Spisovateľ Melvin Udall (Jack Nicholson) žije osamelo v luxusnom manhattanskom byte. Napriek tomu, že už napísal viac ako šesťdesiat úspešných kníh s príbehmi plnými lásky, on sám je čudák, ktorý nenávidí všetko a všetkých - a navyše trpí množstvom rôznych drobných obsesií... Je posadnutý hygienou, takže si do reštaurácie nosí vlastný plastikový príbor; umýva sa vždy najmenej dvoma mydlami; na ulici sa vyhýba akejkoľvek nerovnosti a neprekračuje čiary; neznáša telesný dotyk a starostlivo dbá o desiatky drobných denných rituálov... Zo škodoradosti hodí do šachty na odpadky malého psa svojho homosexuálneho suseda, maliara Simona Bishopa (Greg Kinnear), vo svojej obľúbenej reštaurácii nemilosrdne vyhodí od „svojho“ stola mladý židovský pár a vzápätí hrubo urazí svoju obľúbenú servírku Carol Connellyovú (Helen Hunt). Sympatická žena žije sama so svojim malým synom Spencerom (Jesse James), ktorý trpí ťažkou formou astmy. Na počiatku veľkých zmien v živote menovaných je banda, ktorú Simon pristihne pri vlámaní sa do jeho bytu. Zlodeji ho surovo zmlátia a utečú. Kým maliar skončí v nemocnici, jeho priateľ Frank Sachs (Cuba Gooding Jr.) rázne donúti Melvina, aby sa medzitým postaral o jeho psíka Verdella (psi Jill, Timer a Billy). Napriek počiatočným nezhodám si na seba spisovateľ a pes rýchlo zvyknú natoľko, že keď sa Simon vráti z nemocnice a pes sa k nemu neochotne vráti, Melvin prepadne depresii. Keď navyše vo svojej obľúbenej reštaurácii zistí, že „jeho“ servírka Carol musela zostať kvôli chorému synovi doma, spraví scénu, po ktorej ho majiteľ za potlesku ostatných hosťov vyhodí na ulicu. Melvin sa rozhodne Carol vyhľadať... (TV Doma)

johnny01

Začátek byl příšerný, ale nakonec se to pak rozjelo a celkově to bylo dobré. Škoda jen, že film nějak lépe nezachytil tu atmosféru, ty Melvinovy zvyky a rituály. Herci hráli dobře, ale asi scénář mohl být lepší. Některé hlášky byly vynikající, nejlepší byla na závěr Carolina matka. ()

curil

Pro mě nejlepší scéna (paradoxně bez Nicholsona a Hunt), když leží Simon po výprasku zjizvený v nemocnici a Jackie s Frankem se bojí dát mu zrcátko, aby neviděl toho Frankensteina. ()

bohhous22

James L. Brooks je v životě nás a našich obrazovek prakticky nejhojněji se vyskytující tvůrce vůbec!Ani si mnozí možná neuvědomují ,do jaké míry ovlivnil miliardy lidí všech generací svojí vytrvalou účastí na The Simpsons (produkce, scénář,režie i dabing) od počátku seriálu až po současnost.Předtím se mu podařilo natočit debut - trhák Terms of Endearment ,kde se ujal všech důležitých pozic od scénáře přes produkci k režii.Poté dal vzniknout další romantické komedii Breaking News s Holly Hunter a mezitím založil pod hlavičkou Foxu produkční společnost Gracie Films, letitou domovinu právě The Simpsons nebo např War of Roses či Big .I přes vytíženost na žlutém seriálu usedl celkem šestkrát na režisérskou stoličku a zplodil několik zásadních děl v žánru romantické komedie.Bezpochyby nejlepší jsou Cena za něžnost a Lepší už to nebude.Oba filmy krom Brookse pojí Jack Nicholson a oskarová žeň.Oba filmy jsou hřejivé, inteligentní, vtipné a dramatické zároveň.Díky neuvěřitelné práci s herci se pod citlivou taktovkou režiséra střídají žánry způsobem,jakým vládne jen Brooks,jež umí vytvořit sinusoidu nálad ,měnící se v minutových intervalech, čímž dokáže vyvolat smích i pláč v jeden moment a to nemám na mysli brečet smíchy!!! Přes všechny možné nálady se snímky nesou spolu s diváky na hřejivé atmosféře a velmi dlouho doznívají!!! Přes patrný rukopis tvůrce ovšem každý z výše zmíněných snímků doznívá jinak a závěr má jinou příchuť...nikoliv pachuť.Lze vidět 10x do roka. ()

hrumsrt

Nestálá utahaná romantická komedie... Jack Nicholson je skvělý, snad už ve svojí tolik typickém typu postavy, ano v posledních 25 letech neměl vážnější roli, kdy takhle zamručená póza mu už zůstala. Celkově jsem asi čekal daleko více, hodně se to vleče akce a překvapivě i interakce je pramálo. 55% ()

ostravak30

Velmi mám rád Jacka Nicholsona. A i Helen Hunt je mi dost sympatická. Zajímavé je, že zde měli ztvárnit dvojici, přitom je mezi nimi rozdíl skoro 30 let. Ale osobnost J. N. tento nedostatek smaže, protože americký herec dokáže hrát přirozeně a navíc kolem sebe šíří velmi zajímavé charisma. Celý film poukazuje nejen na zajímavé poruchy, a já osobnosti pana Udalla rozumím, protože sám jich pár mám, ale též kolem Simona. Jsou tři příběhy ze života, které se v jednu chvíli propojí. Výborně zahrané. Chvíli dojemné, chvíli úsměvné a chvíli i romantické. A to já mám rád. ()

PlysovyMacko

Feel-good movie s tragikomickymi prvkami, ktorý má na moje prekvapenie veľmi nebavil, kvoli dost riedkemu deju. Večne nabručaný, osamelý spisovateľ s OCD sa vplyvom okolnosti stane lepším človekom, koná dobré skutky a nájde si priateľov. Melvin je skvelá postava, ale to je všetko zaujímavé na tomto filme. ()

JosefTomas

//JÁ: Ne! Je to možné? To snad nemůže být pravda. MÉ DRUHÉ JÁ: Vy to znáte? JÁ: Právě že ne. Ale tohle se mi ještě nestalo. A že už jsem viděl několik filmů. Ale za celou dobu svých zhlédnutí jsem se s tím nesetkal. Četl jsem o tom, to ano, ale že bych to někdy na vlastní kůži zažil, to ne. To by mě ani ve snu… MÉ DRUHÉ JÁ: A co? Co se stalo? JÁ: No, co? Láska na první pohled! Jak jsem ji uviděl, okamžitě jsem se zamiloval. Ale nemyslete si, že je to nějaká povrchní známost. To je na celý život. To je hluboký, trvalý vztah. Fuj, to mě to vzalo!// Kdo nepoznal Cimrmany, tak dohnat a kdo vydržel až sem, tak dočíst (a kdo poznal, že nejsem normální, doktora nevolat, stejně by jen kroutil hlavou). Skutečně je tomu tak, že Lepší už to nebude je láska na první pohled, protože jsem se stihnul zamilovat do fantastického scénáře, kouzelně civilní Helen Hunt, i do nespočtu skvělých hlášek, které od teď nebudu mít problém citovat a srát tím ostatní. Člověk si po včerejšku díky IMAX projekci Oppenheimera připomene, co umí filmové médium po technické stránce, jen aby o den později hleděl na tento skvost a připomněl si, co umí film napsaný od srdce. V ten moment nepotřebujete obrovské plátno, dunivý zvuk, pohyblivé sedačky, kouř, výbuchy a sexy ženský v rychlých autech, kde jeden chlápek v třikrát větším tílku říká "Rodina" [pro správný efekt číst s pokusem o hluboký hlas a ideálně i mumlat], ale stačí vám telka, notebook, nebo i jen displej těch svítících sviní, do kterých dneska všichni čumíme, protože o zbytek se postará ten pravý film sám. ()

Frix

Jack Nicholson je Buh filmu a cely film na nem prakticky stoji, ovsem i Huntova je Kinnear jsou skveli. Predevsim jde ale o pohlcujici, sileny pribeh prospikovany uzasnymi gagy. "Jak muzete tak dobre psat o zenach?" "Predstavim si muze, odeberu rozum a zodpovednost." ()

Bilky

TITANIC !!! Ten film som videl už konečne aj ja. Bol to des, ale stihol som ho zryxlene pozrieť za hodinu :) A prečo to rozpitvávam tu? Lebo som bol vyškerený od ucha k uchu keď som videl vyhlásenie Oscarov (fakt to bežne nerobím). Taký H-o-u-d-i-n-i by vám dosvedči, že ten film ftedy vyhral skoro fšetky tieto zvláštne figúrky, ale... nie tie 2 veľmi dôležité! Tie si rozdelili hlavný hrdinovia toxto filmu a úplne zaslúžene! NICHOLSON a HUNT tu koncertovali a KNNEAR + CUBA GOODING boli viac než rovnocennými partnermi. Táto skoro komorná komediálna dráma ma dostala svojím príbehom na prvý šup. Bodaj by bolo viac takýchto obyčajných filmov s neobyčajným zážitkom a pohodou! ()

Chladek

Taky co jim nestačí? Oscary v hlavní roli si odnesl jak J. Nicholson tak i H. Hunt. Podle mě naprosto skvěle vymyšlený příběh s přispěním G. Kinneara a C. Goodinga, Jr. Ale především a hlavně klobouk dolů s velkou poklonou pro J. Nicholsona. Tak vynikajcně se zhostit své role jsem viděl jenom pár dalších herců. Způsobem, jakým hrál spisovatele fanaticky lpícího na čistotě a hygieně....myslím, že Oscar je pěkná odměna. Film je absolutně jedinečný. ()

Cannabis

zamilovat si tak odporneho cloveka jako je Melvin (Jack Nicholson)? rikate, ze je to nemozne? ale opravdu je to tak... Kdyz bude Jack Nicholson hrat uchylneho zabijaka malych deti, tak poda takovy uzasny vykon, ze mu snad stejne budete fandit!!! :-) pro me jedna z nejlepsich komedii vubec, takze nevaham a davam 5 hvezdicek !!!! ***** ()

Slovicko

Krásná romantická komedie. Jack byl celý film skutečně na zabití. Ale příběh byl tak dlouhý, že si mě Jack nakonec získal, podobně jako si získal Helen Hunt. Celou dobu jsem musela obdivovat její neskutečnou trpělivost. Moc se mi líbil Jack s psíkem. A na závěr filmu i nějaká ta slza ukápla. Jasných 5 hvězdiček. ()

(fjw)

Nicholson je bůh:) Ostatní herci jako Helen Hunt nebo Greg Kinnear jsou také výborní. Skvěle napsané dialogy, skvěle natočené. Sledovat jak nerudný Nichoslon si prozpěvuje s donucení "hezkou" písničku o životě, je k pokukání:D Výtečný hudební doprovod Hanse Zimmera:) "Nechám Vás zavřít až zčernáte!!":D ()

SB

Po dalším shlédnutí snižuju na 2. Film asi opravdu těží jen z výkonu Nicholsona, jinak je to příliš neskutečná konstrukce pošuka, sociálně slabé, homosexuála a negra, která má zabavit a zárověň citově vydírat a která by ve skutečnosti nemohla ani existovat ani fungovat. ()

Mr.Shock

Krásná, životem zkoušená Helen Hunt a cynický protiva Nicolson (kterému jsem upřímně řečeno nikdy nepřišel zcela na chuť) v tomhle filmu tvoří skutečně VELMI netradiční pár. Tahle komedie má něco do sebe. Nevíim sice, co to je, ale prostě mě baví. ()