Najhorší človek na svete

• Česko Nejhorší člověk na světě (viac)

Čoskoro tridsaťročná Julie stále hľadá svoje miesto vo svete a experimentuje, zatiaľ čo jej starší priateľ Aksel by sa rád usadil a začal novú životnú etapu. Veci sa skomplikujú, keď zvedavá Julia prenikne na večierok, na ktorom stretne mladého a okúzľujúceho Eivinda… Film na pomedzí drámy a komédie rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v čase, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete. (ASFK)

caMen

Hodně možností co v životě dělat, to může jednomu zamotat hlavu. Nemyslím, že byla nejhorším člověkem na světě, ale hodně smutným jo. Byla to depka. ()

blondboss

Škandinávska dráma, ktorá má v sebe všetko, čo od seversky ladenej drámy možno čakať. Depresia, životné situácie, v ktorých sa môže nájsť nespočetné množstvo ľudí, zaujímavá konverzačka s množstvom emócií, ale hlavne nenásilná a nevtieravá realita, ktorú Trier zobrazil naozaj živelne a bez nejakého zbytočného pátosu. Jeden z najlepších škandinávskych filmov posledných rokov. 75 % ()

Zoltar78

Asi 4* by byly adekvátní, ale znáte to.. občas přijde něco odkud to nečekáte a o to silněji se vás to zasáhne. Oprášíte vzpomínky, dávné sny a touhy, které časem kamsi zapadly a najednou máte pocit, že čelíte nastavenému zrcadlu se všemi jeho pozitivy i negativy. Okamžiky, které moc dobře znáte a jste zároveň fascinováni jak dobře se dají přenést do filmové řeči. Např. scéna zastavení času je jeden z nejkrásnějších filmových momentů za mnoho let, který se vám zaručeně vryje pod kůži. Je to emotivní.. svěží.. pravdivé.. prostě výborné. A z Renate Reinsve jsem nemohl spustit oči, skvělá! Takže velký palec nahoru. ()

kacir odpad!

Zase opäť raz nerozumiem vysoké hodnotenie takejto humusáckej picoviny. Asi by ma jeblo bez pretáčania. Máme evidentne rozdielne pohľady na romantické komédie.. ()

hrumsrt

Ten světový boom severské kinematografie je už dávno za námi, ale oni  nám pořád jen dokazují, že s nimi je potřeba počítat jako záruka kvality. Jakoby v Hollywoodu zapomněli, jak se píši osobité příběhy, a tak jsme s těží rádi, když dostaneme jeden nebo dva z rok (letošek je tvůj Stevene!). Tento snímek jsem dlouho odkládal, až jsme na něj tradičně zapomněl.. Ve výsledku jde o skvěle napsanou vztahovku, která má v sobě všechno, co by jste od žánru čekali. Parádní good-feel podívaná, která Vás provází milostným životem Julie. Tvůrcům se na jedničku daří předvést snímek "jako ze života". Od zamilování, přes první políbení k sexu až zase k rozchodu, kolotoč jaký je náplní života obecně, se zde daří předat s mimořádnou upřímností. Poodkrývajíce paletu emocí a různých vrcholů vztahu se proplétáme příběhem, kterému nechybí jak srdíčko, tak ale i taková všednost. Bonusem pak budiž řada kreativních prvků, které vybočují z nastaveného žánrového paradigmata a hravě osvěžují scény. V podstatě nemám co vytknout, jen v závěru nepůsobí tak úderně, jak by si celý příběh zasloužil.. Ale pořád si to svým osobitým provedením zaslouží minimálně poklonu. EDIT: Pár dní poté pořád nemůžu dostat film z hlavy.. Mimořádně příjemná podívaná, kterou si chci brzy dát znovu! 85% ()

jacob_cz

Celkem fajn, ale nejpůsobivější myšlenku dostanem až ve finále od vedlejší postavy. Ten nejhorší člověk na světě má být přesně kdo, prosím pěkně? ()

Blazis34

Silný příběh ve kterém vyčnívá hlavní herecké duo Renate Reinsve a Andres Danielsen Lie. Mnoho situací ze života dá člověku do hlavy i věci k zamyšlení. Děj nepospíchá někam rychle dopředu, ale velmi dobře pracuje s detailem. Hodnotím za čtyři hvězdy, 75%. ()

Poleloukales

Joachim Trier třímá ve svých rukou režijní otěže tohoto filmu  rozhodně pevněji, než se protagonisté chápou svých životů. Přesný a velmi výstižný vhled do lehce nekonzistentního jednání nemalé části nejen mladé generace. A ačkoli mezi ni již nepatřím, věřte mi, že vím o čem byla v tomhle filmovém, filigránsky vycizelovaném klenotu řeč. ()

davidpa

Problémy dnešních třicátníků a čtyřícátníků v sebejisté režii Joachima Triera. Ono, na jednu stranu se dá říct, že se tady řeší problémy bohatých bílých žen a mužů, což nejsou ony zásadní problémy lidstva. Co mám dělat za práci, aby mě dělala šťastným. S kým být a koho si vybrat jako svého partnera? Prostě z přehršle nabídek, které máme, z přehršle digitálních sítí, z honěním se za štěstím, máme v hlavách nasráno. Joachim Trier ve svém filmu nabízejí reálný, vtipný a citlivý portrét dnešní doby a dnešních třicátníků a já jsem se v tom filmu poznal a to hned v několika různých postavách. V jiných zas své přátelé, či digitální "známé". ()

m.arta

Film se dotknul mé duše a myslím, že dnes neusnu. Co vlastně v životě chceme? Chceme to my nebo my dva, co vedle sebe žijeme? A kdo jsme? Je mi třicet a je to film mé generace, která to má jinak než generace před ní.. vizuálně dokonalé, miluju severskou módu, styl i města. Jejich přirozenou krásu a obličeje. Dokonalý film plný lidských chyb nebo jen života?... Malé velké scény, kdy se s láskou zastaví svět, kdy jste ponořeni do hudby, kdy milujete, nenávidíte, tápete, blázníte.. ()

rigby

Skvěle natočený film, který jsem si užíval od první minuty až do konce. Pár slabších okamžiků tam bylo, zejména občas hodně volné tempo, ale v zásadě mi to nevadilo. Některé kapitoly byly naprosto úchvatné, a tak jsem čekal na další překvapení. Největším překvapením pro mě byla představitelka hlavní role, které to prostě sedlo a věřil jsem jí všechno. Zajímavý generační film. 4+ ()

Grázl83

Scénář velmi špatný, vůbec mě to nebavilo. Po herecké i režijní stránce však velmi dobrý počin, což ale nestačí, pokud se u filmu nudíte. ()

FandaF

Film průměrné kvality o jedné blbce... Není nutno vidět. Název i zařazení filmu zcestné. Komedie nula, drama málo, romantika trochu. ()

Gregor_Samsa

Podle traileru by si jeden tipnul takovou hezkou severskou romantickou komedii, ale ve skutečnosti to je takové hezké severské vztahové plácání se. Prostě vyplácat se v tom do mrtě, a když už pak nevíš co se sebou, tak jdi dál. Jsem dalek kritiky – koneckonců mezi dvacítkou a třicítkou je život právě o takovémhle plácání a kdo tvrdí opak, plácá se v tom dodnes. Hlavní hrdinka snesitelná spíše méně, já ty její boyfriendy dost obdivoval. Příliš moc emancipace zvětšuje i už tak velkou míru plácání se. Ale použiju tu biofilní interpretaci, co všichni dobře znáte: co jste vy, budeme i my, co jsme my, byli jste i vy. Zmáčkl jsem ČT1 nebo ČT2, tam jsem to slyšel… [70%; 2022-03-20 BioOKO] ()

Tomas_PO

Výborná nórska romantická dráma o vzťahoch, láskach, živote, dospievaní, rodine, práci, starnutí, pochopení a nepochopení, či hľadaní samého seba - no silná depka. Skvelí herci, autentické scény, dojemné, plné silných emócií. Rozhodne nedobrá voľba na pekné jarné, májové dni, naopak ideál na dlhé zimné alebo daždivé večery. ()

charlotteLnD

Sex ve městě pro intelektuály. S podobně debilní hlavní hrdinkou. Jenom s tim rozdílem, že u Sexu ve městě aspoň nebudete průběžně usínat. Just meh. ()

kockodan

Pokud zde někdo nazve tento utahaný film jako"nenápadně rafinovaný", je to pouze intošský eufemismus pro banální nudu všedního života, zpracovanou filmařsky stejně tak: banálně, nudně a všedně. Celkově  toto dílko vyznívá jako strašně ploché a o ničem. Lidí jako je hl. protagonistka je na světě spousta. Stále "hledají" a nemohou se rozhodnout co vlastně chtějí, zda se "usadit a mít děti", nebo se dál kurvit na mushroomových večírcích, blá, blá, blá... Nejde zde ani o mileniály. Tohle je v lidské přirozenosti odjakživa. Jedna banalita za druhou. Její vztahy nejsou nijak zajímavé a její trajektorie mezi chlapy je naprosto běžná, řekl bych až banální a otřepaná. Zamilovanost, rozchod, nová zamilovanost, ale trochu jiná, hlubší, do toho hádky, atd. atd... Nic světoborného nám film nepřinesl ani v herectví ani v depikci vztahů. Po polovině jsem film přetáčel dopředu abych se už rychle dostal na konec, jelikož vývoj byl tak předvídatelný, že jsem s hrdiny nechtěl už nic "intimně" dál prožívat ani s nimi trávit víc jejich a mého času. Spíš jsem chtěl z jejich obýváků a ložnic vypadnout a to co nejdřív. Jako bych nakukoval po dvě hodiny k nějakým naprosto normálním, random sousedům v paneláku, kteří jsou sice sympatičtí, ale jinak naprosto tuctoví a nezajímaví, a já měl super-power být u nich moucha na stěně a vše vidět a slyšet. Ale jelikož nejsem psychouš, voyeur ani úchyl, tak jsem si začal při té přehlídce všech těch osobních banalit ze života random třicátníků kdesi v Norsku připadat fakt hodně divně a nepatřičně. Koukal jsem na to jakoby s pocitem, že bych se měl odvrátit a nekoukat na tu trapnost jejich osobních a vztahových problémů, nechat je žít ty jejich banální a nezajímavé životy prodavačky knih a baristy a hledět si svýho. Jestli tomu rozumím dobře tak film je o tom, že ona se cítí jako nejhorší člověk na světě proto, že její ex dostal raka??? To je jako pointa filmu? Nebo o co tam šlo? To má být jako dvě hodiny banálního všedního života nudné, nezáživné pipky co prodává knihy jen abysme se na konci dovtípili, že se cítí hrozně, protože se dozví že člověk se kterým se před lety rozešla náhodou dostal rakovinu slinivky? Sorry, ale ne. Za ztrátu času nad něčím, na co si zítra ani nevzpomenu 20%. ()

ringleader

Nechápu proč tenhle film všichni tak adorují, za mě asi nejpřeceňovanější film roku 2021, pokusím se krátce vysvětlit proč.  Joachim Trier se sice snaží vytvořit příběhem o autenticitě ženského prožívání světa, ale filmová forma jiný než racionální narativ neumožňuje. Julie se po celou dobu zmítá ve vlastní nerozhodnosti a její emancipace se odehrává vždy na pozadí partnerských vztahů a budoucího rodinného života. Neobjevují se zde skoro žádné scény, které by implicitně nesměřovaly k dalšímu partnerovi. Julii nevidíme v běžných životních situacích, které by nám umožnily s ní sdílet čas a cítit, vše nesměřuje k tomu, aby bylo vysvětleno, dořečeno, analyzováno a podrobeno. Emoce jsou vykonstruovány, nacvičeny a upraveny, se stejnou necitlivostí s jakou Julie upravuje v úplném závěru filmu fotky hlavní herečky z filmového natáčení. Postava Julie tak sama přispívá vlastnímu uvěznění v patriarchální způsobu vyprávění tím, že si byť nevědomě osvojila jeho nástroje a ideologii, jak je vymezil muž Joachim Trier. ()

Ironhead

Hlavní hrdinka má vcelku pěkné nohy a v hlavě zmatek ohledně toho, co od života chce i očekává. Ano, takové ženy jsem v životě také potkal. Možná je jich i většina, chtějí něco, nevědí přesně co a s tím stávajícím jsou vždy po čase nespokojené. Hezky natočený a vcelku chytrý film s jednou opravdu skvělou scénou (zastavený čas na jeden den). I když jde o trochu delší stopáž než by bylo možná ideální, určitě to stojí alespoň za jedno shlédnutí. *palec nahoru* ()

F2003F

Zriedkavo vídané kompletný celok tak výborne vykreslený a nadmieru prevedený v danom žánri. Podobným výplodom dám plný raz za pár rokov, určite nie zo zásady. Tento film si to pýta, ale nezanechal vo mne absolútne nič a spätne ani netuším o čom bol. ()

37. ceny Goya – výsledky

37. ceny Goya – výsledky

12.02.2023

V sobotu 11. února byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl v Andalusii ve městě Seville, kde se udělování cen uskutečnilo naposledy v roce 2019. Moderátory… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)