Džudžucu kaisen

Japonsko, (2020–2025), 23 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Gege Akutami (komiks)

Scenár:

Hiroši Seko

Kamera:

Teppei Itó

Júiči Nakamura, Džun'ja Enoki, Júma Učida, Asami Seto, Džun'iči Suwabe, Kendžiró Cuda, Kóki Učijama, Mikako Komacu, Tomokazu Seki, Šigeru Čiba, Marija Ise (viac)

Ve světě, kde se démoni živí na nic netušících lidech a kde mnoho z nich padlo za oběť nejrůznějším prokletím, jsou všemožně schované části těla legendárního a obávaného démona Sukuny. Každý démon, který pozře nějaký z těchto ostatků, může získat obrovskou moc, se kterou by mohl být schopný zničit celý svět, či vážně narušit běžný chod věcí. Naštěstí však existuje tajemná škola bojovníků Jujutsu – čarodějů, kteří běžné smrtelníky v tajnosti ochraňují před všemi nebezpečími ze strany démonů a nebezpečných prokletí.
Yuuji Itadori je obyčejný středoškolák jehož největší starostí je jeho nemocný dědeček, který leží v nemocnici. I když chlapec vypadá na první pohled úplně normálně, má neobyčejnou fyzickou sílu a vytrvalost, díky které o něj má zájem mnoho školních sportovních klubů. Yuujimu je to ale jedno a mnohem raději tráví svůj volný čas ve společnosti dvou dalších přítel, členů okultního kroužku. Jeho život se však změní jednoho dne, kdy se mu do rukou dostane zapečetěný a prokletý předmět – jeden z prstů démona Sukuny! Chlapec ani nikdo z kroužku nemá tušení, jaké hrůzy se stanou poté, co poruší pečeť... (Jeoffrey)

SonGokussj

Chválím se, že jsem to dokoukal. Od nějaké 10. episody jedu strvačnost. Nic se nezlepšilo. Pokud se nebavíme o zlepšení schopnosti uspat diváka. Klasické Naruto trio s tím, že Sakura je tu snad nejzbytečnější postava, co jsem kdy viděl (na to, jak se prezentuje, tváří a křiví hubu snad v každé scéně). Všechno má SUPER-ULTRA animaci, je to cool, Kúl, CŮL, Hyper Hype. O tom Yuutsu Kaisen je. Nechci hanit ty, co to ohodnotí líp jak 3*, protože někomu se prostě tahle slátanina nuceně kúuuúl věcí může líbit (sám občas hodnotím blbosti dobrým score, protože se mi to jednoduše líbilo), ale můj pohled na věc: naprostá blbost. Co postava, to musí mít nějaký quirk (stejný jak Hero Academia), záporáci chtějí jen ničit, klaďáci jsou kóoul a chtějí jen rozbíjet, je tam nějaký Skunka, který je nejvíc COAL (začal jsem mu říkat Nine Tails) a aby toho nebylo nebylo málo, hodíme tam Tournament Ark, Baseball Episode a nechybělo mnoho k Beach Episode. Nejvíc nabušený je samozřejmě Sensei Nakaši, ale změna! Dáme mu neskutečně krásné oči a unlimited powaaaaa spárinkgan. A všemu se bude jen smát. U poslední episody jsem zíval (a to je 19:00 a piju u toho kafe). Vsadím uši s botama, že kdyby tohle mělo animaci Hero Academia, nebo druhé sezóny One Punch Man, tak si tohodle anime nikdo ani nevšimne. Naprosto stejný problém s Kimetsu no Yaiba. Super animace? Kůhl scény? Pak to musí být deset z deseti. Na tohle si za půl roku nikdo nevzpomene. I Tower of God bylo lepší... Everything is ósóm 30 % ()

Elerrina

Lehce chaotický guláš nasekaný z Demon slayera, Naruta a několika dalších shounenů, zalitý ostřejší tmavou a krvavou omáčkou a dochucený občasným sklouznutím k infantilnímu groteskovému humoru, který vytváří s tou temnou a rádoby osudovou atmosférou bizarní kontrast. Moje miska ramenu to asi nebude, takže drop po 6. epizodě. ()

MasterMagic

Studio MAPPA zase zaskórovalo a nabízí další neskutečně svěží pecku. Jujutsu Kaisen je snad ta nejlepší možná podoba současného shounen žánru, která zatím existovala. Oproti takovému Demon Slayerovi, který údajně vyvrcholí v 19. epizodě, Jujutsu dojem nějaké vyloženě lepší části oproti zbytku nikdy nenavozuje. Masivní kvalita se drží, co se týče animace, scénáře a celkového feelingu po celou dobu napříč všemi epizodami, a nikdy se nezdá, že by seriál začal ztrácet dech. Je chirurgicky přesný v tom, co dělá. Směle využívá ve svůj prospěch zavedené konvence, ale vždy spolu s nějakým originálním twistem. Je jedno, že hlavní trio vzhledově trochu připomíná Naruta (povahově nikoliv). Je jedno, že monstra a feeling trochu připomínají první arcy Bleache. V obou případech JJK nabízí své podání s mnoha vylepšeními. Tentokrát se na vlně mainstreamu svezu ochotně také. ()

Hromino

Předloni japonské diváctvo masově hltalo boje s démony, letos si je pro změnu získali krotitelé duchů. A já jejich popularitě rozumím. Je to šónen, ale oproti kánonu dospělejší, temnější, krvavější, hrdinové jsou vyspělejší, monstra se nechovají úplně vypatlaně, umí to překvapit, umí to pobavit, díky zasazení do (polo)reálného prostředí to umí být příjemně civilní, a co především – je to prakticky bez patosu a správňáckého moralizování, které bývá šónenům tolik vlastní. To vše spolu se zajímavou kresbou a kvalitní animací dovede nabídnout stylovou podívanou. Jenže mně to nestačí. Ač se na to dívá hezky, po určité době jsem začal s každým dalším dílem víc a víc postrádat nějaký souvislý příběh a jakýkoli náznak vývoje a směřování děje. Ačkoli je těch 24 dílů za mnou, tak v podstatě stále nevím, o co tam jde, co se chystá, jaká je vůbec motivace záporáků a proč bych se měl dívat na pokračování. Kvůli soubojům? Byť je jich hafo, jsou kvalitně naanimovány a zpočátku dovedou překvapit výsledkem, ve většině případů je jejich průběh jednotvárný, postrádají nápad, ani jedna strana se nesnaží soupeře překvapit nějakou chytrou taktikou a vychází z toho jen fádní rubačky, které zpravidla vyšumí doprázdna nebo se vyřeší jednoduchým power-upem. A to je škoda. Slabé 3* s tím, že druhé řadě šanci dám, ale neočekávám příliš. // Edit: Tak prý v tom hledám něco zbytečně sofistikovaného a ti záporáci chtějí jen ovládnout svět, prostě tak, asi jako tisíc osm set padesát šest záporáků z jiných šónenů před nimi. Tož hodně zdaru, hoši… ()

Scalpelexis

[Shlédnuty 2 epizody, first impressions] Jak sezóna nezačala zrovna oslnivě, tak jsem měl již obavy, že nenajdu něco vskutku zábavného. Mýlil jsem se. Jujutsu je parádně stylovaná honička na zatraceně nechutné démonické zplozence okořeněná dávkou akce a úsměvů. Je někdy třeba si ze smrti trochu utáhnout a řešit ty paznehty se sarkastickým elánem. Nedotažená kresba sedla, postavy jsou prima a já se mám na co těšit. 3* ()

Galéria (1 854)

• Jedná se o první epizodu anime, která obsahuje segment „Juju Stroll“ po závěrečných titulcích. (mikki089)
  • Černobílá ryba vedle Riko během její návštěvy akvária je mladistvá rybka pomce císařského, známá také ve světě anime jako „ryba, která migruje za smrtí“. Tato ryba je charakteristická tím, že plave na místa, kde normálně nemůže přežít, a tam zemře, což symbolizuje životní účel Riko – zemřít ve prospěch Tengena. (mikki089)