Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

noriaki

Ron  Howard realistická dramata umí. Stačí vzpomenout na proslavené Apollo 13, ale velice působivý byl i reálnými událostmi volně inspirovaný Oheň. Třináct životů  natočil téměř jako dokumentární film, ale sluší se přiznat, že si pravdu hodně přizpůsobil. Samotné záchrany se zúčastnilo mnohem více potápěčů, zdaleka nebyla tak dramatická, a část přesunu se udála nad vodou. Jenže kdo by si chtěl nechat kazit takový krásný příběh rýpáním do maličkostí. Film perfektně šlape jako ukázka altruismu příslušníků lidského druhu. Na boji o přežití třinácti uvězněných pracovalo téměř 5000 lidí, často jen z ryzího odhodlání. Celá populace virtuálního malého města se sešla, aby dala vše do úsilí o záchranu skupinky dětí, kterou by za jiných okolností na ulici nevšímavě minula. Neříkejte mi, že to o nás nic nevypovídá. ()

elanius

(64/2022) / Neskutočný príbeh, skvelé spracovanie. V podobných filmoch sa častokrát preháňa a zveličuje, v tomto prípade bola realita ešte náročnejšia. Obdivujem Rona Howarda za takmer úplnú absenciu pátosu. Film pritom ponúka emócií až až. Vyšiel aj casting a celé je to skvele a hlavne prehladne natočené. Amazon má byť na čo hrdý. (9/10) ()

_DAVE_

Pro mě zatím film roku. Ron Howard umí tyhle příběhy bravurně. Všichni víme jak to proběhlo, všichni víme jak to skončilo, ale už při shlédnutí pár minut je jasné, že to chcete vidět.  Rovněž vyzdvihnu mix zvuku, podvodní záběry byly výborné.  A takovýto film nešel ani do kin, nechápu. Nakonec je to ale pořád legálně zadarmo (PrimeVideo má týden zdarma) a pokud máte na čem přehrávat, je to zážitek. ()

geklon

Šlapání vody zde naprosto změnilo sémantiku. Collin a Vigo v tom plavou a to je voda na můj mlýn. Patos nečekejte, toho si užijte v tomto komentáři. ()

Eleanor05

Filmová rekonstrukce toho, jak bylo těžké dostat třináct lidí ze zatopené jeskyně v Thajsku. Bez přidané hodnoty, která by snímek povýšila z hraného dokumentu na umění. Dvě a půl hodiny stopáže jsou hodně přemrštěná doba na to, že si k žádné z postav nevybudujete vztah a všichni předem vědí, jak to dopadne... 2*. ()

hroubek

Nádherný a hodně povedený film. Režisér Ron Howard nám už několikrát předvedl, že umí točit filmy podle skutečných událostí, teď natočil další a je to velká pecka. Howard má velkou oporu ve scénáři, který je dost civilní a je zbaven zbytečného patosu a útoku na divákovi emoce. Prostě vypráví příběh o neskutečně náročné záchraně, která naštěstí dopadla dobře. Howard se záměrně vyhýbá všemu, co by bralo pozornost od hlavního příběhu. Proto se taky skoro nic nedozvíme o postavách, jejich minulosti nebo jaký to jsou lidé - samozřejmě na to přijde sami, jaký jsou to lidé, když udělají to co udělají a dobrovolně se pouští do temnoty zas a znovu. Režisérovi se povedlo sehnat kvalitní a šikovné herce, kteří na sebe nestrhávají pozornost a celkový film je pro ně to nejdůležitější. Viggo Mortensen předvádí další z řady parádních výkonů, které má ve své bohaté kariéře. Colin Farrell je špičkový herec a taky herecký chameleon, a fakt mě mrzí, že jeho filmy nemají komerční úspěch jelikož by si to zasloužil za to jakým způsobem hraje. Joel Edgerton nemá tolik prostoru, ale i tak si ukradne několik luxusních scén pro sebe. Film má dobré tempo, výborné momenty, skvělou kameru a střih, a hlavně klaustrofobickou atmosféru, ze které jsem měl celou dobu v mrazení v zádech a děkoval jsem bohu, že jsem tohle nikdy v životě nemusel zažít. Třináct životů je nádherná filmařina a parádně odvyprávěný příběh. ()

Antek

Ron Howard trpí zřejmě prokletím (nebo požehnáním?) „skutečných událostí“, protože vždycky když se rozhodne propůjčit svůj um reálné skutečnosti, je z toho majstrštyk. V případě fiktivních příběhů už to taková sláva není. Ale to je teď jedno, protože nás zas pro jednou usadil na zadek a přinutil hltat příběh o lidské odvaze a houževnatosti. Nepotřebuje k tomu zpomalené záběry, voicecovery nebo slzící maminky (i když na ty taky dojde) – stačí mu k tomu téměř dokumentární kamera, mužské charisma a přímý tah na branku. „Třináct životů“ má dvě a půl hodiny, ale není v něm hluchá scéna nebo přešlapování na místě. Tady zkrátka bylo řečeno všechno, co být mělo. A navíc vás to nakopne tím správným směrem. Skvělá filmařina do puntíku naplňující své původní poslání. ()

Brain-D

Howard po době zase perlí a natočil opravdu zase jednou silný snímek, kde se mi chvílemi tajil dech. Výborné obsazení a seznámení o tragédii, kterou se pro nezasvěcené zde přehledně dozvíte. Silný film. 90% ()

fabecc1222

Jak se říká, ty nejlepší a nejsilnější příběhy píše sám život. Tento film toho je důkazem. Ne tak stará událost, kdy třinást Thajských členů fotbalového týmu zůstalo uvěžněné v zaplavující se jeskyni se stala předmětem nového filmu Rona Howarda, který servíruje přesně to, co od takového filmu čekáte. Howard se vyhýbá velkým patosovým scénám, a servíruje spíše intimní podívanou, ale založenou na precizní technické stránce, a správném dávkování emocí. Samotná záchraná je nepopiratelným vrcholem filmu, a všechny složky (jak filmové, tak i ty skutečné, kdy záchranáři předváděli naprosto neuvěřítelný výkon, a patří jim obrovské uznání). Velký respekt jak pro tvůrce filmu, tak pro všechny, kdo se skutečně na této akci podíleli. Že se podařilo zachránit všechny zúčastněné mi příjde až jako skoro neuvěřitelná věc, a ještě takovýmto šíleným způsobem. Třináct životů je pro mě osobně jedním z vrcholů této filmové sezony, a je velká hanba, že je ignorováno na různých oceněních. ()

VanTom

Přestože člověk celou dobu ví (nestalo se to tak dávno), že záchranná akce dopadla dobře, stejně dokáže riskantní prolézání zatopené jeskyně vyvolat úzkost a nervy. O moc lépe událost natočit nešla, řemeslo je 100% s důrazem na profes(ionál)ní autenticitu a k umělému hollywoodskému dramatizování, heroizování ani patosu se nesnižuje (vzhledem ke jménu režiséra dost překvapivě) – nepotřebuje to. ()

bizz_mjc

Celý příběh je natočen až lehce dokumentaristickým stylem, kdy do příběhu nejsou včleněny žádné manipulativní emoční techniky nadbytečné hrdinství, ani patos. I když člověk příběh a jeho finále znal z novin, na napětí mu filmové plátno neubralo. ()

Marrdaa

Nechápu to. Nechápu, proč tohle nebylo v kinech?! Je to totální masterpiece! Kdo z nás na tu událost pamatuje si určitě nedokázal ani zdaleka představit, jak zásadní byla a kolik úsilí musela stát všechny lidi, kteří se ji zúčastnili. Celou dobu jsem nestačil žasnout, jak obrovsky složitý je někoho vytáhnout z díry, ale hlavně jak moc jsme jako lidé vynalézaví a jakou sílu to má, když se spojíme dohromady.  Tentokrát to šlo i bez patosu jednoduše proto, že tenhle příběh je tak silný, že nepotřebuje nijak přibarvovat. Dávám deset z pěti. 🌟 ()

zigíš

Škoda, že scénka kdy Ron Howard ostýchavě nabízí scénář k filmu kde robot zabiják učí v autoškole -z nějakého neznámého důvodu cestuje časem- a musí se rozhodnout jestli jeho nejlepší přítel bude žít nebo zemře (a tím přítelem je mluvící kobliha) je pouze fiktivní a animovaná. A Brian Grazer mu takové buddy scífko financovat nebude. Místo toho tu máme Rona based on a true story po několikáté a více méně stejně. Vlastně mě nepřekvapuje, že jsem o této záchranné akci neslyšel. Parta blbečků naskáče do jeskyně a nemůže ven (hrdinové). V Thajsku, v období dešťů, v noci. A pak to jde více méně standardně: plánování záchrany, počáteční nezdary, zoufalství, geniální nápad a jeho provedení. No nevím, taková záchrana Timmyho O´Toolea byla napínavější a zábavnější :) ()

vyfuk

Dílo v něčem velice jednoduché, ovšem emotivní propracované a dlouhé. Přičemž ani minuta nepřijde nazmar. Až na slabší, ale kratší rozjezd. Celkově konstrukce filmu je v něčem docela zvláštní, jelikož se zdá, že body obratu přichází docela nahodile v nesouladu s délkou, ale kupodivu jsem to zde řešil nejméně. Skvělé a sympatické herecké výkony. Napínavé v akci až do konce. Konec trochu kostrbatý bez nějakých emocí, ale to bych zase nebral jako katastrofu. V detailech jde o to, že mě film zase tolik nestrhl, ale v mnoha ohledech mu vlastně nemám moc, co vytknout. ()

Herzeleid

Už druhý snímek na toto téma, který jsem viděl, nyní ve filmovém provedení. Musím říct, že moc hezky ztvárněný, a to při zachování smyslu / dokumentárnosti nastalé situace. ()

drackula

Natočiť film o takmer nemožnej záchrannej akcie bez zbytočnej heroickej vaty, pátosu a zbytočných akčných eskapád na umocnenie napätia je naozaj umenie. A tomuto filmu sa to podarilo. Minimalistické, nekompromisné a úderné. Klobúk dole. 100% Amazon prime ()

Ludivitto

Velmi silné 4* (pět nemůžu, protože je to napsaný životem). Velmi precizní, extrémně napínavý a přitom bez hollywoodských melodramatických sraček. Prakticky skoro dokument. Čím méně toho víte nebo si pamatujete, tím líp. ()

blackkocour

Točířská excelence od pana režiséra Rona Howarda. Okey, další z řad autentických biografických filmů podle nějaké určité skutečnosti. Viggo si zaplaval, dal nám pár lekcí jak plavat na čubičku, a dvě a půl hodiny se člověk cítí jak okurka v análu, pro klaustrobofiky přímo dělaný.. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2022

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)