Kalifát

• Česko Chalífát (viac)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvorcovia:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (viac)

Blížiaci sa útok militantného Islamského štátu na Švédsko spojí niekoľko žien: matku v prekérnej situácii, odvážnu študentku a ambicióznu policajtku. (RTVS)

Davies182

Donebevolající (sic!) naivita a hlavně hloupost některých postav v seriálu, stejně jako několik do očí bijících náhod vyloženě na efekt, aby se docílilo šokujícího zvratu v ději či napínavé scény, mi brání dát plnou palbu. A upřímně, herecky to teda taky není žádná, ehm, bomba. Závěr si pak možná s divákem nebere servítky a prdí na žánrové archetypy, ale kvůli tomu, že nejde stoprocentně na dřeň, je jeho údernost jen poloviční. Homeland furt na piedestalu. ()

OG_Swifty

Nechci znit jako nejakej tuctovej popirac islamu, ale tyhle veci probirany v serialu Kalifat se deji a neni to jen vymysl ruznych nacionalistu a nepratel muslimu. Moc casto tohle tema zfilmovany neni a kdyz uz, tak to vetsinou konci nejakym americkym kycem, kdy dojde zaporakum dech a vsechno konci happy endem. Tady tomu tak neni a kloboucek Svedskym producentum, ze maji koule na to s timhle jit do sveta. Svedskou produkci vubec neznam, ale vubec to nepusobilo socialne jako ta nase... na postavach divakum zalezi, obcas vidime neprijemne veci a cely to je vlastne celou dobu takovy ponury. Aniz bych chtel spoilovat, tak musim rict, ze v celem serialu mi nakonec zalezelo asi jenom na jediny postave a dobre to s tou postavou nedopadlo. Smutny konec, anebo stastny - viz. Fatima v uvodu posledni epizody? ()

gudaulin

Hodnocení filmů a seriálů se obvykle odvíjí od srovnání a Chalífát měl tu smůlu, že jsem ho zhlédl až po absolvování vynikající izraelské série Our Boys. Ta patří k nemnohým titulům, který lze přiřadit označení perfektní, precizní, bez jakýchkoli kazů a přešlapů. Chalífát je sice, řekněme, svěží a natočený na aktuální téma, nicméně k perfektnímu zážitku má daleko. Herecké výkony v některých případech jen průměrné, myšlenkové pochody a skutky některých postav vyvolávají pocit spíš scénáristovy snahy jít vytčeným směrem než hodnověrné reality. Někde jsem četl přirovnání k americkému Homeland a to nepovažuju za pochvalu. Místy je jasně cítit snaha zatraktivnit příběh stůj co stůj. Přesto jde o zajímavý a doporučeníhodný kousek. Celkový dojem: 75 %. ()

classic

„Kalifát” je naprosto šokujúcou, severskou, čoraz viac aktuálnejšou minisériou, ktorú som vskutku zhltol, takmer na jeden záťah, pretože sa to vôbec ani inak nedalo podniknúť, keďže bola väčšinou tak extrémne strhujúcou, až som bol ňou tak neuveriteľne posadnutý, že som si musel dožičiť jej ďalšie dávky. Začína sa odvíjať v sýrskej Raqqe, kde spoznávam čerstvú, moslimskú mamičku Pervin El Kaddouri, ktorá má niekoľko týždňové bábätko Latifu, manžela, sympatizanta s Islamským štátom, Husama, ale najradšej by už vari chcela definitívne odtiaľto odísť, pričom, Škandinávia sa javí, ako priam ideálna voľba, lebo už raz zo Švédska odišla, konkrétne naspäť do Sýrie, kedy zrovna práve teraz, ľutuje toto svoje nešťastné rozhodnutie. Črtá sa jej veľká šanca na návrat, kde to nebude až také jednoduché. Totiž, zisťuje, že sa schyľuje ku koordinovaným, teroristickým útokom, organizovanými vo Švédsku, a uskutočnenými niekoľkými aktérmi. Koordinátorom celej akcie je spojka »Cestovateľ« , skrývajúci sa pod rôznymi identitami, momentálne ako Ibrahim "Ibbe" Haddad, školský asistent. A práve jemu sa podarí nalákať zopár «ovečiek» , trebárs, trochu, povedzme naivné deviatačky, Sulejku Wasem a jej kamarátku Kerimu, a netreba tiež podceňovať sestru "Sulle" , Lishu. Naopak, bratia Jakob a Emil Johannissonovci, sú už dávno pevne rozhodnutí a po zuby ozbrojení... Prejdem ku policajtom zo švédskej bezpečnostnej služby. Fatima Zukič s balkánskym pôvodom, si zobrala na starosť telefonickú komunikáciu s Pervin, ktorá jej prezradila, čo sa vlastne chystá, že systematicky sa dostáva čoraz bližšie k tomu, aby sa snáď včas zabránilo k prekazeniu všetkých atakov, za čo by sa na oplátku dostala k vytúženej slobode. Charakterov je síce viacero, ale najmä tieto ženy (dievčatá) Pervin, Fatima a Sulejka / Lisha / Kerima, najviac určujú tempo diania. Scenáristicky ide o šikovne napísané postavy, ktoré sa jednak medzi sebou prepájajú, a keď sa potom následne i pretnú, vážne to bude stáť za to. Všetkých ôsmych epizód sa bravúrne režisérsky zhostil Goran Kapetanovič, a preto majú tak vyváženú úroveň. Vynikajúca práca kameramana Jonasa Alarika, ktorý si občas vypomáhal ručnou kamerou, čím v podstate iba zvýrazňoval celkovú atmosféru, kde sa razantne zvýšil jej celkový účinok. A tento spoľahlivý tandem, doplnený ešte aj o šikovný a presný strih, ktorý vám nedal šancu na žiadny oddych, len zdôrazňoval a podtrhoval súčasnú tému migrantov v Európe, ďalej praktiky na Blízkom východe, keď »krehkosť« medzi týmito dvomi zložkami, je viac, než výstižná ! Herecký ansámbel je skvostný. Nepoznám ho, no odteraz si ich zapamätám. Netflix ma zo dňa na deň neustále len prekvapuje - v dobrom slova zmysle, pred pár rokmi, by som to ale vonkoncom nepovedal ! ()

Morholt

Co se seriálové i filmové tvorby týče, tak se jedná asi o nejkomplexnější pohled na islámský terorismus. Kalifat se neomezuje jen na na nahánění teroristů policií a tajnou službou, ale ve stejné či větší míře se věnuje i verbířům hledajícím vhodné adepty ve školách či vězeních. Tvůrci tady překvapivě ukazují to, o čem se víceméně ví, ale není korektní to zmiňovat a totiž že evropští fanatici se dost často rekrutují v rodinách emigrantů, kteří jsou považováni za asimilované. Sílu má i linie z Rakky, odkud se snaží dostat jedna z hlavních hrdinek. Také tady se seriál snaží o co nejširší záběr, takže vedle klasických fanatiků se tu najde i člověk, který přijel s ideály, ale realita s ním otřásla a on si náhle není úplně jistý, zda být dobrým resp. radikálním muslimem znamená být i dobrým člověkem. A tohle všechno je spletené do kompaktního celku, který dává smysl a na důvěryhodnosti mu přidávají i realisticky napsané postavy. Švédské prostředí mi sedělo, protože tamní sídliště a předměstí jsou podobná těm našim a perfektní je i civilní pojetí, které mi do určité míry připomnělo izraelskou Faudu. Co se týče dominantního ženského prvku, který dneska letí, tak ten tady působí naprosto přirozeně a to i proto, že z přítomných žen a dívek tu nikdo nedělá superhrdinky. Notabene všechny dámy zahrály fantasticky a Gizem Erdogan, což je taková blízkovýchodní obdoba Chloë Sevigny, by za tohle měla sbírat jednu cenu za druhou. Výhrady mám jen k tomu, že jednotlivé epizody byly moc krátké a bylo jich málo. Kdy bude další řada? 100% ()

• Na začátku epizody zazní píseň „Din Soldat“ od Albina Johnséna a Kristiny Amparo a ve 29. minutě píseň „Mahma Ti' Ool“ od Marca Ferrariho, Matta Hirta & Heshama Mohameda Abeda. (Duoscop)
  • V 17. minutě hlavní hrdinové večeří a rozhodnou se sledovat seriál Most (od r. 2011), který pochází ze stejné švédské produkce. (Brainstorm)
  • V epizodě je zmíněn teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v Paříži. Došlo k němu 7. ledna 2015 a vyžádal si 12 mrtvých a 10 zraněných. Důvodem útoku bylo zveřejnění karikatury proroka Mohameda. (Duoscop)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů