Kabinet doktora Caligariho

• Česko Kabinet doktora Caligariho (viac)

V době pouťových atrakcí přijíždí do městečka Holstenwallu doktor Caligari (WERNER KRAUSS) se svým vystoupením. Předvádí v něm věštecké schopnosti náměsíčníka Cesara (CONRAD VEIDT), kterého ovládá pomocí hypnózy. Jeden z přítomných přihlížejících se Cesara zeptá, jak dlouho bude ještě žít a Cesar odpoví, že do svítání. Druhý den je dotyčný mladík nalezen zavražděn a stopy vedou k Cesarovi...

CABINET DOKTORA CALIGARIHO bývá označován jako první expresionistické dílo. Jeho kouzlo spočívá především v nevídaném řešení výtvarné scény, kterou obstarala skupina mladých avantgardních umělců DER STURM. Dokonale vytvořili fantaskní dekorace pokřivených zdeformovaných ploch a celkový dojem nereálného světa, který spolu s vypjatými hereckými výkony, výrazným líčením herců a bizarní kombinací světel a stínu dodává snímku potřebnou působivost.

Caligari by se dal chápat i jako metafora pro poválečné Německo, plné obav a znepokojení z nastalé situace a strachu z budoucnosti.Caligari má představovat tehdejší systém, státní autoritu a Cesare je jen loutkou v jeho rukou, která plní rozkazy a v zájmu věci i umírá... (caligari)

Alfréda

Pokřivený obraz hroutícího se poválečného Německa, bizarní a fantaskní dekorace, padající domy, přeexponovaná čerň, a hypnotický Caligari v podání démona Wernera Krause - to jsou nejsilnější elementy této poetické, hororové podívané. Pod taktovkou německo-české výtvarné skupiny se rodí nejryzejší klenot německého expresionismu, který je oživlou kresbou, jež určí vývoj nového filmového žánru - hororu. Archetypální postavy tohoto snímku dali vzniknout mnoha dalším jim podobným a Kabinet doktora Caligariho tak právoplatně patří mezi základní kameny světové kinematografie. 100%. ()

mortak

1919 - duše nemocná hrůzami války se uzavřela ve své cele. Kulaťoučký usměvavý svět se z jejího pohledu změnil - všude jsou ostré nebezpečné hrany, cesty se zrádně klikatí, obzor je lemován strmými kopci, vše je pokroucené, úhly zvěstují nebezpečí. Ti, co mají pomáhat, jsou ve výšinách, kam vede strmé schodiště, a vysvětlit jim situaci, jež ztratila proporce a smysl je skoro nemožné. Vzdělaní propadli pýše a místo léčby zpupně probudili spící zlo. Výtvarné řešení je tak fascinující, že skryje i dobové nedostatky - Caligari je korektnější verze legendy o Věčném židovi a Cesare je tak trochu queer. ()

WolfR

Pokud měl tedy filmový horor vzniknout v tomhle německém expresionistickém díle, tak za mě říkám, ano je mu tak. Dnešní člověk už se samozřejmě bát nebude a pro mnohé to bude možná nuda. Pro mě je to však solidní film se zajímavým twistem, i na dnešní dobu, těsně 4 hvězdy. ()

czejny

Základní dílo expresionismu pro mne bylo zpočátku velice rozporuplné, ale po nějaké době se můj názor ustálil. Bylo to vynikající. Je neskutečné jak lehce si dokázal režisér pohrát s dramatičností filmu, ač byl němý. Velký podíl na tomto filmovém zážitku nesla rozhodně doprovodná hudba. Tu obstaralo živé vystoupení hudební skupiny DVA, která dokázala spojit něco na první pohled nespojitelného. A to počítačovou hudbu za doprovodu el. kytary a saxofonu nebo klarinetu. Povedlo se jim vytvořit tak dokonalou atmosféru, že člověk občas zapochyboval, jestli Robert Wiene nenatáčel tento snímek s tím, že jednou k němo bude hrát elektric music. Ne nadarmo se toto dílo stalo na dlouhou dobu vzorem pro ostatní filmaře a myslím, že se tento snímek dá bez debat považovat za jednu z etap vývoje filmu, která ho posunula opět o velký krok dopředu. Dnes jen můžeme s kapesníčkem u oka sledovat německé romantické komedie a truchlit nad tím, co se z tak slibného začátku německé tvorby vyklubalo. ()

StanislachKo

Neodškriepiteľne je to kultová záležitosť plná až geniálnych filmových postupov, na ktoré by sa dalo pozerať pohľadom "...na tú dobu...". To určite, ale ono ma to ešte aj bavilo sledovať (na rozdiel od Fritzovho Metropolis)! Atmosféra a hlavne kulisy výborné! Skláňam sa pred touto "pokrivenou" predstavivosťou. ()

Mylouch

Radostná filmařinka, spojující v příběhu dobový smysl pro psychologii, mystiku a duchařinky. Revoluční smysl pro střih, svébytné výtvarné pojetí prostoru (inspirativní ještě pro mnohem pozdější Krakatiti nebo i animované filmy současnosti) a kompozici scén, k tomu emocionální uměřenost hereckých akcí. ()

LeoH

Novátorské v několika směrech, v prvé řadě samozřejmě výtvarně a taky v metodě vypravování, a dodnes rozhodně inspirativní (vzhledem k celkovému významu Caligariho je to detail, ale do včerejška jsem si např. myslel, že Bártův Krysař je o něco originálnější, než ve skutečnosti je), nicméně na pět to při vší úctě nevidím, tak silně to zkrátka už dnes nepůsobí, ať se člověk snaží nechat strhnout sebevíc. Navíc se nějak nemůžu srovnat s hudebním doprovodem na DVD z Levných knih – není to sice taková pěst na ucho jako předloňský Nosferatu v Projektu 100, ale pořád je to takové rušivé, místy až příliš doslovné a ne moc nápadité honění si trika na úkor autorů, kteří se už nemůžou bránit. Jako by dnes nikomu z těch, kdo se pokoušejí skládat hudbu ke starým filmům, nedocházelo ani to úplně základní, totiž že muzika zdaleka nemusí hrát všude. Zrovna tak použití moderních hudebních nástrojů a stylů u snímku z roku 1919 je neoddiskutovatelný anachronismus – může to být zajímavé, ale rozhodně to film posouvá k něčemu, čím původně nebyl, taková hudba na něj shlíží odněkud z výšin a komentuje ho, místo aby byla jeho součástí. Mnohem víc bych ocenil použití původní Becceho partitury, pak by se mi možná i Caligarimu jako celku snáz emocionálně podléhalo. ()

Copacabana

Dávam jasných 5 ! Po zhliadnutí sa námesačník Cézar úspešne dostáva do môjho zoznamu obľúbených filmových charakterov. Samozrejme kulisy , všetky tie uhly, pokrivené steny, všakovaké tvary bol vizuálny skvost, toto som v žiadnom inom filme nevidela. Ďalej tiež oceňujem aj masky (Jane a Cézar) - poďme sa aj my tak maľovať.) Rafinovane vyriešené boli aj rozdiely medzi dňom a nocou v čierno-bielom filme. Celý film sprevádza výstižná hudba, ktorá je zo začiatku v poriadku, no ku koncu som ju už ale musela stíšiť. ()

David.Darco

Pokrivený svet z perspektívy chorého človeka. Vtiahne, naženie husiu kožu a očarí na večné veky. Herci Kabinetu sú blázni ! Patrí im poklona ! ()

filmmovier

Expresionistická lahůdka. Nosferatu to není, na pět hvězd to tedy taky úplně není, ale jinak jsem nadmíru spokojen, takže nemám ani problém jít tentokrát s hodnocením nahoru. Atmosféru to má i po sto letech vynikající, hudba je fantastická (ne celou dobu, ale ve správných momentech), masky správně přepálené i děsivé zároveň, krásně bizarní kulisy, povedená grafická podoba titulků, nenudící příběh a praotec všech závěrečných twistů, který navíc není ani zdaleka jednoznačný. Fantastická záležitost. 90%. ()

capák

Možná můj vůbec nejoblíbenější němý film. Je neuvěřitelné, že i bez zvuku a dialogů působí atmosféra snímku, která je dotvářena skvělými kulisami, i dnes velmi hororově, i když je pravda, že postava Dr. Caligariho už nevyděsí tolik, jako v době uvedení filmu do kin. Na druhou stranu postava Náměsíčníka má své kouzlo pořád a vraždy jsou natočeny velmi působivě. Bohužel se mi podařilo sehnat jen verzi bez hudby, takže ji nemůžu ocenit, ale za poslechu Dvořákovy Novosvětské symfonie je zážitek také nezapomenutelný. No a závěrečný zvrat bych u filmu z dvacátých let opravdu nečekal. Skvělé na něm je to, že lze pochopit dvěma způsoby a je na vás, který z nich si vyberete, který z nich se vám líbí víc. ()

black.mao

Pravda, zpočátku jsem se trochu nechytal, ale nakonec jsem se stal fandou celého toho německého expresionismu. Musím toho pohledat na netu více. ()

Elementál

Těšil jsem se a nebyl zklamán... Dynamický, svěží snímek, který vás i přes své stáří vtáhne do děje a nepustí. Jak to dopadne? Kdo vyhraje? Zemře někdo další? Podivné, pokroucené kulisy dotváří atmosféru děsu a nejistoty... Postavy se snaží žít a přežít a některým se to daří lépe a jiným hůře. A ta pointa...někomu by se možná mohla zdát vousatá, ale já byl nadšen. Dodatek č. 1: Film jsem shlédnul s úžasným hudebním doprovodem hudebního dua Dva, bez nich by byl film poloviční. Dodatek č. 2: Okamžik kdy Caesare otevře poprvé oči je jeden z nejděsivějších okamžiků filmu :-) ()

gjjm

Expresionismus mám rád, výtvaný, literární i filmový, ovšem pokřivený, bizarní, spíše surrealistický stínový svět tohoto filmu (trošku jako starší, hravější a méně povedený Giger) mně ani nevyděsil, ani neoslovil. Bizarní masky byly o něco zajímavější, ty byly ovšem třeba v Nosferatu vystiženy mnohem lépe. Skvělé herecké výkon a démonické masky, příběh byl sice podán prapodivným způsobem (deformace reality je na expresionismu sice to nejúžasnější, ale na papíře vypadá výrazně lépe), ale je zajímavější než u většiny filmů němého období. Snad mi to přišlo takové málo vážné či ponuré a spíše jen groteskní, ale až tak moc mně to neoslovilo. Kdoví, třeba se jednou podívám znovu na kratší verzi a změním názor. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných… (viac)