Nejsi moje máma

(festivalový názov)
  • Írsko You Are Not My Mother (viac)

Po zmiznutí a následnom záhadnom návrate svojej matky je Char (Hazel Doupe) presvedčená, že s ňou niečo nie je v poriadku. Jej správanie sa totiž úplne zmení. Char bude musieť odkryť dávne rodinné tajomstvá, aby zistila, čo stojí za zmenami v správaní jej matky. (Marceloo)

BoPo

Ide o horor, ktorý Vás baví pochmúrnym prostredím, prekvapivo zaujímavými hereckými výkonmi a predovšetkým výbornou atmosférou. Problémom je, že príbeh má najzaujímavejšie časti zápletky len načrtnuté, bez nejakej väčšej premyslenosti. Pripomínalo mi to film Nepřítomnost (2011) od Flanagana. Aj tam sa hralo s podobnými kartami. A tu treba dodať, že Nejsi moje máma je po všetkých stránkach o triedu lepším filmom. Aktuálnych 48% mi príde ako naozaj nezaslúžený zárez. Ano, veľmi jednoduchá, ale pôsobivá záležitosť. ()

POMO

Slušné žánrové cvičení s vydatnou dávkou mysteriózna a napětí. I když protkané klišé motivy a ve finále nedostatečně vysvětlené. Pochmurné britské podnebí, temná hudba, dobří herci včetně mladé hlavní představitelky. Mezi debuty přehlídky “Dny evropského filmu” jsem čistokrevný horor fakt nečekal. ()

J*A*S*M

Solidní evropský festivalový horor, nic míň, nic víc. Pomalý, místy mrazivý, s hezkým využitím irského folklóru. V současné hororové produkci je mnoho jiných možností, jak strávit 93 minut hůře, takže do tohoto snímku je klidně investujte. ()

Marceloo

Po zmiznutí a následnom záhadnom návrate svojej matky je Char presvedčená, že s ňou niečo nie je v poriadku. Jej správanie sa totiž úplne zmení. Char bude musieť odkryť dávne rodinné tajomstvá, aby zistila, čo stojí za zmenami v správaní jej matky. - Vela tu toho za pozornosť nestojí, ale má to príjemnú prácu s mytológiou a ten klasický depresívny feeling, ktorý u hororov z Írska býva takmer vždy. Záver je celkom intenzívny, ale už nestihol vynahradiť tú laxnosť z predchádzajúcej hodiny a štvrť. Režisérku by som ale ešte úplne neodpisoval, pretože je tradičnou účastníčkou Screamfestu, čiže vášeň k žánru bude u nej silná. ()

*CARNIFEX*

“You are not my mother”, ako reklama na nevýrazno. Za 90 minút toho snímok ponúkol rovnako málo, ako včerajšie derby prvý s druhým medzi Ružou a Slovanom. Bieda .. ()

darkrobyk

Temný snímek s dlouhým pomalým rozjezdem předkládá drama tří žen - dcery, matky a babičky. Trošku mi vadilo, že poslední dobou je hlavní postavou vždy nějaký outsider nejlépe ještě šikanovaný. Chápu ale, že svět není jen veselým místem, ovšem takhle z toho bude za chvilku klišé. Každopádně ačkoli jsou všechny tři ženy divné, tak nejpodivnější je matka. Zlom nastane, když se ztratí a pak se opět objeví. Babička sice ví, co se s ní stalo, jenže nedůvěřivá dcera jí odmítá naslouchat. Za chyby se ovšem tvrdě platí. Štěstí, že dcera si alespoň tu nejdůležitější radu zapamatuje. V poslední třetině nabude snímek hororových rysů a divák už ví, o co bude nutné bojovat. Irové mají ve svých legendách lesní bytosti, co se snaží vyměňovat lidem děti - v tomhle není film originální, což nevadí. Hororový našinec by však rád přitlačil na pilu, jenomže tvůrci zůstávají u komornějšího ladění a náznaků. Zklamán nejsem, na jedno podívání to dostačuje. Ty irské držky byly fakt k pohledání. Spíše pro okrajové publikum. ()

pornogrind

Už podle zdejšího hodnocení je vidět, že to není film pro každýho takže díru do světa určitě neudělá. Mně to ale sedlo. Film provází taková ta tísnivá atmosféra kdy je cítit něco na spadnutí. V mých očích to akorát hodně kazí ten odpornej Happy End. ()

Arsenal83

Po tomto filme človek prestane mať chuť na držkovú, lebo také držky, čo sa tu vyskytnú, hlavne tá mátoha v hlavnej úlohe... No nič, celkovo rozťahané jak šmuha po prizdisráčovi, do kopy sú tú dva momenty, ktoré patria do žánru horor, občasne bola dobrá hudba s náznakom atmosféry, ale 80% neúčinná vata. ()

Marze

Nadprirozeny realismus. Je na kazdem divakovi, at si rozhodne, jestli je to realne domaci situaci. Reziserka Kate Dolanova na svuj debut tuto nocni muru ovlivnenou irskym folklorem zpracovala solidne. Je zde zahada, kterou je snadne rozlustit. A je tu dost temat, ktera nuti premyslet. ()

JASON_X

Asi ještě v polovině filmu jsem se musel ujistit, že jsem si nepustil nějaké irské sociální drama, ale opravdu horror. A i když se ve druhém poločase začnou konečně nějaké ty horrorové prvky postupně objevovat, jde o úplně jiný typ horroru, než na jaký je obecný divák uvyklý. Je to v první řadě horror těžce nekomerční a nepodbízivý (už hodně dlouho jsem ve filmu neviděl tak nevzhledné, neestetické, =přirozené a nevystajlované herce). Je to horror netradiční/alternativní (s nepřímočarou zápletkou a rozuzlením), horror nízkorozpočtový a vizuálně poloamatérský, zkrátka ideální materiál pro nějakou okrajovou sekci nějakého menšinového filmového fesťáku. Nic proti, naopak, podobným nestandardním kouskům fandím. Jen by mě bývalo třeba zajímalo, v "co" by se bývala matka proměnila, kdyby jí to její nezvedená dcera nepřekazila tou hranicí. ()

Flopik

Podobný film o týchto "vymenencoch" som už videl, tiež v seriáloch som to už videl, takže originalitu chváliť nemôžem. Na druhú stranu chválim atmosféru, ktorá je ako sme zvyknutí na Írsko veľmi ponurá, smutná tak isto ako aj postavy. Nie je to zbytočne dlhé, takže aspoň to nestihne ani nudiť. Po hororvej stránke prevláda sklamanie, až na jednu podarenú lakačku skoro nič a masky ani na konci nestoja za veľa. Chovanie postáv sa mi tiež úplne nepáčilo a hrozne ma naštvalo, že hlavná šikanátorka nezhorela v tej vatre tiež. Ale inak je to celkom obstojný kúsok, ktorý určite neurazí a pozretím nič nestratíte. Medzi 3 a 4*. ()

dannyyy

Zvláštně nepříjemný film, kdy do jisté doby ani nevíte, kdo je ten špatný/ná a vlastně, o co tam vůbec běží. Pomalé tempo filmu vyhovuje a prospívá, kdy vznikají další otázky typu "wtf" a buduje se atmosféra? Ale dle hodnocení většině recenzentů pomalé tempo nevyhovuje. V určitých momentech mně malé holčiny přišlo velmi líto, když musí prožívat to, co prožívá... takže trocha dramatu se zde také najde. Za mě velmi dobré! ()

Aurus

Tak teď jsem přišel čerstvě z kina kde sem bil na tomto hororu i s kámošem který ovšem řekl že to byla píčovina kromě konce a já se musím přiznat že z půlky sním souhlasím. Příběh je prostě jednoduchý a říká se že v jednoduchosti je krása ale to u tohoto filmu moc neplatí a příběh má docela dost děr ale jinak není špatný. Postavy jsou no docela nesympatické kromě hlavní postavy která ujde ale nejlepší postava tohoto filmu podle mě byla ta babka která bohužel zemřela ale jinak ostatní postavy jsou nesympatické a bylo mi jedno co se s nima stane. Hudba není špatná a je i dokonce docela dobrá takže bych to bral jako plus tohoto filmu. Atmosféra tu je docela dost povedená a i hustá a to samé platí i u napětí což je velmi dobře. Lokace nejsou vyloženě moc zajímavé a prostě k nim nemám nic moc to dodat. Kamera filmu není špatná ta se mi i docela líbila. No a teď bych rád zmínil pár věcí které vyvolávají mnoho otázek. První věc je táta té holky která bude kámošit s hlavní postavou, ten její fotr tam je doslova jenom na asi maximálně 20 sekund a jediné co řekne je to že si nepřeje aby se kámošila s hlavní postavou a potom se do konce filmu neobjeví a to proč? No to nikdo neví. Další věc je ta že někdo unesl tu hlavní postavu když byla mimino a že se vracejí pro ni ale přitom je ve filmu ani nevidíme a ve filmu to nám je zmíněno tak 2-3 a přitom tam nejsou. No za mě docela sklamání. Sice to je o kousek lepší než Ztracené město ale o moc tedy ne. Za mě 5,5-6/10. ()

Rockerman

Ani šokující závěr nemůže vylepšit nudný průběh a správného hororového fanouška neuspokojí. Zpočátku jen náznaky, pak nepřesvědčivé vysvětlení a pak ten solidní konec. Slabota ()

Daiker

Hnusný divný film....... Občas nezávislé horory překvapí, ale toto není ten případ. Nudné, divná atmosféra a postavy nesympatické...... ()

helraiser

Slušná Irská jednohubka nasáklá irským folklórem. Pomalé tempo vyprávění v tomto případě ani trochu nevadí. Místy se jedná opravdu o docela mrazivou podívanou. Není to asi pro každého, ale já si to docela užil. Malý koukatelný mysteriózní evropský horor. ()