Sotva se geniálnímu podvodníkovi, lupiči a mistrovi převleků Aldovi Vanuccimu (Peter Sellers) podaří uprchnout z vězení, dostane nabídku na další práci. Jeho úkolem bude propašovat do Itálie zlato uloupené v Káhiře tajemným panem Okrou (Akim Tamiroff). Vanucciho, přezdívaného Liška, inspiruje k vytvoření plánu jeho sestra Gina (Britt Ekland), která je naprosto fascinovaná filmovými hvězdami. Jako falešný režisér Federico Fabrizi zorganizuje Vanucci pro svou akci fiktivní natáční filmu Káhirské zlato v městečku Sevalio, pro které si získá nejen místní obyvatelstvo v čele s policejním náčelníkem (Lando Buzzanca), ale i stárnoucí hollywoodskou hvězdu Tonyho Powella (Victor Mature), i když proti vůli jejího agenta (Martin Balsam). Avšak policejní hon na Lišku je v plném proudu... (bloom)

Hennes

Výborné spojení. Peter Sellers v nejlepší formě a mistr italské komedie Vittorio De Sica. Svůj herecký potenciál naplno rozjíždí Sellers jako režisér Federico Fabrizi. Jeho filmařský štáb v čele se sestrou, údajnou hereckou hvězdou Ginou Romanticou a kameramanem, který zapomíná, že má točit , se pouštějí do natáčení smyšleného filmu. Jelikož má loď ze které se má uloupit káhirské zlato poruchu a má zpoždění, musí Fabrizi vymyslet scény, které bude údajně točit. Opravdu jsem se pobavil u scén "o ničem", "utíkání" atd. Policejní náčelník se svým "dobrý den" mě také dostal. Točit to někdo dnes u nás musel by hrát hereckou hvězdu Hollywoodu Trávníček a policejního náčelníka Jan Hartl. Nevím proč, ale celý film jsem je v těch rolích viděl :-) ()

Martin741

ked sa povie Foxcatcher, tak ma napadne ta hlupost z roku 2014 s Cannig Tatumom. No jak tak pozeram, bol natoceny este jeden Hon na Lisku a to z 1966. ide tu o pasovanie ukradnuteho zlata coz je u mna vyborny namet na film. Trochu mi nesedi Peter Sellers, nemam rad tohoto herca, symaticky nebol nikdy a hrat tiez moc nevedel. Nahlas sa smiat na tom isto neda, skor sa oplati sledovat zakulisie a intrigy. A ako cinefil beriem skor filmy Antonioniho, Felliniho, Bergmana - takymto filmom hovorim sice jo, ale spominani reziseri su proste stale vyssie 80 % ()

MarekT

Peter Sellers trochu jinak, ale stále skvělý, jak jej známe. Snímek sice stojí většinou na něm a jeho dokonalém italském akcentu (tak mě tak ex post napadá, že se v tom nějak vyžíval, ostatně si tu také střihl část partu s americkým bramborem v krku), ovšem svoji úlohu tu hraje i ta reflexe na italský realismus (režisérovo cameo nemělo chybu, mimochodem, neměl být ten Fabrizzi nějaká parodie na jmenovce Felliniho?), ale i italskou národní povahu - v jeho již tolikrát omílaném přízvuku totiž Peter výborně vystihl temperament, jako Ital se mi líbil natolik, že by klidně mohl alternovat s Pacinem na místě Michaela Corleoneho (a to myslím vážně). Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdami - dám tu lepší variantu, jelikož u dialogu "I am Aldo Vanucci!" - "Police!" jsem dostal circa dvouminutový záchvat smíchu a jen stěží jsem se soustředil a další scénu. A hlavně, ty Sellersovy akcenty jsou prostě neodolatelné a myslím, že bez něj bych se bavil jen napůl. P.S. Burt Bacharach začíná u mě získávat výsadní postavení, co se filmové hudby týče. "A co smlouva?" - "Smlouva?" - (Fabrizzi políbí Tonyho) - "To je moje smlouva!" - "Můžu si vzít kopii pro svého právníka?" ()

Juto

Veľmi sa mi páčil Peter Sellers bol podstate normálny, nehral takú tresnutú postavu ako bol komisár Clouseau. Jeho prevleky ma pobavili. Čo minúta to vtip, pri tomto filme som sa neprestaval smiať. Peter je v najlepšej forme .Vydarené!!!! 7/10 ()

Martrix

Humor tak delikátní a místy infantilní, že ho spousta diváků neregistrovala, resp. vyhodnotila ho jako blbý. A to přestože i rozverná hudba víc než naznačuje velký nadhled tvůrců. Sellers tady ukazuje svůj komediální talent víc, než v Panterovi, protože tentokrát není postava Lišáka pouhým karmickým blbem. To unikátní spojení britského humoru s italskou ztřeštěností a v italských kulisách, většinou funguje velmi dobře. Mnoho filmů té doby neznám, ale je evidentní, že se některé z nich, včetně poměrů ve filmařském světě, staly terčem Simonových vtípků. Zajímalo by mě, kolik procent ze scénáře tvoří divadelní předloha, když se skoro vše odehrává v exteriérech. Každopádně výsledkem je povedená komedie, která není tak známá jako Panteři, ale v mých očích je o něco lepší. ()

noriaki

Geniální Vittorio De Sica a geniální Peter Sellers se sešli, v jak jinak než geniální komedii, ve které si oba střihli roli režiséra. Sellers svým výjimečným talentem utáhl nejeden film, ale tentokrát to není potřeba. Scénář je plný břitkého konverzačního humoru, komické scénky jsou skvěle propracované a nad výkony ostatních herců nezbývá než zatleskat. Jmenovitě Victor Mature byl nezapomenutelný. I když je pro mě Peter Sellers jeden z nejlepších komediálních herců dějin, tak tady posunul hranice svojí extratřídy zase o kus dál. Woody Allen kdysi řekl, že celý život vykrádal Groucha Marxe. U tohoto filmu jsem měl pocit, že to není jeho jediný vzor. Výborný film. ()

Autogram

Režisér si chcel spraviť srandu sám zo seba a celého talianskeho neorealizmu, ale nejako to nevyšlo. Až som neveril, že pri Sellersovi sa dá takto nudiť, hoci šikovne predvádzal komediálne čísla a nebol ani trápny. Zdĺhavé bolo celé natáčanie akože filmu, až záver priniesol pekný nápad hodný bláznivej komédie. ()

ddf76

Sellers dokazal tuhle komedii vytahnout na 4 hvezdicky. Hodne se mu povedl reziser Federico Fabrizi s tim si opravdu vyhral. Srandu sam ze sebe si dela Victor Mature, ktery hraje prestarleho filmoveho milovnika. Lando Buzzanca je fakt vyborny s Good morning :)) . V obsazeni je i komik Mac Ronay v roli Carla, ktery moc ve filmech nehral (u nas ho zname z filmu Kridylko nebo stehynko, kde ve scene Funesem se vratil z kontroly sklepu s vinem :) ) . Tady moc prostoru nedostal. Je tu i scena, ktera pak byla parodovana v Austin Powers in Goldmember, kdy Powers mluvi pres zenskou se svym kontaktem :) . Je to spis komedie pro fanousky Sellerse, pro ostatni je to asi za 3 hvezdicky. ()

BerniX

Začátek výborný. První hraný výstup Victora Matureho mě ale svou slabostí jak formy, tal obsahu natolik šokoval, že jsem se začal obávat o zbytek filmu. Viktorův výkon se ale už jen zlepšoval, což bylo pro film jen dobře. No pár slabších chvilek ve filmu je, naštěstí ale převažují silná místa. Solidní 4* ()

MickeyStuma

Nemohu si pomoci, ale na tomto snímku vidím jasné odezvy ´Růžového pantera´ ve kterém nezapomenutelně zabodoval Peter Sellers, který se zhostil i hlavní ztřeštěné role v tomto komediálním snímku místy hraničící až s parodií. Na dnešní dobu jsou však některé sekvence bohužel už značně pomalé, ale přemíra hlášek a skopičin to velmi dobře vynahradí. Lehce bláznivá komedie své doby, která asi dnes už bohužel nadchne jen opravdové fandy Petera Sellerse. ()

Schlierkamp

Italsko-britská komedie v hlavní roli s nepřekonatelným P. Sellersem. Známý italský podvodník Aldo Vanucci, nazývaný též Lišák, dostane neobyčejnou nabídku k propašování odcizeného káhirského zlata na italskou pevninu. Při této příležitosti nastartuje tento geniální mystifikátor a dokonalý manipulátor naplno své schopnosti a předvádí neskutečné divadlo. Natáčení fiktivního snímku falešným režisérem Federicem Fabrizim za účelem zakrytí nekalých praktik pašeráků bylo vskutku lahůdkové, nicméně vtipné situace můžeme sledovat během celého snímku. Sellers zde skutečně ukazuje, proč může být považován za geniálního komika. Kromě britského umělce se ve snímku skvěle předvedl i V. Mature, vynikajícím způsobem parodující americké rozmazlené a stárnoucí filmové hvězdy. Vanucciho sestru Ginu hrála ve skutečnosti Sellersova manželka, krásná Švédka B. Ekland. Jeden z nejslavnějších italských režisérů, autor tohoto díla, V. de Sica si ze sebe dovedl udělat legraci a v krátké, ale zábavné scéně si zahrál okradeného režiséra. Jednoznačně se jedná o vynikající komedii, a pokud se mi P. Sellers velmi líbil v o dva roky mladším Večírku, zde bych jeho výkon, ale i celý film, hodnotil ještě lépe. ()

rivah

Nápaditá parodie mířící jak na lupiče a podvodníky, tak na soudy a policii, ovšem i na italskou rodinu, společnost a zvyky a v neposlední řadě na egocentrické filmaře, hvězdy i kritiky a jejich nemístné zbožňování...Sellers se tu dokonale vyřádil...NUTNO VIDĚT-SLYŠET V ORIGINÁLE! ....recenze: https://www.classicfilmtvcafe.com/2020/04/after-the-fox-film-review.html https://www.thespinningimage.co.uk/cultfilms/displaycultfilm.asp?reviewid=630&aff=16c (70%) ()

donkocicak

Velmi dobrá komedie, která bohužel není na našem malém českém rybníčku tolik známá, jak by si zasloužila. Celou hodinu a půl vidíme kralovat Petera Sellerse, který na sebe strhne pozornost už při své první scéně, kdy prochází v "pruhovaném pyžamu" věznicí. Milovníci krásných žen si přijdou také na své - mladičká Britt Ekland (tehdejší Sellersova manželka) je vskutku k nakousnutí a hezky hází očkem. Kdo potěší, je i Victor Mature v roli stárnoucí hvězdy. Tolik elegance a šarmu v jedné osobě se dnes už tolik nevidí. Vůbec z celého filmu dýchá neuvěřitelná pohoda 60.let. Ale není to jen nostalgie, co tenhle film drží nad vodou. Pět hvězdiček... ()

zigy

Nikdy bych nevěřil, že řeknu, že Sellerse někdo nadaboval skoro jako Fišer, a ono joooo - nějakej pan Karger v roce 2010....tak to vidíte, i staromilec jako já někdy sklapne.....takže s tímto příjemným překvapením jde o svěží a milé dílko se selllersovským humorem lehce připomínající první pantery....ale tady Peter není blbec, ale machr lupič, bacha na to. Pokud milujete 60tky a Itálii, tak si to užijete. Já tu bláznivou Itálii se vším všudy ve filmu až tak nemusím. ()

míšapes

mé hodnocení je trochu zkreslené časem, protože už je to docela dlouho, co jsem měl s tímhle filmem čest, ale pokud si dobře pamatuji, přišel mi vynikající ten absurdní plán maskovat se za filmaře, natáčet bez scénáře a zapojit do maskování akce celou vesnici. bavil jsem se výborně. ()