Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Tvorcovia:

Scenár:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (viac)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Untouchabl

Nám, komu šachy přijdou samy o sobě jako fantastická hra, nepřijde nic nečekaného na tom, že o nich lze natočit zábavné dílo, na rozdíl od všech těch mamin, co po dopoledni u plotny načaly druhou láhev vína u seriálu s hrdinkou, která se přes podobné závislosti stala úspěšnou ženou, jakou vždy chtěly být. Téměř každá minisérie od HBO se mi líbila víc, ale šedesátková výprava a obsazení všech těch divnolidí se povedlo na jedničku. ()

Jimclark

Jsem teprve u pátého dílu, ale tohle už myslím napsat můžu: Anya je skvělá herečka. A Thomas Sangster taky. Je tam sice spousta vaty, všechny ty večírky, hotelové pokoje a přelety letadlem jsou plné zbytečného unylého tlachání a nudy. Ale jakmile se začnou hrát šachy (a nebo se tam objeví Thomas Snagster), stojí to za to. ()

Rollmari

Žena, ktorá sa dostane do mužského sveta prostredníctvom šachu a svojim intelektom/ talentom valcuje každého, kto jej príde do cesty. Anya Taylor-Joy so svojimi obrovskými očami a zaujímavým vzhľadom vzbudí vášeň k šachu aj tých, ktorí ho hrať absolútne nevedia. Po zhliadnutí všetkých častí ak si šach nekúpia, tak aspoň stiahnu aplikáciu do mobilu. ()

tehol

atj je spolehliva, jestlize vas zaujala (tak jako me) svym trochu zvlastnim pohledem v peaky blinders, tak si tento serial 100% uzijete. ►►►►►► nicmene, neni to uplne naprosto uzasny serial, jak by napovidalo hodnoceni, je to velmi prijemna jednohubka. ja jsem cekal, ze beth budou hazeny klacky pod nohy, ale je to presne naopak, ona sama si cini problemy a taky o tom vi. coz je vlastne velmi prijemne osvezujici pohled (a taky bohuzel lehce ztotoznitelny s ohledem sam na sebe). ►►►►►► kdo me dale zaujal byl jednozacne beltik aka dudley, ktery byl postavou s asi nejzajimavejsim vyvojem (o beth jsme vsichni vedeli, ze bude vyborna a jolene zustavala vzdy cool, at uz se ji delo cokoli a borec z love actually byl sice divne zajimavy ale to po celou dobu) ►►►►►► proc tedy ne 4*? zaver je taaaak predvidatelny. a ano borgov byl docela dobry rival (respektujici), ale co ten druhy rusak, musel to byt az tak moc hodny dedula s fajfkou, ktery uznale pokyval nad novou vychazejici hvezdou?? a uprimne ted tyden, pote co jsem serial dosledoval si z nej zase tak moc nepamatuju►►►►►►pral bych si druhou radu, aby mi tento spatny pocit ze zaveru rozbili, ale asi se nedockam. ()

JJ23

The Queen's Gambit byl pro mě náhodným nálezem... Začal jsem to sledovat bez jakýchkoli očekávání, ale první epizoda stačila k tomu, aby mě zaujala. Anya Taylor-Joy byla úžasná...upřímně jsem o ní nikdy neslyšel, no pro tuto roli byla naprosto dokonalá. Líbilo se mi, jak byly všechny šachové partie reálné nakolik při natáčení jim pomáhal šachový velmistr Garri Kasparov. Bylo to celé geniální, více takových perfektních díl. Jedině bych tomu vytkl to, že to bylo příliš krátké :)) ()

McGuffin

Dámský gambit, The Queen's Gambit, podle knihy Waltera Tevise vyprávěný současně režírujicím Scottem Frankem, je dámský, ale není gambit. "Risk je zisk," nebo "vsadit všechno na jednu kartu,“ to je gambit. Hrdinka příběhu neriskuje, nesází a nic sázet ani riskovat nemusí. Je talentovaná šachistka, svůj talent rozvíjí a proto vyhrává. Má občas osobní i sportovní patálie, ale ty jsou jen naoko, nakonec vždycky vyhraje. Jenže ostatní postavy jsou v příběhu také jen na oko. Původní rodina, nová rodina, poražení soupeři, neporažení soupeři, známosti a přátelé, ti všichni jak lehce do hrdinčina života a vyprávění občas i opakovaně vstupují, tak snadno z něj mizí. Žádné drama, ale mezerovitý výňatek z fiktivního životopisu talentované ženy, která k vrozenému úspěchu potřebovala jen ty, které porážela. https://www.macguffin.cz/ ()

Fumak

Skvěle natočené, skvěle zahrané. Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem televizních seriálů, nemám rád natahování příběhů, které se dají odvyprávět za dvě, maximálně tři hodiny... Niičeho takového se v Dámském gambitu nedočkáte. Příběh je svižný, vtipně napsaný, na každý díl jsem se těšil. Anye Taylor-Joy byste uvěřili, že snad hraje šachy i když zrovna nepředstavuje Beth Harmon. Skvělá je i Isla Johnston jako mladší verze Beth. Klipové sekvence s dobovou hudbou přicházejí vždy včas a pomáhají udržovat tempo. Mít soundrack s chutí bych si ho pouštěl. Skladba Steppin' Stone v podání Monkees mi zněla v hlavě ještě asi týden. Syn - šachista nás upozornil na spoustu zajímavých detailů, kterých bychom si jinak nevšimli. Zážitek. ()

MaxBodycount

Šachisti dostali svoj Prestige - oprostený od zbytočnej drámy a Nolanových mindgames, tak ako jeho hlavná hrdinka mierne autistický seriál prekvapivo transformuje nedomrlosť šialenstva šachovnice a pridužených vychrtlých bledých bimbasov v prudko pozerateľnú /mierne/ dramatickú zábavu, ktorej dominujú zlodejka scén Taylor - Joy /tá svojim výkonom pre šach a osoby s brutálne rozostúpenými očami spravila toľko ako Madonna pre špicaté podprdy/, nasledovaná skvelým scenárom a príkladným filmatizmom - kamera a výtvarné riešenie interiérov vyslovene očaria - toto je naozaj radosť pozerať aj napriek miernej emocionálnej otupenosti nutne prichádzajúcej v spoločnosti slečny, ktorú ani nenapadne ísť poďakovať štartérovi svojej kariéry. ()

Amberjack

Hraju šachy. Miluju šachy. Velkým plusem tohohle seriálu je, že bezpochyby k téhle krásné hře přitáhne víc zájemců. Dalším plusem je, že to má dobrý vizuál, že to má pár výrazných momentů, hezkou hudbu a školníka Schaibela. Navíc se hlavní hrdinka ani její adoptivní matka neštítí chlastu, to je fajn... Minusem je ta trapná feministická agitka - holčina téměř bezpracně nakope zadek všem přihlouplým chlápkům a ještě si přitom získá respekt všech beta samců kolem. Jasně. Keep dreaming. Šachům totálně dominují chlapi. Jedinou ženou, která se těm nejlepším vyrovnala je maďarská šachistka Judita Polgárová. Mimochodem, její partie jsou oku lahodící. Doporučuju. Ale ona je jen výjimka potvrzující pravidlo. Holky jsou prostě praktičtěji založené. Negativně taky hodnotím vyobrazení rychlosti hry. Vypadá to totiž, že u šachů se nepřemýšlí. Ve skutečnosti šachista stráví nad některými tahy při vážné partii bez problému víc než třicet minut. Největším mínusem je ale absence nějakého hlubšího smyslu celého příběhu, nějaké backstory, nějaký přesah. Třeba příběh s pravou matkou totálně vyšuměl do ztracena. O čem to celé bylo, proboha? ()

Wolfis

Nemáte v láske šachy? Ani ja. No pri tomto seriáli to vôbec nevadí! Najprv som mal mierne obavy, či dokáže 7 dielov natoľko upútať, keďže nejde o nejaký rozsiahly alebo komplikovaný príbeh, no nakoniec séria ukázala toho celkom dosť a udržiavala si celý čas svoje tempo. Napriek tomu, že ide o fiktívny príbeh a nie je založený na základe skutočnej udalosti, aj keď by sa dali nájsť určité podobnosti reálnych osôb, je dostatočne pútavý a zaujímavý. Tomu určite prispela aj kvalitná knižná predloha od Waltera Tevisa a ešte lepšia adaptácia do podoby scenára. Dej začína v 50. rokoch v sirotinci, kde spoznávame hlavnú protagonistku v jej 9 rokoch. Z tohto obdobia sú najsilnejšie momenty, kedy zisťujeme, ako sa Beth stala sirotou alebo dôvody vzniku a súvislosti jej závislosti. Zostrihy z minulosti sa objavujú počas celého seriálu, sú pomerne krátke a majú skôr taký doplňujúci charakter k tomu, čo práve Beth prežíva a rieši. Nedá mi nespomenúť očarujúcu a svojím spôsobom krásnu Anyu Talyor-Joy, ktorá ma prvýkrát zaujala už vo filme Rozpoltený a nebolo tomu inak ani teraz. Jej výnimočná ženskosť a elegancia do konceptu a obdobia filmu pekne zapadla a zaujme nejedného diváka. Svojej úlohy sa chytila výborne a opäť ukázala svoje herecké kvality. Musím pochváliť taktiež výber kostýmov ladených spolu s prostredím do doby 50. až 60. rokov. S tým súvisí aj samotný colorgrading, ktorý je na pomery seriálu vrátane celkového vizuálneho spracovanie na veľmi vysokej úrovni, čím pripomína skôr film. Aj keď sa spomína veľa šachových termínov, nie je nutné o tejto hre niečo vedieť, keďže samotné gro seriálu tvoria skôr samotné životy šachistov. Z tohto dôvodu seriál zaujme aj neodborného diváka. Dej ponúka veľa emócií, riešia sa tu medziľudské i rodinné vzťahy, závislosti a v neposlednom prípade talent a vnímanie žien v spoločnosti. The Queen's Gambit je elegantná dráma o živote geniálnej mladej šachistky s vnútornými problémami, ktoré musí riešiť počas svojej cesty na vrchol k titulu majstra sveta. Rozhodnutia však hrajú veľkú rolu. Presne ako v živote, tak aj v šachu. Veľmi vydarená mini séria od Netflixu, ktorý ma poslednú dobu prekvapuje svojou kvalitnou tvorbou. /šachovnicových 100%/ ()

Tempter

Převážnou část hrací doby nenáročná, leč poutavá partie úrovní, atmosférou a výkonem Anyi oscilující mezi 3-4*. Pak přišla koncovka. Jen tak tak mezi 1-2*. Myslím, že tohle kýčovitě idealizující pohádkově přeslazené finále neměla tahle série vůbec zapotřebí. Rusko, ač si to vždycky historicky přálo, není a nikdy nebude Francie. Jen díky pohodě a relaxu u předchozích her a taky díky očím hlavní hlavní šachistky zůstávám na 3*. ()

zuzanicee

Ze začátku to má svižný tempo, každej díl se věnuje nějaké dílčí situaci, jejíž vývoj/vyřešení posune hrdinku zas o kus dál. První díl úplná pecka. Ta malá holčička je skvělá. Předposlední díl nejslabší. Takové otravnější čekání na finále. Nicméně je to super seriál, nevěřila bych, jak můžou být šachy napínavý. ()

riziman

Kdo by to byl řekl, že seriál o šachu dokáže být tak strhující, že se kvůli tomu pohrnou davy k zápisu do šachových kroužků. O to smutnější bude, až po promrhaném roce zjistí, že samotná hra není až tak vzrušující, ale že to bylo prostě jenom dokonale sepsané a natočené. Velkou zásluhu na celkové kvalitě má i úžasný soundtrack, který každou notou sedí k podívané jako prdel na hrnec. ()

Decado23

Jednou, maximálně dvakrát do roka se objeví na seriálovém nebi blesk z čistého nebe. Minulý rok to byl Černobyl a letos se jím překvapivě stal Dámský Gambit. Do prdele to bylo tak dobrý, že jsem měl nutkání opríšit šachovnici. Natočit něco tak nudného jako šachy takhle kulervoucím způsobem, bylo epesní. Díky Scotte a Allane. A obrovské díky Anye. Byla nádherná a hrála jako bohyně. ()

srandovanie

Dámský gambit je seriál, kvôli ktoré možno rozbalíte prachom zájdenú starú šachovnicu. Vysoko pravdepodobne sa vám bude páčiť, príbeh dieťaťa - neskôr dievčaťa, ktoré napriek zlej prvotnej priazne osudu, vďaka geniálnej schopnosti víťaziť v šachu obrátilo kartu osudu a prekonávalo prekážky a nástrahy života i šachu. Seriál dáva dôraz na schopnosti a vnútornú silu nežnejšieho pohlavia. ()

BStone

Fakt skvělý seriál i pro naprostého neznalce šachů jako jsem já. Chytil mne od prvních minut a nepustil až do těch závěrečných. Tady se povedlo úplně všechno, Anya Taylor-Joy prostě skvělá. 90% ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (viac)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (viac)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (viac)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby