Quo vadis, Aida?

• Rakúsko Quo vadis, Aida? (viac)

Bosna, júl 1995. Srbská armáda sa blíži k Srebrenici, ktorá je vyhlásená za „bezpečnú zónu“ OSN. Desaťtisíce ľudí utekajú zo svojich domovov na blízku základňu OSN. Prekladateľka Aida, pracujúca pre OSN, dôverne pozná situáciu na základni i mimo nej. Bojuje s neúprosne sa krátiacim časom, aby našla cestu z blížiaceho sa pekla pre obyvateľov mesta i jej najbližších. (ASFK)

dkas

Naprostá bezmoc, spíše výsměch, celé OSN a jejích "mírových" jednotek. Film na pozadí masakru vypráví příběh jedné zoufale matky. No, mě každopádně byla spíš nesympatická, ale asi to tak mělo být. Ten závěr byl pak možná skoro zbytečný, ale i tak další velmi slušný film o válce v Jugoslávii... ()

celticek

Nezapůsobilo to na mě tak, jak mělo. Aida tam pobíhá zleva doprava a snaží se stůj co stůj zachránit svoji rodinu. Nemá to grády, jaké by si to zasloužilo. Bohužel. Další selhání OSN. ()

Amonasr

Není snadné sledovat tento film, když člověk ví, co se nakonec stane. Jen těžko se věří tomu, kam až může vést náboženská a národnostní nesnášenlivost i v současné době a že lidstvo je odsouzeno k opakování podobných tragédií, protože většina lidí je nepoučitelná a až překvapivě snadno manipulovatelná, když se zabrnká na nacionalistickou strunu. I přesto je nutné podobné filmy točit, protože smiřovat se nečinně se zlem nejde, i když se nedá nikdy vykořenit a znovu a zas někde takto zlověstně vypučí. Režisérka zvolila asi ten nejlepší způsob, jak se přemýšlivým lidem (tedy nezbytné menšině) dostat hluboko pod kůži skrz příběh marného boje ženy za záchranu svých synů a manžela. Ve velkých číslech totiž podobné hrůzy nemají takový emoční potenciál. Otázka "quo vadis" se pak netýká jen Aidy, ale každého diváka, aby se pokusil sám v sobě nalézt odpověď na to, kde jsou příčiny takového zla a zda je schopen je alespoň sám v sobě potlačit. Zlo totiž plodí zase jen zlo a mstou se nic neřeší, což se netýká jen hrůz v bývalé Jugoslávii, které pochopitelně nepáchala jen jedna strana konfliktu, i když srebrenický válečný zločin byl rozsahem největší. Sám si ani neumím představit, že bych byl schopen znovu žít vedle sousedů, kteří mi bez milosti povraždili rodinu. A kolik je na světě mučedníků jako Aida, kteří musí svou trnovou korunu statečně nést po zbytek života, zatímco nám (alespoň zatím) stačí jen pustit si jiný film v televizi... ()

iz67

Tahle hrozna historicka udalost o tom, jak zapad nebyl schopen vyresit neco, co vyresit měl, nikdy nebude dostatečně zpracovana. Ale tohle je silny a povedeny film, ktery tento dluh vyznamne zaplnuje. O bezmoci, o řádu, ktery uprostřed zla nemá smysl, o tom, ze se pravdepodobne spousta lidi, kteri nekam odjeli jen s temi nejlepsimi umysly, uz do konce zivota nebude schopna podivat na sebe do zrcadla. ()

SAINTS

Treba ocenit fantasticky herecky výkon Jasny Djuričič, ktorá skvelo zahrala zúfalú matku  ktorá sa snaži zachranit svojich dvoch synov a manžela pred istou smrtou. Vyborný film o genocíde v Bosne. Velmi silny film s vybornym scenarom a režiou. Tento film môžem len vrelo odporučat. ()

oasismanik

Nepríjemné, emočne veľmi silné pozeranie, po ktorom sa vám bude ťažko dýchať. Hercom veríte každé jedno bolestivé gesto, natočené veľmi europsky a kvalitne. ()

Solverino

Docela zajímavý pohled na historickou událost v nedaleké (bývalé) Jugoslávii očima jedné ze zúčastněných stran.  OSN svou totální neschopností rozhodnout nijak nepřekvapilo. Jen by stálo za to uvést na co tady Srbové reagovali, kdy obraz "neviného" muslima, který za nic nemůže a o ničem nevěděl je pěkné scifi. Taky se chovali za války jako prasata. V té době tam nikdo nevinný nebyl, bohužel to pak všechno odnesli civilisté (jako v každé válce). To jediné mi na filmu přišlo trochu schématické a nevyvážené, ale Srbové už si na "otloukánky" v celém tom konfliktu už asi zvykli, včetně "humanitárního bombardování". Pokud by to chtěl někdo dětem promítat ve škole, tak bych jako rodič požadoval i promítání filmu z pohledu druhé strany nebo minimálně vysvětlení vyučujícího, že si obě strany neměli co vyčítat. ()

LdaVinci

Výborné autentické zpracování. Ale dost drsné, pokud se vcítíte do situace těch bezmocných lidí. Ale znovu se jen utvrzuji, že pokud jde člověk na popravu, neměl by se nechat odstřelit jak prase. Chápu, nezažil jsem si to, co ti lidi, ale jednou, když bude třeba, budu připraven. Jinak ten film byl jako doplnění vzdělání, takže v tomto ohledu paráda. ()

DJ Kritik

Čo všetko predchádzalo Srebrenici sa z tohto filmu nedozvieme. Čo sa stalo s Ratko Mladičom sa tiež nedozvieme. / v roku 2017 bol v Haagu odsúdený k doživotnému trestu/,  ale ak to skutočne bolo, ako to ukazuje tento film, nič sa nezmenilo od doby v r. 1993 kedy boli pozabíjaný v Rwande Tutsiovia a OSN sa len prizeralo. Tu to ale boli Holanďania, ktorí svojou bojazlivosťou, alebo nezmyselnými zákonmi OSN zmarili toľko ľudských životov. A pritom by jednotky OSN mali mať právomoc zabrániť takýmto zločinom. ()

Pete

Rekonstrukce Srebrenického masakru až dokumentární formou, z intimního pohledu Bosenské tlumočnice pro jednotky UN a její rodiny, to je rozhodně zástupce "feel really really bad" filmů. Jedná se o největší krveprolití v Evropě od WWII, taková osobní, sousedská genocida, a skutečně - sledovat to je zhruba stejně příjemné, jako snímky z koncentráků. Ale zároveň stejně důležité. ()

ostravak30

Tento film bych doporučil všem, kteří vzývají sílu a vyvolávají slávu OSN a NATO. Zde se naplno ukazuje, jak tyto dvě organizace naplno pomáhaly. Uprchlíky nechali svému osudu, srbské armádě dovolili vstoupit do města, na základnu, odvézt si nevinné a s klidným srdcem je i nechat postřílet. A to vše, zatímco hlavní představitelé OSN si odjeli na dovolenou. Co by se taky zabývali nějakou Srebrenicí. Je to ten typ filmů, který je natočen skvěle. Na hercích je vidět, jak to prožívají. Jako by i komparz, který jistě v hale byl, znovu vzpomínal na prožité okamžiky. Ta obrovská tíseň a strach se dokonale přenesl na diváka a přiznám se, že jsem na konci uronil slzu. Nevinní lidé zkrátka stáli mezi pýchou, leností a neschopností jedné organizace a krutostí druhé. Je šílené, že se ve 20. století v Evropě, 50 let po Hitlerovi, může něco takového dít za přihlížení celé EU, věhlasného NATA, které navíc ještě srbské armádě asistovalo a OSN, jimž se doslova pod rukama udál nevýslovný masakr. Asi nikdo z vedoucích představitelů hlavně dvou světových org. nebyl potrestán. Tak si jen říkám, proč bychom opět měli kterékoli z nich věřit? ()

PAVLIS

Jeden z těch filmů, které je potřeba točit a který by se měl studentům pouštět hned po výkladu o válce v Jugoslávii. Pro běžného diváka znalého historie jde potom už „jen“ o další z řady „zážitkových“ filmů, sledující většinu času bez širších souvislostí boj Aidy o záchranu své rodiny. Syrový, autentický boj, který obzvlášť v Holandsku moc rádi neuvidí. Osobně se mě ale tento přepis událostí z nějakého důvodu moc nedotknul. ()

nula87

Konec 20. století v  civilizované Evropě, přesto se dlouho skrývaní démoni probudili na Balkáně. Silný film s nevyhnutelnou drtivou pointou.  90% ()

kubas369

8/10. ,,my dodržujeme pravidla", jo ale co když druhá strana na ty pravidla z vysoka sere, co potom? Nebudu tady soudit, kdo byl v tomhle konfliktu větší svině, protože svět není černobílý, bohužel. Stejně film jasně ukazuje prstem na nizozemský kontingent s neschopným velením, potažmo na celé OSN. Které snad nikdy nic doopravdy nevyřešilo. Užitečný idiot je slabé slovo. ()

xxmurphyxx

Dám tomu za štyri vzhľadom na vynikajúcu technickú a hereckú stránku filmu aj keď objektívne by to malo byť za menej vzhľadom na to, že film sa snaží o verné a civilne podané vyobrazenie jednej veľkej tragédie, žiaľ podanej veľmi jednostranne až predpojato. To čo sa stalo v Srebrenici bolo samozrejme svinstvo najhrubšieho zrna ale pre úplnosť sa vo filme malo aspoň minimálne obtrieť o to, čo tomu predchádzalo. Aspoň v náznaku trebalo spomenúť všetky tie nájazdy albánskych vrahov do okolitých päťdesiatich dedín v ktorých zanechali po sebe stovky ak nie tisíce mŕtvych a znásilnených. Vyvraždenie Srebrenice bol už viac menej len akt pomsty a prevencie zo strany terorizovaných Srbov. Aj z dôvodu znalosti celého priebehu udalostí som preto nemohol dostatočne sympatizovať či cítiť nejakú hlbšiu emóciu s osudom ľudí vo filme. Ale ako som už písal na začiatku, za tu technickú stránku si film zaslúži vyššie hodnotenie len naozaj odporúčam ľudom trošku naštudovať či dohľadať dostupné informácie o tom ako to celé vzniklo. ()

Detektiv-2

Velmi zdařilé a mrazivé zpracování poměrně nedávných událostí. Z výkonu J. Duričić po člověku proběhne husí kůže. Vyobrazení krutosti, neschopnosti, beznaděje je zcela skutečné a věrohodné. Snímek skvěle graduje a emocemi cloumá. Příběh je drsný, ale je důležité takovou historii znát a připomínat si ji. ()

PTomA

Světový film z Evropy, kterýmu ta světovost a závažnost tématu stoupla do hlavy na úkor emocí. Když máte před sebou celý film stejného člověka a i přesto si na konci s ním nepostesknete, asi je něco ve vašem filmu špatně. A nebo jsem divnej já. :) ()

blondboss

Dámy a páni, zabudnite na Oskary, zabudnite na Hollywood, zabudnite na prepočtovo namazané braky. Toto je skutočné filmové umenie a jeden z najlepších filmov, aké som mal možnosť vidieť. Najväčšie zlyhanie OSN v jej historií je tu ťaživo a realisticky zrežírované, do detailov je tu vykreslené psychologické rozpoloženie hlavných postáv a nehovoriac o emočne masakrálnej záverečnej polhodinke, pri ktorej som zažil asi najkrutejšie ticho vo filmových záberoch vôbec. A to všetko bez jedinej explicitne zobrazenej násilnosti, ktorej tu reálne bolo neúrekom, a s fenomenálnym hereckým výkonom ústrednej herečky. Nemám viac čo k tomu dodať a ak chcete vidieť skutočnú poctivú filmárčinu, neváhajte si pustiť tento snímok. 95 % ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (viac)

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny