planety nikdy odejít. "May thy knife chip and shatter." () (menej) (viac)

Motinski

Pre takéto filmy existuje IMAX. Cítiť že Villeneuve miluje predlohu, presne vie ktoré pasáže treba vypiplať, ktoré si môže dovoliť vynechať alebo skrátiť a všetky emócie servíruje v obrazovo epickom divadle kde piesočné reálie odrovnajú ajkeď sa na nich nachádzame väčšinu deja. Duna je hlavne vďaka jeho réžii zážitok. No a ja ako absolvent kníh z tohto sveta (prvú som prečítal dokonca viac krát) som si užíval každú minútu. Paulova prvá jazda na červovy je dychberúci orgazmus pre kinofilov a ajkeď mnoho ľudí píše že koniec bol skratkovitý, v mojich očiach to nie je pravda. Feyd je démon a pri počte scén kde sa objaví ide o malý zázrak že stihne takto zarezonovať. Celý záverečný duel som nedýchal a čo sa týka Zimmera, klobúk dole. Nové hudobné motívy nemajú chybu, staronové opäť vytvárali zimomriavky. Mohol by som polemizovať nad tým že Chani dali viac do popredia oproti knihe, upravili jej charakter (mne to ale celkom sadlo), zo Stilgara spravili humornejšíu postavu a z Barona necítiť rešpekt aky som čakal, no od začiatku som si bol vedomý aké ťažké je podobný materiál preniesť do filmoveho média. Ak vám sadol prvý diel, druhý vás odrovná. Ak vám nesadol, možno si k nemu po tomto nájdete opäť cestu lebo celok nepôsobí tak chladne. Keď to mám nejak zhrnúť aby som nepísal dookola iba superlatívy,  pravdepodobne som práve videl film roka 2024. ()

Cedr

Precizní po všech stránkách, život to nezmění, ale svou řemeslností to potěší i vyhořelé sci-fi/fantasy ex-fans cyniky. ()

Remivsremi

Teda, nečekal jsem, že budu na konci tak rozčílený a naštvaný na tvůrce. Kam se poděla ta lehkost ve vyprávění příběhu a představování postav? Dialogy nefungují většinu času. Jedno z největších pozitiv prvního filmu se zničehonic vypařilo do ztracena v této pouštní polízanici. Konverzace postav diváka nikam neposouvá, jen se odehrává. Kde je pořádné filozofování? Tahy na šachovnici, kdy nevíte, kdy a jak soupeř zaútočí a jakou fintu u toho využije? Zůstala vizuální a audio stránka, děj se ale smrskl v obdiv písku, rychlý postup v jedné větě a absence budování a rozvíjení. Nebýt výkonu Timotheeho, tak si z filmu nemám takřka co odnést. A to jsem po úžasné jedničce vážně nečekal. Velmi zklamaných 60% ()

rasttea

Ten hype kolem naprosto nechápu. Jako někdo, kdo má v paměti ještě barrandovskou seriálovou produkci, která je z určitého pohledu neskutečně lepší, budu se to snažit brát střízlivě. Strašně ale strašně moc jsem chtěla dát 1 hvězdu. Objektivně vzato jinak než v IMAX formátu se na to nemá cenu koukat. Jako filmař dovedu ocenit posunutí audiovize. Ale že bych z toho padala na zadnici 166 minut? Ani náhodou. Od první třetiny jsem to urychlovala..... To asi mluví za vše. Rebeccu jsem měla na hereckém piedestalu, ovšem paradoxně zrovna ve stejný den, kdy na to koukám, jsem ji viděla prostřednicvím živé panelové diskuze Deadline Contenders z LA k jejímu seriálu Silo a teda po její prezentaci jsem se nestačila divit...... a tedy ne zrovna v pozitivním slova smyslu, což ovšem také ovlivnilo můj dojem. Všechny ostatní hvězdičky v hlavních rolích jsou těžce vyhajpovaný hodně dobře zaplaceným PRkem. V jedničce mě neskutečně zklamala hudba Hanse Zimmera, která teda už nyní neměla jeden opakující se motiv, nicméně celkově mě hudební podkres frustroval stejným způsobem. Díky posledním 10ti minutám hvězda druhá. Pokud to vezmu suma sumárum, ani lepší, ani horší než jednička. ()

DragonnCZ

Fantastická podívaná, kterou prostě musíte vidět. A to nejlépe v kinosále na velkém plátně. Audiovizuál ani nekomentuju, ten mě prostě odrovnal. Režie ta je od kamery až choreografie dokonalá. Básnit můžu donekonečna, protože to se musí rovnou vidět! #DUNAHYPE ()

DJ Rocco iNc

Tak, nebolo to zlé, bolo to určite lepšie, ako prvá časť, ale zase, nebolo to niečo super, čo by mi vyrazilo dych. Páčila sa mi tá vizuálna stránka, určite vymakaná. Najlepšia scéna bola jednoznačne s  púštnymi červami, keď si Paul ochočil svojho červíka. Hneď sa mi vybavilo Tremors. Tá scéna bola jednoznačne megaloidná, v sále to vrelo, skvelý Dolby Atmos zvuk. Ozaj som mal zimomriavky. A fajn bola aj posledná bojová scéna, keď bojovali proti sebe dve armády. No zrejme to bolo všetko. Nepáčil sa mi strih, častokrát bol dosť divoký, kde bežala jedna scéna a bum strih, už je iná scéna a bez nejakej nadväznosti. Napr. Paul s tou svojou vyvolenou boli sami v púšti v stane, keď ho vyslali na "skúšku odvahy" a bum strih, už je záber na púšť a lode, ktoré dolujú korenie a z piesku všetci vyskakujú a prepadnú loď. Ani neviem, kedy sa akože všetci stretli alebo čo sa ide robiť. A takýchto scén bolo veľmi veľa. To na filmoch nemám rád. Naposledy to robil Michael Bay pri Transformeroch, a za to som ho neznášal. Nelogické prestrihy. Vadila mi neskôr aj Zendaya, ktorá polku filmu bola iba zdutá, chmuravá. Už ma vytáčal jej citrónový ksicht zakaždým Paulovým rozhodnutím, pričom on robil to, čo musel pre záchránu ich ľudí. Trápna mi prišla postava Rabbana, ten tam ani nemal poriadny účel, bolo to také prvoplánové. Vykreslili ho ako totálneho idiota a aj jeho smrť, resp. ten jeho posledný fight bol za mňa trápny. A ešte trápnejšia postava mi prišiel Austin Butler. Prezentovali ho, ako neviem akého masakrálneho sociopata a vyskytol sa tam dokopy 5 minút, predviedol jeden trápny fight s nadrogovanými týpkami, až na jedného, ktorý mu skoro nakopal prdel a potom ešte jeden záverečný fight. Taktiež ma nebavili častokrát nudné dialógy. Jednoducho, veľa vecí mi prišlo nedotiahnutých a mohlo to byť urobené aj lepšie. Ale, keďže to bolo lepšie, ako prvá časť, tak dávam tomu 4/5. ()

Honzek

Netajím se tím, první část Duny od Denise mě totálně odvařila, namlsala a vyplivla ven z tohoto světa s příslibem druhé části, na kterou si budu muset počkat skromné tři roky. Čekal jsem, jedničku opakovaně sjížděl dokola na krácení času a nyní se konečně můžu vyjádřit, jestli to čekání stálo za to! Za mě stoprocentně ano. Nutno však podotknout, že jestli vám nesedl part 1, nesedne vám ani 2. Je to totiž opět plné naprosto mistrného audiovizuálního zpracování které pro mě nemá obdoby, avšak dialogy přebírají spíše druhou kolej (Villeneuve sám řekl, že fakt nerad píše rozhovory) a tím pádem to pro mnohé nebude příliš stravitelné. Megalomanský projekt to však je a jedna z nejlepších adaptací DUNY taky. Mě prostě jen stačilo sedět a sledovat tu krásu kolem - ty detaily, záběry, výbuchy, červy, písek, perfektní herecké výkony, ten krutopřísnej zvuk, lahodící soundtrack...bylo to silný jako prase. Tohle už pomalu ani není film, vypadá to a zní jako naprostá realita a jako dokument o rodech a jejich těžbě koření který se sem nějakým způsobem dostal z budoucnosti. Denis je prostě jinde a kdyby chtěl v životě točit už jen Dunu, přál bych mu to víc než Cameronovi Avatara (tohle by mi alespoň dávalo smysl). První díl mě jakože rozsekal na jemno, druhej vzal ty kousky a semlel je v masomlejnu no a trojka si mě hádám nasolí a pošle mezi chleba. Jsem nadšenej a další návštěvu kina nebudu snad dlouho odkládat, protože tohle už prostě doma není ono - přijde to o padesát procent krásy a nádhery. Tohle chce prostě ten největší IMAX co ve vašem městě máte, jít tam a nechat se unášet. Momentálně si to samozřejmě drží první příčku v mé letošní TOPce a nemyslím si, že to něco sundá (ač bych teda ten projekt rád viděl). Ano, má to jemné chybky, ale pořád platí, že tohle bude stárnout sakra pomalu a taky že to je setsakramentsky povedený kus kinematografie - THIS IS CINEMA! *Když tak nad tím přemýšlím....v momentě kdy přišel první part Duny, ještě jsem to tolik necítil, ale když dorazila dvojka, měl jsem po shlédnutí pocit, jako bych zažil premiéru Star Wars v roce 1977 (podobně vyjukaně koukali lidi v tý době na ně). No a taky mě napadlo, jak je to tak obrovský, a že to prostě fakt bude stárnout pomalu. Takový filmy se roděj jednou za dekádu, možná i víc. Tyhle pocity nemám běžně, drží se to ve mě jak klíště a ne a ne pustit. A stejně jako SW i nová DUNA si najde odpůrce i fanoušky. Ale čistě z vizuálního hlediska, když prostě odečtu všechno kolem, takhle se ty lidi museli v 77 cejtit. Byli u velký pecky v pravej čas, a já si myslím, že já jsem teď na tom místě - byť v jiné době - taky.* ()

Mrkvič

Krásně natočená a hodně věrná adaptace druhé poloviny knihy. Bohužel, protože druhá poloviny knihy se nedala číst. Respektive já ji četl dva měsíce, protože mě ani trochu nebavila a po vypití jedu i hlavní postava pozbyla veškeré mé sympatie. I zde je ta proměna znatelná, i když ne tak jako v knize, takže tolik sympatií MuadDib neztratil. Vlivy koření a náboženský fanatismus je ale v dost velké míře, takže na tyto části jsem pohlížel stejným znechuceným pohledem jako Garney Haleck. Oproti knize mi zde ale nevadili Benegeserinky. No a jízda na červovi byla hodně parádní zážitek. Podruhé (a bez velkého plátna) už film ale asi vidět nikdy nechci. ()

miguel_111

Audio/vizuálny skôst najväčších kvalít privedeny na filmové plátno. Herecky není čo dodať či už stálice prvého dielu až po nových hercov vo vedení Austinom Butlerom, ktorý hrá psychopata veľmi presvedčivo alebo Chalametov prerod  z obyčajného chlapca až po vodcu odboja veľmi uveritelny. Hudba Hansa Zimmera neskutočne elektrizujuca. Vizuálne fakt skvost od súbojov alebo bojových sekvencií až po výbuchy všetkého dookola, ale najviac človeka záujmu červy, ktorý sú neskutočne vizuálne prevedené a na veľkom filmovom plátne sa na nich a na všetko okolo strašne pekne pozerá. Jedna z najlepších návštev kina za poslednú dobu. Pre mňa 85%. ()

ondraondra

Druhá duna je fajn, možná i trochu lepší než první. Díky perfektnímu obsazení jsem se rozhodně nenudil, ale stále na tom nevidím nic zvláštního. Obávám se, že asi nikdy nepochopím ten obrovský hype kolem téhle filmové série. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl