Epická akčná dráma približuje vzostup a pád legendárneho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho (Joaquin Phoenix). Jeden z najuznávanejších režisérov sveta Ridley Scott vo filme zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci, sleduje náruživý a dynamický vzťah s jeho životnou láskou Jozefínou a mapuje jeho vizionárske vojenské a politické taktiky na pozadí úchvatných veľkovýpravných bojových scén. (Itafilm)

Kopi1

Já jsem si film užil. Bitvy jsou opravdu velkolepé, krásně natočeny a je jich tak akorát a rozhodně je to to nejlepší na filmu, nejvíce mne zaujala u Waterloo. Ano je škoda, že film trpí tím, že je občas divně sestříhán (mimo bitvy) a hodně se přeskakuje nebo některé scény nedávají moc smysl. Také dialogy mohly mít větší hloubku a dodat občas více emocí. Parádní ale akce, prostředí, kostýmy a celkově produkce. Náplň mezi už bohužel kolísá a je škoda, že není tak vyšpendlená. Jsem zvědavý, co nového přinese DC. Horší 4 hvězdy. ()

anatheman

Jasně, jsem přesvědčen, že režisérská verze nabídne zcela jiný zážitek než verze do kina. Na to už jsme u Ridlyeho koneckonců zvyklí. Nicméně i takové Království nebeské, které představuje mimochodem snímek, kde při komprimaci došlo k odstranění jedné celkem důležité postavy, pořád dobře fungovalo i ve své původní podobě. Nicméně Napík... Jsem zkrátka velmi zklamán. Kupodivu mi nejméně vadily historické nepřesnosti. V podstatě je základní linie Napoleonova života až na jistá zjednodušení poměrně dobře dodržena. Jo, některé události jsou představeny značně zkresleně - například často citovaná střelba do pyramid, ke které zřejmě nikdy nedošlo. Také bitvy působí velmi podivně. Rozumím tomu, že se některé jejich fáze kvůli úspoře času vynechají, respektive pozmění. Nicméně mám problém s tím, že jsou v nich zobrazené taktické blbosti - a ty snižují celkovou věrohodnost - např. "epické" frontální útoky jezdectva, zbytečné vylézání ze zákopů, přílišná nepřehlednost až chaotičnost bitev apod. Co mi každopádně vadí nejvíc? Zkrátka to, že kvůli extrémní redukci filmu dochází k tomu, že řada scén působí jako náhodný mix. Linka týkající se Napoleonova politického života podle mě tím pádem vůbec nefunguje a řada pronesených replik má podobu prázdných frází. Je to zkrátka důsledek také toho, že Ridleyho ambicí bylo nacpat do filmu skoro vše, až ve výsledku nevypráví skoro nic. Co film jakž takž drží pohromadě je Napoleonův toxický vztah s Josefínou. Ale i zde se musím pozastavit nad tím, k jakým podivnostem ve filmu dochází. Napoleon se kupříkladu vrátí z Egypta, aby po Josefíniných milostných avantýrách své ženě "domluvil", že ona je bez něj nic. Vzápětí však dostaneme scénu, kde Josefína vštěpuje Napoleonovi totožnou frázi se zájmenem on. Dále divně působí např. to, když jsme po scéně s korunovací obou aktérů svědky toho, že Napoleon se svou ženou řeší dosti živelným způsobem rozvod. Zkrátka onen důsledek nahušťování, respektive odstraňování zřejmě důležitých pasáží. Dále mám celkový problém s tím, že Ridley prezentuje přílišnou tendenci zobrazovat historické osobnosti v karikované podobě. Kdyby k tomu alespoň přistupoval trochu rafinovaně. Já rozhodně nezastávám myšlenku, aby docházelo k nějakému zbožšťování či kultu osobnosti aktérů, ale i ten Napoleon, kterého se obávala celá Evropa, ze snímku vychází jako úlisný slaboch. Očekával bych alespoň trošku objektivnější přístup. Další problém považuji za poněkud marginální. Jedná se o obecně časté užívání písniček ve filmu, což je jev, který mě v souvislosti se Scottem iritoval u Gucciů. Ale je fakt, že se v Napoleonovi koncentrace tohoto škodlivého jevu objevuje především na jeho začátku. Jasně, film se může pyšnit pěkným vizuálem. Proti tomu nemůžu nic namítnout. I se mi líbí snaha o výpravnost či epičnost scén, což se v současných historických, válečných, fantasy či sci-fi filmech příliš nenosí. Na závěr bych pouze chtěl říct, že mě znepokojuje arogance Ridleyho Scotta k výtkám historiků. Ten chlap má i v těchto letech potenciál natočit něco tak obrovského. Kdyby se trochu mírnil, možná bychom pak dostali něco esenciálního. Každopádně musím ještě uvést, že režisérské verzi rozhodně šanci dám. Věřím v možnost, že následně hodnocení upravím. Ponechávám však zde současný verdikt, aby mi v budoucnu připomněl mé původní rozhořčení. :-) () (menej) (viac)

Walter_Mitty

V případě Napoleona nemá smysl hodnotit historickou věrnost. Koneckonců vůči té se vymezuje i sám režisér, jehož tvorba, zejména v posledních letech, se nechá skutečnými událostmi spíše inspirovat, nežli je co nejvěrohodněji vyobrazovat. Napoleon je přesto v něčem velmi pozoruhodné dílo. Z trailerů a plakátů je snímek prezentován jako vážný a strohý portrét velkého muže. Nemohu se ale ubránit dojmu, že minimálně první polovina filmu je velmi sarkastická a spousta scén je nám prezentována se značnou lehkostí. Teď nemám na mysli jen bizarní sexuální scény s milovanou Josefínou, ale také například způsob, jakým Napoleon řeší povstání, hledá šavli popraveného Alexandra de Beauharnaise či se nečekaně vrátí z Egypta. S nástupem druhé poloviny ale podobných scén ubude. To je pochopitelné, neboť zatímco v první půlce sledujeme cestu na vrchol, v té druhé zase hořký pád. Hodnotit sestřih pro kina může být značně problematické, vzhledem k tomu, že snad již od prvního traileru tvrdí Ridley Scott, že nejde o kompletní verzi. Znatelně delší verze bychom se měli dočkat až později na streamovací službě Apple TV. Ve své aktuální podobě tak film spíše slouží jako ochutnávka většího produktu, na který si budeme muset ještě chvíli počkat. Nemám nic proti režisérským sestřihům ani prodlouženým verzím, ale kino sestřih by měl být funkční, nezávisle na existenci dalších verzí. To se bohužel v případě Napoleona říct úplně nedá. Film opravdu místy působí velmi zkratkovitě a snaží se toho říct co nejvíc v co nejkratším čase. Jak napovídají závěrečné titulky, významný vojevůdce a císař měl ve svém životě tři největší lásky: Francii, armádu a Josefínu. Všechny tři se divákům snaží film přiblížit, přičemž nejlépe se mu to daří v případě Josefíny. Vztah Napoleona a Josefíny je jakýmsi pilířem celého filmu, čemuž napovídá i skutečnost, že prodloužená verze by měla zahrnovat ještě více scén s Napoleonovou životní láskou. Zbylé dvě lásky tak ve filmu působí možná až nadbytečně, byť se jednalo o nedílnou součást Napoleonova života. Skoro jak kdyby se Ridley Scott nemohl rozhodnout, jestli chce vyprávět komorní drama, nebo velkolepý spektákl. Po prvním zhlédnutí tak ve mně film vyvolává dojem nerozvinutého potenciálu se snahou říct vše, ale realitou říkající jen velmi málo. Jsem zvědavý, co přinese prodloužená verze a popravdě řečeno, už jen kvůli (pro mě sarkastické) první polovině, se na film opět rád podívám. ()

AnanAss

Bohužel, Scottovi nejnovější výlet do francouzské historie a ložnice Bonaparteů moc nevyšel… a ta hodnocení tomu vesměs odpovídají. Děj skáče dopředu rychleji, než je Napoleonova výdrž v posteli, a proto je celkem problém nechat se vtáhnout, když za pár minut jsme zase posunuti o několik let dopředu, aniž bychom vůbec byli (alespoň trošku) seznámeni, proč k dané věci došlo. Postavy (krom hlavní dvojice) také moc prostoru nemají a jsou nahrazovány dalšími a dalšími… a opět se většinou jen tak vytratí a nevíme, jaký osud je potkal (milenec). Prostě rychlokurz života jednoho krutovládce, jenž byl mezi Frantíky tolik oblíben a zároveň i zatracován (těžko uctívat někoho, kdo poslal na smrt přes tři milióny vlastních lidí) a díky němuž je tady mezi námi Napoleonský komplex… od konzula až po krále, proloženo rodinnými i sexuálními nesnázemi a sem tam nějakou kratší válečnou vřavou. Mám pocit, že i ta prodloužená verze to o moc nevylepší. Tady by mi vážně více sedělo zaměřit se na určitou fázi jeho kariéry. Jasně, bitvy jsou pompézní a správně drsné (gilotina, kůň), výprava taktéž bezchybná a na kostýmech se nešetřilo, ale tak to už se u Scotta automaticky předpokládalo. Phoenix ztvárnil slavného vůdce, tyrana i diktátora jak jinak než skvěle. A jsem rád, že byl znázorněn jako tragikomická figurka, které se na bojišti obávali, jak nepřátelé, tak i vlastní vojsko, ale za dveřmi ložnice to mezi Napoleonem a Josefínou moc inovativní nebylo… a trochu té taktiky by se mu hodilo přinést i sem. Mírné zklamání, na které se však moc hezky dívá a nenudí… jen je tam toho prostě příliš moc. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

CaptainCzech

Největším problémem a předností snímku je, že se snaží obsáhnout důležité momenty člověka, který jich měl ve svém životě opravdu požehnaně. Tudíž to dost klouže ke zkratkovitosti a skokům od události k události. Každopádně co se týká výpravy a bitev, tak to je master piece, který stojí za pozornost. Je z toho cítit drsnot a reálnost. Kvalitně odvedená práce, jenž doplatila na pouhou stopáž dvě a půl hodiny, tady bych si klidně hodinu navíc dal. Lehoulince podprůměrné 4* ()

Majkak

Scott se hodně soustředí na vztah Napoleona k Joséphine, kde vcelku působivě vyjadřuje onu ambivalentní linku. Napoleon nedokáže být s ní ani bez ní. Respektive, je schopný ji ponížit, aby ji pak zase dokazoval, že bez ní neobejde. Prahne po moci a ovládání Evropy, a skrývá se za zájem o dobro Francie. Jeho ego mu zabránilo v racionálních úvahách, protože po velkolepém vítězství u Slavkova ztratil kritický náhled na své schopnosti. Bitvy jsou natočeny velkolepě, celkově je však film příliš rozkročen. Výsledkem je zkratkovitost a jistá chaotičnost. Chybí naléhavost a osudovost, kterou by divák u osobnosti, jakou byl Napoleon, očekával. ()

strikeman

Hezká výprava, solidní hudba - a to je vše. Film bez šťávy, bez emocí, bez napětí ... nuda ... bohužel... 45% (trefný komentář - kiddo) ()

BOURQUE

Pri všetkej úcte, Ridley Scott a jeho kino verzia filmu o Napoleonovi pôsobí všelijakým dojmom. Táto verzia krváca z viacerých strán, strih a napasovanie jednotlivých scén vedľa seba nie vždy sú homogénny. Budovanie osobnosti Napoleona a jeho milostného vzťahu – máte pocit, že niečo chýba. (K nepresnostiam na úrovni dejepisu by som sa teraz nevyjadroval.) Bojové scény natočený fajn. Záver postráca veľkolepé vyvrcholenie. Joaquin Phoenix podáva (opäť) skvelý výkon, ale mám pocit, že niekedy je brzdený, prípadne „potlačený“. Viac-menej to isté sa povedať aj o Vanessa Kirby. Film postráca silnejšiu vedľajšiu postavu. Každopádne, R. Scottovi patrí úcta, že aj v takom veku stále dokáže pracovať a točiť filmy s náznakom veľkoleposti. Každopádne som zvedavý na režisérsku verziu, už len kvôli porovnaniu a nádeji, že niektoré scény budú ukázané v plnej dĺžke a kvalite. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

sadlokan

Unavený necharismatický juvenilně obskakující Ňoumoleon se korunuje,pak je tedy trochu živější,a vítězí v bitvě na Štrbském plese.Jestli si R.Scott představuje že takhle unavenýho chlapa dosadil nějakej “Aspen institute”,páč jinak nevim. ()

Rathalos

Tak dockali sme sa filmoveho stvarnenia Napoleona od rezisera Ridleyho Scotta a aj napriek tomu,ze je tato verzia velmi kritizovana zo strany historikov kvoli viacerym nepresnostiam,tak tie mi vobec nevadili,prave naopak,takmer po kazdej stranke je to na vysokej urovni,bojove sceny su perfektne,skoda,ze ich nebolo viac,Joaqiun Phoenix predvadza skvely herecky vykon a urcite je to ovela lepsie ako predchadzajuci historicky snimok s nazvom Posledny suboj z roku 2021,ktory ma vobec neohuril,skor sklamal,takze Bonaparte si zasluzi pat hviezd...:⁠-⁠) ()

Erenas

Vizuálně ok, ale proč to vlastně točit? O čem to bylo? Aby Scott dokázal, že natočí lepší scény jak Bondarčuk? Na Napoleona se toho dá natočit spousta - jak se tvoří? jak vítězí? jak prohrává? ~ ale tohle není o ničem z toho a nic nového nám to neřeklo... Takže závěrem Hladovo "pěkný, ale k ho***" ()

helraiser

No řekněme si to na rovinu, vizuálně se jedná o parádní podívanou, bitvy jsou fajn, ale je jich žalostně málo a v podstatě tažení do Ruska je neuvěřitelně odfláklí, v podstatě pár minut a hotovo. Samotný Napoleon je docela zesměšňován na to jaký to byl drak. Takže celkově kino verze takový průměr, prodloužená verze bude snad lepší a i s politikou a více se zameří i na Napoleona jako politika a stratéga, což tady sakra chybělo. ()

HenryIvan

Na začiatok uvediem, že som si film užil po vizuálnej stránke. Inak to bolo ako od režiséra videoklipov, ktorý sa snaží skrotiť svoj prvý veľký film. Už od začiatku mi prišiel Joaqin ako mist-cast a iba sa mi to potvrdilo. Film je o ničom konkrétnom. Historický film, kde si len porozprávame od bodu A do bodu Z čo sa stalo a vynecháme pritom zvyšok abecedy, sa nenosil už koncom minulého storočia a nie ešte dnes. Napoleon prišiel, nakoniec nedobyl a odišiel. Ridley z neho neurobil reálnu osobu (a teraz nemyslím len historickú), ale obyčajného šaša. Nemalo to koherentnú víziu, film sa rozutekal. Nevidel som všetky Scottove filmy, ale tento sa mi rozhodne páčil najmenej. ()

Kubeska

Zatím si nechávám rezervu pro režisérskou verzi. Jinak Joaquin Phoenix je v roli Napoleona skvělý, bitvy jsou kapitola sama o sobě, v tomto ohledu je Scott velký mistr, ale chybí mi tu nějaké exponované momenty, na které jsem byl zvyklý z Gladiátora, Barryho Lindona atd., nějaký vývoj postavy, prostě jak napsal E=mc2 - vzestup a pád. Věřím, že to snad napraví výše zmíněná režisérská verze a nebudou to jenom střípky z Napolenova zajimavého života. Ale buďme vůbec rádi, že se ještě takové filmy vůbec točí. Jinak by nám tu pomalu zůstal marvelovský lunapark, jak na to narážel Martin Scorsese. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům