Rebel

Kamal sa rozhodne zmeniť svoj život k lepšiemu a odchádza z Belgicka, aby pomohol obetiam vojny v Sýrii. Po príchode je však nútený pridať sa k milíciám a zostáva uväznený v Rakke. Doma sa jeho mladší brat Násim stane ľahkou korisťou radikálnych agitátorov, ktorí mu sľubujú, že sa s bratom opäť stretne. Ich matka Leila bojuje, aby ochránila to jediné, čo jej zostalo: svojho najmladšieho syna. Film zachytáva portrét doby, ktorú obaja tvorcovia zažili na vlastnej koži - obdobie pred vznikom Islamského štátu, keď sa mnoho Belgičanov s marockými koreňmi vydalo na cestu do Sýrie. Po príchode sa niektorí z nich prihlásili do organizácií a zradikalizovali sa. To bol aj prípad niektorých príbuzných oboch režisérov a práve túto skúsenosť sprostredkúvajú kamery Adila El Arbiho a Bilalla Fallaha. (Film Europe)

mira007

Intenzivní zážitek z Islámského státu ve story dvou belgických bratrů bratrů marockého původu, kteří to mysleli dobře, ale skončili jako pěšáci IS. Život v syrském Rakka syrověji než ukázal britský seriál Islámský stát (2017), sice to nestojí na bojových scénách  jako v Mosulu (2019), ale když už jsou, tak jsou stejně výborné, autentické a vidět, že za slušné peníze, podobně jako v Země nikoho (2020).  Co se týká verbování a způsobu vymývání mozku tak je to na úrovni Chalífát (2020), ale ten je o pár procent výš díky schopnosti emocionálně zasáhnout lépe diváka. Jako nejvíce iritující prvek jsou ty rapové klipy ve filmu, které z toho dělají fakt hloupý bollywood, ale paradoxně text toho epilogového klipu byl brilantní. Rebel je výpravný, vizuálně poutavý, scénářem, který má hlavu a patu, dobře natočený a zahraný, ale mám pocit, že tím tématem přichází pár let pozdě. ()

Warhorr

Krutá realita. Film je složen ze tří částí. Ta první, nejdelší, se věnuje staršímu bratrovi, který je z pohodlného a bohatého života nucen utéct do Sýrie. Tam pozorujeme jeho začlenění a působení v Islámském státě. Druhá fáze se začne točit okolo mladšího bratra, kterého se v Belgii snaží naverbovat zradikalizovaní jedinci. Poslední částí je o matce, která se rozhodne zachránit a přivést svého syna zpět do Evropy. Příběhová linie je poskládána opravdu slušně a každá má svůj highlight. Troufnu si říct, že je to dost možná nejlepší film o válce z pohledu ISIS a jejich jedincích. Jsou tu ukázány jejich všemožný krutosti a sračky jako popravy, trh s manželkami, mučení, zraněné děti, propaganda, verbování mladistvých a následné vymývání mozků a boj. Všechno je to docela  drsný, ale pořád si stojím za tím, že to mohlo být surovější ještě více. Boje v ulicích a městech ujdou, ale protistrana vidět nejde vůbec, a tak se z toho stává boj s neviditelným nepřítelem. To mě mrzelo asi nejvíce. A konec ? Ten je teda hodně nelítostnej. ()

Rathalos

Film natoceni podla skutocnych udalosti,ktory takmer dokonale vystihuje to,co vsetko sposobi,ak sa chtiac ci nechtiac stanete sucastou ISIS a bojujete na ich strane,smutny pohlad na vsetky tie hrozy,ktore su s tym spojene,este aj z tych nevinnych deti urobia vrazdiace stroje,bohuzial aj to je kruta realita dnesnej doby,Francuzsko opat boduje a dokazuje svoje kvality v kinematografii a samozrejme ho aj za to dostatocne odmenim...:⁠-⁠) ()

AnanAss

Krutá sonda, mapující životy a osudy dvou bratrů – staršího, kterému již není pomoci a je uvězněn mezi těžkými fundamentálisty, a mladšího, představujícího příkladnou ukázku toho, jak snadno lze nevinnou duši zradikalizovat. A zároveň tíživé drama s několika povedenými válečnými scénami a psychologický rozklad, za nímž stojí bezmozci, libující si v modelování ze semtexu, pro které není žádným tabu, stát se, v rámci zachování své pošahané víry, živými trhavinami. Moc mi neseděly ty rapové bollywoodské taneční kreace… ale zase tolik jich nebylo a když už nic, tak byly alespoň nápadité. Pokud se bude líbit, tak z podobného soudku určitě nevynechat i tento serošový počin. ■ AnanAss‘s Score: 7/10 ■ ()

Ivo

Nejzvrácenější lidské šílenství ve své plné kráse a děsivé obludnosti. Film byl pro mě o to zajímavější, že Sýrii jsme před dvěma měsíci v rámci divoké cesty osobně navštívili a dostali se i do míst, kde se odehrával. A je to opravdu něco šíleného, neuvěřitelného a hluboce depresivního: totálně zničená, a mrtvá města v troskách, zdevastované a cíleně rozmlácené vzácné tisícileté památky, desetitisíce prázdných a rozstřílených domů jak z nějakého postapokalyptického hororu - a to všechno si přitom následovníci tohoto perverzního fanatického idiotství udělali úplně sami... Je to jako kdyby se třeba u nás odehrála demonstrace proti Zemanovi, ten by (i za použití chemických zbraní) srovnal se zemí Český Krumlov a Karlštejn, sdružení moravského Cyrila a Metoděje by s juchotem a recitací otčenáše přijelo rozstřílet Pražský Hrad, katedrálu a půl Prahy a Zemanovy jednotky by postupně rozmlátily zbytek měst a nechaly v nich desetitisíce mrtvol. A pak by na každém metru bylo rozmístěno minimálně pět billboardů se vznešenými Zemanovými fotkami ve všech pozicích a výrazech, stejně jako to tam teď má rozeseto místní soudruh prezident (Kim Čong bledne závistí). A to ještě jednoho dne po půlnoci kousek od nás vybuchly rakety vystřelené smradlavými izraelskými jarmulkáři - takže je tam i dnes stále veselo. Samotný film byl plný velmi strašidelných a skvěle natočených autentických záběrů muslimských vymatlaných kreténů v akci, škoda ale, že mu celkově trošku chyběla kompaktnější spojitost a strhující gradace napětí, vše často najednou z ničeho nic povolilo a bylo trošku nudné, včetně silně předimenzované stopáže (takový dnešní dost častý nešvar - tak ale ještě že z toho aspoň jako obvykle neudělali dvanáctidílný seriál). Náhlé sborové písně, synchronní tance a rapování s ISIS soudruhy (včetně hromadně nadržené honící a taneční etudy "prodaná nevěsta: kombiné vs burka") tomu taky moc nepomohly. Seriál Chalifát byl proti tomu v dost jiné lize, ale jako pozvánka nějakému okolnímu asteroidu aby už raději ukončil tuto silně nepovedenou mutaci pošahaných dvounožců na této kuličce (kteří za celou dobu své existence neumějí fakt nic jiného než se jen navzájem nepřetržitě hromadně mlátit, střílet, podřezávat a vraždit) to bylo adekvátní... Tři a půl. PS: Musím ale říct, že jsme navštívili už docela hodně muslimských zemí a všude byli v reálu lidé nesmírně přátelští, hodní a milí. Kde se skrývají a kde sídlí tyto odporné Allah zombies fakt nevím (a možná je dobře že to nevím :) ()

Kingjiri

Sice se píše 21. století, ale ručníkáři z ISIS si jedou hlubokej středověk. Tohle je snad ještě o něco horší než co předvádí dnešní Rusko na Ukrajině i u sebe doma, a to je teda laťka sakra vysoko. Jak tohle může někomu na západě imponovat a ještě takovýhle dobytky nějak podporovat, je mi naprostou záhadou. Možná ještě horší než zfanatizovaný arabáši, který maj v makovici vymleto a jakože "aspoň" bojujou za nějakou svojí věc, jsou lidi jako belgickej verbíř, který něco takovýho podporujou jenom kvůli svýmu prospěchu. Jinak biják se s ničim moc nemaže a bez příkras ukazuje všední realitu ISIS. Pravěký zákony, nesmyslný zákazy (hudba, cigarety apod.), výcvik dětskejch bojovníků, prodej otrokyň a mnoho dalšího. Odstranil bych hlavně tanečně-zpívací scény, který byly uplně zbytečný. Ze začátku jsem si řikal, že bych odstranil i scény z Belgie, ale ty se nakonec ukázaly jako hodně opodstatněný a podivaná byla i díky nim a osudu malýho bráchy Nassima o poznání působivější. Za námět, minimální pokusy o nějakou zbytečnou korektnost, autenticitu a místama fakt nepříjemnou atmosféru přihazuju čtvrtou slabší hvězdu. ()

iz67

Naprosto na dřeň brutální záležitost. První zoubek kolečka vás nebo někoho vedle chytne, a pak už vašichni jedou a jen ziraji kam. ()

SAINTS

Belgicko-marocká dvojica režisérov skúma korene extrémizmu. Ich Rebel nás privádza do obdobia zrodu islamského štátu. Tvorcovia dokážu prepojiť sociálny komentár so žánrovou atraktívnosťou a pestrosťou. Kombinácia viacerých štylistických rovín však nebude prijateľná pre každého diváka. ()

DJ Kritik

Tak nejak to skutočne môže prebiehať. Nezáujem so strany štátu, okrídlený fanatizmus, ktorý ohromý naivných ľudí a potom krutá realita. A niet cesty späť. ()

blondboss

Veľmi reálna téma, ktorá neuberá na svojej dôležitosti ani po rokoch a tento snímok len reálne odkrýva podstatu a zvrátenosť sveta radikálneho islamu, ktorý chtiac či nechtiac negatívne ovplyvňuje aj život ľudí v tej demokratickej časti sveta. Je až neuveriteľné vidieť, ako efektívne sa dokážu vymývať hlavy mladých ľudí a kam sa dá dospieť vidieť v kruto emočnom závere filmu. Dávam aj štvrtú hviezdu, ale slabú, nakoľko som od toho očakával ešte viac emócií a režijne pútavejšie natočenú realitu tohto chorého sveta. Trošku mi aj vadili tie jemne artové hudobné vsuvky, ktoré v podobnom filme nemajú čo robiť. 70 % ()

Plaque

No, bolo to také neamerické, rozumej priame, surové a bez zbytočných supernadupaných patriot rečí... ak by tam neboli tie muzikálové prvky, bolo by to plných päť, našťastie to celkový dojem nepokazilo. ()

xxmurphyxx

Solídny počin z prostredia fanatických kozojebov a wannabe kozojebov, ktorí tak moc opovrhujú všetkým západným, až sa od toho nevedia odtrhnúť a prinútiť sa zbaliť si svoje kufre a vystreliť do piče medzi piesočné duny. Osobne som vo filme nemal komu fandiť, jednu odpornú aláhovu mrdku strieda ďalšia, nikto sa tu riadne neumýva, všetci sú zanedbaní, všivaví a v +30 behajú v tých zasratých plachtách a polovojenskom. Hlavný hrdina ja malá rozmaznaná a hlavne naivná piča a aj keď si svoj omyl postupom času uvedomí, furt to bude len mrdka a bolo mi šumák, či alebo kedy natiahne kopytá. Jeho malý brácho detto, tam to ale aspoň ospravedlňuje nízky vek. Jediný ako tak normálny mi prišla ich mamka, žiadna milfka, ale aspoň to mala v hlave upratané. Niektoré pasáže veľmi fajn, scéna s útekom podľa mňa čistá kokotina bez kúska logiky, ale all in all hodnotím pozitívne. Žiaľ film vo mne nedokázal vyvolať nejaké hlbšie emócie, okrem odporu k tomuto dobytku, ten mám ale vypestovaný už dávno. ()

rigby

Už tak silný, i když možná dějově trochu přímý film, se autoři snažili oživit na evropský styl nezvyklou hudební vložkou. Ta dokonce mluví i za poněkud drsné dějové sekvence, které tak uměleckým pojetím opisuje a vlastně vynechává, ačkoli divák ví, co se odehrálo. Na druhou stranu se přidávám k těm, kterým to přijde rušivé. Děj je jinak standardní. Vše ovšem na výbornou natočeno, takže se sleduje velmi dobře. Celkové vyznění je opravdu na zamyšlení a každý si musí udělat svůj názor, pokud ho ještě nemá. Rozhodně doporučuji shlédnout, opravdu to stojí za to. ()

Easykill

"I dobrý člověk může dělat hrozné věci." V první řadě mám absolutní averzi a odpor k celé této zvrácené a odporné ideologii! V žádném vesmíru neexistuje nějaký umírněný islám. Jsou to zvířata a chovají se ještě hůř než nám tady ukazují. Zvrácená sekta, nic víc, nic míň. Nikdy jsem si nevyhledával filmy s touhle tématikou. Nějak nebyl důvod, to co jsem vše viděl a načetl mi bohatě stačilo. Navíc tady je to vykresleno tak, že oni "ti zradikalizovaný" jsou jen chudáčci z "Belgie". Tak jistě že ano.. Takže když pominu(s těžkým srdcem) svůj odpor, k celé této věci a věcí s tím spojených, zůstane mi pouze to, že je to skvěle natočený film a nejspíš jeden z těch, který nám ten hnus co nejvíc přiblíží. Byť je realita ještě mnohem, mnohem horší. Film o rodině, o hodnotách, o bratrské "lásce", ale především o prioritách. S nikým z filmu jsem sice nijak nesympatizoval ani se nevcítil, ale i tak to má silné momenty. Občasné, až muzikální vsuvky mi přišly divné, ale v celkovém konceptu to působí zajímavě a texty dávají smysl. Především v daných situacích(epilog!). Každopádně, tohle samo o sobě je silné téma a názor si musí udělat každý sám. Za mě je REBEL hodně dobrý, ale téma je mi proti srsti. ()

vinducha

Ta Bollyúdská tanečně hudební čísla tomu dávají docela na prdel. Ono by to byla drsná akční sryla z nedávné histrorie . Ale to repování a tanečky , které se v průběhu několikrát objeví ,  mě teda dokázaly skutečně velice iritovat. No a o úloze kurdských zachránců z YPG v této části světa si myslím , že i bez tohoto díla už dnes pochybuje málokdo. ()