Chainsaw Man

• Japonsko Chensoman (viac)
Japonsko, 2022, 4 h 49 min (Minutáž: 24–25 min)

Predloha:

Tacuki Fudžimoto (komiks)

Scenár:

Hiroši Seko

Kamera:

Teppei Itó

Hudba:

Kensuke Ušio

Toja Kikunosuke, Tomori Kusunoki, Šógo Sakata, Ai Fairouz, Šiori Izawa, Marija Ise, Karin Takahaši, Taku Jaširo, Kendžiró Cuda, Maaja Učida, Nacuki Hanae (viac)

Japonsko. Lidstvo žije v neustálém ohrožení ďábly/démony, kteří ztělesňují lidský strach. Čím větší je strach, tím silnější je ďábel. Proti tomuto všeobecnému ohrožení bojují „lovci ďáblů“ – jak ti posvěceni vládou, tak i další na volné noze. Denji je teenager, který nesní po ničem jiném, než po normálním životě, ve kterém bude mít dostatek jídla, hezký domov a nakonec snad i přítelkyni. Jeho největšími tužbami je jednou jíst i něco jiného, než suchý chleba, a dívčí objetí. Místo toho musí žít na úplném okraji společnosti v rozpadající se chajdě a splácet obrovský dluh po otci, kvůli němuž mu Yakuza hrozí smrtí. Když jednou náhodou narazí na malého, překvapivě roztomilého a zraněného ďábla Pochitu a pomůže mu k zotavení tím, že mu nabídne svou krev, začnou spolu pro zmíněné gangstery lovit další ďábly, kteří sužují japonský venkov. Yakuza má však s ulovenými monstry vlastní plány a Denji i Pochita se brzy stanou postradatelnými. (TheDarKnig)

Pepe_cz123

Chainsaw man je anime, které mě uchvátilo. Při prvním shlédnutí jsem byl po celou dobu neskutečně nadšený. Ale teď po druhém shlédnutí se to ve mě dosti bije. Hlavní hrdina Denji, je na pokraji dil. Nemá na nájem, má mazlíka ďábla i když ďábly on sám stíná, nemá na jídlo a všechno toto se mu podepisuje na zdraví. Dokud nepotká krásnou dívku jménem Makima která ho vezme pod svá křídla, a dost možná se Denjimu dostane jeho vysloužené odměny, po které tu celou dobu toužil. Musím to vykopnout tím zásadním bodem a to animací. Animace je skvělá. Je dospělá a propracovaná. Co se příběhu týče tak tam to trošku drhne. A to hlavně po dějové lince. Denjiho linka se uzavře tím, že a teď POZOR SPOILER!!! Se mu dostane odměny, a nikam víc se nerozvíjí. A pak už to jede tak na půl plynu. Jinak vše je naprosto skvělé, a tomuto anime dávám 7,5/10. ()

vincchuppo

Tak tohle si užívám! Hodně poctivý anime plný super divnejch a zajímavejch postav, hustejch krvavejch soubojů s divno-démonama a erotický japonský ulítlosti, co řeší každej teenager. Hodně palec hore! ()

Paichichi

Než jsem se rozhodla napsat tuhle recenzi, tak jsem se sama sebe ptala: Můžu vůbec, jako skalní fanynka mangy objektivně zhodnotit anime? Nezkalí mé nadšení a oddanost můj úsudek? Možná by se podle pětihvězdičkového hodnocení mohlo zdát, že nakonec můj vnitřní hype zvítězil, ale opak je pravdou - opravdu tvrdě jsem hledala jakoukoliv chybu, zaškobrtnutí, drobné potřísnění původního materiálu nějakou nepřesností. Možná tak začnu v podstatě tím jediným, co mi vadilo - a to je klasicky v některých místech viditelná CGI animace. Nemám to ráda, mrzí mě, že už se bojové scény nekreslí čistě ručně ALE vzhledem k tomu, že vím, že animátoři z MAPPA asi už dva roky neviděli svoje rodiny a pomalu, ale jistě, se CGI animace zakomponuje asi do všech náročnějších animačních projektů, jsem ochotná to přehlédnout a to i proto, že to nebilo do očí tolik, jako v jiných, mnohem více blahořečených dílech od výše zmiňovaného studia. Jinak je ale pro mě Chainsaw Man tím, co bych nazvala perfektní adaptací mangy. A teď tím rozhodně nemyslím jen to, že se něco naanimuje políčko od políčka (i když i takové momenty v seriálu lze najít), myslím tím to, že tvůrci vzali zdrojový materiál, věrně ho převedli, ale hlavně mu přidali NĚCO NAVÍC. Ze seriálu čpí filmovost na každém kroku - není to jen, pro anime klasické, střih na mluvící hlavu sem, střih na mluvící hlavu tam - i v nebojových scénách to jsou zajímavé, atmosférické záběry (podpořené nádhernou barevnou paletou), netradiční úhly kamery, animace je místy tak krásná, že by se za ní nemusel stydět ani Makoto Šinkai, to všechno podpořeno skvělým sound designem (tady musím vypíchnout i třeba práci s tichem) a ambientní hudbou, která se místy dotýkala něčeho hodně zastrčeného v mém nitru (konkrétně je to třeba skladba Sweet Dreams, kvůli které jsem si jednu scénu v epizodě 8 pouštěla několikrát dokola, protože rozvibrovala  tu správnou melancholicko-destruktivní strunu v mém mozku). Když nad tím tak přemýšlím, přijde mi úsměvné, že se hudbě propůjčil právě Kensuke Ušio, který složil hudbu i k Devilman Crybaby, který má jak atmosférou, tak tématy k Chainsaw Manovi mnohem blíže, než si nečtenáři mangy po první sérii uvědomují. Asi má pak skladatel slabost pro to, co v umění (především tom filmovém a seriálovém) já sama vyhledávám a co mi Chainsaw Man už po drobných kapkách naservíroval ve své první sérii (protože je nám všem jasné, že další série bude), ale věřím, že to do mě nalije v hektolitrech až později - neuchopitelné něco, čemu říkám "pocit neodvratné zkázy". Má to Devilman Crybaby, má to Berserk, má to Jujutsu Kaisen, má to i mé milované Kokuhaku - víte, že se schyluje k něčemu hroznému, víte, že si to postavy nezaslouží, víte, že ať udělají cokoliv, tak se stane něco, co je tak děsivé a kruté, že jen při tom pomyšlení máte železitou pachuť v ústech. Přesně tenhle pocit, zvláštním masochistickým způsobem zbožňuju a vyhledávám. A tady je a bude, jen o tom spousta lidí v tenhle moment, z tohohle úhlu pohledu, ještě neví. Pro spoustu lidí jsou kamenem úrazu postavy - nepřijdou jim sympatické, necítí k nim žádné pouto (i když přiznejme si, kolik si reálně člověk těch pout k postavám za 12 dílů udělá, že by se z jejich smrti hroutil), nebo je třeba bytostně štvou. Nejvíc to schytává asi protagonista Dendži, protože proč by měli fandit "frackovské" postavě, jejíž veškeré motivace jsou vedené jednoduše sexuálním pudem. A tady bych přišla s citací, kterou jsem nevymyslela já, ale velice pěkně celou tuhle situaci vystihnuje: "Chainsaw Man is horny but deep." Ačkoliv pro mě osobně není vztah s postavami až zas tak podstatný, tak si myslím, že Dendži dostává bídu trochu neoprávněně, stejně jako zbytek osazenstva (krom postav, které se jen rychle mihnou a zase zmizí). Za mě je totiž celý seriál ironicky právě (mimo velice jasně náboženských témat) především seriálem o navazování a povaze vztahů a o hodnotách. Když si představíme nějakou "pyramidu potřeb a tužeb" kde úplně dole jsou základní potřeby, jako jídlo, spánek atd. a nahoře jsou už pak nějaké filozofické ideály, řekněme, že velká část postav je někde uprostřed - má naplněné základní potřeby a tak může přemýšlet nad smyslem svého života, nad pomstou, nad světem, ve kterém žije. Dendži je regulérně postava, která jedla zvratky, aby přežila - není pro mě tak absolutně překvapivé, že když takovýhle (nutno říct pubertální, což také hodně vysvětluje) kluk má asi poprvé v životě naplněné jen to prachsprosté životní minimum, tak jeho první motivace nebudou nijak hluboké (a seriál zároveň krásně ukazuje, jak si člověk extrémně rychle zvyká a zapomíná na to, že už "nikdy nebude chtít nic navíc"), budou sexuální (protože i ehm ehm mummy issues), ale co je důležité i zmínit - jsou to motivace navázat vztah, jakýkoliv. Dendži neví, jak vztahy navazovat, touží po tom být někomu blízko, ale kdykoliv se mu to podaří, *lehký spoiler* čeká ho jen bolest. Aki vztahy nechce, protože se bojí, že když si někoho pustí k tělu, přijde o něj. Power o vztahy nestojí, ale chtě nechtě je naváže, tak nějak si ji najdou. *lehký spoiler* A třeba taková Makima, která je femme fatale a erotický sen mnoha mladších, nic netušících diváků (kteří stejně jako Dendži vidí jen to hezké), ta má o tom, jak vztahy fungují svojí vlastní, dost specifickou, možná až trochu zvrácenou představu. Nakonec bych tak jen chtěla říct - díky MAPPO a prosím, nezklam mě v dalších sériích - teď už máš tu laťku tak vysoko, že ti neodpustím byť jen vteřinu průměrnosti. () (menej) (viac)

The.Splash

Je to šílené, zvrácené, nechutné a perverzní. Na první pohled to až podezřele vypadá jako napodobenina většiny klasických šónenů. A přitom je to to nejoriginálnější a nejneotřelejší anime co tu v posledních pár letech přišlo. Hlavní hrdina je degenerát a i to pojmenování “hrdina” je celkem daleko od reality. Nekoná se tu žádné heroické zachraňování světa. Žádné, morálku vyzdvihující, proslovy. A já to naprosto miluju. Každá z vedlejších postav je jen další zlomená bytost, která se snaží najít jakékoliv uspokojení v tak krutém a nepříjemném světě. Dohromady však tyto, až trochu karikaturní postavy, tvoří geniální mozaiku lidí víc realistických, než bychom dostali v nejnovějším netflix dramatu. Postavy se tu (s výjimkou titulní postavy, která má prostě v píči) k smrti bojí záporáků, záporáci jsou tu posraní z kladných postav, protože všem je tu jasné v jak neodpouštějícím světě se tu nacházíme. A pokud vám během prvních pár epizod stále nedochází, na co se to právě díváte, tvůrci si dají tu práci vám vše připomenout v 2 asi nejvíc kulervoucích anime epizodách, co jsem kdy viděl. ()

Kimkong

Je to něco jiného než běžně sleduji. Tohle více divoké. Anime dobrá, hudba se hodně mění a je takový rychlejší, modernější. Postavy jsou zajímavé, každá jiná. Spoustu z nich spojuje podobná minulost plná smrti a touha po pomstě, ale ti nejlepší z nejlepších musí mít o kolečko navíc, takže jsou to pořádní magoři. Krvavé a drsné momenty jsou střídány s vtipnými momenty. ()

Recenzon

Chainsaw man je prostě taková klasika v hezkým kabátě. Animace je božská a dost brutální. Navíc hlavní postavy jsou sympatické a lehce zapamatovatelné (Navíc tu byla i kočka). Jediné, co bych možná vytknul je docela klasický příběh. Ale pokud vyjde druhá série tak se na ni moc rád podívám. A hlavně chudák Pochita :_0(( ()

Arigato

Za mě upřímně lehce přeceňováno, ale určitě se jedná o jedno z těch lepších anime. Pro někoho nepolíbeného tímto žánrem pravděpodobně hodně výstřední, ale ostatně většina anime by se neměla brát tak zcela vážně. Některé díly jsou slabší, některé naopak hodně kvalitní. Škoda pomalejšího tempa, ve kterém epizody jedou, protože mi po dvanácti dílech přišlo, jako kdybych jich viděl tak čtyři nebo pět. Denji mě ale zatím hodně baví a člověk se aspoň může zasmát nad absurditou jeho největší ambice. MAPPA se každým svým seriálem překonává, protože Chainsaw Man je vizuálně parádní podívanou a určitě je na co se těšit. ()

muti

Určite anime ktoré stojí za pozretie. Možno na úvod trochu divoké a uletené, no lore, postavy, poetika aj vizuál sú veľmi silné stránky. Som zvedavý čo prinesie druhá séria ()

Agraynel

Chainsaw man je pro všechny, co rychlostně hltaj shonen dark animes naprostá nutnost ♥. Za mě je to teda takový o chlup horší Jujutsu kaisen, ale celkově je to víceméně na absolutně stejný vlně, s podobnejma postavama. Je tady prostě hodně goru, krve, masakru... Oproti Jujutsu má ale Chainsaw hodně rychlej děj, postavy jsou víc hot (sorry Mei Mei, ale POWER i Makima jsou *__*) a taky je to trochu víc úchylná nechuťárna... což samozřejmě není špatně ;). Dlouho mi o tom všichni okolo říkali a já to pak zapnu, abych zjistil, že vydali teprve první sérku (momentálně vyšla chapter 152, takže toho je hooodně před náma) což mě prozatím vede k 85-90%, ale tou rychlostí přímo motorovýho rázu, jakym anime postupuje má potenciál nad 90. Jednoznačně. Takže, kdo se  chce vydat do dalšího světa plnýho beznaděje, brutality a zabíjení, go for this! ()

Predator77

80 Procent, Tak tohle my neskutečně sedlo a i když nejsem vyloženě fanda anime tak tenhle seriál mě opravdu moc bavil a může za to především fajn animace, akce, humor, hudba a postavy které jsou fajn ale sem tam se tu našel někdo kdo my vyloženě pil krev ale naštěstí se to dalo přežít jako u většiny seriálu, dále co mě ale trošku zklamalo tak bylo tempo které ze začátku bylo celkem rychlé ale asi někde v půlce zpomalí a já jsem se trošku nudil a taky tady máme otevřený konec tak že doufám že s pokračováním si pospíší, jinak jedno takové menší varování !!! tenhle seriál je vážně šílenost a to co se tady děje tak jsem si jednu chvíli říkal že autoři jedou asi v hodně silných drogách ;D ()

Modular

To vám musím říct, to bylo něco! Při vydání jsem si všiml menšího pozdvižení nad tímto seriálem, ale úspěšně jsem ho odignoroval, zajímajíc se o jiné snímky. Nakonec jsem se o několik měsíců k seriálu dostal a vůbec toho nelituju! První podstatnou věcí je animace. Je nádherná. Propracovanost animací chůze, boje a všeho možného je opravdu obdivuhodná, stejně tak práce s pozadím. Bojové scény jsou rychlé, brutální a propracované. Jediné menší mínus je menší snímková frekvence u scén s využitím CGI efektů, které kazí celkový dojem z epického boje démonů, ale to se dá snadno odpustit. Musím ještě zmínit znělku (opening, chcete-li). Ta je extrémně chytlavá jak to už tak u anime bývá, s desítkami referencí na různé filmy a seriály, což musím jako fanoušek popkultury ocenit. Animace právě ve znělce a v outru je velmi umělecká a uvidíte, že zde se animátoři vskutku vyřádili. Následně tu máme příběh. Ten sice není bůh ví jak skvělý, ale je dost záživný. Svět, ve kterém se anime odehrává, je poutavý, avšak s absencí přílišné originality. Přece jen, démony útočící na Japonsko jsem viděl v určitě formě i v Evangelionu. Tady je to okořeněno dohodami lovců démonů se samotnými démony, aby měli nadpřirozené schopnosti, a já musím uznat, že mně to velice zaujalo. Škoda jen je, že je těchto dohod pramálo a podle všeho jich bude víc v následujících sériích, tak se snad toho dočkáme. Pak tu máme hlavní zápletku: Denjiho a jeho simpování pro Makimu. Všechny postavy jsou napsány dosti zajímavě, teda důrazně u hlavních postav. U vedlejších postav jsem končil s pocitem, že mi něco uniká, nebo že něco tvůrci zapomněli zmínit, ale také je možné, že se to pouze ztratilo v překladu. Denjiho neustálé konstatování nad jeho perverzními a potrhlými sny vás pobaví a budete s ním, samozřejmě zcela na komické úrovni, soucítit. Další věc, kterou bych chtěl ještě k příběhu zmínit, je drastická změna příběhu v průběhu osmé epizody. Abyste mě pochopili, neříkám, že jedna nebo druhá část seriálu byla horší či lepší, jen se mi zdá taková drastická změna dosti nečekaná a náhlá. To je ale asi tak všechno, co bych k seriálu řekl. Celkově se jedná o dosti zábavné a nádherné anime, které mohu jen doporučit. ()

Ymbecill

Chválím, že se tvůrci vynasnažili o maximálně korektní strukturu anime, kdy se snaží divákovi zprostředkovat příběh i atmosféru mangy. Oceňuji snahu nespěchat, kdy jsem měl dostatek času, abych si v hlavě srovnal obsah vyprávění. Mohu potvrdit, že budete odměněni za pečlivé sledování. Můžete pochytit spoustu detailů, k nimž se narativ vrátí až po několika epizodách. První série představuje solidní základ pro bohatý, promyšlený a hlavně dokončený příběh. Forma je perfektní: propracovaný vizuál, vysoké FPS s vkusným využitím CGI, spektakulární akční sekvence, silný nicméně inteligentně podaný fan-service [5/9] fungující jako neopomenutelná součást příběhu a pěkná řádka vtípků, již vyvažují vážně laděné pasáže. Nejde o žádný hloupý trapný vlhký sen paniců či degenerátů, přestože seriál uspokojí i takové obecenstvo. Jste-li normie, případně anime jen zkoušíte, vězte, že ochutnáte maximální typický zážitek tohoto média. Chainsaw Mana nepokládám za kousek vhodný pro začátečníky a non-anime-diváky, ti nesnesou obscénnosti, ani nedocení silné stránky... zato fanoušci žánru se s vysokou pravděpodobností dostanou do rauše. 10/10 ()

cubiczech

Výborná adaptace manga série teprve třícetiletého Tacuki Fudžimota, takže teď jak jsem staší než tyhle lidi tak jim trochu závidim životní rozhodnutí atd. Jsou tam démoni a Denji (spolu s většinou postav) je teenager, takže je asi jasné že to šlo trochu mimo můj zájem avšak místo toho abych koukal na lokální diskuze prezidentských kandidátů raději jsem zvolil prsaté japonské teenagery (teda démony) a jsem za to rád. Itadakimasu ()

david141474

No, musím říct, že necítím zklamání a to je celkem dobře. Tohle je hodně prasácký anime a brutalitou se zde nešetřilo, brutalita zde byla na způsob The Boys. Celým seriálem se táhne boj s démony, no a já musím říct, že to udělali tvůrci opravdu solidně. Hned bych si dal druhou sérii, ale žádná zatím nevyšla. Co se týče epizody, která se mi nejvíc líbila a na kterou jsem koukal s otevřenou hubou je díl třetí s netopýrem. Ten dabing toho netopýra, kurva to byla pastva pro mé uši. Soundtrack je opravdu solidní, hlavně ten úvodní song, ten je dost chytlavej. No a co se týče finálního fightu, který skončí společným kopáním do koulí, byl opravdu solidní. Hlavní postava Denji je pěkně nadrženej a sní jen o jedné věci a tou je, že si chce do konce života alespoň jednou vrznout. No nedá se mu divit, umřít jako panic nechce nikdo. Děj je opravdu solidní. Postavy jsou konečně někde zajímavý. Japonskej dabing je celkem solidní,i když někdy to drhlo. Soundtrack je skvělej. Brutalita a nadrženost taky. Je to opravdu solidní anime, hned bych si dal druhou sérii. 8,5/10 Brutalita na způsob The Boys. ()

Katakimiku

Hype, který to ještě před vydáním mělo, rozhodně nebyl odpovídající výsledným kvalitám seriálu, ale já budu věřit čtenářům mangy, že další část bude dějově ještě lepší. Přecejen to celé opravdu působí spíš jako úvod do zajímavějšího příběhu, byly nám nastíněny důležité motivace postav a představeni důležití démoni a jejich schopnosti, takže se těším jak o celé dopadne. Postavy se podle mě hodně povedly a každá je v něčem jedinečná a to nejen co se týče schopností. Animace je skvělá, hlavně akční scény (občas trochu horší CGI, ale nic hrozného), soundtracky v pohodě a opening s endingy byly taky příjemným překvapením. Uvidíme, co bude dál. 8/10 ()

RomanL

Konečně pořádná akce, kde se s tím neserou, a přitom to násilí ani zdaleka není samoúčelné a jenom pro efekt. A dokonce to má hlavu i patu a skvěle našlápnuto na druhou řadu. Předlohu neznám. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD