V nitru norské hory procitl prastarý troll a nesourodá parta hrdinů musí spojit síly a zastavit ho dřív, než stačí zpustošit všechno kolem. (Netflix)

Maraboy

Tenhle film měl celkem potenciál, taková Godzila na Norský způsob, s fantasy nádechem, za mě ovšem celkem promarněný, minimálně od půlky filmu. Při té stopáži nebyl ani moc čas pořádně rozvinout příběh a charaktery postav, obojí mi příjde od půlky takové rychle stržené, místama až trapné filmové klišé. Škoda. 45% ()

SamGee

Nórski filmári natáčajú zväčša temné kriminálky. Čo sa stane, ak Nóri skúsia iný žáner, napríklad vysokorozpočtový akčný film? Odpoveď na túto otázku dáva Trol, najnovšia filmová novinka od Netflixu.    Počas stavby tunela robotníci omylom prebudia pradávne stvorenie, ktoré sa vyskytovalo len v severských bájach. Po tisícročnom spánku predstavuje hrozbu pre nórsku vládu. Jedni ho chcú zničiť vojenskou silou a druhí ho chcú ochrániť.    Znie vám táto synopsa povedome? Ak áno, nie ste v tom sami. Namiesto toho, aby príbeh obzvláštnil „kaiju“ žáner, drží sa vopred určenej šablóny a divákom bude úplne jedno, aký bude jeho záver. Popritom, scenár si berie klišé momenty z filmových klasík ako King Kong, Jurský park alebo Deň nezávislosti. Uvediem príklady. Máme tu scénu jedného páru a keď je na blízku monštrum, objaví sa záber trasúcej sa šálky kávy. Alebo v beznádejnej situácií vypľuje   plukovník Kris (Mads Pettersen) motivačnú reč vojakom. Mám pocit, akoby celá snímka chcela pôsobiť vážne, ale žiaľ spadá do úrovne paródie.   V deji vystupujú archetypické postavy, t. j. typy, s ktorými publikum sa stretlo miliónkrát v rámci filmových dielach o monštrách. Kvôli tomuto efektu pôsobia charaktery plocho. Aspoň sa herecké obsadenie snaží podať výkon v rámci svojich schopností.   Titúlny Trol je čistou kópiou Godzilly a King Konga. Jeho jedinou úlohou je zapozóvať, urobiť rev a ničiť nórske prostredie, ktoré je mimichodom vo filme krásne. Vizuálna stránka tohto obra si prekvapivo udržiava úroveň kvality. O hudbe a akcií napíšem dve veci – sú nevýrazné  a vytrácajú sa do prázdna.     Nóri predstavujú Trola, neoriginálnu snímku, ktorá bez hanby kopíruje Američanov a stráda kreatívnu víziu. Odporúčam ju vidieť ako „bečko“ – stačí vypnúť mozog a užiť si deštrukciu napáchané trolom.    Príbeh: 2/10, Postavy: 2/10, Herci: 5/10, Hudba, akcia: 0/10, Počítačové triky, príroda: 7/10, Celkovo: 3/10. ()

Zlty_Dodo

Čo dodať.. krásna príroda, originálne monštrum, vydržal som do konca, to je za 2*... plus 1* že sa to obišlo bez LGBT a mínus 1* že sa to neobišlo bez Salam alejkum... ()

Rian_witcher

Místo King Konga či Godzilly si Norové do prostoduchého filmu použili bytost ze svých dětských pohádek a natočili spíše TV filmovou pohádku pro děti. ()

Karbos

Snad asi nejlepší neamerický film natočený v americkým stylu....bohužel to je celkově vzato Pyrrhovo vítězství a automaticky se to připravuje o možnost sáhnout si na nejvyšší hvězdy, takže uznání za naprosto geniálně okopírovaný americký styl a ***. Protože být to přímo od Amíků budou nejspíš jenom ** ()

Kushina

V celku překvapivá pohádka pro dospělý, který měla fajn příběh, ale bohužel žádnou větší záplétku a neuměla vyjadřovat emoce tak, jak by bylo hodno, i když se o to snažila. Jakože fakt to nebylo špatný, ale ten potenciál se dal jistě využít víc, na druhou stranu norové v tomhle žánru zrovna přeborníci nejsou, tak si řeknu jen: Not bad. 60% ()

Tomas_PO

Jedinečné Nórske akčné fantasy na spôsob King Konga alebo Godzilly, s možným pokračovaním v podobe ďalšieho dielu, alebo hoc aj dielov. Aj keď kritiky sa rôznia, počet zhliadnutí k tomu zrejme prispeje. Film je poňatý mierne satiricky, ale skôr ako z núdze cnosť kvôli menšiemu budgetu potrebnému pre nadupaný akčák 21. storočia, než z primárnej snahy urobiť si z Nórskych špecifík srandu. Na návštevu kina to teda nie je, ale veľkú telku si to zaslúži. ()

Pafouk

Norský film, který je hollywoodštější než kdejaký hollywoodský monstrfilm. Nese to sebou všechny plusy (montáže na zbrojící armádní techniku, dramatickou hudbu, zpomalovačky, ...) i mínusy (během útoku najednou všichni někam zmizí, aby hrdinové měli čas poklábosit, hacking vojenských letadel, nebo se někdo nechá honit v autě po městě, ale na velitelství armády si toho nikdo nevšimne, ...). Nicméně Troll jako příšera je parádní a je ho tam poměrně dost. Nic zásadně nového asi film nepřináší, ale jako oddechový film s monstrem je celkem fajn. (Doplnění: Málem bych zapomněl na okamžik - "Máme deset minut, všeho nechte, dáme motivační řeč!" :-) ) ()

v.indruchova

Viziálně pěkné, jinak slabší průměr. Mě se líbila myšlenka. Upozorňující na to kolik toho jako lidé málo víme. A jak pořád přírodě škodíme když si myslíme že vše známe a chováme se jako bohové. A pak se ukáže opak. Toho trolla mi přišlo líto. Ano, norové mají Trolla a amerikáni svoji Godzillu a Kinkonga. Mě tento typ filmů nikdy nebral, ale legendy mám ráda. To byla světlá stránka filmu. Herci nebyly moc sympatičtí. Dabing do angličtiny nebyl moc dobrý. Asi pro větší děti dobré. ()

Heywood

Hezké triky, hezká pohádka, ale provedení vypadalo lacině, herecky bídně, a jeden generál a jeden kapitán nakonec stojí na pomoci černého muslima, protože politická korektnost je povinnost. Jen LGBT+ chyběl, aby byly splněny všechny kádrové podmínky. A celý film tím dostal ránu pod pás. Z norské Godzilly se stal halivůdíčkový propagační matrošík a tak 40% je až příliš. ()

Saxos

Maminko, proč nemají toho obra rádi? Malinko, proč po něm střílí? A maminko, proč ho zase mají rádi? Maminko, proč ho poslali do solárka? Maminko, proč pláčou, když vyjde sluníčko a z obra je hromada šutrů? Maminko, jak to, že jsou teď všichni šťastný? Dej už pokoj, parchante, to ti zase něco pustím! Jé maminko, druhej. Závěr: nedoporučuji. ()

Pan.Antonin

Klasický film o gigantických monstrech se vším, co podobných spektáklů patří a co tady je kritizováno jako klišé. Ze začátku pracuje spíš s náznaky, pak nám trolla vybalí v celé jeho kráse. Navíc je tato "norská Godzilla" docela dobře napasována do norských pohádkových reálií. Má to dobré triky, zábavné hlášky, docela slušnou akci, dobře zahrané postavy. Tento kříženec Godzilly s Lovcem Trollům se mi prostě dost líbil, a tak mu dávám velmi slušné čtyři hvězdy. P.S. V Soundtracku si párkrát pěkně pohráli s krásnou Griegovou melodií "In the Hall of the Mountain King", ale nebál bych se jí tam i použít víckrát. --- Po druhém shlédnutím přidávám pátou hvězdu. Velká spokojenost. ()

babuška

Dal bych pět ale nemůžu, dějová linka se drží těch bohužel zaběhlých srágor alá holávůd, kdyby se na to noři vysrali, jak ostatně dělají ve svých krimi dílkách, dal bych i pět. Tj. že hlavního hrdinu odkopnu, pak mu poděkuju,debilní projevy zelenejm mozků apod. Samo multikulti vyvážil norskej okamuráč a sáláhnasrál na konec. Ale jinak je to hezká fantasy, pěkné triky, prostě pohádka. Mně to neurazilo ale ani úplně nenadchlo, ale letos už jsem viděl horší sračky, takže dám 3 a 70%. Hlavně za toho potrhlouše tatíka, za toho politickýho blba, máme jich dost na rozdávání, za triky a za hlavní představitelku. ()

Tadas

Docela mě to překvapilo, žádné nudné pasáže a zbytečné mluvení. Podstatě taková Godzilla z wishe, ale má to něco do sebe. 70% ()

SONYAGENT

Skvělá jednohubka pro časově vytížené publikum jako já. Troll byl vybornej kámoš a v nládí romantik, jen škoda že lidi jsou svině. Možná jsem čekal více epic závěr s nejakým prislibem k pokracovani. Byli tam herci ktere bych rad videl. ()

Polux

5/10 | Palec nahoru Netflixu za to, že pravidelně dává šanci non-hollywoodským tvůrcům natáčet podobné nízkorozpočtové "pokleslé" záležitosti, protože tyhle skromné evropské produkce dokážou jednou za čas vyprodukovat překvapivě povedené žánrové jednohubky (typu Oxygen nebo Blood Red Sky), přičemž jejich tvůrci zvládají na omezeném prostoru jak ctít žánrová pravidla, tak si s nimi zajímavým způsobem hrát a jsou schopni na jeden večer diváka velice obstojně zabavit. V těch zbylých případech se ovšem divák dočká naprosto generického zážitku, který zapomene obratem poté, co skončí závěrečné titulky. Nejnovější přírůstek do řady těchto filmů, bohužel, spadá spíše do druhé kategorie. | Zatímco v restartu Tomb Raidera se Uthaugovi podařilo s nikterak výjimečně působící dobrodružnou historkou se vcelku důstojně vypořádat i díky sympatické Vikander v hlavní roli, na poli katastrofických filmů s monstry Uthaugovi hned v samotném úvodu nekompromisně podráží nohy prefabrikovaný scénář a to tak razantně, že není až do konce filmu schopen se zvednout zpět na nohy. Během sledování filmu totiž divák jen postupně odškrtává jeden žánrově "povinný" atribut za druhým (což samo o sobě není vyloženě chyba), aniž by ovšem daný prvek byl tvůrci pojat jakkoliv nově/jinak/odlišně/zvláštně (což už chyba rozhodně je). | Téměř celá první polovina filmu je doslovná kopírka Emmerichovy devadesátkové Godzilly (takže dojde řeč na nepostradatelné nacházení obřích stop zanechaných v zemi a sledování zkázy, kterou prozatím neznámé monstrum při své destruktivní cestě k metropoli způsobilo), všechny postavy do jedné jsou vyloženě chodící a mluvící stereotypy (nejen) katastrofického žánru (hlavní postava je svou intelektuální nadřazeností na dohled od Mary Sue levelu, politické a vojenské špičky jsou vykresleny jako úplní idioti, trpící biasy všeho druhu, konspirátoři měli zase pro jednou pravdu a vedlejší komické postavičky jsou shodou okolností prvotřídní hackeři, atd.), zkrátka s klišé se tady divák potká na každém kroku (nesmí pochopitelně chybět rodině-dojímající prolog, pes samozřejmě pokaždé přežije, monstrum má svůj patřičný kryptonit a všechno zvládne, jako obvykle, odvážná partička hrdinů, jednající na vlastní pěst), k tomu Wilmann v hlavní roli úplně nestrhne, chemie mezi ústřední trojicí moc nefunguje a nijak zázračné katastrofické řádění monstra se taktéž nekoná. Bohužel to celé nezachraňuje ani humor a nadsázka, čehož je ve filmu překvapivě poskrovnu a přitom by podobné odlehčení film potřeboval jako sůl. | Plusové body směřují filmu za povedený design monstra, krásnou severskou přírodu, kterou se kameře docela daří prodat divákovi, rozumně umírněnou stopáž a slušnou výpravu a trikovou stránku (především monstra), přičemž pochvala tvůrcům patří rovněž za to, že film netrpí tzv. Cloverfield syndromem a monstrum je po většinu času prezentováno v celé své (kamenné) kráse, aniž by se současně tvůrci uchylovali k tradiční berličce "utopíme scény ve tmě a ušetříme tak na rozpočtu pro triky". Na něco více, než průměrný kus, to ve výsledku ale nestačilo. | PeZet () (menej) (viac)

srazer

Bol som milo prekvapený... ale hneď na úvod musím povedať, že som mal určité očakávania od tohto filmu, ktoré sa našťastie naplnili. Celkovo to bolo dobre spracované, nenudil som sa v žiadnej časti filmu, krásna príroda a samotný trol velmi realisticky a pekne urobený. Neni to americký kasový trhák, ale film účel splnil. Moje hodnotenie sú lepšie tri hviezdičky a určite si ho v budúcnosti pozriem znova. ()

johankazarku

Krásu a kľud severskej prírody naruší obrovský troll, ktorý bol mimochodom veľmi pekne vytvorený avšak dejovo obrovské klišé. Tvorcovia toho naozaj veľmi veľa kopírovali a preto celkový dojem pôsobí už ako niekoľkokrát videný film. ()

Liberi

Vzhledem k hodnocení nižšímu, než by snímku příslušelo, přidávám jednu hvězdu. Jinak jsem si to užil daleko víc, než všechny ty Godzilly a Kongové dohromady. ()