Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

HADavidHA

Matrix jsem viděl hodně dávno, a moc se mi nelíbil, ale teď už jsem větší filmový fanoušek, tak se Matrix stal jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Ať už to je hereckým výkonem Keanu Reevese, nebo příběhem který vás vtáhne do děje. Konec byl trochu slabší, ale film jsem si celkově užil. ()

Aceboris

Možno sa to niekomu bude zdať šialené, ale ja som dnes Matrix videl prvý krát v celku, bez vyrušenia. Virtuálny svet, ktorý riadi umelá inteligencia vs zničený apokaliptický svet v ktorom sa normálne žiť nedá. Čo by Ste si radšej vyhrali, ťažko povedať realita je tvrdá a virtuálny svet tak reálny. Dej ok aj keď potenciál tam bol ešte väčší, Mladý Keanu až sa mi veriť nechce ako ten čas letí. Trinity , myslím si, že v tej dobe sexy idol mnohých mužov a chalanov. Film jednoznačne treba vidieť nie je pre každého a veľa ľudí ho nepochopí. Za mňa super určite pozriem aj ďalšie dve časti. 8/10. inak hudba bola fakt super ()

Tom10000

Zřejmě se někde stala chyba v Matrixu, jelikož jsem zřejmě Matrix nepochopil tak, jako ostatní. Dílo z konce roku 1999 bych v roce 1999 možná, ale jen opravdu možná, bral, ale jinak ne. Je tu spousta komentářů z počátku ČSFD, tj. rok 2002 - 2003. A ti to hodnotí velmi kladně. Kdyby si ale všichni vymazali své komentáře a začalo se nanovo, mám pocit, že by hodnocení seriálu kleslo asi o 15 - 20 procent. Předně: Film jako takový zdá se mi trochu moc zdlouhavý. Většina akčních scén se opakuje, a dialogy mezi postavami nic moc. Ani ty akční scény samy o sobě. Někde říkají, že film nepochopíte. To ale není až tak pravda. Film možná pochopíte, ale toto slovo má dvě definice: 1. tj. pochopení filmu jako takového. 2. tj. pochopení filmu způsobem, díky němuž o něm uvažujete jako o dobrém a ztotožníte se s ním. První řečené se povedlo na výbornou. Druhé až tolik ne, jestli vůbec. Vyzdvihnu snad jen část závěrečnou, tj. Trinity a Noea, když se poprvé políbí, dojetí, když Noeho zabili, a latexové šaty Carrie - Anne Moss, v nichž nebypadala na svůj věk 33 let až tak staře (bez urážky). 40 procent, víc filmu nedám, a 2 hvězdy. Raději zhlédněte Dunu (tu starší), ta je mnohem, několikanásobně lepší, ač staršího data (1984). ()

MatyRock

10/10 kultovní akční řežba. Tady se nedá nic vytknout. Hudba pecková, efekty skvělé, akční scény kulervoucí, příběh bombastický, herci přesvědčivý = tohle všechno je Matrix. A to jsem ještě opomenul ty myšlenky a vzkazky, jimiž je snímek prošpikován. ()

andy60

Nějak přestávám chápat, co je dnes nazýváno uměním a co je označováno jako úchvatné, dokonalé, nejlepší apod. Vždyť to, co se odehrávalo na obrazovce mně nedávalo žádný smysl, natož abych přistoupil na tuto zhovadilou nesmyslnou hru a nechal se vtáhnout do děje a bral to smrtelně vážně. To bych o sobě musel začít vážně pochybovat. ()

wistar

vzhledem ke své době dám 4 hvězdy, ale 5 jich dát nedokážu z několika důvodů, scénář je dost přeceňovaný a patří k těm průměrnějším, postavy nejsou žádný zázrak a každý zvrat čekáte a expozice a úvod celkově by mohl být lepší, ale i tak je to povedený akčnák s velmi zajímavým, ale hůře využitým nápadem ()

JustEdems

Tady to vše začalo a tady to mělo skončit. Přibývající díly jen narušily krásu konce prvního dílu a celého veledíla. Jedna unikátní ikona ve světě akčního scifi žánru. Zde se nedá nic vytknout, tehdejší bratři Wachowští dotáhli vše do puntíku a i ten puntík vyšperkovali tak, že se tahle podívaná musí opakovat do zblbnutí, které stejně nikdy nenastane. Protože "TOHLE" je skvost. Pro mě Matrix navždy zůstane jen jeden. Matrix, mě zkrátka MÁ. ()

batik

Čo je to Matrix? Matrix je jeden z najlepších akčných sci-fi filmov posledných dekád, ktorý upútal choreografiou súbojov, perfektnými trikmi, latexovými oblečkami a do istej miery novátorským príbehom. Dej filmu sa dá rozdeliť na niekoľko častí, ale pre naše potreby postačí, ak si ho rozdelíme na časti dve a to na vysvetľovaciu úvodnú a druhú akčnú. Mne osobne sa menej páčila akčná časť, aj keď čo sa týka zvládnutia všetkých tých bojových scén a prestreliek, tak je ich prevedenie na vysokej úrovni. Pokiaľ ide o prvú časť, tak si môžme povedať, že tvorcovia bratia/sestry Wachowské vybudovali svoj príbeh na starej filozofickej otázke, či realita, ktorú nám sprostredkúvajú naše zmysli je aj objektívnou realitou. Podľa mňa však ide len o zastierací manéver a Matrix je skorej podobenstvo našej spoločenskej reality ako i povahy jednotlivcov, keďže sa otázka čo je skutočnosť a čo ilúzia pomerne rýchlo a jednoznačne vyrieši. Keď si k tomu ešte pridáme neskoršie rodové premeny Wachowských, tak niektoré frázy dostávajú ďalší rozmer o potláčaní a hľadaní identity.  A kde nastala povestná chyba v Matrixe? Nastala v obrovských logických nezrovnalostiach, pričom spomeniem len jednu a to tú najväčšiu. Načo vlastne stroje Matrix prevádzkujú? Nestačilo by ľudí držať v umelom spánku bez toho, aby žili alternatívnu realitu. ()

Charliesed

Matrix má zajímavou atmosféru, která mě vtáhla: tmavá, zelená, nekonvenční efekty, feel filmů kolem roku 2000, sterilita a prázdnost (nenaplněnost) některých lokalit, pláště, sluneční brýle. Zajímavé prostředí a jejich obměna. Výrazné postavy osobnosti – Morpheus, Agent Smith. Dobrý sci-fi příběh, dobré efekty a zábavná akce. ()

SLPHR

Sestry Wachowští natočili film, který změnil kinematografii. The Matrix je dle mého názoru nejlepší akční film nebo je určitě v top3. Důkazem jsou vizuální efekty dotáhnuté do nejmenších detailů, jeden z mých nejoblíbenějších herců v hlavní roli, zvuk a svět, který je velmi složitý, ale zároveň dává smysl. Doufám jen, že Matrix není realita a všichni nežijeme jen v simulaci:). ()

notfilip63

Parádna stará klasika. Všetko je v tomto filme výborne kamera,hudba,postavy, a akcia. Páčilo sa mi jak to bolo originálne a ten nápad na ten film. CGI na tú dobu je lepšie jak u niektorých terajších filmov. Podľa mňa 2. najlepšia sci-fi séria ktorú by si mal pozrieť každý milovnik sci-fi filmov. Čakal som že v tom filme bude viac hudby ale ináč to je proste top film 20.storočia. Film na 10/10. ()

Omnid

Matrix, úžasný film který nabídl světu něco nového. Film plný akce, výborných postav, skvělého příběhu, excelentních dialogů a navíc skvělých efektů, je Matrix. Matrix je snímkem, který nám ukazuje soužití s umělou inteligencí, které se nakonec zvrhlo a roboti ovládli svět a Neo to musí zastavit. To vše je výborně spravováno. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)