Zásadní snímek filmových dějin, příběh vášně a tragédie, se odehrává na havajské vojenské základně v předvečer osudného prosincového dne roku 1941. Vojín Prewitt (Montgomery Clift) je sice bývalý boxer, šikaně ze strany velitelů a ostatních vojáků se však nevyhne. Jeho kamarád Maggio (Frank Sinatra) se mu snaží pomoci, sám má ale dost svých problémů. Seržant Warden (Burt Lancaster) a Karen Holmes (Deborah Kerr) se kvůli zakázané lásce ocitají na velmi nebezpečné půdě. Životy všech se navždy promění ve chvíli, kdy na Pearl Harbor zaútočí japonská vojska. (Bontonfilm)

Rozjimatel

[3,5*]     Jeden z mála filmov z vojenského prostredia, ktorý ma zaujal tým, že nič nepredstiera, ale zobrazuje realitu, takú aká je. Vďaka tej autentickosti a tiež ľudskosti mi tentokrát ani veľmi neprekážalo, že je film plný vygumovaných zelených hláv. Tým ale pozitíva zďaleka nekončia. Film obsahuje viacero veľmi intenzívnych scén (spontánna hra na trúbku, vášnivá romanca na pláži, vyprovokovaný boxerský zápas a ďalšie) a jeho najväčšou devízou je množstvo skvelých hercov (všetci piati hlavní predstavitelia boli nominovaní na Oscara!). Veľmi slušne je rozpracovaná psychológia postáv a aj vzťahy medzi nimi (napr. obe romance, z ktorých ma obzvlášť bavila tá s Montgomerym Cliftom a Donnou Reed). A potešila ma aj dobová hudba, ktorá vo filme hrala (džez, blues, swing). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Jayem

Taký pohodový film ako len može byť. Perfektné herecké výkony, samotné postavy, hudba a nenáročný a napriek tomu perfektný scenár, vykreslujúci vzťahy medzi vojakmi pred útokom na PH si jednoducho zaslúžil Oscara za naj. film. ()

Renfield

Vzhledem k zemi vzniku, značně netradiční válečný, či spíše komorní vojenský film. Válka je znát jen z konečného útoku, který tu vlastně ani nutně nemusel být. Jenže divák povětšinou chce znát osud hlavního hrdiny, o němž film vypráví především. Vojín Prewitt a jeho služba vlasti, jsou v příběhu tím nejdůležitějším. Skrze něj Fred Zinnemann ukazuje vojenský život a to bez ideálů... vyskytuje se zde i šikana a jí předcházející špatné vztahy. Vyprávění celkově působí docela kriticky, ale na druhou stranu je tu i veselejší život vojáka, noční kluby a "nešťastné" ženy, tehdejší armádní realita. Co se Franka Sinatry týče, jeho výkon mě příliš nezaujal a vlastně stejně tak jeho postava, která si svým chováním říkala o ledasco, ne tedy o tohle. Za to výborní Burt Lancaster a Montgomery Clift film bezesporu táhnou. Zinnemann do děje přidal i několik opravdu vtipných hlášek, ale nejsilnějšími scénami zůstávají boxerský zápas a především smuteční hra na trubku. 70% ()

Pawlisman

černobílý snímek plný dialogů, změny scén a vývojového děje. Nudit se nebudete. Sice z vojenského prostředí, ale mnoho vztahových a psychologických linií. Pěkné a určitě lze doporučit. 8/10 ()

Curunír

Naprostá pecka s úžasnými hereckými výkony všech zúčastněných. Tolik precizní herecké práce se už jen tak nevidí. A navíc se nejedná o žádnou patriostickou propagandu, ale o sžíravé, a obávám se, o pravdivé vylíčení armádních poměrů...Absolutní povinnost... ()

Kvítek

Exkurze do starých "dobrých" časů nejtěžšího kalibru. Plejáda hereckých es pod kolena podlamujícím dohledem Burta Lancestera pohladí po duši a vy si budete přát, aby to trvalo věčně. ()

Wolvie

Nestárnoucí klasika a nejlepší film Freda Zinnemanna,jednoho z největších režisérů Hollywoodu ve 40. a 50. letech.Osudová romance na pozadí událostí v Pearl Harbor přesně tak,jak to Michael Bay nedokázal. ()

Radek.SCH

8 Oscarů? Chápu, že v době mccarthismu se konzervativní akademici rozhodli vyzdvihnout nějaké národní téma, film to je sympatický, Clift je tak nějak správňácky naivní, vztahy mezi postavy fungují, navíc Hawaj působí jako konec světa (což se k názvu hodí), ale rozhodně jsem neměl pocit, že by se dělo něco Velkého. ()

MickeyStuma

Vcelku zajímavá klasika o běžném životě na jedné vojenské posádce na Pearl Harboru před japonským leteckým útokem. Příběh si všímá mnoha osob a jejich životních cestách jak v armádě, tak i v soukromém životě. Nikdo to nemá jednoduché a nikdo to nemá bez následků. Realismus je prý podchycen velice věrně, až se tomu nedá ani uvěřit. Plejáda hereckých es své doby i pozdějších rozehráli vkusné etudy svých určených postav tak výřečně a vkusně, že na Oscarovém klání měl tento snímek doslova žně. Na dnešní dobu už vyznívá obyčejně nelišící se od jiných své doby, ale to už je úděl stáří díla. Na konci dějství dnes nejvíce zaujme samotný japonský útok a to hlavně svým zpracováním. Velice dobrá práce. Dramaticko-romantický příběh ukončený válečnou scénou i přes svou zašlou dávnou slávu dnes zaujme už jen milovníky filmových klasik a je to vcelku škoda. Tohle si zaslouží pozornost. ()

Ygnor

Jelikož kniha Jamese Jonse "...až na věky" byla mou jednou ze zásadních pro období mého postdospívání, nemohu posoudit film méně než "kapitánskou hodností". Film jsem samozřejmě viděl až drahno let po zfilmování a také asi až pět let po vícenásobném vstřebání literárního obsahu. Prostě do dvou hodin filmových dílků dvě knihy nenacpe ani pan Coupperfield nebo natož pan Zinnemann... To podstatné Vy nečtenáři dostanete (snad) ve vrchovaté podobě. Mi tam chyběly asi dvě třetiny... Příběh o lidské cti, nezlomnosti, lásce, bezpráví a smyslu života na prahu vtáhnutí dosud rozjuchaných spojených států do pekla (zatím) největšího masakru dějin společnosti... ()

Bakemaster

Už jen název mě přilákal k tomuto filmu plném gentlemanů, dam, snů a nesplněnych cílů.Příběh z předvečeru útoku na Pearl Harbour ukazuje zdánlivě propletené příběhy hrdinů bojujících o místo na slunci v předválečné době. Je zde spousta skělých scén s promakanými úspornými dialogy, kde jedna věta vystihne vše. ()

waska

Kvalitní válečné drama s fantastickými herci, hlavně s Burtem Lancasterem ( do teď nechápu, proč nedostal za tuhle roli Oscara ). A vůbec není přeceňované, jak jsem taky dočetl.. ()

bono22vox

Film vyprávějicí o událostech v Pacifiku podle románu Jamese Jonese o ,,jedné velké mizérii v armádě´´ Výborně natočené a především zahrané... jo a s legendárním trumpetovým sólem (v poválečných letech se stalo obrovským hitem a především v Americe se hraje v rádiích dodnes) ()

Kragujevac

Průměrný romantický film s několika silnými momenty. Film má celkem i pěknou atmosféru a prostředí Havajských ostrovů dodává filmu na kráse. ()

Martensson35

Snímek co naplnil a předčil moje očekávání. Film jsem chtěl vidět hlavně kvůli Frankovi, ale ve výsledku potěšili mě všichni. Montgomery Clift hraje celou dobu na vrcholu sil, Burt Lancaster je nejlepší v opilecké scéně, Sinatra ukázal že hrát umí, Deborra Kerr jako velitelská panička celkem taky sedla a jako třešnička na dortu malý ale významný part Ernesta Borgnina jako agresivního seržanta z vojenské basy. Kasárenské drama je můj šálek kávy a tohle je skvělý příklad staré školy 50tých let, která však jako by jednou nohou nakročila do následující dekády. Napětí, drama, spád a nakonec i trocha akce. Všechny rysy filmu, který se dá vidět znovu. ()

Rattlehead

Dobré, ale osm Oscarů mi přijde jako dost nadhodnocené. Ve stejném roce soutěžily i filmy "Prázdniny v Římě" a "Stalag 17", které mám přece jen raději. ()

PhoenixSwan

Přehrávám si v hlavě jednotlivé scény a snažím se v hloubce zjistit, co tím chtěl básník říct. Snímek je černobílý obrazově, ale hlavně pocitově. Monthomery Clift přišel na scénu s kamennou vážnou tváří, kterou má divák víc jak půl filmu. Problém je, že mu není co vytknout, ale stejně tak nemůže člověk nijak pět ódy. Až na těch pár velice silných scén, které dá se říct rozhodují o osudu celého projektu. Obsazení velkými jmény, ale především osobnostmi, které snímku dodávali trochu té "barevnosti". ()