Ako utopiť dr. Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách

• Československo Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (viac)
Československo, 1974, 96 min

Tvorba režiséra Václava Vorlíčka sa vyznačuje mimoriadnou žánrovou pestrosťou – nakrútil filmy dobrodružné, utopické, komediálne, kriminálne, psychologické, klasické rozprávky, či obľúbený seriál Arabela.
Medzi úspešné komédie patrí aj veselohra Jak utopit doktora Mráčka, ktorá implantuje motívy rozprávky do súčasného pražského života. Hlavná rola v tejto zábavnej komédii pripadla bytovému referentovi Jindřichovi Mráčkovi (Jaromír Hanzlík), ktorý trval na tom, že dve vodnícke rodiny sa musia vysťahovať z vlhkého, a teda zdravotne závadného bytu na Kampě. Situácia sa komplikuje vo chvíli, keď sa bytový referent zapáči jednej vodníčke...
Komédia získala na Medzinárodnej prehliadke humoristických filmov v La Coruna Cenu za najlepší film. (TV Markíza)

xenopus

Fuj, ten mravně poučný konec! Takřka všehoschopné vodní bytosti se raději promění na lidi, aby mohly dělat všechny ty nesmyslné činnosti jako budování normalizovaného socialismu například. Konec všem pohádkám, máme realitu, že... Dobré triky, perfektní herecké obsazení, originálně a nápaditě napsaný scénář, ztřeštěné minizápletky (nezřídka způsobené psem Lordem, jakýmsi moderním zvířecím deus ex machina) a občas slušné hlášky, s nimiž jednoznačně vyčnívá postava německého kníratého playboye Rolfa. "Si bytelně zaplavem." "Tak co, v potoce jako pstruzi, nebo v bahně?"-"Proč v bahně?"-"Tak holt poezie na trávníku." Prostě oddychová komedie, nikterak náročná, ale spolehlivě pobaví. Lepší 3*. "Kdo se má na světě nejlíp? Ten, kdo škodí lidem." ()

fantomas19

* vodníci, Vltava, Praha * dušičky, hrnčeky, ryby, dom, búranie * "Člověk si podmaňuje vodnou říši" * Láska, bláznivá rodina, "Každý sme nějaký" * ()

Godhaj

,,Nešla byste do vody? Si bytelně zaplavem.“ Tenhle film je z těch crazy komedií takový nejnormálnější s pěkně napsaným příběhem a sympatickými postavami. Jak ale postupně plyne, tak se stává šílenější a šílenější a nakonec už to nemá daleko k nějaké taškařici. Šafránková s Hanzlíkem jsou sázka na jisto, já jsem si více užíval menších postav, jako třeba Hašek, který vypadá jako Rudla Pekař zamlada, nebo osudového Hrzána. Velmi povedené jsou zrcadlové triky, které vypadají dobře i dnes a je radost se na ně koukat. Přes všechny tyto klady jsem však nebyl z Mráčka nijak extra unesen, avšak na občasné zhlédnutí to jde. A Šafránkové tričko s rybou by byla hitovka i dnes! ()

TSZ

Komediální klasika ze socialistického období. Vorlíček s Macourkem za pomoci vynikajících herců dokázali i z hovna uplést bič, takže film relativně baví i dnes. ()

IvonaK

Tento film jsem milovala, že jsem ho viděla nejmíň 100x. A proto už ho v současnosti nechci vidět. :D Ale to nic nemění na mém vysokém hodnocení. Moc se mi líbily ty speciální efekty jako byla mouka s lidskýma ušima, nebo jitrnice s nosem. A vodníci měli výborné hlášky. Nezapomenutelná komedie. ()

Milda003

Pamatuju si tenhle film jako jeden z mnoha originalek na VHS v polici- znalým "zralejšIm" divákům nemusím vysvětlovat že už je to v dnešní době pravěk. Člověk by řekl že tyhle starý filmy umřou stářím, ale naopak, ty oldscool efekty a film jako takový obsazený všemi hereckymi hvězdami své doby je fakt víc cool a cool... ()

milwaukee

Nebojíte se infekce? Když si potom umejeme ruce, tak se nám nemůže nic stát. Jedna z nej českých komedií. Libuška úžasná, Poly dobrá vojížděčka a dnes budu mít v sobě dvě deci. Tenhle film nemá hluché místo a bavil jsem se od začátku do konce. Joo, tenkrát ještě uměli dělat komedie ()

Ex_Machina

Ako vodník druhej kategórie na rieke Kysuca by som sa k tomu rád vyjadril. Kľúčom k vodníctvu sú dušičky v hrnčekoch, to vie každé malé dieťa. Čím viac, tým lepšie. Záleží však aj od ich obsahu. Taká dušička právnika alebo lekára je na nezaplatenie. Môžete sa s nimi bezplatne kedykoľvek poradiť. Problémom v dnešnej dobe je ale to, že nás vodníkov je čím ďalej tým menej. A preto ma povolali do matičky Prahy na rieku Vltava, aby som rozšíril naše rady s vodníčkou prvej kategórie Libuškou Šafránkovou. Tak mi milí suchozemci držte palce a dávajte si pozor pri výletoch na vode vo vratkých člnkoch, pretože nikdy neviete, kedy vás zospodu niekto prevráti v hlbokej vode a skončíte u niektorého z mojich kolegov ako dušička v hrnčeku na jeho poličke. ()

Mykhaluu

Ano, dokážu pochopit, že někdo nedá tomuhle crazymajstrštyku pět hvězdiček. Jsou lidé, kteří nemusí mít rádi sedmdesátá léta. Kteří nemají rádi vodníky. Kteří nemají rádi krvavou tlačenku. Kteří nemají rádi lidi. Ale ne!!! Vlastěn nechápu lidi, kteří nedají filmu, ve kterém se cestuje potrubím, kde se můžete před vedoucím odboru proměnit v kapra a kde se můžete pářit jako žáby v bahně nebo sptruzi v potoce!! :-D :) Že madam?!? :) ()

yaqwsx

Pěkná komedie, která ukazuje na jednu věc - v dnešní době pohádkám, tedy alespoň v klasické podobě, už prostě odzvonilo... ()

Kubi21

Tohle je stoprocentní zábava a nářez. Výborný námět, příběh a práce s vodnickou mytologií. Nezapomenutelní herci i v těch nejmenších roličkách, nemá cenu vyjmenovávat, abych na někoho nezapomněl, a hitová ústřední píseň. Tohle vše je klasika. ()

brzozin

Hanzlík je uvědomělý budovatelský asanátor. Podobné typy tehdy zaslepeně likvidovali krásná centra českých měst a naháněli lidi do paneláků. Docela jsem si přál, aby ho ti vodníci utopili. Nevyšlo, škoda. A ten budovatelský závěr. Navíc netuším, proč je to komedie, když k smíchu tam toho bylo pomálu. Spíš k pláči. ()

Blenny

Nemám vůbec nic proti českým crazy komediím. Ba právě napopak. Mám je rád. Moc rád. Ale Mráček, nemůžu si pomoci, mi nikdy nesednul, naopak mě to vždycky strašně sralo. Vlastně mě to mrzí, ale tenhle film nějak nedávám. Určitě to má svoje kvality, ale pro mě je to nesnesitelná debilita. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (viac)