Duben 1940. Oči světa jsou upřeny na Narvik, malé město v severním Norsku, které je zdrojem železné rudy potřebné pro Hiterovu válečnou mašinérii. Během dvou měsíců nelítostné zimní války utrpěl Hitler svou první porážku. (joss11)

mira007

Norský válečný film o největší norské bitvě za druhé světové války a vlastně první porážce nacistického Německa, prostě bitva o městečko Narvik, které bylo klíčové pro expres surovin jak do Anglie tak Německa. Celkem solidní II. SV film s příběhem fiktivní manželské dvojice, kdy on bojuje a ona "kolaboruje", akorát poslední třetina rozkouskovaná do skoků v čase je trochu mínus. Na toto téma je asi nejlepší Boj o těžkou vodu (2015) , kde také hraje Němec Christoph Bach (nar. 1975, Západní Německo) akorát ne konzula ale vědce. ()

Warhorr

Od snímku Bitva v ústí Šeldy a Bombardování tu máme po delší odmlce další válečný film z WWII. Tentokrát si tvůrci vybrali přístav Narvik a bitvu, která se kolem něj odehrála. Inu, z drtivé části se jedná spíše o drama. Nečekejte tak nějakou velkou válečnou vřavu, kde budou padat těla o sto šest a z krupobití kulek ohluchnete. Jsou tu se vším všudy asi tři přestřelky ( ta poslední je ale fajn a ujde ). Kdo očekává válečný akční film, bude zklamán. Příběh se zaměřuje na manželský pár Ingrid a Gunnara. Gunnar jde bojovat se svou jednotkou do války a Ingrid zůstává pracovat ve městě, nejen jako pracovnice hotelu, ale hlavně i překladatelka. Po nějakém čase se však nad Ingrid začnou stahovat mračna, a to z důvodu tlaku Britů a Němců a musí to tak hrát na obě strany. Ingrid je postavena do složité pozice a v určité chvíli se divák rozhoduje, jestli pro ni bude mít pochopení, protože podobné věci se mohly stát v době války tisíce lidem. Jedná se o zradu či o akt přežití ? Jak na to vše může zareagovat vaše okolí a nejbližší ? Narvik určitě není špatným historickým dramatem, jenže tomu něco chybí. Podobných filmů se natočilo už několik a tady není nic překvapujícího, ohromujícího či něco, z čeho bych se měl posadit na zadek. Je to jen další průměrný válečný film, který se v té změti ostatních rychle ztratí. Zaujme však vizuál a prostředí norské krajiny, která je vždy jistotou, kostýmy, a výkon Kristine Hartgen byl taktéž potěšující. ()

bozka10

Ďalší príspevok do kategórie WW2, tentokrát krát na nórsky spôsob v nabitej žánrovej konkurencii veľmi výrazne zaostáva.V tak silne nabitaj plejáde filmov,už nestačí zabrnkať na city zlými fašistami.Narvik je slabý a dosť nezáživný.Navyše má dosť nesympatické postavy. ()

MickeyStuma

Impozantně stavěný protiválečný film, který by mohl být pro ostatní filmaře vzorem. Příběh Norska, který ve válečném marastu zůstal neutrální, ale protože měl pro výrobu zbraní tolik potřebnou železnou rudu, začali se tam dít věci. Snímek vkusně ukazuje válku nejen z politické, ale hlavně i z lidské stránky. Narvik se stal fyzicky svědkem konfrontace mezi německými a anglickými jednotkami, čímž tam nezůstal kámen na kameni. Norská strana se dostala do nelehké situace, a tak je hodně těžké posuzovat, co udělali dobře a co špatně. Nejzásadnější je to u postavy Ingrid Tofte, která může diváky rozdělit na dva tábory. Má obyčejný strach o sebe a své blízké, což ji vede k neúmyslnému zapojení s válkou. Její čin v zájmu ochrany svého dítěte může být kritizován i chválen, ale jak se říká, po bitvě je každý generál. Zachovala by se jako ona každá matka? Cílem filmu bylo dát obětem duši, což se povedlo. Jak se tímto příběhem ukazuje, nacionalismus existuje, a to blíže k vlasteneckému než národnímu eposu. Avšak s mírou a citlivostí. Scénář je zpracován nadstandardně dobře. Popisuje několik příběhů, které dávají smysl, aniž by se vzájemně rušily. Po technické stránce není co vytknout. Snad jen odstřel mostu by mohl být o něco dramatičtější. Každopádně se jedná o pevný vlastenecký snímek, který zviditelňuje svůj národ a dává najevo humanizaci svých postav. Události jsou založeny na příbězích skutečných lidí, jen jsou prožívány fiktivní postavou výše zmíněnou Ingrid Tofte. Emoční atmosféra je jasně daná, ale zase se v ní tolik netlačí na pilu, jak je běžné u hollywoodské produkce. I tak se do filmu nedostalo všechno, což je svým způsobem samozřejmé. Ono by to zase dalo spíše na seriál než na film, ale aby to u diváků vytvořilo alespoň nějaký obrázek, jak to tam vypadalo, vcelku to stačí. Pro Norsko se jedná o zásadní film své historie a my se alespoň, byť z části, zase něco dozvíme. ()

Daiker

Průměrný válečný film...... Vidíme počátek války pro Norsko, kdy ztratilo svoji neutralitu. Ač to není nic velkolepého, tak mě to udrželo v pozornosti až do konce..... ()

bearmeedek

Ne válečný film, ale drama na pozadí válečné události. A ne moc povedené. Ať už jde o chování jednotlivých postav nebo o podání děje. Válečné nebo bojové scény natočeny úsporně nebo je prostě kamera na jiném místě, než by měla být. ()

E lan

Příjemný historický válečný film s neotřelými norskými herci, trochu pochybným jednáním postav na pozadí skutečné události. Velmi dobré. ()

Likan7

První hodina funguje. Dostáváme se doprostřed ne tak známého příběhu 2. světové války, ale o to zajímavější. Německá okupace malého, leč strategicky významného, norského přístavu očima mladého manželského páru je solidní podívaná. Akcí se sice šetří, a všechno je jakoby z dálky, ale režisér umí vytvořit celkem hutnou atmosféru. Není to veledílo, ale na ty 3 by se to vyškrábalo. Jenže existuje také druhá polovina. A v ní se najednou začne skákat v týdnech, mění se postavy a nějaká dramatizace a přimknutí k postavám je rázem tatam. A pokud tady přece jen dostaneme teoreticky zajímavé téma, které by mohl vyústit v emocionálně drtivý závěr, všechno vyjde do ztracena a je konec... ()

rublik05

Je strašná škoda, že tak zajímavá událost prvních let druhé světové války je tak nešikovně uchopená a natočená. Snímek selhává snad téměř ve všech aspektech, které má dobrý válečný film mít. Má minimum zajímavých či zapamatovatelných situací, příběhu chybí lepší atmosféra, větší tah na branku, gradace, charismatičtější herci. Pochvalu si naopak zaslouží především prostředí a dobové, místy až velmi detailní, prvky, film je také vcelku slušně natočený. Narvik nicméně jako celek vůbec nefunguje, přitom námět je více než slušný. 3/10. ()

Franc1s

Mám rád dobový kousky z druhé světové a tuplem, když je to z nějaké lokace mimo Evropu. ALe asi jsem měl moc velká očekávání.. Jako celel mi film moc nedržel pohromadě, furt to skákalo sem a tam, postavy nemastné neslané, krom teda bitek a akčních scén, u těch jsem vždy zpozorněl. Lepší průměr. 6/10 ()

RAFT

Norové zase jednou natočily dobrý válečný film.Sledoval sem od začátku do konce.Nenudilo mě to jak některé nevýrazné filmy.60% ()

Tomacek

Tak zase jsem asi čekal víc než jsem ve finále dostal. Asi první čtvrtka filmu se odvíjela parádně. Dostáváme sblížení s jednou z hlavních postav Gunnarem Toftem (Carl Martin Eggesbø) a jeho rodinou. Tudíž už hned ze začátku nám dává film pocit zajímat se o Gunnara a mít k němu alespoň nějaké emoce. Akční scény tu jsou prostě přestřelky, nic víc. Pokud tedy vyhlížíte akci v podobném žánru, ovšem s né tak "dobrým" scénářem, tak je pro vás Na západní frontě klid (2022). Nevím proč, ale pasáže s manželkou nebo přítelkyni Gunnara mě vůbec nebavili. Strašně se to táhlo a mě osobně to prostě nebavilo. A to je zásadní věc, která mě nutí a přesvědčuje o mém hodnocení. Co se konce týče tak nevím, nevím..., asi dobrý a dobrý je za tři. *** ()

DJ Kritik

Príbeh mladých nórskych manželov v priebehu apríla 1940, kedy bolo ukončená neutralita Nórska. A aj jeho porážka Nemeckom. Film sa zameriava na osudy jednotlivých postáv a dôsledky ich rozhodnutí. Za povšimnutie stojí postoj anglického veľvyslanca, ktorý prosí o pomoc následne sa vyhráža ak sa mu ďalšej pomoci nedostane. Je to priamočiary film, ale nie je tu žiadny silný motív. ()

pafka

Kdybych byl Nor, byl bych pysny na nasi armadu a znela by ve me asi nacionalni struna a sem tam neco odpustim. Takhle ale to casto bylo takove neslane nemastne. Pravda je, ze bych tezko hledal nejakou mizernou scenu, ale dohromady to proste bylo takove rychle, televizni. Bez emoci. Tak nejak koukate a ono to nejak plyne. Mozna to vychazi z neznalosti norske historie. Ale ani tvurci vam toho po tehle strance, krome zaverecnych titulku, nic nenabidli. ()

Kennedy_R

Solidní snímek, až nečekaně realisticky podaný. O invazi do Norska jsem jen četl, ale nikde nebyly takové podrobnosti jako v tomto filmu. ()

jack_scott

Vynikající norský válečný film o bitvě o Narvik, který ztrácí pouze místy, především v lehké nerealističnosti scén, kde se opravdu bojuje. Některé jsou však velmi dobré, třeba přestřelka o most. Tam pak nastává zároveň lehce škodolibá chvilka filmu o ženské povaze, kdy hlavní hrdina pošle ženu a dítě do bezpečí, ale piča má prostě vlastní hlavu, i když prázdnou, a pak je hrozně překvapená, že je považována právem za zrádkyni, a ještě na hlavního hrdinu samozřejmě pičuje, místo aby měla radost, že přežil. Taková klasika ženské povahy. Výprava je výborná, v rámci možností i efekty, boje v kopcích jsou fajn. Gebirgsjagers nejsou znázorněni jen jako fašouni tupouni, to je taktéž plus.. Dobové techniky si moc neužijeme, ale ok, moc aut tam nebylo, a námořnictvo dodali počítače...Ok. 80%. ()