Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

gagun

Jo to byla stará dobrá jedničky, kdy nikdo nepotřeboval likvidovat stovky za sebou jdoucích špatných CGI postav, kdy scénář nelátaly hajzlbáby, použitým papírem.....Jednička je dnes už historické dílo, z kterého si lze vzít perfektní ponaučení- že méně bývá většinou více. ()

Wiceman

Na tu dobu rozhodně zajímavej počin. Netradiční pojetí scifi akčního žánru v tomhle případě dopadl víc než dobře a vy se můžete připravit na parádní podívanou, ve které skáčete ze strojem stvořenýho světa do toho apokalyptickýho reálnýho světa, kde vládnou stroje a lidi se krčí v podzemí jako krtci. Nechápu, jak je možný, že existovali lidé, co premisu tohohle filmu vůbec nechápali. No nic. Keanu Reeves coby Vyvolený, co má záchranit ten ,,reálnej" svět. K tomu mu má pomoct legendární Morpheus a v hackerskym nebi nechvalně známá Trinity a další postavy, kteří tu na mě působí tak trochu jako křoví ale budiž. Svojí roli si taky nakonec našli. Co je ale nejluxusnější na celym filmu jsou záporáci v podobě agentů, samozřejmě hlavně agent Smith, což jsou takový antiviry Matrixu, co mají zabránit lidem jako je Neo, aby dělali v Matrixu bordel. Takhle cool záporáka už asi jen tak nepotkáte. Nejen, že má ksicht Huga Weavinga, díky kterýmu i klaďasové vypadaj zle a nasraně, ale hlavně to charisma .... aaaa. ... hehe :D Každopádně filmy velmi nezvyklej, velmi zábavnej, super efekty a perfektní techno hudba a na tu dobu revoluční bullet time. Prostě k zulíbání. Pět hvězd. ()

SafaJ

Jednoznačně můj nejoblíbenější film, který mě provázel celé mé dospívání . Ve filmu si najde každý to své, jak dech beroucí akční scény, tak velice chytrý děj, nad kterým člověk přemýšlí ještě dlouho po skončení filmu. Kdo neviděl jakoby nebyl! 99% ()

Matt91

Revolučný sci-fi snímok, ktorý bol v dobe svojho vzniku nadčasový a doteraz ostáva jedným z najlepších. Spôsob akým sú tu natočené akčné scény je neuveriteľný. Ohýbanie reality vyráža dych. Príbeh je dotiahnutý do dokonalosti. Má to štýl, tempo, spád, dynamiku, skvelých hercov a výborné efekty. Povinná jazda pre každého milovníka filmov. ()

vinson003

Tento zdánlivě supermanovsky vypadající snímek ve vás vyvolá pocit být lepší. Stravovat se jako Nyo a prostupovat realitou v podobě spojení s vlastním vědomím. Jak oba Wachowští (nyní již oba celí vyhlazení, i když třeba jim jednou dojde, že ten pindík v nich utvářel tu jejich genialitu) podotýkají, jejich filozofickou paralelu nelze přehlédnout. Jen několik příkladů. Odpojení těla prostřednictvím pomyslných sedmi čaker na těle, velký Programátor, který udržuje rovnováhu mezi viditelným a neviditelným (podzemním světem), vidění světa jen jako pomyslnou maju, kterou lze prohlídnout každodenním uvědomováním skutečné reality v podobě vlastního Nadjá, ale také možnost lítání, která ve světě ideií zcela určitě přichází v úvahu, nebo červená dáma jako chyba v programu, neboli paralela s podlehnutím vlastní žádosti a vášni, ale i láska mezi dvěma hlavními hrdiny jako hnacího motoru k duchovnímu a společnému cíli, i když dosahovaného materiálně v materiálním světě, až po konečné osvícení v podobě splynutí s Nekonečnem a proměnou v Nadčlověka. Myslím, že šlo o průlom v akčním žánru s puncem geniality, který se Wachovským už asi nepodaří zopakovat. ()

Salsecnew

Velmi poutavý záhadný námět. Skvělou paralelou je Truman Show. Avšak pokračování ve dvojce a trojce už není o nějakém vzrušeném, mysteriózním vycházením z údivu, ale jen o akci a vydělávání peněz pro tvůrce. ()

peter.m

"Vitaj v skutočnom svete." Možno niekoho môj názor skutočne prekvapí no radiť Matrix k skvostom kinematografie určite neplánujem. Skutočne som podobný príbeh videl u staršieho titulu They Live a takisto som bol po recenzii na skvelý soundtrack skutočne sklamaný. A preto stále skutočne zaujato tvrdím: Nemám rád tento typ Sci-Fi! PS: názor mojej pani: "Námet prvej polky - áno, streľba v druhej časti - nie." ()

vince_c

Filozofický koncert čerpající z myšlenek ze všech možných fází historie lidské civilizace. Vše zabaleno do cyberpunkového hávu a servírováno ve strhujícím příběhu, který nemá v historii filmu obdoby. Pro mě jedno z nejzásadnějších uměleckých děl vůbec. Sestry (dřívě bratři) Wachowští si zaslouží naprostý respekt za genialitu této práce. 10/10 a pořád je to málo. ()

Filmer01

Keď som to ešte ako teenager videl v kine, bol som z toho úplne hotový. Film, ktorý patrí medzi tie, ktoré posúvajú hranice kinematografie. Bez najmenšieho zaváhania 5*. ()

Adam1408

V tej dobe naprostá bomba a ak sa na to človek pozerá aj po dvoch dekádach a je sa aj po vizuálnej stránke stále na čo pozerať, znamená to jediné - predbehlo to dobu. Myslím, že veľké množstvo ľudí tento film donútil zamyslieť sa. Pretože dáva alternatívne vysvetlenie všetkého, čo nás obklopuje a to je fenomenálna myšlienka. Ako daľší dôkaz toho, že toto je nadčasové dielo je treba si uvedomiť, koľko filmov už použilo napr. bullet time. Film odporúčam všetkými piatimi. ()

Slash_Flash

Představuji vám Matrix - film, který má k dokonalosti jen krůček. Představuji vám naprostý bombofilm, který dominuje naprosto suprovými triky, na rok 1999 výbornými vyzuálními efekty a CGI, hereckými výkony či legendárním soundtrackem. Legenda neumírá. ()

A_Shearer

Ale ano, ve své době skutečně přelomové, s efekty, které vypadají slušně i po 20 letech ale především s promyšleným a originálním scénářem. Představa, že celý svět je jenom fikce pro lidi držené v otroctví (a to zpodobnění!) a děs z odhalení takové pravdy. A tak pochopitelné a uvěřitelné pokušení raději se cpát roastbeefem a pít víno, i když vím, že je to iluze, než žít nenáviděnou realitu. Dobrá práce. ()

Rangifer

Co když náš svět je jen umělý program, zatímco naše těla vyrábí elektřinu pro stroje které vládnou světu? Zajímavý scénář, efekty, akce a prostě všechno. Nedokážu si představit, kdyby Nea měla hrát někdo jiný, než pobledlý Keanu Reeves, který jakoby vypadal, jako by měl každou chvíli hodit šavli. Hugo Weaving coby Agent Smith svým vzhledem a padoušským pohledem dokáže učarovat. Pokud jde o zvláštní efekty použité ve filmu , troufám o nich tvrdit, že jsou nadčasové a předběhly svou dobu. Zpracování umělého světa Matrixu s nádechem zeleného tónování, a ten reálný a chladný svět s nádechem modrého tónování, mě tak fascinuje, že od toho nedokáži odtrhnout oči. ()

JiriMazak

Naprosto famózní filmový zážitek, který se bude určitě řadit mezi jeden z patnácti největších! Efekty a zvuk jsou naprosto úchvatné a nemluvně o naprosto dokonalé akci. Musím vyzdvihnout akční scénu mezi sloupy v hale - ty efekty, zvuk a samotná akce - to se prostě musí vidět! Jeden ze 3 nejlepších sci-fi filmů! ()

little.boy

Spomínam si na deň, keď som na Matrix šiel do kina. Skoro som sa posral, nikdy som dovtedy nič také nevidel. Matrix prepísal dejiny sci-fi, zaviedol novú kultúru vizuálu a audia, a celý svet odvtedy kopíruje jeho jednotlivé časti v rôznych interpretáciách. Doba sa síce posunula, nadšenie ale nevyprchalo, skôr sa posunulo do filozofickej roviny a ľudia si na rôznych úrovniach stále kladú tú istú otázku, “Žijeme v Matrixe?” ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)