Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

MarkHoppus

Filmy o drogách měli většinou velké úspechy a jen pro příkla uvedu třeba Kokain, Requiem za sen nebo 21 grammů, ale mezi těma všema velikánama nesmí samozřejmě chybět Trainspotting, který je možná ze všech drogových filmu ten nejlepší a nejoriginálnější. Ewan McGregor tady zahrál jednu ze svých prvních pořádných rolí a nastartoval svou úspěšnou kariéru. ()

reygadas

Výpoveď o totálnom úpadku spoločnosti zobrazenej v komunite feťákov a narkomanov. Šialený kolotoč ľudských nezmyslov, halucinácií a psychedelického bláznovstva, ktorý je zobrazený v reálnom obraze súčasnosti a bytia, v tomto chaose života a jeho stále sa opakujúceho kolobehu. Boyle dokázal úžasne vyjadriť v scénke s Rentonom na záchode nezmysel toho všetkého. Renton sa ponára do záchodovej misy a následne sa z nej vynára a to všetko pre banalitu, ktorá zachádza až do úplnej absurdity. To je Boyle-ova jednoduchá výpoveď o tom, ako prichádzame do sveta plného sračiek a takisto aj bez ničoho z neho odchádzame. Výborné!!! ()

Crowe23

Mít možnost vybrat si život, vybrat si práci, vybrat si kariéru, vybrat si rodinu, vybrat si zasraně velkou televizi, vybrat si myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektrický otvíráky na konzervy. Ať už si já vyberu cokoli, díky tomuhle filmu to drogy rozhodně nebudou. ()

Zaplo05

Drsná komedie o drogách. Místy nechutné,ale na druhou stranu pravdivé podání skutečnosti - lepší protidrogovou prevenci by pro Základní školy nehledal ! Ne všechna životní dramata jsou s drogami lepší! Drogy Vás stejně doženou! ()

4k7 odpad!

Takhle vypadá odpad! Scény co se tvářily jako komické, komické nebyly a ten zbytek jenom sračka. Herci nesympatičtí a opravdu mi uniká, co je zajímavého na bandě fetek. Kde se vzalo tak velké hodnocení, mi hlava teda nebere... Po zklamání, co přinesl i snímek Requiem za sen, házím na filmy s podobnou tématikou bobek ()

ratpile

Jsou díla, kterým prostě nelze nic vytknout. Za srdce mě tolik nevzal, ale přesto, Trainspotting je rozhodně jedním z nich. Po právu kultovní záležitost. ()

ac1976

Najlepší film o drogách a feťákoch - nefňuká, nemoralizuje, ukazuje aká je feťácka realita - aj keď zo sáundtreku som na zadok nepadol. No a Vy neprajníci buď si šlahnite, alebo si to pozrite. Jedinou jeho slabinou je, že naštartoval, ale zjavne aj pochoval kariéry viacerých hercov. Bremner bude naveky Spud, Carlyle Begbie a McGregor môže švihať svetelným mečom koľko chce, feťácku smažku bude mať so sebou furt. P.S.: scéna s mŕtvym deckom na strope je ŠIALENÁ. ()

uodevr

Sere pes Requiem za Sen, TAKHLE se točí filmy o drogách. S koulema, totálně nekompromisně, s uhrančivým soundtrackem, který sám sebe v jednom kuse nerecykluje, a s nesnesitelně silným celým dějem, ne jen vybranými částmi střídaných nudou. ()

kiros179

Naprostá perla, Danny Boyle natočil podle mého svůj nejlepší film. Budete sledovat partičku mladých lidí, kteří se snaží protlouci se životem, ale jaksi po svém. Jak se jim to (ne)podaří se podívejte sami, nebudete litovat. Drama na hranici s komedií až fraškou (nazval bych to spíše onou komedií než dramatem). Film, na který není možno zapomenout. Budete se smát, občas vás přejde mráz po zádech, někdy vás to bude nutit se i trochu zamyslet, ale určitě se nebudete nudit. Pochopím že tento film nebude asi to pravé pro starší ročníky, ale právě naopak pro ty jako jsem já, kteří si pamatují pozdější období 90tek, se vším co k tomu patřilo, je to čistá dokonalost. Nakonec musím zmínit postavu Begbieho, Robert Carlyle v životní roli, naprostá pecka, kdo neviděl, neuvěří. Pět hvězd a klobouk dolů k tomu, bravo! 100% ()

iz67

Věc, z které jsem byl před 15-ti lety opravdu hotový, a která překvapivě rychle zestárla. Přesto stále dobré. Mimojiné taky proto, že je to přesně naopak (viz komentář od MarJel). ()

Ocelotr

Prostě pecka. Žádný jiný film se v době kdy jsem dospíval (90. léta) tak necitoval, a tak nečuměl do zblbnutí. Film který mě ovlivnil a jehož některé části jsem i zažil. Dobré i ty špatné. P.S. Viděno nedávno znovu (18. 2. 2012) a zraje jak víno. Přesunuto na TOP 1. ()

Krahulda

Možná jeden z nejlepších filmů o drogách. Edwan McGregor předvedl opravdu slušný herecký výkon. Ve filmu je také skvělá muzika, která přidává filmu ještě větší rozměr. Danny Boyle předvedl, že má opravdový talent. ()

donnovann

Dlouho sem neviděl nic podobného a sem za to rád, výborná režie, přesvědčivé herecké výkony a kvalitní scénář mě vtáhly do děje. U některých scén mi opravdu dobře nebylo a nemuselo se tolik tlačit na pilu ale jinak opravdu výborný snímek ukazující že drogy mohou být krásná věc ale zároveň pěkná svině! ()

boombang

Jeden z nejkultovnějších filmů devadesátkové éry a hodně mrazivá legrace, která člověka donutí důrazně se vyhýbat injekčním stříkačkám. ()

yaqwsx

Trainspotting u mě balancuje na hraně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Byl jsem z něj lehce zklamaný - to bylo ale asi dáno mými velkým očekáváním. Je v něm vidět všechno pro Boyla typického - ale chybí tomu vždy kousek do dokonalosti. Jsou to ty věci, které se mi např. ve 127 Hours, čim Slumdog millionare líbily - tam byly dotaženy k dokonalosti, zde jsou v takové rané fázi. Film mě neoslovil. Ale potenciál v tomto filmu vidím. Boyle by možná měl natočit remake tohoto filmu - myslím si, že by z toho vzešlo něco úchvatného. ()

RigorMortis

Moje dôvody na pozretie? Škótsky prízvuk a Robert Carlyle. Už začiatočný monológ si ma získal, k tomu ešte výborne zvolená hudba... Nuž, čo dodať, zaslúžených 5/5. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu