Ben Hur je syn významného židovského rodu, ktorý sa kvôli nešťastnej zhode okolností ocitne na galejach po zrade svojho priateľa Messalu. Prisahá, že sa vráti, a Messalovi sa pomstí, a napokon po mnohých peripetiách naozaj dostane šancu vybojovať si späť svoju slobodu v závode štvorzáprahov. Aj vďaka dychvyrážajúcej scéne pretekov Ben Hur vo svojej dobe žal obrovské úspechy, stal sa najnavštevovanejším filmom a získal 11 Oscarov, čo bol rekord, ktorý ostal neprekonaný ďalších takmer 40 rokov. (RTVS)

Lučo

oproti Lawrencovi z Arabie mi dost vadila az prilisna roztahanost filmu, takze styri *, ale scena pretekov je aj tak genialna... ()

Seti

Opravdu velkolepé. Tři a půl hodiny je však na můj vkus u filmu takového rázu přeci jen přespříliš a nelze se tak vyvarovat nudným pasážím, kdy se na plátně nic moc neděje a divákova pozornost dost klesá. Navíc závěrečná křesťanská půlhodinka, jenž nezadržitelně směřuje k Ben Hurově katarzi, mi tak nějak do celkového vyznění filmu nezapadala (no jo, všechno to zase musel zachránit frajer s bradkou). Ovšem závody koňských spřežení jsou ultimátní a kam se za nimi hrabe nějaký digitál! (dneska si neseženou ani pravé stádo dobytka:-) Ale ve finále musím uznat, že se jedná o velký kus filmové historie a jsem rád, že jsem ho konečně mohl shlédnout. ()

Kuny27

Perfektní film, který zachycuje život Judy Ben Hura z dob Krista. Závody čtyřspřežení jsou velmi dobře natočené, tuto pasáž obdivuji asi nejvíce, protože je velmi dobře udělaná, a tyto závody jsou velmi těžké. Tento film je ve velmi dobré kvalitě, na to, že je natočen v roce 1959. Prostě tento film opravdu doporučuji. ()

xaver

Hodně emotivní snímek z období ranného křesťanství. Film celkem zajímavě podává obraz tehdejší doby v představách vynikajícího režiséra Williama Wylera a je korunován fantastickým výkonem Charltona Hestna v hlavní roli ()

Indy

Zo všetkých historických veľkofilmov, ktoré Hollywood točil v 50. a 60. rokoch je Ben-Hur ten najlepší. Príbeh judejského princa (Charlton Heston v životnej úlohe) je príbehom lásky, zrady, pomsty a nájdenia viery, filmu nechýbajú veľké výpravné scény a jedným z vrcholov sú fantastické závody vozatajov, ktoré sa zapísali do filmovej histórie. Herci hrajú najmä v osobných alebo intímnych scénach až divadelným spôsobom, kladú veľký dôraz na výraz a intenzitu hlasu a funguje to výborne. Ben-Hur má krásnu hudbu (Miklós Rozsa), ktorá keď sa naplno rozozvučí, tak sa dostavia zimomriavky:) A geniálne je spracovaný biblický rozmer filmu, keď je príbeh Ben-Hura prepojený s príbehom Ježiša Krista. 10/10 ()

KoRner

Veľmi naťahovaný veľkofilm s peknou myšlienkou, ktorá však príde až po troch hodinách filmu. Našťastie medzitým tam boli tie preteky, ktoré aj z dnešného hľadiska sú proste perfektné, celý čas sledovania som bol napnutý ako struna na gitare. ()

nameadel

Obávám se, že tyhle filmy nejsou moc pro mě. Ta stopáž je neuvěřitelně přetáhnutá. A historické velkofilmy jsou takové všechny. Proti celkovému hodnocení žádná, Ben Hur si ho určitě zaslouží, ale na mě je ten film moc utahaný a křesťanský. Nicméně nutno dodat, že scéna závodu je něco neskutečného a zkrátka nemohu pochopit, jak ji natočili. ()

iXtr3m3

Veľký epos, veľký príbeh, veľký zápis medzi legendami strieborného plátna. Fenomenálny oscarový megaúspech, neskutočná výprava a efekty na vtedajšiu dobu. Kde sa na toto hrabe jeho "remake". Najlepší príklad maniakálnosti danej doby bola scéna na kočiaroch. Kto nevie, nech si o nej niečo naštuduje. Zostane prekvapený. ()

Han22

Poslední film roku 1959 a celých padesátých let a samozřejmě jak jinak oskarovka. Největší velkofilm dekády, film který kromě nejlepšího filmu získal dalších sošek a byl v roce 1959 nejúspěšnější v kinech. Film s vražednou stopáží 3:42 minut. A neusnul jsem, ani nezaklimbal, dokonce zapomněl na pár hodin na všechny své trable. Strašně fantastický zážitek. SPOILERY! Sledujeme příběh z počátku tisíciletí, z doby Ježíše Krista, ale úplně jiný. Příběh židovského šlechtice Judy Ben Hura, který se na začátku vítá se starým dětským přítelem a novým římským tribunem Messalou. A po prvních pár větách je jasné, že to skončí nepřátelstvím. Messala je tyran uznávající jen Řím a císaře, Ben Hur odmítá zradit své lidi a víru. Stačí jedna neopatrnost a život hrdiny se dostává na šílenou houpačku. Galeje střídají pocty v Římě, vítězství zoufalá touha zjistit co se stalo s rodinou, lásku čím dál větší nenávist k Římu, která neuhasne ani pokořením a smrtí jeho nepřítele. A Wyler jen tak na pozadí připomíná kdy se to odehrává - tu se objeví postava, tu narážka, slavný citát, aby ve finále udeřil příběh Ježíše naplno (který přitom není ani jednou vidět). A můžu říct, že ač ateista, pomalu jsem nedýchal. A Wyler kouzlí i jinde - naprosto fantastická výprava, statisti, kamera, hudba vytváří tu chudou izrealskou krajinu, bodrý arabský svět, otrocké galeje či pompéznost Říma. Postavy nejsou černobílé a mění se. Neznámí herci (kromě Hestona) jsou skvělí. A přitom jsou ve filmu jen dvě akční scény a ani jedna válečná. S troškou rýpnutí musím uznat, že bitva modýlků lodiček je fakt slabá. Zato neustále citovaný závod koňských spřežení je natolik fantastický, že by se neztratil ani v současném filmu - a brutalitou v něm režisér rozhodně nešetřil. Co víc napsat - historický film roku 1959, 100% nejlepší film roku a možná i celých padesátých let. ()

Wally

Prostě VELKOFILM jak má být se vším všudy...herecké obsazení, výkony, příběh, výprava a bohužel trošku i stopáží, ale ve finále to uteče a zůstane hezký pocit, že jste se na ty cca 3,5h stali součástí dějin kinematografie... ()

Zagros

Pokud někdo vysloví slovní spojení výpravný historický velkofilm, vybaví se mi jako jeden z prvních právě Ben Hur. Protože to je jeho nejpřesnější krátká definice. Je také jedním z králů svého žánru a jedním z nejúspěšnějších filmů historie vůbec. Z dvanácti nominací na Oscara získal hned jedenáct vítězství. Co bych to komu mohl sám napsat. Ben Hur se mi líbil jako celek především svoji atmosférou, kdy mi výjimečně nevadil ani ten náboženský podtext. Zaujal mě i příběh a přes velkolepé zpracování jsem si užíval i ty komornější scény a mistrovské herectví Charltna Hestna. Přes jeho obří stopáž jsem se nenudil ani chvíli a popravdě bych si jej co nejdříve rád zopakoval. Prozatím jsem mu dal čtyři hvězdy, ale po dalším setkání možná přibude i ta poslední. ()

leon_id

Vědět předem kolik u natáčení zemřelo koní, tak filmu nevěnuju ani minutu a nechápu, že to akademii nebránilo rozdat 11 sošek. ()

wosho

Velkolepý antický velkofilm s křesťanskou myšlenkou a parádní (dodnes ohromující) akční scénou s dechberoucím Charletonem Hestonem a monumentální výpravou na jedné straně. A na druhé straně příšerně přehnaná stopáž-klidně bych vypustil i hodinu děje. Bohužel časem se i přes Ben Hurovi klady do filmu vkrádá nuda. I přes to se jedná o jeden z pilířů svého žánru. ()

Shakeus

Docela pěkný starý velkofilm (jak zfilmovaný rodokaps), ale jen do doby, než se scénář změnil v … Bůh Bůh Ježíš Bůh … odpuštění, milujme se … Bůh a Ježíš. Silný náboženský konec byl naprosto příšerný. ()

Paity

Souhlasím s řadou místích komentářů. Film je to velmi dobrý, na svou dobu velmi výpravný s neuvěřitelným počtem komparzistů v dobových kostýmech. Dnes už však nepůsobí tak velkolepě. Těch skutečně hromadných velikých scén je tam jen pomálu. Přitom jsme dnes zhýčkaní filmy jako LotR nebo Avatar, kde už ale takové scény vznikly pomocí počítače. Navíc film je zbytečně natáhnutý, to však přičítám době. Osobně bych se ale spokojil, kdyby byl snímek o více než hodinu kratší. ()

Scevola

Monumentalny epicky velkofilm, ktory ukazuje historicky realie v rimskej risi na prelome letopoctov. Tri sceny sa mi takmer vryli do pamati: galeje, zavody v hippodrome a scena z malomocnymi. Mam taky pocit ze Juda Ben Hur na konci filmu nasiel sam seba :) 9/10 ()

Kamiiik

Těch 11 Oscarů se nezapře :). Dlouho jsem se Ben-Hurovi vyhýbala, ale nakonec to nebylo vůbec špatné. Nádherně zpracované a ty barvy, miluju když má film krásné a výrazné barvy. Jen škoda že je to až příliš dlouhé. ()

ti88na

Priznávam, že som Ben Hura mierne nadhodnotila, ale ten zvláštne príjemný dojem, ktorý vo mne zanechal, skrátka neviem si pomôcť. Film je nekonečne dlhý a nebolo možné pozrieť si ho naraz. Prvá polka má síce nijak neuchvátila, ale zaujala ma dostatočne, aby som si vzápätí pozrela aj tú druhú, ktorá bola fantastická, po všetkých stránkach takmer dokonalá. Charlton Heston ma nikdy príliš neoslovoval, skôr mi bol dosť nesympatický, ale tu ma jeho herecký výkon nadchol, a nielen jeho ale aj ostatných zúčastnených. Príbeh je úchvatný a to prelínanie s príbehom Ježiša Krista, sa mi veľmi páčilo. Niekoľko silných momentov mi vyhnalo slzy do kútikov očí, a tie jazdecké preteky mi zatajovali dych. Som veľmi rada, že som sa do tohto legendárneho filmu po dlhom odkladaní pustila, skutočne to stálo za to. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (viac)