Oppenheimer

• USA Oppenheimer (viac)
USA / Veľká Británia, 2023, 180 min

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť… (Cinemart SK)

gapa466

Tři je číslo, které pro mě symbolizuje tento film. Sledoval jsem ho natřikrát. V jednom kuse byl pro mě nestravitelný. Film je natočen ve třech časových rovinách. V tom problém nebyl. Navíc ta nejnovější byla černobílá. Sám Oppenheimer také prožíval tři období. Nejdříve vědec, který touží přinést světu něco objevného a zásadního. Druhé období zcela pragmatické, kdy chtěl využít vědu pro co nejrychlejší mír na celém světě. A pak období, kdy pochopil, co vytvořil ( pomohl vytvořit) a čeho je součástí. A tři věci mě na tomto filmu překvapili: Jak hodně se myšlenka komunismu šířila mezi inteligencí v USA před válkou. Druhá věc byla, že i v USA probíhaly hony na čarodějnice (naštěstí bez "špagátů" na konci procesu, i když i v průběhu filmu lidi "vypadávali" z oken. Třetí věc, která mně překvapila souvisela s prezidentem USA. Většinou v těchto filmech se na konci objeví a něco zásadního udělá nebo alespoň řekne. Něco hodně kladného. Tady je za záporáka. Tak na nás vytáhli Alberta Einsteina jako toho nejmoudřejšího. Abychom nezapomněli na ženy. Oppenhaimera ovlivnily tři ženy. Jedna je s ním "propojena" až ke konci filmu, ale během filmu to lze vytušit. Jak jsem psal, vše se točí kolem trojky, tím i hodnocení bude 3*. ()

Alexguba

Tohle bude moje nejkratší recenze.... Dokonalý film, nemám prostě vůbec žádnou výhradu. Po skončení filmu jsem dál seděl a četl titulky, ani nevím proč. Tohle prostě dokáže jen Nolan. ()

davidh76

Nolan: Hlavne to nesmim rict divakovi srotumitelne. Obraz musi stridat obraz, nikdo si nesmi zapamatovat zadne jmeno, nedej boze, aby si divak ke komukoliv vytvoril vztah. Ukol splnen.  Nastesti zaver mel zajimave rozuzleni. Jinak by to bylo za dva.  Akademicka nuda. ()

Engelbert

Sorry jako, ake tahle tříhodinová ukecaná nuda nemá nic, co by vyvolalo nějakou emoci. Sledovat jakýsi utahaný kvazi soud s vynálezcem jaderné bomby z doby mccarthismu je horší zabava, než čučet na hrající si koťata při poruše televizního vysílání. Ani smích, ani pláč , ani strach, ani napětí , ani vzrušení, ani dojetí, ani nic jiného, proč bych se měl na tento film podívat někdy znovu. ()

BioRaj

Je mi to vlastně líto, ale poslouchat v kuse tříhodinovou ne(řízenou) řetězovou smršť keců, to by umořilo i vola. Viděl jsem hodně ukecaných filmů , ale tohle opravdu nebralo konce. Kamera , zvuk , herci , dobře odvedená práce. Dialogy bych se fakt učit nechtěl. ()

Prck4

Soudruzi z KBG, Deutchen und Amerikanischen, Tohle byla ta nejhorší sračka co jsem protrpěl před obrazovkou. Zlaté časy komunistické propagandy s jejich nesmyslnými režim vnucujími se filmy! komu sejde na tom kdo vymyslel atomovku, nám sejde na tom, proč ta atomovka neničí všechny putinovy přívržence ()

MisterSister

Herecký koncert na téma jedné z nejsignifikantnějších událostí vůbec protkaný přesně tím nolanovským umem který známe. Posledních 20 minut je jen pro otrlé, a proto je těžké filmu dát plné hodnocení. Až do té doby je to ale nejgrandióznější režiserův počin vůbec. ()

Tom333

Velké očekávání, velké zklamání... První hodinu jste dezorientovaný: milion postav, milion dialogů, skoky v časových rovinách. Potom Los Alamos a výbuch (oukej!), třetí hodinu další "žvanění" a utrpení v procesu, který mi byl úplně ukradený, jak dopadne. Suma sumárum: tenhle film mi milý Nolane vůbec nesedl... ()

Mitihal

Film stvořený pro velké kinosály, atmosféra v kombinaci vizuálu a audia spolehlivě pohltí a zajistí maximální soustředěnost. Opustíš tento svět, přestaneš vnímat svoje bytí a splyneš s příběhem. V případě domácí projekce doporučuji sledovat film v noci s maximálním ozvučením, sousedi to chvilku přežijou :) ()

jarkametelka

Nolan se rozhodl,ze natoci odlisny film nez ty,ktere nam po nekolik let nabizel.A opet zabodoval!Nenudi nas dlouhymi dialogy o fyzice.Soustredi se na zrod atomove bomby a jeho velka sila je v jeho rezii,ktera dokazala ze scen,kdy se v podstate jen povida vymacknout strhujici sceny viz sceny u vyslechu.Dokonce se dockame i nahoty a decentniho sexu.Coz jsme v Nolanovych filmech v takove mire jeste nevideli.I kdyz se filmu neda skoro nic vytknout(milovnici fyziky ale plesat radosti nebudou a uz vubec ne milovnici zivotopisneho filmu o hlavni postave),ale scena u vyslechu,kde vidime soulozici vidinu pusobi trochu otrepane.Nolan si chtel zrejme timto filmem uz konecne sahnout na sosku Oscara a ja bych se vubec nedivil,kdyby si nejakou plesatou sosku letos pohladil.Za rezii by si ji zaslouzil. ()

FildasCZ

Po shlédnutí je mi z USA ještě více zle. Ono, když se o to člověk nezajímá, tak jako, kdyby se ho to netýkalo. No lidstvo se zničí a tak to asi má být, když chtějí. Obecně je to celkem chytlavé, ale do kina na to jít je škoda peněz. Nemuselo tam  hrat tolik známých hercu. ()

pretorij

Mit to o 2 hodiny mene, bylo by to mozna in a na 4*. Bohuzel to Nola roztahal skoro az na 3 hodiny a kdo se nechce "proflaknout" jakoze neni studovany intelektualni filmovy kriti mlc... a nejak to prezvejka. Pro nas ostatni neprofi kritiky to nebylo spatne ale znovu to videt nemusim. ps: a musim se pripojit k Verbalovi, ze co se tyce hudby na zacatku - to bylo pravdu na hlavu. Ja uz jsem na tyhle stupidity pripravenej a mam svoje adaptiv airpods pekne zapnuty, aby ten ramus aspon trochu sezrali, ale tohle bylo fakt na hranici. ()

eoj

90% Lepší než Tenet a Interstellar horší než Inception. Ale všechny tyhle filmy se pohybují na hranici 4-5. Tak si pětku ještě nechám pro ten příští. ()

StarFsh

"Asi sme to urobili. Zničili sme svet." Ja aj Vy. Svojou nečinnosťou alebo iniciatívnou hlúposťou. Vojna na Ukrajine a v Gaze je len symptómom identickej diagnózy, s ktorou prišiel už koncom 40tých rokov 20. storočia Oppenheimer. ()

Nejsem_Fila

Nic moc. Pár dobrých scén, pěkná kamera, dobré herecké výkony. Ale ten scénář... absolutně průhledný plot twist, plytké rádoby kryptické dialogy na pozadí zásadní historické události. Pár zajímavých scén, většina však buď strašně nudná nebo strašně mimo. Prostě klasický Nolan - strašně se snaží udělat něco fakt velkýho a fakt dobrýho, ale furt mu to prostě nějak nevychází. Tak zvětšuje a zvětšuje projekty, ale Chrisi, větší neznamená lepší. Prostě nejsi Villeneuve, smiř se s tím. Já už se taky smířila, že nepíšu jako Čechov. Posílám ti jedno velké objetí. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování