Starosta mesta Kingstown - Série 1

(séria)
USA, (2021–2022), 8 h 46 min (Minutáž: 47–66 min)

Scenár:

Taylor Sheridan

Jeremy Renner, Taylor Handley, Dianne Wiest, Derek Webster, Michael Reventar, Tobi Bamtefa, Hugh Dillon, Aidan Gillen, Kyle Chandler, Michael Beach (viac)

mzss1

[78%] Docela mě tahle série zabavila. Prostředí a nápady okolo vězňů, policistů a politiků … Prostě mi to dnešní dobu připomíná a věřím, že se tohle už z části ve světě děje nebo brzy bude dít. Jeremy Renner je zde jasný tahoun celého počinu. Mám toho herce rád, známé ho třeba z Mission Impossible nebo marvelovek atd. Do téhle role starosty se vžil přímo bravurně, takže bylo radost pozorovat jeho roli a výborné dialogové scény. Celé to působí dost realisticky, pár krvavých a krutějších scén se zde najde. Epizody mě bavily, i když se sem tam objevily nudnější pasáže, které bych nahradil jinými, ale to je asi tak všechno k nějakým těm nedostatkům. Úplné finále bavilo, proto jsem zvědavý na druhou sérii, kterou si dám asi naráz až vyjde celá. Jen se bojím, aby to nebylo zbytečně natahované, tahle první řada mě bavila docela dost. ()

EdaS

Sheridan zpátky ve formě, tak, jak ho milujeme - přímočaře chlapácký a nekompromisní. Renner má konečně pořádnou roli po dlouhé době. 90% Jdu se poohlédnout po Yellowstonu a 1883. ()

Spiker01

Sheridan je (ne)korunovaný král Paramount network. Každý jeho seriál na této stanici a streamovací službě Paramount+ má obří úspěch a co víc, jsou to kvalitní věci, které přesně cílí na můj vkus. A Mayor of Kingstown je další z těch kousků, jež jsem sice v době premiéry vynechal, jsem ale hrozně rád, že jsem se k tomu nakonec dostal a tak blízko před druhou sérií, protože je to po Yellowstonu a jeho spin-offem další skvěle napsané drámo s totálně božím Jeremy Rennerem, kterého žeru už hezkých pár let a tak dokonale vypointovaným příběhem, že jsem byl až překvapený, jak rád jsem se k dalším dílům vracel. Jen tak dál. ()

castor

„Mami, my neporušujeme zákon. Jen ho ohýbáme. Aby byl mír.“ Protože krysy v kleci musejí být spokojené. V Kingstownu komplex sedmi různých věznic pohání místní ekonomiku. 20 tisíc ztracených duší, bez naděje, bez budoucnosti. Dva bratři (a mají ještě třetího) tu vystupují v křehké pozici, když řeší problémy pro příbuzné vězňů, dozorce ve věznicích, místní policii a zločince. Tam vykopají tašku plnou prachů pro lupiče, který si odpykává doživotní trest, tam doručí důležitý vzkaz, tam utěší ženu, jejíž bratr sedí v cele smrti. Jsou pojítkem ztracených duší se světem, který je nechce. Byznys ale musí se vším všudy převzít drsný samotář, který se nebojí ušpinit ruce. Prvních pár dílů příběhově nevyloží moc karet na stůl, ale po stránce audiovizuální to diváka dokáže přitáhnout. Když pominu vzrůstající napětí v mužské věznici, tak výraznější dějový oblouk představuje až postava mladé prostitutky Iris. Další linie, které se zdají být zajímavé, se dílčích úspěchů nedočkají. Často velká ramena, ale… Taylor Sheridan, který si vybudoval vlastní značku v podobě drsných látek, alespoň umí napínat, protože si z pozice diváka nelze být jistý, co přijde v následujícím okamžiku. Poslední dva díly (vzpoura v polozapomenutém a společností odříznutém místě) silné, ale mohly být mnohem silnější.   ()

*CARNIFEX*

Nie som vyslovený fanúšik obdobných námetov (drogy a pod.), nie som teda žiadna cieľová skupina, no toto je fakt až do morku kostí solídne prešpikovaná korupcia veškerého druhu. Som fakt milo prekvapený, ako ma samotný seriál zaujal, no hlavne, že si dokázal udržať moju pozornosť. Posledná epizóda je pre mňa z určitého pohľadu uzavretia niektorých vedľajších príbehov, ale aj toho hlavného trochu scifi, no aj tak musím hodnotiť ako vysoký nadpriemer a určite nepohrdnem ani druhou sériou. ()

Necrotongue

No vida, zase jsem byl jednou spokojen a můžu říct, že se mi teď s výběrem zadařilo; už třetí seriál v řadě, k němuž jsem měl spíše jen drobné výhrady. Pravda, sedmá epizoda byla tou, v níž si Taylor Sheridan vybral svou slabší chvilku, ale přesto bez mučení přiznávám, že se mi první sezónou seriálu postaral o kvalitní zábavu a na jednotlivé díly jsem se těšil. Hlavně mě potěšilo, že se nejednalo o záležitost z vězeňského prostředí, která by fungovala podle léty osvědčeného mustru, tady jsem vlastně až do konce nevěděl, co mám přesně čekat, a to mi udělalo radost. Takže ano, první sérii jsem si užil a určitě půjdu i do té další. / Poučení: Pokud chceš jít na medvěda s lukem, měl bys mít pro jistotu Legolasovy schopnosti. Ale i tak, opravdová jistota je kulomet. ()

Ouwen

Nejdřív zmíním to, že místama je to dění fakt hodně over top v porovnání třeba s Shield, které bylo místama až dokumentární. Nicméně jakožto někdo, kdo miluje Banshee, tak mi stačí když dostanu kvalitní herecké výkony se zajímavým námětem, výborné dialogy a důraz na detaily. Jo a takovej bonbonek - špičkové akční scény. Já teda fakt nepočítal s tím, že se to zde bude hemžit taktickou CQB akcí. Je zde fakt hardcorová SWAT jednotka. Jsem naprosto fascinovanej, kolik detailů mají co se týče výbavy. NOČNÍ VIDĚNÍ, chrániče na uši, tlumiče, oslepující granáty, hafo zásobníků. Výborná byla i koordinace a jejich vzájemná komunikace, a zbraně zde opět působí jako šrotovací mašiny (scéna, kdy mukl otevře poklop aby dostal dávku z plného automatu co mu roztrhá tělo patří k nejdrsnějším, které jsem kdy na plátně viděl, to mi fakt zvedlo žaludek) a ano, je zde tedy hodně gore, krvavé průstřely a zbraně jsou i hlasitý. Lacike věděl moc dobře, proč mi tohle doporučit ;-) a mimo akci je zde vrstevnatej děj, herecké výkony (ano Jeremy Renner v každé scéně při každým dialogu a mimice absolutně dominuje), jsou fenomenální a to platí i o samotném audiovizuálu, hodně pestré na barvy, ale né moc přestylizované, furt to má dost syrovou, až urbanovou atmosféru. Dialogy mají místama filozofickej nádech a slovní přestřelky umí vzbudit solidní napětí. Jediné co mě (až na pár výjimek) nebavilo, byla hudba, která mě občas rušila a pár drobností (nějaké zbytečné scény, trhliny ve scénáři apod) - jinak ale můžu v klidu doporučit tuhle jízdu. Je to nařachané detailama, kvalitní filmařinou a i zajímavými charaktery. ()

Lachtaan

Poslední z té první várky opěvovaných Sheridanových výtvorů pro Paramount+ mi nakonec trval zhlédnout skoro více než rok od doby, kdy se u nás objevil legálně, ale jak se říká - na to nejlepší se vyplatí si počkat. Jeremy Renner si rozhodně vydobyl svou prozatím nejlepší roli a to prohnilé prostředí Kingstownu, kde ani jednu z postav nelze považovat za kladnou, je extrémní trefou do černého v mém seriálovém vkusu. Trochu se bojím druhé sérky dle velmi povadlých čísel, ale stejně ji co nejdřív zkusím. [viděno na SkyShowtime] ()

elanius

(Se1/2024) / Rovno poviem, že očakávania boli vcelku vysoké. Extra produktívny Taylor Sheridan vyprodukoval ďalší seriál a tentokrát sa z westernu presúvame do policajno-gangstersko-väzenskej drámy. Na papieri to znie nadupane. A prvá séria vôbec nie je márna. Prvých pár dielov mi trochu trvalo zorientovať sa vo vzťahoch a dynamike rôznych frakcií, ale ku koncu série už všetko do seba zaklaplo. Herecky aj príbehovo tomu šéfuje Jeremy Renner a výber to bol dobrý. Prva séria je drsná, mačovská a napínavá zábava. (85%) ()

Soweek

Sheridan prezentuje svůj x-tý počin o tvrdých chlapech a nemilosrdných rozhodnutích. Prakticky se to nijak neliší od ostatních Sheridenovo počinů, ale otázkou je, zda vůbec změnu chceme. Jeremy je po vzoru Wind River rozhodně víc cool s cigárem v puse než s lukem v ruce. Kulisy maloměstského vězeňského centra rozhodně nejsou okoukané a chlapské porovnávání čúrákú je nesmrtelné. Takže další sérii prosím co nejdřív! ()

M.E.K.Y

Po první sérii můžu napsat, že Sheridan si udržuje velmi vysokou kvalitu i v dalším počinu. Občas je to sice s hluchými místy, ale vždy se to nakopne někam dál a nestojí to na místě. Hlavní postava v podání charismatického Rennera v pohodě seriál utáhne + do toho pár zajímavých vedlejších postav (jeho bratr, máma, Iris). Konec série ve vysokém tempu a poslední tři díly jsou vrcholem. Další syrové a nekompromisní vězeňské drama/thriller co stojí za pozornost. Zatím spokojenost. ()

petikacka

V Kingstownu by nikdo z nás bydlet nechtěl. 17 věznic v okruhu... práce maximálně bachař nebo polda... a do toho si jeden (nebo dva ?) hraje na mediátora, poněvadž jim nic jiného nezbývá a chtějí město udržet pohromadě....No prostě, báječná vyhlídka!  McLuskyho rodina jsou ovšem tvrdohlaví Irové a ti něco vydrží! A musí toho vydržet fuuuuck hodně!. A vo tom to celý je. Hlavně se neposrat, všechno kurva vydržet a dotáhnout to do co možná nejvíc dobrého konce! Za mě naprosto nadšených, irských 90% ()

warrenur

Dalsi kvalitny thrillerovy kusok so Sheridanovym rukopisom, kvalitne herecky obsadeny. Videl som vsetky Taylorove kusky a patrim k fanusikom jeho tvorby, preto som mal vysoke ocakavania aj teraz. Kym pociatocne epizody hodnotim ako nadpriemerne, zaverecne tri su "nadupane". Ano, obcas si tvorcovia pomahaju drobnym skratkami a naivnymi "zblizeniami" sa medzi zlocincami, ci "podriadenost" roznych zloziek, avsak, napriek tomu ide o mimoriadne slusnu filmova zabava. Renner-ovi rola urcite sedi. Svojim vykonom si ma ziskala i 75-rocna Dianne Wiest, ako matka mocnych, ale "nepodarenych" synatorov. Jej preslovy k vazenkyniam z historie a i tie neskor, v domacnosti, mali svoje posolstvo a odkaz. Odporucam. 80% ()

Trešlson

Nekompeomisní záležitost, která je místy náročná na to ji vůbec ukoukat. Silnějším povahám budiž odměnou skvěle napsané a zahrané postavy (Renner už ukázal ve Městě a Wind River, že Hawkeye rozhodně není jeho jediná poloha) a neotřelý příběh, který se na začátku může zdát dost neurčitý, ale s postupem času se šrouby utahují a smyčky stahují až do velkého finále nataženého na poslední tři díly. Sem s druhou řadou. ()

Kalimero13

Na jedné straně často výborná atmosféra a prvotní zápletka, na druhé straně postupně se rozpadající scénář a příběh, což se promítá i do samotných dialogů. Ke konci už jdeme do takových extrémů, že každá druhá scéna nedává smysl, postavy se chovají iracionálně a s oblibou melou hovňouse. A jako třešnička na dortu extrémně nesympatický herecký výkon Dianne Wiest. Ale na její obhajobu ruku na srdce - ono obecně ty herecké výkony jsou tam často dost k smíchu. Od všech. ()

ER

Asi není náhoda, že se producentské úlohy ujal i Antoine Fuqua, jehož "špinavý" Training Day patří mezi TOP díla filmového průmyslu, protože takový je i seriál a té špíny je ještě více. Sheridan pak dokáže svým postavám dát ten správný punc uvěřitelnosti a vedle akčního rozměru přidat i lidštější. Není se pak co divit, že si k sobě nachází cestu tvrdý Michael (Jeremy Renner) a traumatizovaná prostitutka Iris, jejíž osud je nakonec stejně tak zajímavý, jako pouť vězňů za sebeuznáním. Nicméně podstatou příběhu je zprostředkovatelský byznys bratrů McLusky, kteří komunikují s gangy, policií, městem a vězeňským personálem v městě Kingstown, které má na svém území několik věznic s cca 20.000 vězni a každý z nich má v ulicích města nějakého "bratrance". Když se stane nějaký průser, tak se ho snaží dohodou vyžehlit, samozřejmě v duchu quid pro quo. Posléze jsou však dohody čím dál špinavější až to přeroste v drama, kterému nelze zabránit a kde jsou gangy a vězni, tam jsou velmi rychle i mrtvoly. Jednotlivé postavy příběhu pak mají prostor pro poznání jejich charakteru a tady Sheridan kraluje. Jejich zapojení do děje tak má nějaký dopad na jeho katarzi, přičemž nikdo není opomenut a tady klobouk dolů, protože tohle ukočírovat nemohlo být snadné, protože postav je vcelku dost. Zvládnutá na jedničku je i akce a šéf jednotky SWAT, to je hajzl, kterému nakonec držíte palce. Není pak sebemenších pochyb, že seriál se odkazuje na westernové pojetí, kde nesmí chybět tvrďáci, kteří se s tím nepářou, když je potřeba zasáhnout. Výběr J.Rennera do role hlavní postavy určitě není žádná náhoda a tomu "klukovi" fandíte v podstatě od první minuty. Je tu sice pár věcí, které by šlo vylepšit, ale jde o drobnosti, prostě filosofující matku hold musíte mít snad všude, že? Už nezbývá nic jiného, než si přát, aby i druhá série neztratila nic z kvality té první. ()

wege

It's a fucking masterpiece, opravdu!. Kombinace Sheridan a Renner bude asi vždy zárukou dokonalosti, jako to bylo u Wind River, tak je tomu i zde. Jeremy Renner hrál spoustu rolí, někde jen střílel lukem a byl v pozadí, tady je v popředí a ukazuje, jak skvělý herec to je. Naprosto dokonale hraje tělem, to jeho vyjadřování své pozice, toho, že má přirozeně navrch nad ostatními, to jsem tak snad nikdy nikde neviděl. Sheridan si napsal v podstatě triviální příběh, ale jaký! Jak ho umí prodat. K tomu ty krásné široké záběry krajiny, jak se to naučil u Villeneuva. Dokonale vytvořená atmosféra místa, kde by nechtěl žít snad nikdo, ale přesto tam lidi jsou, a přesto se najdou i takoví, co si v tom najdou svoji roli a zároveň ta role je ku prospěchu všech. Celé to je pěkně vypointované, včetně toho, jak na konci odejdou ruku v ruce za západu slunce o). ()

Mamlas

První série je, kromě posledních dvou zajímavých dílů, které to vyloženě zachraňují, jinak poměrně nezajímavé a dost chaotické městské drámíčko či rodinná sága o partě zkorumpovaných poldů, dozorců a spol., kteří využívají svůj vliv na chod kriminality ve městě a místní věznici a zažívají při tom nějaké příhody. Všichni zúčastnění jsou šmejdi, není komu fandit. V prvních 8 dílech je to nuda, zmatek a velká spousta vaty na přetočení. Kdyby to byl celovečerák, kde prvních 8 dílů by se vešlo před úvodní titulky a ze zbytku se setříhal ten film, byl by dobrý. No aspoň že to nakonec dopadlo skoro nejlíp, jak mohlo. (32%) ()