Neprivolávaj nič zlého

(festivalový názov)
  • Česko Nepřivolávej nic zlého (festivalový názov) (viac)

Dve rodiny sa stretávajú počas letnej dovolenky v Taliansku a zostanú v kontakte aj naďalej. Rodina z Holandska pozve rodinu z Dánska na návštevu a oni sa rozhodnú vyraziť. V žiadnom prípade ale nepôjde o príjemný víkendový pobyt. (Marceloo)

Praxis

Já nevim, většina filmu buduje velmi nepříjemnou zápletku, ze které vám místy bude ouvej, protože hostitelé se sice chovají zvláštně, ale většinou nad tím zavřete oči. Pak přijde poněkud šokantní konec, a vám z toho bude ne úzko, ale divně, protože jste čekali možná něco úplně jinýho. Hezký, ale vlastně jsem neuspokojený. Fajnová nepříjemná atmoška je super, ale ten konec.... Mno prostě nevim jako. 55% ()

Remedy

Takové 3* na hraně. Rozhodně to velmi důmyslně v prvních dvou třetinách buduje atmosféru, jenže jakmile vše začne gradovat, tak se dostaví ten nejočekávanější generický zvrat, co vás napadne. Formálně úsporné, leč s výborným castingem a nádherně kousavým soundtrackem podané sociální drama, které ne úplně hloupě rozvíjí téma kulturních rozdílů. [60%] ()

stration

Dlouho jsem neviděl nic depresivnějšího, znepokojivějšího a bezútěšného. Perfektně natočeno, vynikající znepokojivá hudba a pocit vzrůstajícího napětí. Fakt pro silné nátury. Vynikající, ale ne pro každého. ()

M.i.k.e

Dánská rodinka jede na návštěvu k holandské rodince, kterou poznali na prázdninách a zpočátku pohodová návštěva se začne postupně stávat ne úplně příjemnou a nakonec vygraduje k docela překvapivému odhalení a "zvratu". Neznám moc dánských hororů/thrillerů, ale tenhle se povedl a jde o nejméně příjemný film za poslední dobu. Hereditary to sice není, ale postupně houstnoucí atmosféra a divné dusno solidně zalézá pod nehty. Ano, je to vlastně celé takové jednoduché, půlka věcí se tam vůbec stát nemusela kdyby se někdo zachoval jinak a nic zázračného se pod tím vším neskrývá, ale ne každý film musí obsahovat hlubší myšlenku a trojitý přesah.Takhle je to slušná žánrovka, na kterou možná rychle zapomenu, ale během sledování sem se "bavil" víc než slušně...70% ()

Martin741

Malokedy vidim filmy zo zanru slow burn horor no a tu som urobil vynimku. A dobre som urobil , dve europske rodinky sa streli v akejsi destinacii a ostali v kontakte, taxa rozhodla jedna rodinka druhu pozvat - no a ze pojde o horor - to mi bolo jasne uz ked ta druha rodinka vyrazila na vylet. Obycajny vylet to rozhodne nebol. Mozno oni boli psychopati, i ked rozumne balancovali na hrane tolerovatelneho a netolerancie. tazko mi bolo casto sa  rozhodnut, kedy este bola hranica v pohode a kedy  to uz bolo cez ciaru. Kvalitny film o tom, ze kompromisy su proste niekedy absolutne vylucene a treba sa postavit zlu otvorene a ist do konfrontacie   : 74 % ()

bourec

Zvláštní film. Stupňuje se v něm napětí, a fakt sem si myslel, že konec bude trochu jinej. Režisér mě navíc připravil o větší zážitek, protože ta dánská rodina byla až k nesnesení nesympatická. A to koneční vyyustění bylo nechutný, mě ale nějak minulo. Ani v tom nevidím větší smysl, proč to dělali. Snad jedině v hospodě smažený jazyk s bramborem a tatarkou. 50%. ()

ad

Horor to přímo není, spíš tématické rozvíjení jedné nepříjemné společenské situace, kterou většina z nás v menším měřítku určitě také někdy zažila... Ten film je víc teze než příběh, a proto jsem posledních dvacet minut nevnímal jako realistické zakončení, ale jako dotažení ústředního tématu do určitého extrému. I když jde vlastně  pořád o to samé, tak celková gradace je podařená a vytvořený tlak na diváky velmi intenzivní. 3,5* ()

dubinak

Můj asi nejočekávanější kousek tohoto roku po všech těch ohlasech, které dostal. Smutňák mé pocity vystihl opět velice přesně. Není to ani tak moc horor, jako spíš absolutně vyšponované temné drama s až mysteriózním feelem. Všechny postavy jsou ale nějakým stylem občas úplně na přes držku a tentokrát se mi s těmi 'kladnými' soucítilo poměrně hůře. O to potom ještě hůř, když už mělo spět k finálnímu twistu, který byl koneckonců strašně málo rafinovaný na to, jak silně se snažil scénář chodit kolem horké kaše. Takže jo, pocit jsem z toho měla fakt celou dobu hrozně nepříjemný, nevěděla jsem, kde si stojím, ale v jisté chvíli jsem byla pak už schopná i odhalit pointu a v momentě zlomu na konci jsem si řekla: jako vážně, jenom tohle? Já nevím, já prostě nevěřím, že by se takhle fakt mohl někdo zachovat. Takže za mě to dopadlo jako mnoho povyku pro nic a bohužel musím nastavit průměr, za mě to tu gradaci mělo mít mnohem větší a ač to bylo nepříjemné, nevzpomněla jsem si na to finále od shlédnutí ani jednou. ()

PavelVanekArt

Nepříjemný. Mělo to tu mrazivou atmosféru s předzvěstí hrubého a násilného konce. Herecky za mně slabší, ale technika i výprava me bavila. A s vymrdanou rodinou v hororu nic nezkazíš. 4% a.k.a 75% ()

SHI-SHA

Většina filmu byla skvělá a atmosféra by se dala krájet. Ale co měla být ta poslední dvacetiminutovka?! Postavy v hororech se často chovají nelogicky, ale tohle byl jiný level. A jaká byla vlastně motivace tohle lidem dělat? ()

Sabrewulf odpad!

No tpč, jako já chápu, že ne každý rodič je Liam Neeson z 96 hodin, ale ty sralbotky v hlavní roli, to byl jaký level přizdisráčství? Existuje pro to ubožáctví vůbec nějaká kategorie? Ale popořadě. Už z toho počátečního eskalování něčeho zlověstného, jsem cítil parazitování na jiných thrillerech např. výborném The Invitation (2015), jenže zatímco zmíněná pecka má uvěřitelnou pointu a rovnováhu dobra vs zla, tento sranec má hloupé, nelogické a absurdní vyvrcholení, až je to k smíchu a co hůř, běží na bázi samoúčelně násilných sraček jako je třeba Funny Games USA, jejichž smysl tkví snad jen v tom, aby si nějaký úchylný tvůrce (případně úchylný divák) pořádně pohonil. Klíčové kejkle záporného manželského páru jsou tak idiotsky nesmyslné, že by jim to prošlo možná tak poprvé, ne tak u několikátých obětí v řadě, to by prasklo velice rychle, zvlášť s těmi dětmi. No a teď k té pošahané rodince. Pozor, myslím ty klaďase! Takové UBOŽÁCKÉ, SLABOŠSKÉ HŇUPY, aby člověk pohledal. Už když se po útěku od tajemného manželského páru vraceli zpátky kvůli tomu, že dcerunka nemá svého plyšáčka, jsem jim přál tu nejhorší karmu. A to jsem ještě netušil, že na konci přijde ÓDA NA TOTÁLNÍ PŘIZDISRÁČSTVÍ s neuvěřitelnou absencí pudu sebezáchovy. Policajti se zásadně nevolají, manželka vůbec není varována a když už oba vědí, že jde jasně o život, neudělají vůbec nic. Tvl ta kráva sedí na zadním sedadle vedle psychopatické fuchtle, co před chvílí ublížila jejímu dítěti a jen bulí a běduje, místo toho, aby se na ni vrhla? Vždyť je to dva na dva + ti záporáci NEMAJÍ ŽÁDNÉ ZBRANĚ, PROBOHA!!!! Když ten retardovaný hňup, brečel a slintal jak pětiletý harant, měl jsem chuť skočit do filmu, dát mu pořádnou po držce, aby měl proč a pak zase skočit zpátky a smát se jejich degenství. Lidi tady píšou, že jim u finále nebylo dobře. Jediná moje emoce byla "blink man gif" a jediné, co mi nahánělo hrůzu, bylo pomyšlení, že takoví ultraposránci mají volební právo a občanky. Ohledně mateřské lásky se říká, že matka dokáže nadzvednout auto, když jde o život jejího dítěte. Tady ta dánská slabošská SLEPIČE by nezvedla ani prkýnko od záchodu. A to šlo o několikátou rodinu v řadě, to jako všechny rodiny před nima byly takové tupé ovečky na porážku? Ohledně záporáků by mělo platit >Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...< a my jsme právě měli být svědky toho, jak se to pověstné ucho utrhne. Žádná jiná varianta filmu nemá smysl (stejně jako chystaný americký remake, pokud tedy nezmění konec). Samoúčelné hovno, které chce tak moc šokovat, až zapomene na veškerou logiku a smysluplnost. Kurva, 4-5hvězdičkáři, vytáhněte tu hlavu z prdele a přemýšlejte u těch filmů trochu, to už se dneska jako nedělá? ()

Cedr

Obtížně sledovatelný secondhand embarrassment (v dobrém slova smyslu) který postupně vygraduje do opravdové temnoty. ()

Aargh

Thriller, který si se mnou dlouho pohrával, jen aby mě na konci praštil do hlavy kladivem. Dlouho jsem nebyl po filmu tak otřesený a dlouho jsem neviděl film s tak silným, nezvyklým poselstvím: SPOILER!!! "Pokud jste ufňukaný loser a zpovykaná veganka, kteří se nezvládnou bít ani za svoje vlastní dítě, může se vám stát, že přestanete být na konci potravního řetězce." ()

Tosi

Tenhle film se snad ani nedá nikomu doporučit, je tak nepříjemnej, že bych zkazil náladu někomu dalšímu. No, dlouho jsem neviděl něco tak úzkostnýho, že jsem byl na konci úplně zničenej. Žádný laciný lekačky, spíš něco jako Funny Games od Hanekeho. ()

baruss

Pozerať sa to dá, ale je to pasca na diváka. Spoiler alert: Možno existuje nejaký logický dôvod prečo by mali dávať svojim hosťom 100 dôvodov odísť, ja osobne ho však nevidím. Nemalo by to byť práve naopak v zmysle: keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú? Asi ako film by to nefungovalo, takto to funguje, za cenu toho, že je to len lacný trik na diváka. Funguje tá scéna v bare, celá tá pasáž asi áno. Niektoré sú tak divné, že nechápem prečo sa nezobrali v momente domov. Neviem sa zbaviť pocitu oklamania. Síce pozerateľné ale nelogické. ()

BROKEN_

Čekal jsem to mnohem lepší po těch pozitivních recenzí. Co teda v mých očí selhalo? To, že kladné postavy můžou situace řešit lépe. To, že scénář je bezvýznamný a celé to moc nedává smysl. To, jak to nakonec bude s hostitelama, bylo evidentní poměrně brzo a nebyl tam žádný překvapivý moment. Ano atmosféru to má nepříjemnou, ale mě to Tak nezajímalo ve druhé polovině, že i ten drsný, hnusný konec ve mě nic nevyvolal. Žádnou emoci. Lautr nic. Přesto, ale musím uznat, že to není špatný a divák, co má rád tyhle slow drama psychologické horory to bude bavit. Jen jsem to popravdě čekal lepší. 5/10  ()

Sfinkter

Pozvolné stupňování nejistoty až do krutého tragického finále, které někteří rodiče nezkousnou. Trest za "neodvahu" může být v životě fatální. ()