Na místě brutální vraždy se najde figurka z kaštanů a na základě téhle stopy pak dvojice detektivů pátrá po vrahovi, který má prsty ve zmizení dcery známé političky. (Netflix)

TheSpearCZ

Kaštánek je nadpůrměrná severská detektivka, která nechá diváka celých pět dílů hádat, kdo by mohl být vrahem, tvůrci si zde opravdu vyhráli s temnou až ponurou atmosférou, která celému seriálu dodává potřebné grády, oběti vraha dopadly velmi brutálně, takže fanoušci gore si tu také něco našli, zvraty tu rozhodně nechybí a příjemně potěšil fakt, že jsem se za celých pět dílů ani jednou nepodivil nad nějakou nelogičností ve scénáři, což se takřka v 9 z 10 případů u podobných detektivek stane. Všechno to budování tedy směřovalo k poslednímu finálnímu dílu, který je bezpochyby parádní, ale tady už ty díry ve scénáři jsou a taková akce v domě v posledním díle je vyloženě nehodící se a představoval jsem si před zhlédnutím od tohohle dílu trošku něco jiného. Po zhlédnutí ale musím potvrdit, že se jedná o nadprůměrnou záležitost, jen prostě samotné finále neuspokojí člověka tak, jak ve výsledku mělo. /85%/ ()

DaeGurth

Severská krimi. Sem tam černoška, nebo arab, většinu dělají ženské. Prostě klasický Netshit. Oproti zbytku jejich produkce dobré, ale kdo má nakoukáno, či načteno, něco víc, ten se moc bavit nebude. ()

warrenur

Posledne dva diely boli ozaj take, ako sme u severskych klasik zvyknuti. Napinave, atmosfericke a svizne. Zial, vsetko predtym je presne nalinkovana osnova - politicka prepojenost, vysetrovatelska dvojka, problematicka vychova a par dalsich rovnakych znakov, ktore su nam taktiez notoricky zname. Aspon tym, ktori maju oblubu v skandinavskej kinematografii a tak sa moc prekvapeni nekona. Naviac, ani atmosfera prve diely moc nefunguje. Rozhodne vsak nadpriemer a netflixovi divaci, ktori po tomto siahnu, budu nadseni. Tych, co maju napozerane, serial moc neprekvapi, ale posledne dva diely im to mozu vynahradit. 65% ()

yvona

Stejná zápletka jako v The valhalla murders, ačkoliv je autorem knihy někdo jiný. Obdobné postavy i celý průběh vyšetřování jak přes kopírák. V závěru tatáž překombinovanost. Obávám se, že sever svůj potencionál chladných nordických detektivek již vyčerpal. Celkově celkem nuda. I deštivé počasí a pochmurnost se časem omrzí, když je seriál postaven převážně jen na atmosféře. ()

lemonova

Viacero dobre rozbehnutých detektívok som vzdala, pretože časom ma čím ďalej tým viac prestávalo zaujímať, ako vlastne skončia. Pri Kaštankovi to bolo úplne naopak. Spočiatku som bola rozpačitá trochu nevýrazným herectvom všetkých zúčastnených, avšak kvalita i napätie šli stále nahor až k výbornému finále, ktoré bolo dokonca okorenené poriadnou dávkou emócií. Druhou zelenou kontrolkou je, že sa k tejto minisérii určite rada niekedy vrátim, čo sa o mnohých iných prípadoch nedá povedať. ()

Rockerman

Tradičně kvalitní severská kriminálka. Co může způsobit jedna ošklivá, nedomyšlená dětská lež. Připadalo mi, že ta prodleva mezi masakrem z roku 1987 a současnou pomstou byla příliš dlouhá. Připomnělo mi to píseň Tří sester - Školka, kdy se Fanánek mstí za šikanu ve školce až za čtyřicet let. Ale to jen tak na okraj, protože jinak je to opět nadprůměrná podívaná. ()

anatheman

Podle mě děsně nadhodnocený seriál, který na první pohled vypadá jako zaručená severská kvalita, nicméně na druhý pohled se jedná o nudnou a sterilní šeď bez nápadu. K tomu zde máme naprosto nevýrazné postavy, které po zhlédnutí seriálu ihned zapomenete. Seriál docela zabíjí i závěrečné epizody, které jsou plné nesmyslného počínání protagonistů a které akorát zbytečně natahují děj. Za mě tedy dvě hvězdy, opravdu děsně přeceňovaný počin. ()

Eluin

Celkem fajn seriál, nicméně bohužel trpí tradičním neduhem severských temných krimi. Opakující se klišé o zločinu z vášně motivovaném hluboko v dětství, které hlavní padouch sdílí s jedním z hlavních aktérů seriálu. Hlavní padouch má také vše náramně promakané na desítky tahů dopředu, a to tak, že i když to vypadá, že má šanci na úspěch cca 100:1, tak to dává zcela v pohodě. Má to ostatně dost ulehčeno, neboť hlavní klaďasové se dopouští takových logických pitomostí (jedu na místo, kde zcela jistě bude padouch, ale samozřejmě to nikomu neřeknu), že i Rákosníček, je proti tomu naprostý břídil. ()

siloalampa

Jediné mínus sú vyšetrovací géniovia beznádejne naivní v praxi. Ale na to som si už pri konaní detektívnych hrdinov zvykol. Gaštanko je napriek tomu pozoruhodná záležitosť ako stvorená na jeseň k šípkovému čaju. ()

Kingjiri

Standardní (takže dobrá) severská kriminálka. Nechybí ponurá a místama hodně sympatická mysteriózní atmosféra, ujetej masovej vrah a příběh je zajímavě vystavěnej. Postavy jsou teda mnohdy zbytečně šablonovitý až má člověk v poslední době pocit, že u krinimálky nedělaj normální lidi, který maj svuj osobní život v nějakym rozumnym pořádku nebo si neprošli nějakou velkou osobní tragédií. Totožnost vraha je lehce přitažená za vlasy (resp. si nemyslim, že by moh dělat svoje zaměstnání, aniž by se na jeho minulost nepřišlo) a samotnej závěr jsem očekával v případě osudu Kristine poněkud nekompromisnější, nicméně rozumim tomu, proč to dopadlo zrovna takhle. Příběhu občas chybí větší tah na branku v podobě svižnějšího vyprávění a myslim, že by pět dílů bohatě stačilo. Ale jinak jsem byl fakt spokojenej a to řikám jako člověk, kterej kriminálky nebo detektivky fakt nemusí, čtyři hodně slabý hvězdy. ()

DAPDO

Já prostě tyhle skandinávský kriminálky žeru. Jsem snad neviděl nic, co by bylo jenom průměrný, nebo vyloženě špatný. Sériový vrah, který vraždí podle něho nezodpovědné matky, dvojice vyšetřovatelů, kteří to nemají lehký v osobním životě, vysoká politika, brutální vraždy. Tohle všechno je namíchaný v příběhu, jehož počátky sahají do doby před třiceti lety. Jediná kaňka nastala v nejlepším pátým díle a to ta, že totožnost vraha vyplula na povrch. Takže ten závěrečný díl už neměl takový moment překvapení a nebyl už tak napínavý, jako ty předchozí. A ano, i ta scéna v chatě moc nezapadala do do té doby promyšlenýho seriálu. V posledním díle mi i chybělo pořádný vysvětlení, co se všechno před třicet lety událo. Ale to jsou jenom detaily - 80%. ()

Rettry

Ponuré, syrové, napínavé. Oproti tomu nelogické chování detektiva, vraha a "konec". Celkově ale dobře strávené 3 večery. ()

ER

Klasicky střižené krimi s výbornou zápletkou, kde nechybí pár mrtvol. Co kazí dojem, je ústřední dvojice kriminalistů a pár nedokonalostí v logice, ale to se dá prominout. ()

Franc1s

PO dlouhé době jsem se opět velice dobře bavil u severské kriminálky. Samozřejmě pár lapsů se našlo, i tak atmosféra super a jsem z celkově spokojen. A vůbec, moc rád budu na tento kousek vzpomínat. Fanouškům temných severských krimi doporučuji! 8/10 ()

rublik05

Konečně pořádná severská kriminálka. Takhle nějak si představuji kvalitní krimiseriál, ne jak ty naše české televizní stupidity. Od samého začátku je navozena velice ponurá, místy až strašidelná atmosféra, kterou se podaří udržet takřka až do konce, napomáhá k tomu jednak deprimující podzimní počasí, temná norská příroda, ale také téměř hororová hudba. Příběh je nesmírně zajímavý, bavil mě postupný vývoj vyšetřování, různé zvraty, solidní gradace, poctivá dávka napětí, vysoká míra brutality, v tomto ohledu naprostá spokojenost. Menší výhrady mám k finálnímu rozuzlení, to mi přišlo takové zvláštní, logika malinko pokulhává, nesedlo mi ani ústřední duo detektivů. Jinak ale vcelku příjemný zážitek, do budoucna rozhodně víc takových seriálů, akorát s trochu sympatičtějším obsazením a smysluplnějším zakončením. 7/10. ()

bearmeedek

Celkově hodnotím velmi dobře. Škoda, že ze začátku působilo jako běžná televizní detektivka a nebylo to víc "temnější". Poslední díl byl naopak dobře vygradovaný. Šest dílů bylo akorát a zrovna tohle je u Netflixu dobrá volba. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD