Byli jako šelmy, které neznají slitování... Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynčování plný emocí a násilí neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu Donalda Martina. (Česká televize)

Devitka

Aneb tak to dopadá, když velcí kluci vezmou právo do svých rukou... Každá z postav zde charakterizuje možný postoj společnosti k dané situaci, čímž o ní podává bohužel asi věrohodný obraz. Což se ale jistě vhodné si občas připomenout. ()

Mol

Dvanáct rozhněvaných můžu - verze, divoký západ. Fonda tady toho prostoru moc nemá a scéna, kde potká svou rozkošnou Rose, vlastně byla ve filmu zbytečná, protože to nemělo na příběh vůbec žádnej vliv, ale rozhodně mě pobavila scénka, když přišli do baru a barman se jich ptá: "Co si dáte? Whiskey?" - "Co máš?" - "Whiskey." ()

andrii

Za vámi. Karavana rozhněvaných. Provaz soudců. Rudý talár. Porota černých katů. V hlavách. Rozsudek havraní. Bude pro ně kladivem. Každé ráno ranou na duši, vyjma vás, 7 statečných, stojících proti. Stíhat je  stinná triga/tragédie smrti. Tribunál věčnosti. ()

Mirokukii

Psychologická soudní tahanice s jasně směřujícím poselstvím aneb několikero rozhněvaných mužů na prérii. Výborná westernová jednohubka, ze které může být fanoušek žánru lehce rozpačitý, zato milovník dramat bude chrochtat blahem. ()

zigíš

přímočará, v rychlém tempu ubíhající -a protože Henry Fondu v ansámblu mající- moralitka (ano, 12 rozhněvaných mužů, místy připomene) ()

Noctis

Psychologicky pojatý western Ox-Bow zaujme především originálním nápadem. Nemohu se ovšem zbavit dojmu, že to mohlo být lepší. ()

velkyvezir

Výborný western, který nesklouzl do očekávaného happy endu v podobě včasného přijetí šerifa. Nenápadný, ale výborný Henry Fonda... ()

Jezinka

Film o lidové spravedlnosti, davové psychologii a morálce. Dojem z příběhu pokazilo čtení dopisu na rozloučenou, protože poslední slova člověka jsou zajisté vždy filozofickou úvahou na téma spravedlnost. ()

Han22

Netradiční western. Skupina chlapů vyráží dopadnout a potrestat vrahy, co zabili farmáře Kincaida a ukradli mu dobytek. Když v prérii narazí na skupinu podezřelých, o jejich vině a osudu je předem rozhodnuto a to i přes nesouhlas pár z nich. Jízda do Ox Bow je bohužel takový film, jehož průběh i konec je jasný, nenabízí ani žádné velké drama a ani ten Fondův hrdina nepředvede nic podstatného. Příliš jednoduché a krátké. Ve vedlejší roli mladý Harry Morgan alias plukovník Potter z Mashe. V nulové konkurenci western roku 1943. ()

Zagros

Jízda do Ox-Bow je netradiční western, kde nejde o přestřelky, ale o morálku. Akci nahrazují dialogy a místo odpočinkového filmu na večer jde právě o silné morální poselství. Děj se odehrává v roce 1885, kdy se Divoký západ pokouší pomalu zcivilizovat a někteří lidé se snaží dodržovat pravidla a zákon. Když někdo něco ukradne a někoho zabije, měl by stanout před soudem, nebo je lépe ho rychle dopadnout a pověsit jako za starých časů? Film je o tom, jak je ošemetné vzít spravedlnost do svých rukou. Ještě pár dnů po filmu mi v hlavě rezonovaly zajímavé myšlenky. Drobná výtka je jen za slabší rozjezd, který by mohl někoho odradit. Odradit jsem se nenechal a dostal jsem výtečně gradovaný příběh se silným závěrem. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Down in Texas, where I come from, we just go out and get a man and string him up."     Westernová dráma o bande vymletých buranov, ktorí si mysleli, že majú právo rozhodovať o živote a smrti, tak sa rozhodli vziať zákon do vlastných rúk. V plnej nahote je tu zobrazená niekdajšia americká ľudová kratochvíľa zvaná lynč, ako protiklad k vláde zákona, ktorá je vyzdvihnutá ako základ civilizácie. Je to jeden z mála amerických westernov, ktorý nie je vyslovene plytký, ale naopak, film má svoju umeleckú hodnotu, venuje sa vážnejšej téme a má aj nejaký presah. Veľa akcie si divák neužije (tú treba hľadať skôr v tých plytkejších westernoch), film je skôr založený na inteligentnej konverzácii a výbornej psychológii. Má síce trochu pomalší rozbeh, ale v druhej polovici, kedy sa dostaví tá hlavná sila, film výborne graduje. Obsadenie filmu je hviezdne, objavia sa tu viacerí výborní herci (Dana Andrews, Anthony Quinn, Jane Darwell) na čele s vynikajúcim Henrym Fondom, ktorý povznesie každý film, v ktorom sa objaví. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Alf

docela ponurá analýza jednoho společenství a jeho představ o spravedlnosti, možná trochu zjednodušená, ale i po tolika letech překvapivě působivá, tedy alespoň pro mě... ()

Mikino00

Skvělý western s silným příběhem, správným koncem a nudnou první půl hodinkou, za kterou jde hvězda dolů. Fonda a Quinn jako mladíci stojí za vidění. ()

Klajnik

O Ox-Bow se mluví jako o westernových Dvanácti Rozhněvaných Mužích. Je to na místě kvůli podobnému námětu, ale bohužel to nejde tak do hloubky, nemá to tak kvalitně napsané postavy a celkově to není tak dějově úderné. Úplně bezduché to však také není a čistá stopáž má jen nějakých 70 minut. ()

Gore

Spíše než western je to moralizující drama na téma lynchování a svědomí každého z nás, který má svižnou režii, kvalitní herecké výkony a přijatelnou stopáž, která má spád. ()

Dunadan

Keď sa na Divokom západe stretlo Dvanásť rozhnevaných mužov s tak trochu inými Siedmimi statočnými a vzišla z toho pecka! 9/10 ()

grerar

Po zkušenostech z jiných filmů (Leon apod.) Vám je poměrně brzy jasné, jak to celé může skončit. Naturalisticky vyvedené, propracované. Lidská krvežíznivost je lépe vystižena snad jen v Twelve Angry men. Povinně bych Ox-Bow pouštěl ve školách. 5* ()