Najhorší človek na svete

• Česko Nejhorší člověk na světě (viac)

Čoskoro tridsaťročná Julie stále hľadá svoje miesto vo svete a experimentuje, zatiaľ čo jej starší priateľ Aksel by sa rád usadil a začal novú životnú etapu. Veci sa skomplikujú, keď zvedavá Julia prenikne na večierok, na ktorom stretne mladého a okúzľujúceho Eivinda… Film na pomedzí drámy a komédie rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v čase, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete. (ASFK)

Xmilden

Kdepak mí Seveřané mě rozumí, přesně takový typ filmu jsem potřeboval. Stěží bych uvěřil, že hlavní hrdinka je vůbec herečka, ona totiž vůbec nehraje, ona prostě existuje a je maximálně přirozená. Nevěřím jestli se velmi brzo neobjeví v Hollywoodu, pro mě jednoznačně nejlepší ženský výkon roku. Nicméně kdo z nás by se v příběhu aspoň na chvilku nepoznal. 85% ()

Arbiter

Má krásný úsměv. Umí se radovat. Má zvídavé oči. Jak ty se umí nadchnout. A co, že její okouzlení časem vyprchá? Kousek si vezme s sebou o dům dál. Nalepí se jí na boty. A co, že se možná plete, možná chybuje? Je snad zavrženíhodné, že je i v nejistotě iniciativní a vykročí? Je horší odejít dřív než pozdě? ___ Život je lineární. Narodíme se a umřeme. Život není lineární. Každou chvíli v něčem začíná od znova. A ten začátek je i není nový. Jde o sled epizod — o za sebe naskládaná, ale zároveň nelineárně propletená, tady a teď.  Proč by se každé tady a teď mělo podřizovat očekávání cobykdyby, minulosti, hypotetickému potom kdesi ve stáří..? ___ Je trpké, že se tak často se svým aktuálním místem v životě tak často mineme s tím druhým. Dřív nebo později. Vyšlo by to jindy, jinak? Možná. To je fuk. ___ To co je teď, je opravdu důležité. Posvátné. Přiznat tomu konečnost je urážkou. Odvážnou a nezbytnou pro štěstí duše. Špiníme novým staré? Ne! Ze starého jsme trochu vyrostli. Co jsme opustili, tím jsme se chtě nechtě trochu nakazili. ___ Nikdy nejsme hotoví. Pořád se pečeme. Neumřeme na konci. Umřeme někde uprostřed. Věčně nehotoví. Vždycky překvapení. Je v tom prostor pro radost. Neutop se. ()

DJ_bart

Je celkem pozoruhodný že tuhle geniální filmovou studii o milostných vztazích, promiskuitě a významu femininity, jejíž středobodem je žena (famózní Renate Reinsve) dokázal natočit chlap. Joachim Trier je talent, protože natočil jednu z nejlepších evropských artových romanťáren za poslední roky. Instantní kultovka. Virtuózní záležitost! ()

Aky

Seversky do hloubky ponořený psychologický film o lehce extravagantním hledání vlastní osobnosti. Zpočátku trochu rozpaky, pak příjemné překvapení. ()

HAL

Nejhorší člověk na světě = taková normální holka v dnešním světě přeplněném úzkostí, nízkým sebevědomím a neschopností "správně" fungovat ve vztazích. ()

Vančura

Veskrze nesnesitelný film, a to jak tou vyhajpovaností ze strany Aerofilms, tak hlavní postavou - Julie mi byla skutečně hodně protivná (nesympatické mi bylo ale i samotné obsazení - Renate Reinsve zde vypadá jak hubenější verze Pavlíny Louženské a Herbert Nordrum pro změnu jako János Bán zamlada, takže koukat na oba dost utrpení...). Nejhorší ale je, že mě to vlastně vůbec nebavilo sledovat - nepochopil jsem, proč to muselo být rozdělené do těch kapitol (a proč to má přes dvě hodiny!), použitý voiceover je zde vyloženě otravný, a celé je to tak příšerně banální a současně umělé, že to ze mě nedostalo v podstatě žádné emoce (na mysli zde mám především ten zvrat s Akselem v posledních 40 minutách). Trierův předchozí film Thelma se mi líbil moc, ale v tomto případě mě to minulo brutálně, a ztotožňuji se s kritickým názorem, že těch generačních klišé je zde už moc. ()

Goldbeater

Nejhorší člověk na světě je navzdory svému názvu dobrosrdečným a smířlivým romantickým dramatem o hledání životních cest, sebe sama a všem okolo toho. A ač jsem měl zprvu obavy z délky stopáže, ty dvě hodiny se zdejšími sympatickými charaktery nakonec poměrně hezky utekly, i když bych si přál, aby mě závěr celého příběhu chytl za srdce o dost víc. [KVIFF 2021] ()

Snorlax

Pocitově v tom vnímám návaznost na francouzskou novou vlnu, potkávám zmodernizovaného Lelouche, zintenzivněného Godarda, hrajícího si Gondryho, odvázaného Truffalta a možná i kousek pozdního Chabrola. Rozjezd byl pomalý, ale pro představení Julie nutný. Ale přežvýkání prvních dvaceti minut se velmi vyplatí. Kdo vydrží, dostane skvostný filmový zážitek plný ožehavých témat současnosti, o kterých se nemluví. To vše zabaleno do výsostně povedené formy. ()

Anderton

Pokiaľ ste videli málo indie vzťahoviek, môžete byť z filmu nadšení, alebo pokiaľ sa ocitáte v situácii hlavnej hrdinky a dokážete sa do nej vžiť. Osobne si myslím, že to druhé sa mi podarilo. Lenže niektoré dialógy šuštia papierom, občas to pôsobí (zoznamovanie) ako lacná limonáda a proste podobných filmov sme tu mali stovky. Najhorší človek na svete je rozdelený do kapitol, ide však o klasickú trojaktovku, kde všetko prebieha takpovediac normálne, i keď nie doslova predvídateľne a záver sa snaží byť aspoň trochu kontroverzný. Či je zastavenie času ako v Spiacej Paríži totálny gýč, alebo nádherná romantická scéna, nech si každý určí sám, tu som bol osobne celkom milo prekvapený. Podobne ako po požití hubičiek, tie boli zmotivované náhľadom do hrdinkinho podvedomia. 70% ()

leila22

Tiež ste už niekedy mali pocit, že vo vlastnom živote hráte iba druhé husle? Julie (Renate Reinsve) smeruje k tridsiatke. Je krásna, vtipná a inteligentná, iba sa celkom nevie nájsť a tak ochutnáva svet, ktorý sa jej ponúka na dlani. Predstava života vo svete nekonečných možností pôsobí tak lákavo. Ale čo ak je to len pasca, do ktorej sa dá veľmi ľahko zamotať, až sa v nej úplne stratiť? Najhorší človek na svete režiséra Joachima Triera je komplexnou štúdiou vývoja mladého človeka (s fokusom na nežnejšie pohlavie), ktorý sa pod vplyvom každodenného tlaku spoločnosti a nezahojených rán z minulosti, odkláňa od vlastnej podstaty a prirodzenosti. Priemer sa nepočíta, odchýlky zo zaužívaných vzorcov nie sú vítané. A tak spod tenkej vrstvy príjemného humoru a originálnych poetických scén vystupuje do popredia silné melancholické jadro. Hoci trailer môže vzbudzovať dojem príjemnej jednohubky, vo finále je to film, ktorý vo vás dokáže rezonovať dlhé mesiace, pretože sa dotkol citlivých miest. Lenže nevedieť, čo so životom, môže byť niekedy úplne v poriadku. A možno tomu, aby sme raz mohli žiť život, ktorý bude skutočne náš, predchádza práve to chvíľkové stratenie. ()

Filmmaniak

Pojednání o prologu, dvanácti kapitolách a epilogu ze života téměř třicetileté Julie, která hledá své místo v životě a snaží se vyrovnat sama se sebou, se svými emocemi i s partnerskými vztahy. Relativně úspěšný pokus o generační výpověď, jenž se zároveň snaží dotýkat několika dalších vážných témat, uhrane krom přirozených hereckých výkonů trojice hlavních postav především elektrizující režií a sympatickým humorem. Chytře napsané dialogy místy mírně zavání přemoudřelostí a vyprávění se nejen kvůli dělení do kapitol, ale i kvůli přílišnému těkání mezi jednotlivými motivy zejména ke konci trošku rozpadá. Film je tak nejsilnější v několika hodně působivých a výrazných jednotlivostech a pasážích, jako je ta s nevinným jiskřením na hraně nevěry na večírku, ta s prožíváním jednoho dne s životní láskou v dočasně pozastaveném městě nebo ta s houbičkovým raušem. Zamýšlené dojetí na závěr se sice nekoná a dvě hodiny jsou kvůli pozvolna uvadajícímu tempu možná příliš, i tak jde ale o čas strávený velmi příjemně a přínosně. ()

nascendi

Film dlhší, ako by sa patrilo na 129 minút. Film, ktorý ma príliš nezaujal. Ťažko mi bolo uveriť, že tridsaťročná žena sa hľadá, ako zvykne väčšina dvadsiatok. Bol to film, ktorého premietanie som mohol v ktorejkoľvek chvíli posunúť o desať minút a pravdepodobne by som o nič neprišiel. Film, na ktorom je vidno, aký význam pripisujú ľudia bezvýznamnostiam, keď sa nemusia starať o holé živobytie. Pripadal som si, ako keď som sa v šesťdesiatych rokoch snažil pochopiť, čo to tí ľudia na Západe majú s odcudzením. ()

silentname

Tak nejako som čakal, že ma "The Worst Person in the World" zasiahne nejako silnejšie. Nemôžem povedať, že by sme tu mali zlý film. V jadre všetko funguje veľmi dobre. Postavy sú zaujímavé, počas tých 12 kapitol (plus prológu a epilógu) ich podľa mňa dostatočne dobre spoznáme, dialógy sú napísané excelentne a ku koncu som si uvedomoval, že som si predsa len k našim hrdinom vybudoval nejaké to puto a pochopil som ich. Myslím si, že najlepšie momentky filmu by som zhrnul v troch bodoch. Moment, kedy Julia zastaví čas a bude utekať, moment kedy skončia naši hrdinovia na lysohlávkach a na záver ešte časť keď Julia s Akselom spolu hovoria v nemocnici. Padnú tam asi úplne najlepšie dialógy čo som počul. A zarezonvali mi celkom v hlave. Najmä asi s tým, že dokopy stále vedú jeden s druhým v hlave zaujímavé debaty a ako to obom chýba. Pretože často z toho sa skladá život. Ostatné časti filmu sú podľa mňa funkčné, no tak nejako sa ma už výraznejšie citovo nedotkli. A to je asi to jediné čo mi z tohto filmu chýba. Nejaký emocionálny ráz, ktorý by tomu všetkému čo som videl a prežil dal nejaký ten finálny punc a lesk, aby som film bol schopný vysoko vyzdvihnúť. Ale skrz tú svoju komornosť a úprimnosť je ťažké spraviť, aby to ešte aj malo emocionálny výbuch v sebe. Ale nevadí. Aj tak si myslím, že ide o skvelý film, ktorý som veľmi rád videl a asi mi aj ostane ešte nejaký čas v hlave. Na takéto filmy s takýmito momentkami sa nezabúda. Hodnotenie: B+ ()

Slarque

Epizodická struktura filmu o dvanácti kapitolách, prologu a epilogu filmu svědčí zejména v úvodní části, kde se vše odehrává s lehkostí romantické komedie. Jenže problematičtější se stává v závěru, kde dojde na opravdu vážná témata, až divák trochu přemýšlí, jak jsme se sem vlastně dostali. Ke konci to prostě funguje jako pop song na vážné téma. Pod tou líbivou melodií člověk nevěnuje obsahu pozornost. Naštěstí to všechno táhnou skvělí herci, zejména představitelé Julie, Aksela a Eivinda. Celkově velmi povedený film, jehož závěr mě ovšem nedokázal chytit za srdce. ()

eLeR

Celkom zaujímavý romantický príbeh, v ktorom sa možno niekto nájde, ale Joachim vie veru aj lepšie. Veľmi prirodzení herci, tradične som z Andersa nemohla oči odtrhnúť. Uchu lahodiaca muzika a fantastická réžia. ()

Arsenal83

To, čo chvíľu vyzeralo ako komédia sa zmenilo v trpkú drámu o jednej frnde, čo nevie, čo so sebou. Raz šuká s jedným, potom s druhým. Nevie, koho chce. Raz chce deti, raz nechce. Do toho všetkého nevera z každej strany a výsledné nešťastie. Môže byť jej chovanie niekomu sympatické? Len ťažko. Plus tie halucinogénne predstavy, ako má hnusne vráskavé, povislé prsia starej ženy a celkovo neúčelná nahota. Ľudsky som nakoniec neprial ani jednej postave. ()

Chrustyn

Klasická romance o vztazích a rozchodech s rozdílem chytřejších a odvážnějších dialogů, než bývá u podobných filmů zvykem. Hezky natočené s uvěřitelnými hereckými výkony, ale zbytečně dlouhé a hlavní hrdinka byla tak trochu pička. ()

marhoul

Velmi dobré! Ne že by neexistovaly lepší filmy, ale s ohledem, jaké nezáživné, přiblblé, rádoby zajímavé  paskvily jsou nám často předkládány post feministickými režisérkami, tohle se klukům napsat povedlo. Sympatická, současná hořkosladká romance, která má šmrnc, přesah a ačkoli celá stojí a padá na okouzlující Julii, uvízla mi v hlavě několik týdnů natolik, že nižší hodnocení by bylo z mé strany pokrytecké. Nemusím šroubování do krajnosti, vidět tamponádu v jiném počinu, sestřelím to, ale ok, budiž. Závěr v pohodě. Ono to je sice o třicítce a civilizačních, niterných sračkách mládežníků, scénka s borcem, který se cítí zraněn poklidnou hádečkou, je luxusní, úsměvnou, názornou ukázkou, proč jsou dneska holky tak často samy, chci ale říct, že lépe film pochopí divák, který už má něco odžito. Sny, touhy, hledání, pochybnosti, patos a občasná nostalgie totiž k životu patří. Jenomže takové zrcadlo Juliini vrstevníci většinou ještě vidět nechtějí. ()

37. ceny Goya – výsledky

37. ceny Goya – výsledky

12.02.2023

V sobotu 11. února byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl v Andalusii ve městě Seville, kde se udělování cen uskutečnilo naposledy v roce 2019. Moderátory… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)