Film Truman Show prozkoumává moc médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejím mediálním či virtuálním obrazem. Truman Burbank totiž až téměř do svých třiceti let netuší, že od narození žije v obrovských filmových ateliérech a že je hvězdou televizního seriálu s celosvětovou popularitou a vysokou sledovaností. Nad Trumanovým životem má navíc absolutní kontrolu tvůrce oblíbeného seriálu, režisér a producent Christof. Největším problémem ovšem pro Trumana nakonec není uvědomit si pravý stav věcí, nýbrž odhodlat se opustit falešný, avšak zároveň tak bezpečný a dokonalý svět... Snímek je inspirován americkými TV seriály, založenými na snímání reality a ve svém závěru nečekaně přerůstá až v moderní alegorii biblického motivu - vyhnání z ráje. Žánrově jde o fantaskní, bizarní a spektakulární drama se satirickým podtextem. (oficiálny text distribútora)

Webb

Bohužel to je opět nadhodnocené. Námět je sice originální ale že by byl i výborný to opravdu ne, pouze dobrý, umělý a těžko uvěřitelný. Žádný skvělý pocit po skončení se nekoná. Pouze dobrá podívaná na večer. ()

Jordan

tomuto filmu nemám čo vytknúť, nenašiel som žiadnu chybu alebo vadu, nič - dokonalá mystifikácia, skvelý film, tešil som sa na neho asi 4 roky, robil som si na neho chute, bol som naň riadne "nadržaný" a on ma nesklamal - čo môže človeka viac potešiť? krása . . . ()

Anderton

Nemá sa to tu písať, ale Truman show je pre mňa najlepší film, aký som kedy videl. Tak emocionálne som nebol zaangažovaný pred obrazovkou asi nikdy. Na filme je vidieť každý investovaný dolár, výprava je úchvatná. Skvelé obsadenie na čele s nedoceneným Carreyim. Navyše sa mi velmi veľmi páčia Laura Linney aj Natascha McElhone. Musím si zohnať viac Weirových filmov, videl som iba pať. ()

Vodnářka

Kamery, reality shows, média sledující a ovlivňující každý krok. Stoupající nejistota s každým mediálním zlepšovákem. S každým dalším rokem aktuálnější téma. Peter Weir ho naprosto dokonale ztvárnil na příběhu Trumana Burbanka - nevědomé oběti manipulace mediálního světa, zvědavosti a lásky diváků nahlížet do cizího života. Mám pocit, že se snímku nedá moc co vytknout - geniální scénář je převeden na plátno naprosto mistrovsky, kamera na nás lehce přenáší Trumanovy emoce a Jima Carrey i Ed Harris v roli mocného a bezcitného režiséra jsou nezapomenutelní. Jen mám teď tendence svádět své problémy na toho člověka, co mi je napsal do scénáře... ()

Frajer42 odpad!

Jistá orginální myšlenka se snímku zcela jistě upřít nedá. Bohužel mám však takový pocit, že je to ze soudku toho pěkného vše. Poté už následuje pouze jakýsi děj, ve kterém se toho příliš neděje. Je to v podstatě stále dokola do stejné. Následuje jedna dramatická scénka. Nakonec přijde pointa, kdy už poldové nemají na co v TV koukat, tak přepnou kanál a konec. Tohle se vám opravdu líbilo? Asi mi byl silou médií vsugerován jiný význam slova ,,líbit se" než zbytku světa. Aby toho nebylo málo, tak se v hlavní roli objevil herec, kterého nemám rád vůbec. Ovšem tady mi vadil podstatně méně než v jiných filmech. Stejně to nic nezachránilo. Film je nudný a táhne se odnikud nikam. Navíc je film maximálně absurdní. Když si zkusím danou situaci představit v praxi, tak je totálně neuskutečnitelná a absurdní. Vůbec si nedovedu představit sebe, jak podobnou nudu pozoruji v plné délce online, když mám problém zhlédnout výtažek toho nejlepšího. Marně hledám důvody proč nedát odpad. Orginalita sama o sobě nestačí. A myšlenka je tu dost přízemní a nepřichází naprosto s ničím ohromujícím a novým. ()

stilgar1

Já bych tento film ani jako komedii nebral, protože v určitých momentech na mě působila i trošku depresivně. Ale je to velmi povedený a "originální" film, který však čerpá především z knihy Vykolejený čas od P. K. Dicka, ačkoliv se k tomu tvůrci oficiálně nikdy nepřiznali. ()

Dzeyna

Výborné! Hodně emocionální. Chvílemi mi bylo opravdu těžko a bylo mi "Trumana Burbanka" vážně líto. A nechtěla bych zažít život ve lži jako on. I když si to uvědomil, tak přece jenom, podle mě, příliš pozdě. S diváckého hlediska, rozhodně velmi zajímavý snímek, který jen tak někoho nenapadne, ale když se na to podívám z reálného života, tak lidé stále nejvíce sledují různé "reality show" a soutěže, kde jsou hlavní aktéři opravdoví lidé v přímém přenosu a žádní herci s naučenými scénáři. Rozhodně obdivuji všechny herce, kteří hráli trochu větší role, samozřejmě i Jima Carreyho, který předvedl opravdu fantastický výkon. ()

boshke

Námět originální, Harris a Carrey skvělí, s Trumanovým světem si někdo také moc hezky pohrál, dlouho však nemohl Weir získat mou plnou pozornost a zaujetí. Nakonec se mu to podařilo, a to strhujícím finále, na víc než tři hvězdy to však nestačí... 70% ()

MikeCool

Začátek filmu se odvíjel jako každý jiný, byl to pro mne docela velký šok, když jsem se dozvěděl, že všichni lidi ve městě, včetně Trumanovy "rodiny" jsou jen pouhopouhými herci v Trumanově Show. Na jednu stranu mi bylo hlavního hrdiny líto, ale závěr filmu vše vynahradil. ()

Kothy

Pro mě nejlepší role Jima Carreyho. Dlouho jsem se na tento snímek chystal. Samotný námět je dost zajímavý. Peter Weir má docela dobré filmy. I herecké obsazení je slušné, hlavně postava šéfa celé show v podání Eda Harrise. No nechtěl bych celý život prožít v reality show. Je jen na Trumanovi, kdy mu všechno dojde. Otázka, jak by mohl snímek vypadat za použití novějších technologií. "A kdybychom se už neviděli, tak dobrý den, dobrý večer a dobrou noc!" ()

Smok

Svelý, podmanivý a zaujímavý film na zamyslenie. Jim Carrey ma definitívne presvedčil, že mu sedí aj iný žáner ako crazy komédie. ()

swamp

Vynikající film s vynikajícím, vážnou roli hrajícím, Carreym.. na podruhé už to kouzlo takové nebylo - proto snižuji na 4*. ()

teutates

Kdybych to byl viděl kdysi, když ještě svět nebyl zkažený reality show všeho druhu. Mně už ani Truman nepřekvapil, ach jo. Uznávám, myšlenka na danou dobu... dobrá, násilná, náročná, originální, dějme tomu no. To je tak, když tě 30 let někdo tahá za nos, nejenom manželka či přítelkyně (to se dá samozřejmě čekat), ale cely svět a najednou bOOm. Popravdě? Truman cítil, že ho někde něco čeká a to mne opravdu sere, každopádně 7/10 ()

nascendi

Ďalší dôkaz toho, že na sledovanie niektorých filmov je potrebné mať vhodné podmienky. Tie mi pri premiére chýbali a výsledkom bolo zlé hodnotenie a protivný komentár. Už som niekde ocenil možnosť meniť predchádzajúce hodnotenia i názory, čo sa mi teraz hodí. Takže po repríze môžem konštatovať, že som zhliadol zaujímavý a podnetný film, ktorého námet je extrapoláciou toho, čo sa dialo v dobe jeho vzniku. Je to síce fikcia, ale nie je až taká absurdná, ako som o nej pôvodne zmýšľal. A prehlasujem, že potrebu zmeniť hodnotenie a komentár mi nevnútil žiaden režisér v pozadí. ()

predators

Nenáročná a nenásilná (nejnebezpečnější je zde dalmatýn) podívaná pro široké divácké osazenstvo, které nechce moc přemýšlet a naopak, chce si užívat reality show v čele s Jimem Carreym. Ten se objevuje v poněkud odlišné roli, než na jaké jsme u něj zvyklí, a i tak dokazuje, že je hercem s velkým "H". Začlenit komediální vsuvky s takovou lehkostí do tak vážného tématu? Ano, Peteru Weirovi se to povedlo na jedničku! A kdo ví? Třeba i my jsme součástí jedné velké reality... 70% ()

PetrPan

Možná až příliš korektní kritika reality show a jeho obecenstva, chyběly kamery na hajzlu a v ložnici, věřím, že sledovanost by byla ještě větší, ale chápu tohle je Hollywood, proto končíme vyhnáním z ráje naopak, fandícími diváky a láskou jistě na celý život. Nejvíc mě štvalo na jedné straně zesměšňování patosu v realitě Truman show a na straně druhé patos jak kráva v samotném finále celého filmu bez pro mne viditelného nadhledu. ...I když: Co dávaj jinde ? :) ()

nash.

První film, který mi prozradil, že Jim Carrey není jen šašek, ale také herec. A navíc v příběhu, který zábavný i dojemný, laskavý i hořký, pro pobavení i k zamyšlení, film se silným konfliktem, přesto bez tradiční černobílé polarizace postav. Každý, kdo není jen statista, má srozumitelnou motivaci, ať už dobrou nebo špatnou, která hladce zapadá do celku. K tomu všemu originální námět s příběhem, kterému předvídatelnost nevadí, protože jeho směr je vlastně jediný možný. Režie vedená jistou rukou bez potřeby samolibých exhibicí, hudba dokonale padnoucí, humor nápaditě zakomponovaný, se závěrečnou tečkou, která to všechno brilantním tahem podtrhne. A je stejně dobrý, působivý a poučný jako byl před 15 lety. Možná ještě víc. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Orlando Bloom v drsné scifárně

Orlando Bloom v drsné scifárně

07.02.2009

Tak, jméno v titulku přilákalo k této zprávě náhodné kolemjdoucí fanynky. A teď něco pro opravdové filmové fanoušky: Andrew Niccol. Znáte jej. Prosadil se zajímavou sci-fi Gattaca, napsal scénář k… (viac)