Loď s imigranty, která v roce 1899 míří do New Yorku, změní ze záhadných důvodů kurz a zmatení cestující musí řešit velmi neobvyklou záhadu. (Netflix)

fabecc1222

První řada mi přišla, jako byste vzali všechny řady Ztraceni, a smrskly je do osmi dílů. Od tvůrců Dark má divák pochopitelně jen to nejvyšší očekávání, ale tady to vypadá, že možná trochu nabyli kultu osobnosti, a vzali si příliš velké sousto, které se jim hned od začátku rozpadá pod rukama. Problémem už je samotný název, který je vlastně podvodem na diváka, a i kdyby nebyl, tak z té dobové atmosféry je tu toho prostě strašně málo. V podstatě vše v celé sérii slouží jen k tomu, abychom mohli v závěru udělat prostřih do finální scény, která vše změní a vysvětlí, a zároveň zahodí všechno, co se v sérii událo. Je možné, že první řada dostane větší smysl s tím, jak přibudou další řady, ale zatím je to jen těžce uchopitelný maglajz, který nedokáže dostatečně vtáhnout. ()

MichelSmith

Ponuré,remeselne tajomne načrtnuté pretkávané čiastkovými capartami energickej obrázkovo scénickej pôvabnej komfortmosti,vzbudzújucé postupnými odleskami následnosti dejovej vzbudenosti svetla pocit naostatok bdelého lahodne úplného zážitku! ()

Herzeleid

Mystické, a la epické NIC. Strašná nuda, ani zvědavost, o co tam vlastně jde, mě nedonutila pokračovat. Zvládl jsem do čtvrtého dílu. Škoda. ()

Dakken

Napriek tomu, že nie som fanúšik The Dark, na 1899 som bol zvedavý. Kvôli záhade okolo a celkom slušne navnadil aj trailer. Po zhliadnutí som ale sklamaný. Hlavným problémom je zápletka. To čo ma nebavilo na The Dark, ma nebaví ani tu. Celý koncept stratených lodí, ľudí, cestovanie v čase a podobných fenoménov ma nebavil. Viacerí tu spomenuli, že ich nezaujímali postavi a veru že to je pravda. Ani jedna nemala zaujímavú linku alebo nejaký moment na vytvorenie si vzťahu a boli mi úplne ukradnuté. Kvôli tomu to nemohlo fungovať ako celok, čo je škoda. Iritovali ma tie všade prítomné slziace oči hercov a pri nekonečných rozhovoroch je dosť cítiť kolísavý scenár. Mohlo sa to skôr poberať hororovejším smerom, alebo keď už stavili na mysteriózny dej, mali oveľa viac pritvrdiť, spraviť to temnejšie a možno aj trošku originálnejšie. Ale seriál má aj svetlé stránky. 1899 má pekný vizuál, zaujímavý soundtrack a určite sa nezaprie kvlaitne odvedená filmarina. Svoje publikum si nájde, pozornosť si zaslúži, ale u mňa slabučké 3 ⭐️ ()

kenkaku

Od začátku jsem tušil malér a to ze dvou důvodů. 1) je to plánované na tři řady. 2) autorům po úspěchu Dark narostl hřebínek a nechají se unést na vlně minulého úspěchu až do extrému. No dopadlo to hůř než jsem si myslel. Celý seriál je vlastně slepenec náhodných scén (co nedávají smysl), propojený jakože děsně chytrou myšlenkou, která se rozpadne ve chvíli, kdy vyjde najevo “o co jde”. Cokoli co se v seriálu děje nemá smysl. Dokonce ani po poslední epizodě nevíte “proč”. Nedává smysl ani význam jednotlivých komponent (scén). Děj ani koncept prostě vůbec nedrží pohromadě a jak jsem pochopil film o filmu, ani autoři ještě nevědí kam to bude pokračovat (viz "film o filmu"). Takže za mě obří fail zabalený v luxusním kabátu. Více u jednotlivých epizod. EDIT.: začátkem roku 2023 vyšla zpráva, že Netflix seriál zaříznul :). Bůh existuje! ()

MsUtahraptor

Devětadevadesát procent série za plný počet. Jediná výtka se týká úplného závěru- SPOILER- po druhé polovině Westworldu jsem značně skeptická ohledně fešných historických kulis nahrazených realitou nedaleké budoucnosti. - Prostředí, hra s (ne)realitou, postavy, horda JAZYKŮ! a s nimi spojené dorozumívání, kostlivci ve skříni... Netflix stihl zrušit než jsem shlédla, o to víc to nakonec nasere. Tolik toho ještě nevíme i o tom, co jsme už viděli! ()

Kienast

Náročná podívaná, těžké k uchopení a pomalé tempo, může hodně lidí odradit. Kdo ale viděl "Dark" by měl tušit do čeho jde, jenže 1899 je další level a jen další důkaz, že Baran bo Odar je možná/určitě génius. Totální MINDFUCK! ()

JamesSi

Kdybych neviděl Dark, tak bych byl asi koncem naštván a myslel si, že si ´to tvůrci normálně cucají z prstu. Jelikož jsem viděl Dark a vím, jak to do sebe všechno na konci zapadlo, tak zatím dávám 4* a doufám, že se to v další sérii řádně vysvětlí. Hlavní nevýhoda zatím je, že všechny ty emotivní historie postav (Kersten, Francouz, Olek apod.) jsou možná jen totální simulace a tak se vlastně ztrácí jejich dopad, což doufám že tak nebude. ()

dason

Zaujímavé a pútavé. Jediné čo môžem vytknúť je že postavy si cca od polovice seriálu prekvapivo dobre rozumejú navzdory tomu že nehovoria rovnakým jazykom. Dal by som možno aj 5* ale teraz keď píšem recenziu už viem že seriál nebude pokračovať. Joooj, toto by si zaslúžilo 2. sériu ()

iXtr3m3

Chápem, že pre niektorých to muselo byť sklamanie, lebo seriál ide pomalým tempom. Ale práve to pomalé tempo, ktoré vedie k šokujúcemu koncu, je to, čo definovalo aj Dark. Takže pre mňa ako veľkého fanúšika Dark bol aj toto jasný zásah. Vysoko kvalitné technické spracovanie, dokonalé "mystérium", toľko tajomna a toľko postupne nie zodpovedaných, ale naopak nových vyvstávajúcich otázok, to sa len tak nevidí. Téma Matrixu či Trinástej komnaty perfektne moderne prepracovaná, natoľko aby bolo jasné, kde bola inšpirácia, ale aj natoľko, aby to malo svoju vlastnú identitu. Veľká preveľká škoda, že to nedostalo šancu ako Dark. Jasné, bolo to nezrovnateľne drahšie ako Dark, ale keď si pomyslím, na koľko stupidýt ponecháva Netflix stále rozpočet, tak toto aj po vlažnejšom prijatí malo jednoducho pokračovať. Zámer tvorcov bol jasný, tri série, ako pri Darku, žiadne umelé naťahovačky, tak prečo to uťať v najlepšom? Keby existovala šanca aspoň sa dostať ku knižnému spracovaniu, tak ju beriem všetkými desiatimi, lebo chcem vedieť, čo, prečo a ako. Viem zapojiť fantáziu a nechať si prehrať možné dôvody toho všetkého, ale koniec je veľká neznáma, ktorú pozná len autor a ja sa nikdy k nemu nedostanem. Fuck Netflix. ()

Milan25

Mysteriózní je to tak moc, až vás to mysteriózno štve. A taky je to zbytečně dlouhé. Ale i když je divákovi většina postav úplně ukradených, tak se na to v pohodě podívat dá. Zvládl jsem to na 3 sezení. ()

Hanys_

Pořád nevím, co si o tom mám myslet. Tajemno během seriálu ok, ale to čekání na rozuzlení bylo moc dlouhé, a navíc vlastně žádné nepřišlo. Řemeslně ale špica, to zas jo. 6/10 ()

HonzysKISS

Těšil jsem se na tento seriál celkem dost, protože pro milovníky Dark je to naprostá povinnost. 1899 má stejně skvělou temnou atmosféru a výbornou hudbu, ze které mrazí. No, a to je asi vše. Celou dobu se na to kouká moc pěkně (teda kromě teplých scén), koho by nezajímala záhada o lodi na pustém moři. Jenomže největší problém je ten, že se pointu celého příběhu dozvíme až moc brzy. A to dokonce takovým nudným způsobem. A ano, šlo to stoprocentně udělat lépe. Abych moc nespoileroval, tak jde o to, že já jsem očekával záhadu o Bermudským trojuhelníku, o kterém to nakonec vůbec není. Podle mě je to velká škoda, protože takové filmy/seriály na tohle téma moc nenajdeme, a plakáty k tomu silně vybízeli. Já vím, že to divadýlko bylo schválně, neměl bych s tím problém. Tady jde i o to, že mě osobně ta pointa velmi zklamala. A to jsem ani nechtěl psát o tom, že v každém dílu se skoro nic neděje a velký wow mindfuck se stane vždy až na konci epizody. V Darku byly také velké mindfucky, ale tam pořád nějak divák tušil, o co v tom jde, což tady je to spíš mindfuck na sílu. Dál mi tu vadily nedobové písničky. Já jsem milovník tohoto stylu starší hudby, ale zandat Black Sabbath nebo Jimiho Hendryxe do takové doby na takovém místě bylo vážně divné. Já vím, že text písně má schválně společnost s dějem, ale i tak (i když intro se mi líbí). Potom mi tu šly na nervy skoro všechny postavy. Oblíbil jsem si tak dvě. Kapitána, zrzku, a ještě ten klučina ujde. Jinak škoda mrhat studenými slovy. I když to těžce kritizuji, tak ta atmosféra a složená hudba stojí za zhlédnutí. Vlastně i ta loď je pěkně zpracovaná. 70/100 ()

HydraCZ

„May Your Coffee Kick in Before Reality Does“   Tak tohle mi hodně sedlo. Perfektní atmosféra, mysteriózní drama a totální mindfuck! Uznávám, že první 2 díly jsou hodně nerozhodné a nedivím se, že to většina lidí ze záčátku vzdala. I já jsem se držel pouze díky zajímavému konceptu a cliffhangerům na konci epizod (btw skvělý výběr songů). Následně mě to ale chytlo mnohem víc, bavilo mě to mysteriózno, postavy a jejich různorodost, motiv záhadné lodi a poutavý styl natočení. Od druhé poloviny, kdy vám seriál prozradí o co vlastně jde, a dostane to konečně nějaký směr, jsem už byl úplně zažranej. Dost jsem si oblíbil hlavní postavy a stále mě zajímalo to tajemství, a jak to všechno skončí. Bohužel je pravda, že poslední epizody se zdály být už dost repetitivní, a plot twist se měnil co minutu. Sice furt nevim, co si mám o zápletce myslet, a zda se mi vůbec závěr líbí, ale jako celek to na mě dost fungovalo. Další seriálová pecka od Netflixu. Druhá řada by byla pěkná, je tam určitě spousta věcí na vysvětlování, ale netroufám si říct, že by to fungovalo stejně dobře jako tohle. Přece jenom, myšlenkou seriálu je "if God made us, who made God?" , takže by seriál teoreticky mohl přidávat další vrstvy a pokračovat tak do nekonečna... Ale tohle teď stranou, je čas napravit můj velkej rest jménem Dark. ()

Prochy38

Teď aktuálně (01/2023) vyšlo echo, že seriál první sérií končí a další díly nebudou. Za mě škoda, ale můžou si za to sami. Jako velký fanda Darku jsem nemohl o 1899 přijít. Pomalý rozjezd jsem čekal, bohužel tempo sílilo hrozně pomalu a i když to zachraňovaly silné postavy a jejich krásně vykreslované příběhy, nestačilo to k záchraně. Já věřil v další sérii, která tyto mouchy a hlavně mraky ne úplně nadšených ohlasů umlčí. Nestane se. Za mě strašná škoda, protože to všechno skvěle funguje, ale aspoň se tvůrci poučí a jestli ještě dostanou šanci, už si to nenechají utéct tak pomalým startem. Co ale musím, prostě musím dodat a ode mě * asi neférově navíc. Ta hudba.... ta vole hudba!!! ♥ ()

bobstock

Baran bo Odar s týmem vlezli do další multiúrovňové vize míchané napříč prostorem a časem. Autorská práce tvůrců o trochu lepšího Dark je více jak znatelná a chválím mystifikační snahy + písničky ve stylu k ukončení každé epizody..nakopni se kafem, než tě dožene realita :)   65% ()

dan4815

Seriál vyloženě trpí na Evropu. Věřím, že v americké produkci by seriál vypadal o dost lépe. Dobu vůbec nevěřím, kostýmy jsou otřesné, loď vypadá špatně a rozhodně né dobově. Design je extrémně nelíbivý ale to hlavní, proč by člověk měl seriál sledovat, jednoduše moc nefunguje. Postavy mě neoslovily, nebyly vyloženě dementní, ale jejich osudy mě nikterak nezajímaly. Hned na úvod ústřední loď zachytí tajemný signál ze "sesterské" lodě. Máme tu hned první záhadu, která mě po chvíli naprosto unudí. Divák velmi záhy zjistí, že jejich záchranná mise byla zbytečná, neboť našli jenom kus olezlého železa a kluka ve skříni. Během chvíle jsem tušil, co bude zač. Nebýt Dark, možná bych tápal, ale autoři se nemohou zapřít. Po prvotním seznámení s postavami, záhadou a hrozně hnusnou lodí nastává veliké prázdno. Seriál se snaží pomalu rozkrýt důvody, proč jednotlivé postavy jsou na lodi. Nemohu říci, že by mě to nezajímalo, ale styl vyprávění mi jednoduše nesedl, a snad každý postava se vykreslila stejně rychle a stejným způsobem. První polovina počinu tak sleduje cestující, po jejich odhalení se autoři snažili o tajemno. Bohužel, ze startu tu byl jen tajemný signál, ale nic víc. V druhé polovině je pak přehršel různých témat, a tak pomalý začátek je zbytečně nevyužit ku posledním akčním dílům. Mám pocit, že se scénáristé snažili o gradaci příběhu stylem Westworld - zpočátku naprosto idylický svět bez náznaku budoucího děje, a pak najednou přijde hned několik ústředních problematik, které nenásilně změní děj. To se u 1899 neděje, přerod není elegantní. Moc tomu nepomáhá ani hlavní obrázek lodi plující do trojúhelníku. Je to zvláštní, ale přečetl jsem si již pár komentářů lidí, kteří čekali úplně něco jiného jen kvůli plakátu, a já byl mezi nimi. Vrátím se ale k ději. V posledních dílech se akce slušně rozjede. Najednou je to diametrálně odlišný seriál, a ona neschopnost vytvářet nějakou akci po celou dobu je ubíjející. Samotný konec je líbivý mindfuck, který mě zaskočil; asi jedna z mála věcí, která vás opravdu nenapadne. Jestliže jsem se po celou dobu seriálu držel za hlavu se slovy, proč to podstupuji, tak na druhou sérii se velmi těším a cítím, že to tvůrcům sedne mnohem více. Historicky založený děj je velikým soustem, který produkci zaskočil a dost nepříjemně potrápil i diváky. Abych nemluvil pořád obecně… Asi bych chtěl prvně zmínit to, co jsem již napsal na počátku. Nevím, kolik financí na natáčení padlo, ale na první pohled to vypadá, že je opravdu ekonomický krize. O to překvapivější bylo zjištění, že okolí herců bylo promítáno na obrovským led panelu. Vypadá to reálně. Za to design lodi je špatný, protože léta páně 1899 design lodí byl poněkud jiný. To, co ukázal seriál, je design z dob o několik let mladších. V roce 1899 měla loď obvykle jeden komín, byla mnohem menší a velikost 330 metrů, nebo jak veliká byla seriálová loď… tak to neměl ani o třináct let starší Titanic. Oku nelahodí ani neustálá černá – loď byla kovová i na místech, kde běžně bývalo dřevo. Tmavé dřevěné obložení a design prvků spíše připomíná lodě Cunard Line, osobně se ale domnívám, že líbivější vzhled by vznikl z inspirace loďařské společnosti White Star Line – Titanic. Věřte, že přesný dobový vzhled by posunul úroveň vizuálu o několik levelů výše. Dalším problémem jsou unylé postavy, které mě velmi serou. Jejich minulost je mělká. Ani samotní herci mě moc neoslovili, a někteří mi vyloženě vadili. Neustálé pobíhání po lodi, po simulacích… to mě také nechytlo, a je ton ukazuje na neschopnost napsat takový scénář, který by eliminoval tato hluchá místa. () (menej) (viac)

Jaro_slav

Na seriálu 1899 je děsně vidět lacinost, šablonovitost a neznalost historie z pohledu technického i společenského. Marně přemýšlím, jaký druh diváka je cílová skupina. Asi někdo, kdo je fakt hodně woke a potřebuje sám sebe ujistit o špatnosti tehdejší doby. Jenže tu mu seriál ukáže zoufale zkresleně. Herectví na úrovní soap oper ten dojem ještě zvyšuje. Udržet si motivaci se na to dívat bylo nemožné. ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě

03.01.2023

Možná až příliš ambiciózní byli tvůrci kultovního seriálu Dark od Netflixu. Jejich novinka 1899 totiž opět vrstvila jednu záhadu za druhou, aniž by to však dělala natolik uspokojivým způsobem, jako… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

20.11.2022

Tento týden vyšel seriál 1899, mysteriózní thriller o záhadě ztracené posádky velkého parníku. A premiéra to byla opravdu úspěšná. Netflix se do propagace novinky docela opřel, na sociálních sítích… (viac)