Neviditeľní

• Česko Neviditelní
Česko, 2014, 12 h 6 min (Minutáž: 51–60 min)

Vyzerajú ako my, hovoria ako my, ale majú niečo navyše – gén, ktorý im umožňuje dýchať vodu. Aj keď o tom netušíme, žijú medzi nami v utajení. Vodní ľudia. Nie je to rozprávka, je to realita a čistá pravda. Český komediálny seriál rozpráva o menšine žijúcej v utajení medzi nami, o vodných ľuďoch.
Vyzerajú ako my, ale majú jednu výnimočnú schopnosť - dokážu  dýchať vodu. V poslednom čase ich ubúda. Majú problém s klesajúcou pôrodnosťou a v dôsledku párenia sa so „suchými" ľuďmi pomaly prichádzajú o svoju zázračnú schopnosť, vďaka ktorej sa odlišujú od ľudí. Občas sa tiež stane, že sa medzi nimi objaví takzvaný „vlk", teda vodník, ktorý o sebe nevedel, že je vodníkom. Problém nastane, keď sa ukáže, že jedným takým „vlkom", je mediálne známy pražský lobista Ivan Laušman. To, že je vodník, o sebe zistí až potom, čo sa mu nepodarilo utopiť, keď chcel spáchať samovraždu. Dnes sú mu v pätách nielen policajti, ktorí ho stíhajú za podvody, ale tiež vodníci, ktorí sa boja, že ich prezradí. V svojich cieľoch však vodníci nie sú jednotní, a tak sa nájde jeden, ktorý mu zachráni život. A ani netuší, čo všetko záchranou Laušmana rozpúta... (oficiálny text distribútora)

Kimon

Ohhh, takové herecké obsazení a takové zklamání. Inu, určitě nejsme světoví přeborníci v tvorbě scénářů filmových komedií, ale já jsem se bohužel ani trochu neusmál, natož abych řechtal. Už jsem si zvyknul, že s Jiřím Bartoškou nemohu očekávat jakoukoliv komedii (týká se to ostatně i Chýlkové). Ale abych Jirkovi neškodil, řek bych, že mu lépe sluší s jeho kukučem dramatické role. Příkladem může být Život a doba soudce A. K.. Tam mu to fakt sekne. Zato Jirka Langmajer zahraje cokoliv. Jeho přirozený herecký výstup zvládá nejenom komedie, ale i krimi žánry. No a Luděk? S přibývajícími lety změnil herecký styl k lepšímu. Blahopřeji Luďku a díky. ()

slunicko2

Takhle to dopadne, když honíte deset zajíců najednou. 1) Přehršel vtipných, méně vtipných i téměř trapných nápadů mi připomněla seriál o princezně Arabele. Zaujala mě půvabná role lobbisty Laušmana (48letý Jiří Langmajer), jeho milenky Moniky (31letá Barbora Poláková) nebo strážce vyšehradské zázračné vody Krysy (46letý Radek Holub). Rovněž 29letý Lukáš Příkazský (pomocník komisařky), 32letý Kryštof Hádek (vodnický "korunnní princ"), 67letý Jiří Bartoška (šéf vodníků) či 41letá Simona Babčáková (komisařka) stojí za zmínku...o ceníku úplatků BIS nemluvě._____ 2) Seriál nabízí rozmanité dějové linky, které by si ovšem zasloužily kvalitnější rozpracování. Takhle mi připomíná mísu nakousnutých chaoticky poskládaných jablek. Chvílemi lehce nudné, chvílemi docela zábavné. Celkový dojem vlažný._____ 3) Z prvních 20 komentářů řazených podle počtu bodů uživatele jsem napočítal celkem 6 (!), jejichž autoři deklarují, že si svůj kvalifikovaný názor učinili na základě první epizody (jeden dokonce už po 10 minutách). Jak si pozorný čtenář všimne, i další komentátoři z uvedené dvacítky považují svá hodnocení za natolik přínosná, že je píší už někdy mezi prvním a druhým dílem, i když to veřejně nepřiznávají. ()

insurgentes

Tento seriál mě přivedl na myšlenku dobrovolně začít platit koncesionářské poplatky, ačkoliv televizi dlouhodobě nemám a nesleduji a české televizi bych nadto neplatil už jen z přesvědčení. To, co tady vzniklo, nemá obdoby - herecky, famozitka. Langmajer, Babčáková a Sobota ve svých archetypech, k tomu smrtící koktejl těch nej roštěnek současnýho českýho světa: Plodková, Boková, Sandra Nováková a dokonce samotná Velká Blondýna... Ale hlavně, hlavně to neskutečně trefný a přitom laskavý podobenství současné společnosti, kde hrstka utajených vyvolených ovládá svět, ty zase přes různý převodní páky (doktorka Mráčková alias vrchní státní zástupkyně Bradáčová :) ovládaj kluci odněkud z "Atolu" a jediná šance je v tom, že se celej ten zmrdisystém zakousne na vlastním přezmrdování.... Kdo nepochopil, že tenhle seriál není o vodnících, ale o svobodných zednářích a způsobu, jakým ovládli svět ("...a až dosadíme svýho papeže..."), tak nemá co sem psát žádný komentáře. ()

kocik1

Konečně jednou nápad v českých luzích a hájích. Absurdní humor a recese, jakoby tenhle seriál předurčovaly k nezapomenutelným zážitkům. Jenže je to bohužel celé zpracované poněkud nešikovně, až těžkotonážně, místy se člověk královsky baví a místy zklamaně mhouří oči nad nedotaženým vtipem. Nápad je opravdu dobrý, líbí se mi (záměrně) absurdní zvraty v ději, bohužel je však pravdou, že seriál byl šitý horkou jehlou a to, co mu nejvíc chybí, je řemeslo. Chtělo by to vypilovat vtipy, pointy a mohl to být (k dnešnímu dni 5/10/14) kultovní, dokonalý seriál. Opravdu mě to mrzí, protože potenciál tu je. Popravdě řečeno je to od dob Arabely po dlouhé době český seriál, na jehož pokračování se zatím i přes všechny mouchy těším:-)). ()

Adam Bernau

Toto mohlo být velké (a klidně kratší). Bajgar aktualizoval českou (zvl. pak pražskou) vyprávěcí tradici o vodnících, zkombinoval s nabízející se pověstí Prahy jako mysterijního magického epicentra, vymyslel si to docela pěkně i vtipně a okrášlil četnými fajn prvky (např. Krysa Holub!). Bohužel k psaní a režírování nepřizval někoho, kdo umí vytvořit kvalitní, nebo aspoň nějak konzistentní věc. Jak to dopadlo, vidíme kromě Enšpígla všichni. Je to škoda. ()

• V několika scénach prvního dílu se opakuje stejná chyba, kdy má Eda (Luděk Sobota) sedící na člunu na hlavě klouk a v dalším střihu má na hlavě pletenou čepici. (Jirka_Globus)