Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

wlaso

Aj s novým 4k HDR si akčné scény držia vysokú kvalitu a prešli skúškou času. Nielenže to vyzerá lepšie ako dnešné filmy, ale je ťažké povedať, čo sa pridalo do vizuálnych efektov a čo sa deje v čase natáčania. Celá scéna záchrany Morfea, nie len v spodnej úrovni, je dokonalosť sama. Stojí to zato viac ako kedykoľvek predtým. Videne v kine v čase uvedenia 7x ()

Atavan

Až je mi líto, kolik lidí si Matrix pamatuje pro triky a bojové scény. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, kolik Oscarů v rok svého vydání sebral StarWars I, těžko si je nepamatovat. Tak či onak, tvůrci Matrixu trefili balanc mezi hloubkou a popkulturou s přesností occamovy břitvy. Film neurazí ani průměrného návštěvníka kina a to ani v r. 2019 (nebo 2919?), avšak na své si přijdou i mnohem náročnější diváci. Zobrazení "života" resp. nemohoucnosti lidí žijících uvnitř virtuální reality je něčím, co v člověku musí rezonovat ještě dlouhá léta. Ostatně, nadčasový obsah film nemá náhodou a ovlivňování lidského vědomí a předkládání konstruované reality dnes už nejsou jen výplodem konspirátorů. Navzdory tomu, právě ty se určitě nachytat nenecháš - vždyť čteš noviny, sleduješ zprávy a díky internetu máš dostupné informace takřka o všem. Knock knock, Neo.. ()

T1000

Kultovní film sester Wachowoských a jeden z nejlepších akčních Sci-fi všech dob. Po Matrixu se z Keana Reevese stala mega star. Film, který má tak geniální scénář, až nechápete, o akci tady není nouze. Scéna, kterou miluji nejvíc je, když Neo a Trinity jdou pro Morpheuse a Neo u bezpečnostní kontroly odkryje plášť „Holy Shit". Vynikající vizuální efekty spolu se střihem právem 4 Oscary. ()

realPochy

Poznáte, že váš film je kvalitní když si z něj lidé v reálném životě začnou brát seriózní příklad. Áčkový sci-fi, který skvěle nastíní otázku o naší realitě. Je toto skutečný svět, nebo jen simulace? ()

dapler

Absolutní scifi kultovka o níž se dodnes vedou dlouhé debaty. Ve světě existuje právní termín „The Matrix Defence“, což lze volně přeložit jako „Obrana Matrixem“, kdy obžalovaní tvrdí, že spáchali zločin proto, že si mysleli, že žijí v Matrixu namísto reálného světa. Šokující na tom je, že tento argument byl několikrát úspěšně použit. Jedná se o určitý typ šílenství, takže i když lidé soud vyhráli, museli se léčit. ()

PavolJay

Prvýkrát videne v 2019 a nijako ma to neoslovilo. Je to tak na 3 až 3 a pol hviezdy. Svojho času to urcite bolo prelomove ale ja som sa v mnohých pasaziach nudil. ()

mistr97

Asi tím největším lákadlem, jenž Matrix nabízí, je samotný nápad, že svět, ve kterém žijeme, není skutečný. Nápad je to dobrý a je i slušně promyšlený. Bohužel tady klady asi končí. Film jsem poprvé viděl až dlouho poté, co už byl dávno považován za kultovní, takže se na něj dívám střízlivým pohledem. A jako „nezaujatý divák“, kdybych neznal pověst, která film předchází, ho hodnotím jako průměrný akční film. Možná i lehce podprůměrný, protože ty strohé herecké výkony mi prostě nesedí, i když takové asi být mají pro dokreslení té zvláštní atmosféry. Kromě nápadu mě Matrix zkrátka příliš nezaujal, ale jisté kvality mu neupírám. 60 % ()

evita_

Matrixu treba dať šancu. Ja som Matrix roky považovala za hlúposť. Omyl. Je to len o tom, že na tento film musíte mentálne dozrieť. Pozerať ho vo veku blízkemu dieťaťu alebo v pubertálnom období je nezmysel. Matrix je premakané scifi paralelných svetov, kde verím, že trocha slabší jedinec, prípadne jedinec na drogách začne mať paranoju z toho, že jeho život je vlastne nereálny. Neo bol famózny, Morfeus taktiež. A soundtrak, to je taktiež jedna parádička. Vymyslieť takúto magorinu, to už je čo povedať, ale bratom, resp. sestrám Wachowskim sa to rozhodne podarilo. ()

Sejkorka

Vzhledem k tomu, že jsem se podíval na všechny tři díly během cca týdne, nabízí se srovnání. Tento první díl je nejlepší. Hlavně proto, začíná v reálném světe, člověk musí hodně přemýšlet, co se to vlastně děje a taky se méně podobá vesmírným válkám, avangerům a jiným bojovým filmům. Dvojka mě zaujala tím, že je to tak trochu love story, což graduje i posledním dílu. Celkově mě nadchla Carie-Anne Moss, kterou jsem dosud znal jen z průměrných Pompejí. V trojce dojde na závěrečnou bitvu pana Andersona a Smitha, válka končí a vzhledem k tomu, že v žádné filmografii nevidím žádná Matrix 4 , zdá se, že se ještě nějaký čas válčit nebude. Jo a ta vědma ? To je pořád, vy víš, co ti odpovím, to si musíš rozhodnout sám ... jak říkal Jiří Suchý Šlitrovi v Jonášovi " Prócéptál ? ()

5bw

Neviem no... Úprimne, čakal som od toho viac. Film, ktorý v podstate ťaží len z toho, že bol prvý. Prvý naozajstný moderný sci-fi film, ktorý ak by vyšiel v súčasnosti, asi by len ľahko vytŕčal z priemeru. Plno klišé, nelogických vecí a blbostí typu: "vystrelí na mňa desať ľudí, ale ani jeden ma netrafí". Pritom námet je skvelý, možno ak by tvorcovia išli skôr mysterióznou ako akčnou cestou, dopadlo by to lepšie. Ale, holt, to je len môj názor, svojich fanúšikov si to iste nájde. Za mňa ale priemerné sci-fi, ktoré ma ničím extra neoslovilo. ()

ferina02

Matrix bylo tak perfektní dílo, že nebylo možné natočit ještě něco lepšího. I tak se mu dostalo dvou poměrně slušných pokračování. Ty však byly, jsou a budou zastíněny genialitou prvního filmu. A v tomhle snímku funguje snad všechno. Děj běží výborně, nic se mi nezdálo urychlené ani příliš pomalé. Skvělá volba hudby pro toto akční sci-fi a výborná akce. Na tomhle filmu se mi líbilo naprosto všechno. naprosto. všechno. Matrix mě bavil napoprvé, bavil mě napodruhé a i posté mě stále baví. A pět plných hvězd si tento filmový skvost zaslouží. Pro mě jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděla a plným právem jeden z nejoblíbenějších. ()

Richard768

Existuje veľa filmov o iných úrovniach reality. Ak môžem porovnať, Matrix bude z môjho pohľadu patriť medzi tie horšie. Prečo? Aj tých niekoľko zaujímavých myšlienok, ktoré obsahuje, je zrazených na hrubú, brutálno-silovú a pretechnizovanú úroveň chápania. Nejaký náznak citu... možno, ale veľmi chabý. Prevažujú pästné súboje supermanov a strieľačky. Celé sa to odohráva vo veľmi temnej atmosfére. V takomto svete by som naozaj nechcel žiť, nie je to nič pre ľudskú dušu. ()

dew

Mám ráda, opravdu hodně ráda mysteriózní filmy.... které vyvolávají a jednou pro vždy ponechávají nezodpovězené otázky... které mohou měnit i naše paradigma, způsob vnímání světa...Opěvovaný a do nebe vynášený Matrix jsem však byla schopná sledovat do konce jen s vypětím všech sil... Jeho převratná nosná myšlenka zde byla zpracovaná pro mě tak nudným způsobem, že jsem u něj usínala... Celou dobu jsem si přála, aby se natáčení ujal jiný režisér, v jiné zemi a s jinými herci...tak, aby po jeho shlédnutí zůstal v myslích pouze němý úžas ...Pro mě to celé pohřbily zbytečné otravné akční scény a necitlivý polopatický přístup k divákovi...Přála bych si, aby jednou vznikl jiný "Matrix". ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)