Neprivolávaj nič zlého

(festivalový názov)
  • Česko Nepřivolávej nic zlého (festivalový názov) (viac)

Dve rodiny sa stretávajú počas letnej dovolenky v Taliansku a zostanú v kontakte aj naďalej. Rodina z Holandska pozve rodinu z Dánska na návštevu a oni sa rozhodnú vyraziť. V žiadnom prípade ale nepôjde o príjemný víkendový pobyt. (Marceloo)

Pilda17

Chtěl jsem dát 3*, ale tak nepříjemný pocit jsem z filmu už dlouho neměl. Napětí buduje celkem zajímavě, i když úplně nevíme, co se bude dít, tak něco určitě bude. Druhá rodinka rozhodně normálně nevypadá, postupně to celé graduje a hudba tomu napomáhá. V závěru jsem si říkal, že chování postav je zvláštní, jiné, u hororu nezvyklé, proč se vlastně nebrání? On tu bezmoc ten závěr vykreslil dokonale a následně jsem pochopil .. 7/10 = 75% ()

Cappuccino

Začína to ako sociálna dráma a končí ako bezútešný triler s hororovými prvkami a naozaj odpudivým záverom. Zo správania dvojice z Holandska mi bolo miestami takmer fyzicky ťažko, a to ešte v momentoch, kedy sa neukázala ich pravá tvár. O motivácii Holanďanov a správaní hlavných hrdinov ku koncu by sa dalo polemizovať. Bolo to trochu pritiahnuté za uši, ale celkový dojem zostáva pozitívny. ()

pornogrind

Musím se přiznat, že jsem od dánů čekal něco víc. Buď víc krve nebo alespoň víc psychoteroru. Tady mi to přišlo tak nějak LIGHT. Rozzuzlení pro mě taky nebylo až takovým překvapením. Navíc absolutně chybělo vysvětlení proč a z jakýho důvodu se tak dělo. ()

Omnibus

"Jehňátko jazýček plazí, snad tím výlet nepokazí. Ovce tupé, až mě mrazí, blbí bohužel i vrazi." Ach jo. Příběh s pětihvězdičkovým potenciálem, bohužel zabitý tupým scénářem a naprosto nevěrohodným jednáním postav. Ale asi je dobře, že se Christian Tafdrup dal na psaní scénářů a režírování, protože jako profesionální psychopat by se neuživil. Oběti by imrvére svobodně odjížděly pryč nebo svévolně couraly po baráku, nacházely sbírku předmětů po předchozích obětech a v bazénu zakopávaly o plavající mrtvoly, zatímco Tafdrup by bez obav chrněl v podkroví, protože v Holandsku mají policajty jen na leštění lopatek větrných mlýnů, kvůli podpoře turistického ruchu [sic!]. Co mě ale nasralo nejvíc byl páreček dánských "rodičů". Taťka Idiot Dánský, řečený Poslední, všech odevzdaných ovcí král. Maminka zvaná "škodajazykalomímrukama", která pak jen ukázněně seděla vedle stvůry a aby se neřeklo, tak v slzách lomila rukama, místo aby se, vedena pudem mateřským, na ni vrhla a pokusila se ji uškrtit nebo vyškrábat  oči. Takhle blbý, nereálný a nasírací film jsem už dlouho neviděl. Kameny nekameny. ()

dr.horrible

Strašne nepríjemný film. Myslím v dobrom. Svojou intenzívnosťou je v závere takmer na 5*, keď sa nad ním ale zamyslíte, nedáva na veľa miestach takmer zmysel. SPOILERy! Keby čokoľvek, ale s tým opatroveteľom by u cudzích ľudí deti nenechali. A hlavne, keby tí záporáci chceli robiť, to čo robili, snaď všetkými ďalšími možnosťami by to dokázali zariadiť jednoduchšie. Pokiaľ by to ovšem nemali byť zas nejaké Funny Games, k čomu nás ale scenár s istotou nevedie. Okrem toho, to ich ako zavolali do vlastného domu? Koniec SPOILERu! Takto to skrátka pôsobí nedomyslene, aj keď je zážitok silný. ()

Kudly4

Nesympatická (opět) severská rodinka, pozná na dovolené v Itálii pár z Holandska a o několik týdnů později, jim přijde pozvánka k návštěvě. Tak určitě pojedu někam 8 hodin s celou rodinou, za někým, koho vůbec neznám. Skočím rovnou do finále - absolutně jsem nechápal, proč se nikdo z nich nebránil / nepral ? Ten fotr byl totální kretén a ta máma ? Místo toho aby začala pleskat tu frajerku, tak se zmůže tak akorát na fackování sedačky. Tleskám. A to ukamenování ? (To asi chtějí naznačit, že západ evropy = střední východ). Možná ukázka toho, jak jsou lidé na severu (a nejen tam, cítím z toho urážku Europoidní rasy) fakt tak mentálně rozmazlený a pohodlný a myslí si, že je v životě nemůže nic špatného potkat ? (určitě teď ale poznávají spousty Mohamedů, jako zde byla ta chůvička a mají si to asi uvědomit, že život v evropě, už  není pohádka. Bleju.) Atmosféra celkem fájn, ta druhá rodinka, byla pěkně povedená, ale prostě bylo to místy tak debilní a urážlivý, že si dám od těch severských Hororů minimálně rok pauzu, protože jediný, co dokážou je, mě nasrat. ()

Anderton

Tafdrup si zrejme robí svojskú srandu z dnešných beta chlapov, ktorí ani nedokážu poriadne ochrániť svoju rodinu. V podstate mohol svoj film nazvať Len silnejší prežijú, možno by to bolo výstižnejšie než pôvodný názov. Tie náznaky, o čom sa skutočne rozpráva, je viac, muž nechá obhajovať ich odchod z domu radšej ženu, než by sa za ňu poriadne postavil a z hľadiska chovania hlavných postáv celkom wtf záver nebudem radšej spoilerovať. Z hľadiska trilerovej schémy tu nič nové nenájdeme, čiže pôjde skôr o to, nakoľko vás uhranú herci a dostane atmosféra. V tomto smere som bol skôr sklamaný, herci síce hrajú skvele, ale nepociťoval som k nim žiadne emócie a tak ústrednej rodinke ani obzvlášť neprial happy end, ak nerátam samozrejme výrazné antipatie voči Holanďanovi, to bol vážne nechutný chlap. ()

Frajer42

Neuvěřitelně napínavý thriller s extrémně mrazivou atmosférou,  která vás provází na každém kroku od samého počátku až do konce. Nestává se mi často, abych u filmů pociťoval podobné napětí. Dáni tohle holt umí a jsou v tomto žánru jako ryba ve vodě. Sledujete společnou dovolenou dvou manželských párů, kde jeden z párů se chová extrémně divně. Cítíte ve vzduchu stále se stupňjící napětí a nemůžete se dočkat, až to celé praskne. Tomuto filmu lze vytknout jen jednu, zato dost zásadní věc, logika si vzala dovolenou, a to hodně dlouhou. Chování postav dánského páru je zcela nelogické a v rozporu se základními zákony přírody. Tvůri se zde neštítí používat hromadu scénáristických zkratek, aby mohli vystavět takto šílený děj. Závěr filmu byl až nečekaně extrémně drsný a vyvolává mrazení v zádech ještě dlouho po závěrečných titulkách. [82 %] ()

Arsenal83

Keť dánsky ťuťo nezrobí ani prd, aby svoju rodinu ochránil, môže to dopadnúť aj takto. Celé dve tretiny čakáte, čo príde, potom to ide do mierneho hororu, boli tu aj nepríjemné situácie. Skôr psycho než horor. Na zamyslenie. Pýtate sa sami seba prečo a odpovede nenachádzate, jedine ten psychopat to vysvetlenie poskytol: Lebo si mi to dovolil. Presne tak, keď psychopatovi necháte priestor, doplatíte na to. V živote aj v politike. ()

Chrustyn

Velice temný a nepříjemný film po vzoru Funny Games, jen pojatý jinak. Celý film dává jasné náznaky, že se stane něco opravdu ošklivého a taky se tak stane a sledování pro mě bylo nepříjemné hlavně tím, jak mě štvala bezmocnost hlavního hrdiny, který neudělá nic, aby zabránil  tomu, co se stane. Pro milovníky dusivých a nepříjemných filmů, pošušňáníčko, já byl spíš nasranej a v tom byl hlavní problém pro mě film sledovat. ()

Marze

Socialni satira s ostrymi zuby. Je to desive jako peklo, ma to zvrat v uspokojivem konci. Vyplyva z toho rada detem nikdy nemluv s cizinci. ()

Flego

Celý film je jasné, že sa deje niečo zlé... ale počkať si treba až do finále. Tá cesta však nie je vôbec nudná, práve naopak. Atmosféra a postupné nahlodávanie zainteresovaných včetne divákov je také príznačné pre severskú kinematografiu. ()

TheEvilTwin

“Why are you doing this? Because you let me do it.” NÁÁÁŘEZ JAKO PRASE a kdybych tohle viděl na filmfestu, dávám standing ovation a ihned jdu na projekci znovu. Tafdrup nám nandal Movie of the year a i přesto, že jde cítit nádech mindfucku typu Ari Aster a Peele, je Gaesterne divácky daleko vstřícnější, je přízemní a nesnaží se o nic složitého, načež ale stejně udeří plnou silou. Je to kurevsky mrazivé, tísnivé, paranoidní, vyčerpávající, nekompromisně autentické a na plnou hubu nám boří jakékoli iluze o světě a servíruje zlo v nejhorší podobě, ze kterého divák nebude spát. Dvě rodiny se po náhodném setkání na dovolené scházejí o měsíc později u jedné z nich doma, ale po zdánlivě ideálním startu se začínají projevovat neshody, jež pramení z kulturní a národnostní odlišnosti, jenže časem děj nabere na obrátkách a skončí až za hranicí snesitelného. Přidejme realistické chování postav, neznámé herce v jejich životních rolích, obyčejný ale díky tomu uvěřitelný vizuál a bezkonkurenční audio doprovod a výsledkem je snímek, který vzbuzuje v divákovi pocit strachu, beznaděje a naprostého šílenství. Při úvodu do závěrečných titulků se mi chtělo zvracet, brečet a cítil jsem úzkost, jakou ještě nikdy. Tafdrup je bůh a takhle vykreslený psychický teror si zaslouží uznání. ()

JASON_X

Jako "ti divní" bývají ve filmech často zobrazováni Skandinávci. Tentokrát jsou ale v tomhle skandinávském thrilleru normální (a notně šosáčtí) Dánové konfrontováni s poněkud nenormálními Vlámy. A to je asi tak všechno, co k ději můžu prozradit. Protože kdybych napsal, z jakých konkrétních důvodů mě Gæsterne zklamali, byl by to spoiler jako kráva. Takže jen nekonkrétně: Skvělý námět, realistické postavy, příjemně pomalé tempo, postupně houstnoucí atmosféra, zajímavá zneklidňující hudba, až potud velká spokojenost. Ale bohužel nade všemi pozitivy úřaduje ono tradiční "nelogické chování postav". A hlavně v postavě Bjørna nabylo v závěru tohle úřadování opravdu tak obludných rozměrů, že mi celý film rázem zprotivilo. A ani finále se příliš nevyvedlo. Kdo má něco podobných filmů nakoukáno, bude myslím cítit velké rozčarování, protože první tři čtvrtiny se vyvíjely velice slibně. ()

Morholt

Tak nevím. Povahové rozdíly jistě, ale ty kulturní, o kterých se zmiňuje perex i řada komentujících, ty jsem tu nějak nepostřehl. Ostatně z Dánska do Nizozemí je to kousek, takže čekat něco zásadního není na místě. V tomto ohledu se to klidně mohlo odehrávat výhradně v dánských kulisách. Ze samotného filmu jako takového jsem poněkud rozpačitý. Na jednu stranu jsou tu fajn herci a režii se daří budovat plíživé napětí s vrcholem v podobě sice poněkud samoúčelného, ale i tak příjemně drastického finále. Na druhou stranu si nemohu pomoc, ale dánská rodinka se chová občas až neskutečně idiotsky a i když několikrát balí kufry, tak nakonec nepochopitelně zůstávají. Navíc tvůrci zůstali dlužni motivaci, což je v posledních letech móda, za kterou bych většinu filmařů nejradši nakopal. Kouknout se na to dá, ale druhé Hereditary se nekoná ani náhodou. 50% ()

vurhor

Ach... já mám tak rád ty filmy, které dokážou člověka udržovat v konstantní nervozitě a znepokojení z toho, že je někde něco strašně moc v nepořádku. V rámci traileru na americký remake dánského Speak No Evil jsem se rozhodl, že si pustím chválený originál. První hodina výborná. Skvěle si to udržuje napětí a temnou atmosféru, přičemž člověku v hlavě konstantně šrotuje otázka: "WTF is going on?" V poslední třetině na ni ale film bohužel odpoví. A upřímně mě to spíš zklamalo, protože jsem čekal chytřejší vysvětlení. Navíc mi pak bylo už předem okamžitě jasné, jak to asi skončí. A nespletl jsem se. Celkově ten film je ale skvělým varováním pro lidi, kteří jsou až příliš pasivní a bojí se vůči něčemu ohradit, aby náhodou někoho neurazili. Speak No Evil je pak drsnou ukázkou toho, když to zajde do extrému. Škoda té poslední půlhodiny, která působí vcelku lacině, jinak by to totiž byla se vším všudy parádní (byť krutá) podívaná. ()

Astaroth12

Ja som sa tomuto filmu dlhšie vyhýbal, lebo po prečítaní obsahu som mal tušenie, že pre film nebudem cieľová skupina a toho som sa mal držať, ale už ako to býva, že vyskúšam a dopadlo to tak, ako som očakával. Na začiatok ma hned iritoval Dánsky párik a to hlavne hlúpučký tatko aj z jeho dr...tým výrazom. Film mi pripomínal výživové doplnky s postupným uvoľňovaním, lebo i tu sa postupne uvoľňovalo psychické napätie, ale naozaj pozvoľna a jemne. To by nebolo , ale v tomto filme to nepríjemne. Nepríjemná až hnusná bola dejová linka s neskutočnými nelogickými správaniami postav i ťažkopádnym dejom. Už začiatok ako niekto môže súhlasiť s dovolenkou u ľuďoch o ktorých vobec nič neviete sa mi zdá dosť divne a keď aj naše postavy zistia, že Holandsky tatko klamal nielen o svojom zamestnaní, tak ja aj z rodinou by sme už dávno boli na hraniciach, ale ich to vobec nerozrušilo. Ale najhoršie dopadol koniec. Keby mne a mojej manželke vzali násilím dieťa, to by asi už nedala ani cela skupina únoscov. Aj keby sme sa porúčali, tak škody by boli na oboch stranách. Chápem, že postavy cítili bezradnosť a aj beznádej, ale väčšinou s tým príde aj hnev ci odplata. A tu nič také nebolo, len zmierenie so svojim osudom. Pre niekoho to asi bolo šokujúce, pre mna len ťažko stráviteľne a nereálne. A odchod Dánskeho paru bol nezvyčajný, ale zato aj celkom zbytočný, tu asi chcel režisér najviac šokovať, ale u mna to nevzbudilo ani pohoršenie či ľútosť. Manželka sa ma na konci opýtala, či ich nemohli jednoducho zastreliť a ja na to, že asi nie, režisér ide s dobou. Ale asi nie s tou mojou. ()

maddy

Zaujímavý thriller, ktorý stavia výhradne na dusnej, znepokojivej atmosfére, ktorá sa mu darí priam dokonale. Narozdiel od iných podobných snímkov sa po celý čas drží príjemne pri zemi a nepokúša o žiadne šokujúce výjavy. Práve naopak. Situácie, ktoré sa tu dejú stavajú skôr na tom, že hostitelia a hostia sú odlišné povahy, prakticky sa nepoznajú, sú z inej krajiny, kultúry a nedorozumenia tak môžu vznikať prirodzene. Napriek tomu, že karty, kto sú tí zlí a kto tí dobrí, sú rozdané od prvej minúty, tak Speak No Evil sa darí držať diváka v napätí a postupne budovať čoraz nepríjemnejšiu atmosféru. Jediná škoda je, že samotné vyústenie je zjavné už od polovice filmu a tak nepôsobí nijako prekvapivo. Navyše môj problém s filmom je hlavne ten, že pri spätnom prehraní deja mi nedáva žiadne zmysel prečo sa "tí zlí" chovali tak ako sa chovali a celú situáciu riešili, tak ako riešili, keď požadovaný cieľ mohli dosiahnuť aj oveľa jednoduchšími spôsobmi, bez toho, aby si vyrábali množstvo problémov s odhalením, únikom ich obetí a pod. Chápem, že je to len film a nemôžem očakávať úplne racionálne chovanie, inak by žiadne Speak No Evil nevzniklo. Bohužiaľ to vnímam ako zásadný problém v realisticky uchopenom thrilleri, ktorý sa dianie snaží predať štýlom "to sa môže stať hravo aj vám" a nakoniec vlastne nedáva zmysel, respektíve nevysvetlí prečo sa celý dej udial ako sa udial a k čomu bola celá tá hra s obetami vlastne dobrá, okrem toho, aby vyplnila 97 minútovú stopáž. CELKOVO: 6/10 ()