Film získal Oscara a kostýmy. Mladý írsky shakespearovský herec vo svojom režisérskom debute aktualizoval známu hru - príbeh mladého anglického kráľa, ktorý sa na radu arcibiskupa z Canterbury rozhodne vymáhať svoje dedičské právo na francúzsku korunu (vládne tam vtedy starý kráľ Karol VI.) a o všetkom sa rozhoduje v boji pri Azincourte. Henrichom V. tu zmietajú pochybnosti ešte pri dobývaní cudzích území a trpí pocitom osamelosti, aj keď už je víťazom a preberá francúzsky trón. Popri trochu zdľhavých dialógových scénach zaujmú dynamické a realistické bojové výjavy. Predovšetkým však upúta Kenneth Branagh - herec v "zopsychologizovanej" úlohe Henricha V., ktorého hrá s racionálnou odhodlanosťou a výbušnou citovosťou. Kuriozitou je, že Branagh sa tu predstavuje ako scenárista, debutujúci režisér a hlavný predstaviteľ- teda navlas rovnako ako Laurence Olivier, ktorý hru v r.1944 s veľkým úspechom sfilmoval ako prvý, ibaže s dôrazom na divadelnosť predlohy a ponímajúc bojové scény ako veľké maliarske plátna. (RTVS)

Belbo

Trochu tomu chybí originalita (nemyslím modernost) Tita, který je mi ze všech Shakespearových adaptací nejbližší a nejméně divadelní. ()

Aven

Shakespeare patří do divadla a ne na plátno, to mi nikdo nevymluví. Ale jinak veskrze povedené, snad až na ty závěrečné "vtipné" námluvy - nevím proč, ale přijdou mi v kontextu celého díla jaksi nepatřičné - ale to je můj problém, vadily mi i v papírové verzi Jindřicha V. ()

Eleanor05

Nevím dost dobře, co napsat... Branaghův Hamlet pro mě byl rozhodně zábavnější snímek, ale v Hamletovi zase není ani jedna scéna tak výborná, jako jeden z posledních výstupů v Jindřichu V. Král Jindřich (Kenneth Branagh) prochází v čtyřminutovém nepřerušovaném záběru válečným polem po bitvě, v bahně mezi mrtvými, a nese na zádech jednu z obětí masakru. Do toho všeho burácí chorál Non Nobis Domine - výborně majestátní, dojímavé a skvěle filmařsky zvládnuté! Nicméně, bohužel, ani tento jednoznačný klad snímku nemůže zvrátit jeho rozvleklost. /// Opakovaně se přesvědčuji, že Shakespeare pro mě zřejmě není to pravé ořechové... ;-) ()

fabecc1222

Extrémní Branaghův zápal pro věc, a nadšení, které z jeho hereckého projevu sálá, je hlavním tahounem tohoto filmu. Okořeněné ještě Doyleovou hudbou, a myslím, že i samotný Shakespeare by byl nad míru spokojen. Jeden silný monolog střídá druhý, a pochopitelně, "Band of brothers" je nezapomenutelné: https://www.youtube.com/watch?v=680NlRI3v2I , a stejně tak Non Nobis and Te Deum: https://www.youtube.com/watch?v=hPXXuEel0fU ()

D28

Neviem, či sa mi páči viac Kenneth-režisér alebo Kenneth-herec ,už v tomto filme však dokázal, že by mohol byť trebárs aj anglickým panovníkom.S hlavnou postavou má spoločné nie len sugestívny prejav,všestrannosť a nadšenie, ale i zmysel pre humor a cit.Naviac cit pre Shakespeara, pre reálne vykreslenie doby i postáv,pre výber hercov a hudby.Plný počet nedám len preto, lebo verím, že pred rokmi vysoko postavenú latku ešte dokáže posunúť. Veľmi sa na to teším. ()

dafidsch

Shakespera a jeho hra nie je to pravé pre mňa. Nadchla ma však Henrichova reč pred bojom a aj jeho srdce pre svojich bojovníkov. Podľa mňa 70 %. ()

Ironfood

Když jsem byl mladší, byla mi hra Jindřich V. velmi sympatická, asi hlavně kvůli té bitvě. Teď už z ní ale tak nadšený nejsem, v podstatě je to taková probritská vojenská agitka. Branaghovo zpracování určitě není špatné, sám Branagh je na titulní roli ideální, navíc je tu řada výborných herců. Bohužel mi přijde, že to skloubení divadelní hry a historického velkofilmu tu není úplně dokonalé a že divadelnost tu někdy podkopová filmovost a naopak ()

casioa....

Pre mňa zatiaľ rozhodne najlepší "Kenneth", posledného "Kenneth-a" (Thor) som zatiaľ (k 03.07.11) ešte nevidel (no čo som videl trailer a čo to čítal, sotva sa to chytí na Kenneth-ovu klasiku :). Verím, že Šejkspír sa v hrobe iba spokojne usmieva! Jeho odkaz žije ďalej ("Celý svet je scéna a muži, ženy - všetci sú len herci"). ()

cab

Osobite zpracovani hry W. Shakespeara mi nesedlo, i kdyz (Kenneth Branagh) rezijne i herecky zvlada. Presto vse jsem se ztracel v predlouhych monolozich a hrdinskych recech. V divadle by hra mela urcite lepsi vyzneni. 55% ()

Rozjimatel

Historická dráma, založená hlavne na konverzácii, a to veľmi príjemnej. Keďže je to predovšetkým verne spracovaná divadelná hra, filmové prostriedky sa tu až tak nevyužívajú a to je asi moja hlavná výhrada. Pozdáva sa mi, ako tu je vykreslený stredovek, špinavý a smradľavý, tak ako sa patrí. Z hercov sa mi veľmi páčili Ian Holm a Emma Thompson v jednej zo svojich prvých rolí. Vyzdvihnúť musím ešte krásnu ústrednú pieseň (Non nobis, Domine), ktorú poznám aj v prevedení Blackmore's Night. Za jej tónov sa odohráva silná scéna po rozhodujúcej bitke, na bojisku plnom mŕtvol. Z ďalších scén sa mi ešte páčila roztomilá scéna dvorenia. Okrem lacného divadelného spracovania som mal najväčší problém s kráľovým bohorovným nárokom na krajinu, keď v mene boha (!!!) likvidoval všetko, čo sa mu postavilo do cesty. Je toto naozaj hrdina, ktorého by sme mali ospevovať? Tu si jednoducho nemôžem pomôcť. ()

DuanBerry

Shakespearovské adaptace mají oproti historickému standardu nespornou výhodu v jazykové vytříbenosti. Od první pronesené věty cítíte, že monumentální monology stejně jako rozhovory mezi vojáky působí jako balzám na duši. Dostávají také docela jiný rozměr. Řeklo by se, že daleko přirozeněji vyzní zcela lidová mluva, která by odpovídala dobovým reáliím, jenže zaryje se taky tak hluboko do srdce? Působivý hudební doprovod pak dotvoří mozaiku mimořádného filmového zážitku. Na Branagha si budu muset dát pozor :) ()

Brejlil

Vynikající debut. Jediným nedostatkem je samotná hra, která vyvrcholí bitvou u Agincourtu a námluvy Jindřicha a Kateřiny už pak působí jako nevalný přílepek. ()

Chudobka

Shakespeare - mistr slova. A Kenneth Branagh mu dokonale porozuměl. Králova řeč před bitvou, úžasné. A samotná bitva - něco tak působivého jsem v žádném filmu neviděla. ()

KOZEL84

Branaghem výborně natočený a taky zahraný,celkem komorní Shakespeare (Pán Prstenů to není no) a sám se divím,že mě to po celou dobu tak bavilo.Za to můžou asi ty výborné dialogy a nejvíc se mi líbily vtipné námluvy s Emmou Thompson. ()

Andronikos

Herci tam hrajú divadlo. Toto moje konštatovanie je zaiste podmienené tým, že viem, čo je prapredlohou, ale musím povedať, že bez divadelného, vo filmoch nevídaného vybičovávania výstupov zo strany jednotlivých hercov, na prvom mieste pochopiteľne K. Branagha, by film ani zďaleka nebol tým, čím je. A toto vybičovávanie je síce za hranicou realistickosti a miestami aj znesiteľnosti, ale neraz ma takpovediac dohnalo k slzám. Vedľajšie línie (napr. aj oná Henrichova nočná prechádzka po tábore, majúca z neho urobiť - pozitívne - neistú a váhajúcu osobnosť), boli pre mňa skôr zbytočné a nepríjemne retardujúce, ale dobyvateľský a (pri Agincourte) defenzívny pátos strhávali. Dosť nedivadelne tomu výdatne pomáhala hudba i - pateticky dramatický, pochopiteľne - rozprávač. Záver diania pri Ag/zincourte s chórusom bol snáď prehnaný a dodatočné dianie, vedúce k dynastickému sobášu a mierovej zmluve, pôsobilo sladko, komicky, naivne, v porovnaní s predchádzajúcim gradovaním deja a výstupov bezmála nenáležito. Nuž teda: rovnako, ako sa dá napr. o natočení agincourtskej bitky tvrdiť, že síce miestami nepríjemne prekvapuje (nelogické zostrihanie), miestami a napokon celkovým dojmom však vyráža obdivný dych (to nekompromisné situovanie do blativého a daždivého prostredia, s autenticky pôsobiacou krvou a detailami!), hodnotil by som film ako celok tak, že má svoje muchy, ale súhrnne mi poskytol pomerne intenzívny zážitok a zanechal vo mne hlboký dojem. Trestať tie problematické momenty ubratím jednej hviezdičky? Nie! ()

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (viac)

Michael Mann svolává anglické lučištníky

Michael Mann svolává anglické lučištníky

04.05.2013

Potřebuje totiž posily pro jednu z nejslavnějších středověkých bitev. Film s jednoznačným názvem Agincourt bude adaptací stejnojmenného románu Bernarda Cornwella, v současnosti snad nejproslulejšího… (viac)

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

27.10.2010

Mann už zanedlouho rozběhne na HBO osobně režírovaným pilotem seriál z dostihového prostředí Luck (v hlavní roli Dustin Hoffman), ale mezitím se rozhoduje o dalším „velkém“ filmu. V podstatě jsou ve… (viac)