Mare z Easttownu

• USA Mare of Easttown

V minisérii Mare z Easttownu sa predstavuje Kate Winsletová v úlohe Mare Sheehanovej, detektívky z pensylvánskeho mestečka. Kým Mare vyšetruje miestnu vraždu, jej vlastný život sa pomaly rozpadá. Príbeh, ktorý skúma temnú stránku uzavretej komunity, je autentickou výpoveďou o tom, ako rodina a dávne tragédie ovplyvňujú našu prítomnosť. (HBO Slovakia)

J.e.r.e.c

Tak do půlky to má až hypnotickou sílu a Kate Winslet předvádí fakt libovou kreaci životem zdrchané ženy ve službách zákona, které fandíte, i když vás zároveň místy dost sere. Její ne zrovna přátelský přístup k ostatním lidem (včetně těch nejbližších) má jistě co dělat i s tím, že žije a pracuje v čítankovém americkém vidlákově, kde je běžné čichat toluen, spát se svojí babičkou a snídat Braník z petky. Zkrátka, kde jsou všichni tak v prdeli, až je to skoro na hranici nějaké youtube parodie na skandinávské depresárny. Navzdory této přehnané stylizaci má brouzdání se tragickým mikrosvětem Easttownu něco do sebe, ale postupem času můj zájem místo gradace spíš opadal. Problém možná tkví v tom, že v rolích hlavních podezřelých se vystřídá hned několik postav, a jak se to střídání ke konci zrychluje a pachatelem může být v podstatě kdokoliv, přestává to vlastně být napínavé a stává se z toho něco na způsob „Kdo postřelil pana Burnse“ ze Simpsonů. Trochu mi taky vadilo náhodné trousení falešných stop, které měly pouze zmást diváka, ale nebyly později nijak vysvětleny. Místo těchto snah o za každou cenu šokující zvraty se to mohlo držet kapánek víc při zemi a neměl bych námitek. 75 % ()

winstonik

Mare z Easttownu je veľmi presvedčivá a uveriteľní sú aj všetci ľudia okolo nej. Čo viac k dobrej kriminálnej dráme treba? Snáď už len dobré obsadenie hlavnej postavy. Kate hrá náročné postavy, ako to už u nej býva, "levou zadní". ()

Tarhiel

Uf. Čo napísať k mini-sérií, kde prvý diel bol veľmi depresívny, hlavná postava sa väčšinu správala ako p*ča, avšak postupom času ju začínate chápať a ona sa postupne mení? Alebo čo napísať k zvládnutej scenáristike (pozerám na Teba, Game of Thrones), komplexnému príbehu s množstvom postáv, avšak stráviteľne podanému, kde ste sa nikdy nestrácali, cyklicky sa vracali k niektorým témam a postupne ich rozriešovali (to je ale zvláštne slovo) a kde posledné diely skladačky (aj seriálu) a rozuzlenie bolo neočakávané, ale logické? A že všetci herci hrali skvelo? Snáď len, že som videl jeden z najlepších seriálov minulého roku. ()

Niflheim

90 %. Ačkoliv jsem více než polovinu dílů samostatně ohodnotil „na čtyřku“, tato pensylvánská minisérie si jako celek zaslouží hodnocení nejvyšší. Tvůrci umí výborně pracovat s napětím (zejména po pátém díle série včetně) a poměrně umně lavírovat mezi kriminální linií a sociodramatickými aspekty – jakkoliv by zkrácení série o jeden díl dynamice narativu jen a jen prospělo (můžeme se domnívat, nakolik scénář objektivně podléhá společenské poptávce). Sázka na menší komunitu se každopádně vyplatila a civilnost až autentičnost prostředí navíc příhodně podtrhává tu více, tu méně latentní humor. Winslet a její „nihilistický papiňák“ výtečný. Zkrátka solidní atmosférická kriminálka o vyrovnávání se s osobními tragédiemi a traumaty minulými, současnými i budoucími. “You’d be surprised at the things that people will and won’t confess to.” ()

papilon395

Hned tak mě něco nepřiměje, abych sledovala sedm hodin v jednom kuse. Mare předcházel skvělý ohlas a já se trochu bála zklamání, což se naštěstí nedostavilo. Série nabízí kvalitní, postupně gradující krimi linky, protkané osobními útrapami a rodinným životem vyšetřovatelky z amerického městečka. A tu ztvárnila Kate Winsletová naprosto strhujícím způsobem. Tím už jenom opakuju to, na co přišly všechny hodnotící poroty v r. 2022. ()

Sharleen

Konečne po dlhšej dobe niečo, čo ma naozaj chytilo, HBO zase raz valcuje konkurenciu. Bolo tu iba zopár zaváhaní a trochu slabší prvý diel, ale popri celku to ani nestojí za reč. Každou epizódou som čakala, kam ešte Kate Winslet vygraduje svoje herecké umenie. Za rolu Mare by ju rozhodne nemala minúť nejaká tá cena. Schopne jej sekunduje aj Julianne Nicholson a celkovo je tu dobré herecké obsadenie. V krimi žánri to nie je až taká preborná vec (pozor dokončenie vety obsahuje SPOILER) bolo vcelku jasné, že vrahom nie je nikto, na koho sa upriamila pozornosť a že rozuzlenie príde až v závere. Za to ako sociálna dráma a sonda do duší miestnych obyvateľov Mare of Easttown priam exceluje. ()

Pete

Easttown zjevně není ideální místo pro život, jelikož je plný vrahů, sebevrahů, násilníků, nebo přinejmenším dysfunkčních rodin a rozvrácených vztahů. Tak trochu jiná série, temnější, než jsme čekali - od klasického rodinného dramatu s vykreslenou psychologií postav to odklání napínavá linie vyšetřování vražd alá Mlčení jehňátek, kde je ke konci již pohříchu tradičně drobet přetwistováno. Výjimečně si musím postěžovat, že to vše odsejpá až příliš rychle, atmosféře by myslím pomohlo děj více rozetřít. Režie je matná a nevýrazná, a Mare mi celkově přijde jako trochu generický produkt, kterých může HBO sypat klidně několik ročně, tedy dokud většinoví diváci nebudou vyžadovat ještě něco navíc (a to nikdy nebudou). Ale nechci nikoho Lynchovat, každý má kdesi v Zapadákově svoje městečko, kde se cítí nejlépe. Winstlet každopádně válí parádně, a těšení se na každý další díl proběhlo. ()

oasismanik

Celkom solídna dráma z amerického zapadákova, kde každý pozná každého. A na pozadí beží trochu nadpriemernejšia detektívka. 88% a 48. najlepší seriál všetkých čias je možno dosť prestrelené, Mare neprináša nič nové, čo by sme ešte nevideli, je to o takú jednu časť zbytočne natiahnuté, ale chápem to hodnotenie...je to hlavne kvôli absolútne famoznej Kate Winslet. Ide pravdepodobne, a to nebudem preháňať, o jej úplne najlepšiu rolu v jej kariére. Aj zvyšok osadenstva hrá tie svoje kyslé ksichty dosť presvedčivo. Nechýba tomu v podstate nič, nenudí to, neľutujem, že som si to pozrel. Ale Pustina alebo True Detective to nie je no... ()

PlysovyMacko

Policajtka na malom meste vysetruje vrazdu, zmiznutie dievcat. Riesi sa tu aj jej osobny zivot a traumy z minulosti. Mare je skutocna zena, strhana a chybujuca. Kate je vyborna, hra predsvedcivo bez majkapu s mastnymi vlasmi v cope, ceny si zasluzila. Pacil sa mi jej kolega detektiv a pochmurna atmosfera. ()

kubilov

Zapadákov, ztrhaná a vynikajícím způsobem hrající dobitá Kate Winslet, které se postupně hroutí svět, ale ona je mimořádně silná, přestože je stejně tak křehká. Divákovi tvůrci nejdou naproti, nechají ho chytat se udiček a zapalují mu mozek přehršlem vzájemně příbuzných postav, které se jako kaleidoskop točí kolem policistky Mare. Třeba z prvního dílu se skoro vůbec nic nedozví, ale právě tyto události jsou naprosto kruciální pro rozuzlení. Formát sedmi dílů je napjatý k prasknutí, ještě pomalejší tempo už by vyprávění zabilo, takhle se pečlivě prokreslují charaktery, buduje se napětí... scenáristé rozehráli vážně povedenou partii. Zdánlivým vrcholem je finále pátého dílu, ale i poslední sedmý svou neotřelou kompozicí diváka zasáhne. Finále je velmi silné. Jednoznačných 5* a společně s The White Lotus seriál roku. ()

koblenzer53

Spíše tak tři a půl hvězdičky, ze začátku dost fajn, ale rozuzlení ke konci, už mě trochu zklamalo.. Ale jako víkendová podívaná to splňuje požadavky.. ()

Grondal

Tomuto hovorím detektívny seriál. Síce sledujeme v podstate neoriginálne vyšetrovanie vraždy v ďalšom buranskom americkom malomeste (v takomto prostredí by som naozaj nechcel žiť), ale budovaná atmosféra a hlavne postavy zadupávajú tento nedostatok do blata. Malomestské prostredie je výborne vyťažené na previazanie jednotlivých postáv a rozvíjanie ich vzájomných vzťahov a príbehov, kde som mal doslova pocit, že tieto postavy žili aj pred udalosťami seriálu a budú žiť aj po ňom. Na tomto pozadí potom sledujeme herecký koncert Kate Winslet ako Mare, ale výborne jej sekunduje aj zvyšok kastingu. Škoda len, že niektoré linky predsalen trocha vyšumia, resp. musia uvoľniť vo vyšších dieloch priestor hlavnej zápletke, čo je trocha škoda. Počas sledovania som si hovoril, že sledujem veľmi dobrý seriál, ale až posledná epizóda ma utvrdila v tom, že toto je niečo extra. Tvorcovia si podržali karty pri tele, takže do samého konca si podržali niekoľko prekvapení (škoda len jednej deus ex machina) a potom samotný záver bol presne taký ako som si predstavoval, dostatočne dlhý aby mohli emócie dozrieť a divák mal príležitosť prežuť toto posledné sústo. To, že seriál nekončí čistou depresiou, ale máme tu aj iskričku svetla v temnote ma potom vyslovene potešilo. Fest odporúčam. ()

shade000

Vynikajúca dráma z malého mestečka, kde každý každého pozná. Naposledy ma takto prekvapil True Detective, no toto je o niečom trošku inom. Toto sa mi páči, netreba prehnane veľa častí, tu stačilo sedem, no každú jednu som hltal a hneď púšťal ďalšiu. Klobúk dole, viac takýchto minisérií... ()

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

07.03.2023

Komiksové projekty se v současnosti netěší takové oblibě, jako v dobách Avengers: Infinity War a Endgame, přesto ale studiím vydělávají stále velké peníze, a tak éry Marvelu i DC směle pokračují dál.… (viac)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023

17.02.2022

Špatné zprávy pro fanoušky herní série The Last of Us. Šéf programu HBO Casey Bloys totiž čerstvě upřesnil, kdy si myslí, že diváci uvidí očekávanou seriálovou adaptaci od Craiga Mazina (Černobyl) a… (viac)

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

03.01.2022

Herečka Kate Winslet (Titanic, Steve Jobs) a tvůrci seriálu Mare z Easttownu režisér Craig Zobel (Z for Zachariah) a Brad Ingelsby (scenárista Cesty zpátky) už za svůj seriál několik prestižních… (viac)