Je leto 1957 a automobilové impérium bývalého pretekára Enza Ferrari je v kríze. Všetkému čo spolu s manželkou Laurou vybudovali hrozí bankrot. K tomu ich búrlivým manželstvom hlboko otriasla strata ich syna Dina. Enzo musí pozbierať posledné zvyšky svojich síl a pretekárskej vášne, keď sa tím Ferrari púšťa do zradných 1000 míľových pretekov naprieč Talianskom. (Forum Film SK)

meatball

Nekonečná nuda, kterou občas opepří svým výkonem již tradičně příšerná harpyje Penélope. Nějaké další pecky se už od Manna zřejmě nedočkáme. ()

Kaleidoskop

Nejnovější snímek režiséra Micheala Manna Ferrari, vypráví, jak už název napovídá o životě auotmobilové legendy Enza Ferrariho. Již v úvodu je nutno říci, že se nejedná o přelomové dílo. Jistě se ale jedná o mistrovsky odevdenou řemeslnou práci a ve zkratce se tak jedná o oddechovou zábavu pro lehce náročnější publikum. Film vám totiž dá přesně to, co od něj očekáváte - napínavý dramatický příběh, krásná historická auta, i fantasticky nasnímané automobilové závody, které celému ději dávají jistý šmrnc. Základní oblouk je postaven, jak jinak, na kotrastu hlavního hrdiny s jinou postavou - Ferrariho manželkou. I nadále se pak jedná o učebnicový příklad - postavě jsou do cesty pokládány překážky které musí řešit, jsou tu nečekané zvraty, prostě vše jak má být. Jak už jsem říkal, patříte - li mezi fanoušky krásných aut a dobře udělaných filmů, neprohloupíte, když tento film navštívíte. ()

rigby

Natočit kvůli jedné bouračce celovečerní film, to chce odvahu. Jinak tam toho totiž moc nebylo. Jen unylé rýpání se v sobě připomínající psychologické drama, které se ovšem nekonalo. Krátký kus života nebyl ničím zajímavý natolik, aby si to zasloužilo natočení filmu. Ten je tak natahován hodně pomalými scénami, při kterých divák zívá a čeká na konec. ()

ElisR

Velmi pěkně zpracované! Nemá to takový náboj jako Rivalové nebo třeba Le Mans, ale má to zase jiný pohled na příběh člověka, který změnil závodní svět. Není to film plný adrenalinu a závodění, je to spíš životopisný snímek, ale velmi vydařený. Navíc Adam Driver už jako Gucci ukázal, že ve světě Hollywoodu má svoje místo právem. Krásná historická auta jsou už jen třešničkou na dortu.Možná jen škoda, že originál nebyl italský, dodalo by tomu ještě tu hvězdičku navíc. Zvláštní slyšet, jak se v domácnosti Itala Enza mluví anglicky :D ()

F2003F

Temný filter filmu výrazne prospieva. Mann je v plnej sile, absolútne nerozumiem totálnej ignorácii od ocenení a diváckemu nezáujmu (razantný prepad tržieb). Projekt využíva všetky predpoklady a ponúka veľmi solídne natočený príbeh s výrazne vkusným obsadením (Driver) a výbornými výkonmi (Penélope). Dokáže emočne drtiť aj uchvátiť zároveň. Akcia je, voči príbehu nečakane, dravo svižná a prináša do deja arómu napätia a duše. Konverzačný zvyšok je srdcovo, precízne a citlivo prevedený súlad jednej biografickej časti v elegantne atraktívnom obale. Výsledok vie (miestami poriadne) strhnúť aj zaraziť a nepoľaviť na pútavosti. Na Le Mans (a kľudne aj Rush) to samozrejme ničím nemá, ale o to sa ani nesnaží a ani by to nesvedčalo. Veď Ferrari je diametrálne odlišným príspevkom do žánru a jeho obsah je v prvom rade mohutne postavený na vizuálnej štýlovosti vyhýbavo pred závodmi, ktoré sú len nevyhnutným prvkom navrch pre zobrazenie bočnej témy. Takže pri porovnávaní by to bolo tak na 2*, ale hodnotím na základe špecifickej kultivovanosti, sálajúcej pohľadnosti a vzniknutého zážitku. ()

mahatma

Podle mne zlomová role Adama Drivera, to je jedna věc. Druhá, že si nedokážu představit, aby "horký brambor Ferrari" někdo velmi vkusně filmově zpracoval do dnešní uhozené doby, navíc tak, aby si to uchovalo jistou důstojnost a proto jsem se bál velmi nechutného zklamání. Nicméně, ze špatného očekávání se stal velice obohacující zážitek, který podle mne ocení jednak ten, kdo se s historií Enza Ferrari již nějak setkal, nebo prostě člověk, který není mainstreamového smýšlení. Enzo byl jistě osobností "mimo systém" a tím pádem inspirativním magnetem pro podobné jedince. A toto vyjádření se ve filmu neskutečně povedlo. Ukažte mi další takový. ()

Maxtrix

Jsem fanoušek F1 a miloval jsem Ford vs Ferrari, které jsem viděl v kině. Minulý rok na oficiální instagramový účet F1 přišlo promo na film Ferrari a já jsem se tešil na závoďácké záběry, zrození nejikoničtějšího týmu a expresivnost Itálie. Dostal jsem to? Tak z půlky. První zklamání přišlo v podobě bílého nápisu 1957, tudíž o 10 let později, než bych chtěl začít. Druhé vešlo dovnitř, když jsem si uvědomil, že závod bude jen jeden, a to na konci filmu. Potřetí jsem hlavu svěsil, když Cruzová objevila nemanželské dítě a ani si nezastřílela. Zase jsem zpozorněl, poté co se začlo závodit, ale bylo toho zbytečně moc, jak kdyby chtěli dohnat co zapomněli.  Prosímvás, když si připravíte tak velké jméno jako Ferrari, nebavte se o manželstvích (to už Adam jednou dostatečně zahrál), ale nechte nás vidět souboje, vášeň k sportu a vznik červených aut.  Pozitivní byl Driver už jen kvůli sedícímu jménu. Stejně tak cením, že vybrali kvalitní herce a opálili je. Každopádně mi to nestačilo. Když film končil, myslel jsem, že je teprve tak v třetině. ()

Polux

6/10 | V rámci podžánru "slavná značka z automotive ve filmu" dojíždí Ferrari do cíle s bezpečným náskokem před loňským Lamborghinim, ale Ford pár let zpátky je úplně jiná závodní liga a ukazuje oběma borcům záda, aniž by vůbec musel vytočit otáčky do maxima. Škoda, potenciál před i za kamerou na další strhující adrenalinovou jízdu tady rozhodně byl. | To by se ovšem musel Mann nejdříve rozhodnout, zda točí primárně rodinnou vztahovku na pozadí ikonického korporátu (ve stylu House of Gucci) pro cinefily, nebo závodně-sportovní žánrovku (ve stylu zmíněného Ford vs Ferrari) pro petrolheady. Mann si bohužel vybral třetí možnost a zkouší to v průběhu filmu hrát na obě strany. A navíc si k tomu vybral asi to nejméně zajímavé období z Ferrariho života a existence jeho automobilky. | Scény závodů jsou po stránce technické realizace parádní (při scéně havárie a střetu s diváky celé kino ztichlo - palec nahoru za odvahu něco takového v mainstreamovém filmu ukázat naplno), ale vlastně nemají v ději žádný smysl. O nic zásadního se nehraje, kdo vyhraje (ať už v rámci Ferrariho týmu nebo obecně) je úplně jedno a jaký dopad mělo dosažené vítězství na osud automobilky divák nezjistí ani z textového doslovu na konci filmu (asi proto, že žádný nemělo, jelikož finanční problémy pokračovaly i poté a prodej podílu Fiatu proběhl až o dekádu později:-)). | Podobně je na tom dramatická linka. Ferrariho vztah k manželce, milence i utajenému potomkovi je vykreslen povrchně/zkratkovitě a stran jeho osobnosti se toho divák moc nedozví (nad rámec toho, že je milovník žen a svých aut). Dramaticky/emocionálně vyhrocená scéna je v celém filmu jen jedna (manželská hádka po odhalení milenky a nemanželského syna). Děj zkrátka plyne a plyne a najednou je zatmívačka a naskakují závěrečné titulky. Filmu citelně chybí uspokojivé finále, které by předchozímu ději dodalo nějakou pointu, klimax nebo alespoň smysl. | Bohužel to celé nezachraňuje ani casting. Z trojice Driver, Cruz (smysl jejího až směšně přehnaného přízvuku jsem vůbec nepochopil) a Woodley stojí za pozornost jen poslední jmenovaná, nicméně pro všechny tři platí, že nepředvádějí nic navíc, za co by se následně rozdávaly nějaké ceny. Celkově solidní řemeslo, ale s Mannem na palubě jsem doufal ve víc. | PeZet ()

Matulko_

Na Mannovho Ferrariho som sa vyslovene tešil. A mal som veľké očakávania. Neboli prehnané. Malo to všetko. Akcia – check. Dráma – check. Historicky a vizuálne vyšperkované – check and check. Skvelé herecké výkony – check. A takto by sa dalo pokračovať. Natočiť životopisnú drámu o automobilovom konštruktérovi, výborne vykresľujúcu jeho pohnútky, rozhodnutia a ich dôsledky, pričom zároveň dokážete vystihnúť to, prečo je Ferrari takou ikonou, prečo má niekto potrebu si sadnúť do plechovej škrupiny a rútiť sa v nej rýchlosťou 200 km/h spolu s ďalšími podobnými pacošmi a celé to zabaliť do dvoch hodín filmovej metráže zobrazujúcej ani nie rok Commendatoreho života? Na to musí byť človek Michael Mann. Sú veci, ktoré sa vysvetľujú naozaj ťažko. Napríklad to, prečo ľudia túžia po autách, ktoré sú síce pekné, ale kvalitatívne rozhodne nepatria k najlepším. Podobne aj otázka, prečo také autá ako magnet priťahujú najlepších závodníkov automobilovej histórie. A hľa – tu niekto dokáže naservírovať odpoveď zabalenú do krásneho dobového balenia jednej z najkrajších ér automobilizmu. A ešte k tomu dokáže postaviť na misky váh nadšenie zo závodenia a porovnať ho so všetkými s tým spojenými rizikami, pričom obidve strany váh zostanú vyrovnané. Nie je nekriticky opantaný nadšením, ale nie je ani odosobnene moralizujúcim. Scény s autami sú napínavé, no vždy prehľadné (červené talianske barchetty viacerých výrobcov si to na čele pretekov neustále rozdávajú, no vďaka drobným indíciám zostáva jasné, kto je kto). Ak by sa ma niekto opýtal, kto bude hrať Ferrariho, Driver by mi najskôr nenapadol. Teraz už by som si nikoho iného nevedel predstaviť. Penélope Cruz prepožičala filmovej Laure takú dušu, temperament a súčasne aj dôstojnosť, že sa dá bez preháňania povedať, že je jedným z pilierov, na ktorých film pevne stojí. Aj keď ide o americkú produkciu v Taliansku, neskĺza to ku stereotypom. Jediné, čo by som vytkol, boli občasné historické nepresnosti (šaráda a vyjednávania s Fiatom sa napr. odohrali skoro o dekádu neskôr a pod.). Mannov Ferrari sa vraj chystal dve dekády. Je jasné, že vyzrel ako dobré talianske víno. O tom síce viem pramálo, ale ak by o tejto téme Mann natočil celovečerný film, asi by sa mi páčil tiež. ()

Sweepy

To, že se film soustředí na rok 1957 a potíže, které v tu dobu měl Enzo Ferrari, by vůbec nevadilo, ba naopak, mělo by to i větší předpoklady na propracovaný snímek, což se ve finále podařilo tak napůl. Dvě dějové linky, jež se soustředí na firmu/závodění a na Linu/Lauru/Pierra, mi přišly povrchní, že jsem si z nich, až třeba na hádku s Linou a scénou v opeře, nic moc nevzal. Film poskakuje na divným střihu a za mě zvláštní atmosféře. Prazvláštně byly natočeny i smrtelné nehody závodníků, ale to se mi i koneckonců líbilo, protože to nabourávalo vážnost filmu a boří to hradby, o kterých se ve filmu mluví. Možná je i to tím, že nejsem fanoušek Mannových filmů, ale tento, jako další z jeho tvorby, mne nikterak nevytrhl. PS: tak sterilně natočený závod Mille Miglia je zločin. ()

charles3

Zdařilý film, přibližující divákům jednu z velmi zajímavých postav automobilového průmyslu. Zajímavě zachycená psychologie zúčastněných osob, dobře nasnímané scény ze závodních okruhů (včetně těch tréninkových). Drivera a jeho maskéra tipuju na Oscary nebo minimálně na nominace. ()

Sev_

U "sportovního" filmu čeká člověk určitou katarzi po těžkých překážkách. Tady tomu tak není a ve výsledku je tak zápletka v podstatě o ničem, tedy o ničem sportovním. Maserati je nastíněno jako Ferrari z Ford v Ferrari, tedy soupeř ve sportu, ale nic z toho nakonec není. Bankrot firmy je nastíněn jako velký problém, ve výsledku z toho taky nic moc není - telefonát s Fiatem by nejvíce dával smysl, kdyby alespoň text na konci filmu zmínil, že se nakonec firma zachránila právě u Fiatu. Natočené je to krásně, jen tedy větší varieta záběrů na auta by pomohla, koukat se pomilionté na stejný přechod z masky chladiče do kabiny mne po chvíli začal trochu štvát. K tomu všichni hrají tak jak mají - velké plus za Dempseyho v autosport filmu. Škoda prostě jen, že se jedná spíše o prequel Marriage Story než Ford v Ferrari. ()

13Maty13

"If you get into one of my cars, you get into win."     /// Rachot motorů, skvělé italské přízvuky a napětí tady opravdu nechybí. Adam Driver a Penélope Cruz si každou scénu kradou pro sebe. Samotné závodění je taky natočené a zvládnuté perfektně. Celý audiovizuál tu je na jedničku. Občas mi přišly trošku zbytečně dlouhé záběry a tempo někdy vázlo. Ferrari je přesto ovšem velice vtahující životopisé drama, které ocení hlavně blázni do aut a automobilových závodů.   / Hodnocení: 8/10. ()

flyer.nick

Moc žen a málo aut, tak by se dal tenhle film shrnout do jedné věty. Chyběla tomu nějaká gradace, vše se motalo jen kolem Ferrariho vztahu s ženami a jeho továrna byla jen okrajové téma. Celkově dost nudný film pro někoho, koho zajímá historie slavné značky, ale až moc skvělý film pro toho, kdo má rád bulvární články. Pokud odhlédnu od toho, že jsem dostal jiný film než jsem čekal, tak to mělo dva mínusy, Adama Drivera, který se tvářil stejně při sexu i na hřbitově, a kameramana, který to tentokrát totálně nedal a líbivé záběry technicky shodil. ty jeho přeostřovačky mne budou strašit ve snech ještě dlouho. ()

Moviekitty

Ačkoliv nejsem úplně technický typ, a auta mě zajímají spíše jen z estetického hlediska, toto zpracování filmu mě vtáhlo natolik do technické problematiky, že jsem se během něj dokonce i já zamyslela více nad funkčností a technikáliemi aut - "formulí". A už toho je velký počin filmu! Obzvláště když to vše je zabaleno do hezkého balíčku, kde jsou důležité mezilidské vztahy a jejich propletenost. A to já rada! Pokud k tomu přidáme ještě úžasný herecký výkon krásné Penélope Cruz, prostředí milované Itálie a zevrubný popis části historie začátků F1, tento film nelze nemilovat. ()

GinaT

To uz v Holywůdu dosli herci kolem 60??? Driverovi je 40 a hraje chlapka o 20 starsiho a pardon, ta sediva paruka to nezachrani. To ze jsem u toho celou dobu mela pocit ze si odskocil rovnou z The House of Gucci je vec druha. Celkove je to nuda, v porovnani s Rivali a LeMans, tady toho zavodeni moc neni a vlastne o pozsdi tovarny/ zavodni staje se taky moc nedozvime. ()

Raziel811

Srovnání se snímkem Rivalové se nabízí. A i když v mnohém jsou Rivalové lepší, Ferrari jako film rozhodně stojí za to a to díky skvělému Adamu Driverovi. Nejsem fanda do aut, takže neřeším detaily života Enza nebo jeho aut. Dokonce ani nesrovnávám Mannovo aktuální dílo s jeho starší tvorbou. K filmu jsem přistoupil s čistou hlavou a to je asi to nejlepší doporučení. Neřešte kritiku filmu a jen si ho užijte. ()

Kamil111

Michael Mann a Ferrari vypadali jako snové spojení, ale nedostává se mu správné dávky emocí či jejich intenzity. Chápu, že jde o jiný typ filmu než Rivalové či Le Mans '66, přesto ze stejného prostředí, kterému jsou vysokooktanové emoce přímo předurčeny. A tím nemyslím jen ty na závodní dráze. Tady i jedna z osudových pasáží během Mille Miglia na samém konci snímku působí zbytečně odtažitě, vyumělkovaně. Vizuál padesátých let je nicméně dotažen do perfektního detailu, až na občas probleskující CGI, na druhé straně jsem celou dobu měl pocit, že herci měli být předabováni do italštiny. Přestože použitá angličtina s italským přízvukem nebyl špatný nápad. ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

03.11.2023

Pro hollywoodské režisérské matadory evidentně není vysoký věk žádnou překážkou v další tvorbě filmových spektáklů. Své o tom ví osmdesátiletý Martin Scorsese (Zabijáci rozkvetlého měsíce, Casino),… (viac)

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film