Rozparovač

• Veľká Británia The Ripper
Veľká Británia, 2020, 3 h 15 min (Minutáž: 47–51 min)

Vyšetřovatelé a svědci vzpomínají na ohavné vraždy, které na sklonku 70. let páchal na severu Anglie vrah známý jako Yorkshirský rozparovač. (Netflix)

Reanimated

Tohle bylo fajn. Škoda jen nedotaženého konce, kdy se narativ soustředí na úděl žen, ale ani nám seriál nepoví, jak vrah skončil. A že zemřel relativně nedávno. Celkově ale hodně zajímavá sonda do neschopnosti policie v UK 70. let. ()

Silwer

Za me paradni dokument..policie totalne selhala,coz se u seriovych vrahu deje casto(Bundy).. Feminismus je tam spis usmevne vlozen..at si chodej kdyz jim 10 zenskych nestacilo😊 ()

klukluka

Fakt mi vadilo, že jsme téměř neměli vidět Sutcliffův identikit vytvořený na základě svědectví jedné z jeho obětí. Naopak se mi ale moc líbilo, že se tvůrci přidrželi tehdejšího způsobu vyšetřování a diváci díky tomu měli mít pocit, že to pro policisty bylo skutečně velmi těžké a že z té nepřehledné hromady nevyčnívala nitka, za kterou by šlo zatáhnout, aby se to klubko začalo konečně rozplétat. Podstata přitom tkvěla v tom, začít znovu a jinak. Tento seriál poukázal na jedno časté životní úskalí - jak moc se můžeme mýlit, jak moc můžeme nevědomě ubližovat jiným i sobě, když se necháváme vést našimi předsudky a odmítáme se otevřít názorům druhých lidí, ideálně úplně jiných, než jsme my sami. Párkrát už jsem sám sebe z něčeho podobného usvědčil a je to vždy nepříjemné zjištění. Když ale nosí hlavu v prdeli člověk, kvůli jehož omezenosti mají umírat další a další nevinní lidé, tak je to fakt velkej průser. ()

Tjaden

I přes hojně kritizovaný feministický nádech se jedná o povedený čtyřdílný dokument o průběhu honu na jednoho z nejznámějších sériových vrahů novodobé britské historie. Policie je za svůj tehdejší postup dodnes kritizována, na druhou stranu každý vyšetřovatel vám potvrdí, že hledat vraha, který útočí na náhodné oběti v rámci širší geografické oblasti, je vždy obtížné (nota bene v podmínkách 70. let, kdy ještě nebyla analýza DNA ani v pomyslných plenkách). V seriálu asi zaznělo vše podstatné, nicméně osobnosti samotného vraha se věnovalo pouze pár minut posledního dílu, což u tak velkého případu považuju za nedostačující. Možná by to chtělo ještě jeden díl navíc, případně zkrátit pasáže věnující se společenským poměrům a genderové problematice. ()

Ragdoll

Dokument, ktery nepojednava o prubehu samotneho vysetrovani zdaleka tolik, jako dava prostor feministickym vylevum a kolektivnimu obvinovani vsech muzu z krivd, domnelych i skutecnych, pachanych na zenach. ()

tenebrae86

Dechberoucí minisérie, u které doslova tuhne krev v žilách. Příběhy a případy sériových vrahů mě odjakživa fascinují a nejinak tomu bylo i u tohoto zdařilého dokumentu, který jsem slupl jako malinu. Samozřejmě, nebyl by to pořad od Netflixu, kdyby u toho tvůrci nezvedali prst a neplynulo z toho nějaké to genderové poučení. Ale tentokrát jde naštěstí o naprosto logické zařazení názorů feministek, které mají k případu opravdu co říct. Vyšetřování bylo totiž od začátku vedeno špatným směrem, jen na základě předsudků a sexismu. Takže jak říkám, názory feministek v tomto pořadu jsou naprosto v pořádku a jejich zařazení dává smysl. ()

Krayo

Nebyt tych priblblych zenskych ktore sa stazovali hlavne v 3. a 4. casti ze nemozu chodit vecer von same pretoze patriarchat tak by som dal 4 hviezdy, takto len 3. Kazdopadne celkom fajn spracovany dokument, bol som zvedavy ako to skonci takze som to sfukol na jedno posedenie. ()

TheSpearCZ

Vzhledem k tomu, že jsem si pustil tuhle minisérii ihned po novějším a výborném Night Stalkerovi, se nemůžu vyhnout porovnání, které bohužel prohrává Rozparovač. Obě minisérie mají pouze čtyři díly, ale tady mě to až do poloviny třetího dílu nedokázalo vůbec vtáhnout do děje, Angličané tady zdaleka nejsou tak sympatičtí jako Američané, nenajde se tady jediná vyprávěcí postava, která by dokázala zaujmout, do toho mi přišlo, že tady absolutně chyběly důležité videonahrávky (např. na konci u soudu) a místo toho, aby to posledním dílem intenzivně vrcholilo, tak se to tak nějak veze na té podprůměrné až průměrné vlně. Docela zklamání. /45%/ ()

constrictor.boa

Škoda, že bylo dáno slovo těm pomateným feministkám, které se rozčilovaly, že nesmí v noci vycházet samy ven a muži přitom můžou, že musí na diskotéky chodit v doprovodu mužů a že mezi vyšetřovateli je málo žen... a že vlastně za všechno to zlo můžou muži. Měl je The Ripper zaříznout taky a byl by klid. ()

Mánička

Ďalší zaujímavý dokument z netflixovej krimi série, od mnoho iných ma však tento konkrétny pri odhalení páchateľa skutočne v kútiku vydesil. Tomuto projektu však musím vytknúť zásadnú vec - väčšina obsahu zameraná čisto len na vyšetrovanie a príliš veľká pozornosť venovaná svedectvu vzrastajúceho feminizmu a zlyhania polície z tých najhlúpejších spoločenských príčin na úkor toho podstatného. O skutočnom páchateľovi sa nedozviete prakticky nič - žiadny priamy rozhovor s ním nie je zobrazený, vlastne sa nedozviete ani motiváciu, ako žil a ako je možné, že mal manželku. Celý čas mi vŕtalo v hlave ako spolu fungovali a či vôbec tušila o niečom, kým obaja boli, skrátka pre dokument dôležitý psychologický náhľad na to podstatné, ktorý tu nepochopiteľne absentoval. ()

chrispe

Obsahuje spoilery. Toto není o sériovém vrahovi, ale o tom, jak se zapsat do dějin kriminalistiky v umění jak rozhodně nedělat policejní práci. I když je vám těch policajtů už fakt líto, stejně se musíte smát, když koukáte jak všechny informace obratem poskytují tisku (a vrahovi), dělají nesmyslný systém kartoték, ve kterém se nemůže nikdo ani za boha vyznat, obviňují netečnou veřejnost z toho, že jim vůbec nepomáhá, každá další vražda přináší průlom (který posléze nepřichází), veřejně prosí pachatele, aby se vzdal, protože už toho prostě bylo dost a oni by ho FAKT RÁDI už zatkli. Angličtí gentlemani každým coulem. Byla jsem si fakt už jistá, že jim nakonec Ripper napochoduje na služebnu a řekne, že už toho má dost a že se teda nechá zatknout, protože jinak to asi nepůjde. Ve chvíli, kdy ho dostali tak, jak ho dostali, jen nevěřícně zíráte, jak mají hlavouni na tiskovce rohlíky od ucha k uchu, i když jim už tehdy muselo být jasný, že i přes zatčení je to všechno průser jak vrata (,,Potvrdíte, že má severní přízvuk? - ,,To nemohu, protože jsem s ním nemluvil."). To, že kolem něj celou dobu chodili jak kolem horké kaše byla jen třešnička na hořkém dortu. Co se týče všech těch dam, které se v průběhu dokumentu vyjadřovaly... nikdo jim nemůže upřít, že v mnohém co řekly měly pravdu, ale stejně tak je zkrátka fakt, že občas plácaly pěkný nesmysly. Nemůžu si pomoct, asi mají jen vířit emoce. Vždyť i ony samy vyšly do ulic až potom, co se vrah přesunul do slušnější čtvrti a ony nemohly bezpečně odejít nad ránem z hospody. Do té doby byly i jim ty "nízké ženy" ukradený. ()

rublik05

Pokud by tvůrci trochu ubrali těch feministických řečí a víc se věnovali samotné osobě Yorkshirského rozparovače, bylo by to pro celkové vyznění dokumentu mnohem lepší. Jestli však měly režisérky potřebu se tak moc vymezit vůči mužům, doporučoval bych samostatný pořad, tohle téma podle mě v dokumentu o sériovém vrahovi nemá co dělat. Sérii však nejde upřít velká míra profesionality, co se způsobu zpracování týče. Veškeré výpovědi svědků, různé dobové záběry, představování jednotlivých vražd, to vše je zpracováno nadmíru přesvědčivě, líbil se mi i pohled na tehdejší vyšetřování, ať už si o něm můžeme myslet cokoliv. Dnešní vyšetřovací techniky byly tehdy velká neznámá, a tak není divu, že detektivové museli spoléhat jen sami na sebe a na svůj um. Což se jim samozřejmě mnohokrát vymstilo, nehledě na to, že vraha policisté dopadli po několika letech prakticky čirou náhodou. Oceňuji, že cílem této minisérie není hanění a očerňování práce kriminalistů, ale poctivé a nezaujaté vyprávění, bez nějakého emočního zabarvení nebo překrucování faktů. Jedinou vadou na kráse byla již zmíněná feministická vložka, dále mi pak vadila délka a počet epizod, dokázal bych si představit celé téma zpracované jako jeden celovečerní dokumentární film. Tak jako tak je Rozparovač poměrně kvalitně zpracován a já jsem ve finále relativně spokojený. 7/10. ()

Hellknight12

Veľmi zvláštny dokumentárny miniseriál z produkcie Netflixu. Dokument má štyri časti a niečo málo cez tri hodiny. Na jednej strane je to fajn záležitosť, pretože sa aspoň čo to dozvieme o Yorkshirskom rozparovačovi ale hlavne sa dozvieme, že polícia bola bezradná nie kôli chytrosti vraha, aj keď svojim spôsobom sa to nedá poprieť ale kôli totálnej ignorácii očitých svedkov. V podstate sa jedná o dokonalý dokument o tom ako polícia môže zlyhať na plnej čiare a prakticky nebyť náhody, tak páchateľa nemajú dodnes. Takže namiesto poriadneho dokumentu o sériovom vrahovy, kde by boly spomenuté ako jeho činy, tak aj jeho analýza sme dostali dokument o najneschopnejšej polícii akú som kedy videl. Seriál môžem odporučiť, každému kto má záujem sa pozrieť na najneschopnejšiu polícii a zároveň zaujímavého vraha o ktorom sa dozvieme minimum. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. ()

celticek

Spousta dobových záběrů a opět dobře zvládnutý krimi seriál od Netflixu - mohli by na to mít patent. Také ale spousta policejních chyb, která zločince dopadla totálně po haluzi. Nakonec smetanu slíznuli ti, kteří u vyšetřování propadli. Místo mravenčí práce se upnuli k přízvuku a předpokladu, že v nebezpečí jsou hlavně prostitutky. Honili mýtus. Ti chlapci neměli nic, byli zoufalejší a zoufalejší. Nám všem zbývá jenom doufat, že se tamější kriminalistická smetánka posunula a že se už nikdy nebude opakovat takový lapsus. Zajímalo by mě, zda nakonec zjistili, kdo jim poslal dopisy a kazetu. Ten by si měl jít sednout taky. ()

iz67

Urcite zajimavy, jak byla policie naprosto bezradna a neschopna. Zajimavy v kontextu hnuti za zensky prava v sedmdesatych letech v UK. Ale zajimavy taky, ze se na takovyhle veci koukam. ()

1V4N

Mrazivá miniséria o Peterovi Sutcliffeovi známeho ako Yorkshirský rozparovač, ktorý sa inšpiroval v sériových vraždách práve od Jacka rozparovača. V 70 rokoch bola polícia pri vyšetrovaní bezradná a často chybovala. Chytiť sa im ho podarilo s veľkým šťastím, ale nebudem prezrádzať. O niečo lepšie bola natočená miniséria o Tedovi Bundym s názvom Conversation with a Killer. Odporúčam pozrieť aj film, kde Teda stvárnil Zac Efron. Ďalší pán na holenie je Henry Lee Lucas. ()

soviczka

A to jsem si u Teda Bundyho říkala, jak moc to policie nezvládla... Dokument je slušný, ale vadilo mi, jak málo prostoru je věnováno samotnému vrahovi a jeho osudu po odsouzení. Jde hlavně o zajímavou sondu do myšlení mužů v tehdejší době, ze kterého mi bylo na zvracení, a to nejsem žádná militantní feministka... ()

Forum.

Z Netflixu a jejich neustálého tlačení feminismu už jsem unavený. Každá série tím musí být pokažená. Také je zajímavé jak se tak nějak pozapomnělo na fakt, že Sutcliffe byl doma týraný právě svoji manželkou, což mělo velký vliv na jeho další chování. Nevadí on by to nebyl Netflix, aby v každé sérii něco nepřekroutil.  Dobré téma i zpracování pokažené v druhé půlce série. ()

kacir

Nepochopím debilitu niektorých žien a radšej sa o to ani nejdem pokúšať. Ak by mne išlo o život, tak by som určite nebehal po ulici a nevrešťal, že chcem chodiť von kedy sa mi zachce. Tie niektoré pribrzdené papulnaté kravy si o to napadnutie až žiadali a keď tá pizda dostane kladivom po hlave, tak sa čuduje..ach. No strašne ma iritovali tie feministické pizdy. A nad tou neschopnou políciou nemá zmysel ani krútiť hlavou, stačí len povedať, že mali viacej šťastia ako rozumu. Celkový dokument sa mi páčil o kus menej ako Night stalker. Nie že by som potreboval fotky z miesta činu a podrobný popis vrážd, ale keď to v tom nočnom skurvencovi ukázali, tak tu som to už nejakým spôsobom očakával. Bolo to slabšie a prišlo mi to rozťahanejšie ako ten posadnutý úchyl, no v každom prípade zaujímavé. ()