Zásadní snímek filmových dějin, příběh vášně a tragédie, se odehrává na havajské vojenské základně v předvečer osudného prosincového dne roku 1941. Vojín Prewitt (Montgomery Clift) je sice bývalý boxer, šikaně ze strany velitelů a ostatních vojáků se však nevyhne. Jeho kamarád Maggio (Frank Sinatra) se mu snaží pomoci, sám má ale dost svých problémů. Seržant Warden (Burt Lancaster) a Karen Holmes (Deborah Kerr) se kvůli zakázané lásce ocitají na velmi nebezpečné půdě. Životy všech se navždy promění ve chvíli, kdy na Pearl Harbor zaútočí japonská vojska. (Bontonfilm)

Marat

Film o vojákovi, který zůstal přes všechna úskalí "svůj". Jeho ztvárnění osobnosti se mi velmi líbilo. Rozhodně z lepších filmů, žádný brak:-) ()

Doutas

Film o armádní každodennosti v předvečer války, který se místo válčení a amerického heroismu tváří v tvář japonskému či německému nepříteli soustředí na osudy několika jednotlivců a zkoumání otázky, co pro ně život v armádě znamená, co jim bere a co jim dává. Ale ani po dlouhém přemýšlení se nedokážu rozhodnout, jestli výsledné vyznění filmu armádu spíše kritizuje nebo oslavuje. Armáda tu je zobrazena jako místo šikany, neschopných důstojníků, místo potlačující individualitu člověka, místo, které semele každého, kdo se snaží jeho řádu vzepřit. Ale na druhou stranu asi existují lidé, kterým vyhovuje nalajnovanost armádního života, kde existuje jasný řád, kde se věci dělají podle rozkazu a kde se člověk nemusí rozhodovat sám za sebe. Odtud až na věčnost tuto problematiku zpracovává na rok svého vzniku překvapivě sofistikovaně a bez přehnaného vlastenectví. A navíc je to klasika... ()

DR.SZ

Fred Zinnemann nám v tomto naoko velkolepém válečném filmu již ze začátku dokázal prostředí a postavy popsat tak dokonale, že se do děje vtáhnete okamžitě bez ohledu na okolní vlivy. Ryze maskulinní snímek s dvěma ženskými femme fatale má sice tendenci občas sklouzávat do milostného melodramatu, avšak hned jej odráží sílící napětí a výborně vystavěné dialogy. Hudba zde spíše navazovala mezi jednotlivými obrazy tísnivou a nostalgickou atmosféru tehdejší doby, než že by se jednalo o nějaký velkolepý umělecký výtvor (ač havajská hudba domorodců či popěvky vojáků se určitě použily ve filmu ve správnou dobu). A ač se to nezdá, všichni herci byli přesně vybráni na role, které ztvárňovali - a to role velmi komplikované, plné otázek a neduhů. Samozřejmě vizuální parametry zvládnuty na výbornou, zejména se to potvrdilo při zachycování vojenského útoku na Pearl Harbor. Film ve výsledku dovolil bych si říct i přesněji než kniha poukázal na problém neužitečnosti vojáků v normálním životě, těžké časy jejich žen a přítelkyň a zejména zakomplexované americké důstojníky s velmi omezeným pohledem na život. Paráda. 90% ()

pafka

Az vam nekdo rekne, ze je to historicky klicovy valecny film, neverte mu. Je to naprosty blud. Valka tady nema temer zadnou roli, je to jen predzvest titulku. Skoda. Sinatra extra trida. ()

LiDoOp

KVIFF 2009 Ač některé scény působily v dnešní době dost komicky, moc se mi film líbil, ohromně silné drama, mimojiné o silné vůli a absurditě armády, resp. války. ()

sitans

Prý jeden z nejslavnějších filmů. Ten kdo to psal asi zaléval Xanax Absintem. A kde bylo to strhující drama to opravdu nevím. ()

Bogrant

Ťažko na cvičisku, večne na bojisku. I keď v tomto prípade nie priamo na ňom, ale na báze psychologicky mravných rozhovorov, v ktorých sa riešia osudy niekoľkých vybraných postáv na vojenskej základni. A to všetko na pokraji temných udalostí americkej histórie. Herecky bezchybné, možno sa to celé trochu moc vlečie, ale od smútočného hrania na trúbku to je až do konca jedna báseň. ()

ledger

film se mi celkem líbil, od začátku se pěkně rozjížděl, postavy byly zajímavé, akorát ten konec jsem nepochopila.....to měla bejt oslava toho správnýho americkýho vojáka? ()

AugustusSVK

Kvalitný vojnový film (aj keď dnes si pod vojnovým filmom mnohí predstavujú niečo iné) so silnými charaktermi v pohnutej dobe. Skvelé herecké výkony a aj ten Frank Sinatra mi tak pasoval :P + nesmrteľná scéna na pláži. ()

MayB2

Perfektní film bez přehnaných gest, prostě jen životy obyčejných lidí v armádním prostředí. Skvělí herci. Zinnemanův výběr námětu mi připomíná Formana, který také jako "člověk odjinud" ukazoval, že ta Amerika není žádná ideální země. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /taková stará old - school, atmosféra, pro kterou mám starý americký filmy docela rád, tu nějak nebyla, jestli je to tím, že film se odehrává ve vojenským prostředí, a to je furt stejný..., celej film není zrovna pozitivní, což by až tak nevadilo, ale ten smutnej závěr - nic moc teda, ono nestačilo ten útok na Pearl Harbor, ještě to museli zalomit jak Frank, tak Montgomery/, + /herecký výkony trojky Burt/Montgomery/Frank nebyli špatný, celý vyznění filmu, jako kritika poměrů v armádě byla dobrá - aspoň pro jednou film bez příkras/, hodnocení - film není nejhorší, zvláště kritické zobrazení americký armády, navíc dobré výkony hlavní trojky, ale je taky takovej smutnej, hlavně ten závěr - nemám rád smutný filmy, AA- 3/5 ()

StandikK

Takové smíšené pocity. Filmeček má spoustu ocenění, vysoké hodnocení, prý i nezapomenutelné scény. Ale že by to byl nějak, alespoň za mě, kvalitní filmový počin, tak to si asi nemyslím. Ale dívat se na to dá. ()