Temné spomienky

• Česko Tajemství v nás (viac)

Príbeh sa odohráva v Spojených štátoch po druhej svetovej vojne. Rumunská utečenka Maja (Noomi Rapaceová) si vybudovala nový život a chce žiť ako každý iný slobodný človek. Býva na predmestí s manželom Lewisom (Chris Messina) a synom Patrickom (Jackson Dean Vincent). Stále ju však prenasledujú temné spomienky na vojnu a máva nočné mory. Na ulici raz vidí muža (Joel Kinnaman), ktorý sa podobá na nemeckého vojaka z koncentračného tábora. Sleduje ho domov, zistí, že má ženu a dve deti. Je presvedčená, že je to on, kto spáchal toľko zla a je zodpovedný za smrť nevinných ľudí. Druhý deň, pod zámienkou, že sa jej pokazilo auto, muža omráči, zavrie do kufra auta a unesie ho. Cíti povinnosť pomstiť sa mu za vojnové zločiny, ktoré spáchal. (TV JOJ)

sedm.1

Přestože jména představitelů dvou ústředních postav Joela Kinnamana a Noomi Rapace bohužel stále nepatří ve světě filmu k těm nejvýznamnějším a hlavně komerčně nejúspěšnějším, tak minimálně pro mě osobně právě tyto dvě tváře patří k těm rozhodně nejvýraznějším a nejzajímavějším vůbec a každý jejich film očekávám s velkým nadšením, a právě o to hůře se mi nyní s povzdechem konstatuje a přiznává, že zrovna právě jejich společný projekt nedopadl příliš dobře. Co se tedy naštěstí týče jich dvou, tam zklamání nepociťuji, jelikož oba herci tu opět předvedli působivé výkony, a bez pochyb alespoň částečně zachraňující vše ostatní. Což o to, ona tedy jakoby není špatná ani ústřední myšlenka filmu, jenže její zpracování jednoduše postrádá, s prominutím, koule. Celé to na mě totiž působilo jako naprostý polotovar, kde vše fungovalo tak maximálně napůl, bez tahu na bránu, bez dosažení dopadu na diváka, a to jak po emoční, tak dramatické stránce, dále i co se napětí a atmosféry týče, všeho se zde zkrátka podařilo dosáhnout, ale již se to nepodařilo dotáhnout do onoho efektního cíle, který by oslovil a zaujal. Tudíž emoce jsou, ale chladné, dramatické scény jsou, ale zcela nevygradované, napětí je, ale vlažné a atmosféra též přítomna, jen opět ne zcela trefně zvolená a přesvědčivá. Závěr, respektive pointa, pak tu celkovou nevyváženost už jen podtrhuje, a tudíž opakuji, já z této podívané nejsem příliš nadšený, a štve mě to o to víc, že potenciál to přitom mělo dostatečně velký, aby z toho mohla ve výsledku vzniknout po všech stránkách zatraceně působivější a výraznější podívaná. ()

filipvrbik

Divný, ale ne nezajímavý film.. Hlavní je to, že ze začátku vůbec nevíme, co se bude dít a proč, a vlastně ani na konci nezjistíme pravdu - prostě se to blbě popisuje, je to celkem zajímavý psychologický thriller se zvláštním průběhem a ještě zvláštnějším koncem. Herci odvedli slušný výkon, je to i docela napínavé...60% ()

warrenur

Priemerna drama, kedy vydatej zene po 15tich rokoch vstupi do zivota, zda sa, osoba z jej vojnovej nocnej mory. Takmer komorne dielko Noomi a Joel-a. Osobne vnimam dost zvlastny kontrast, kedze som s nim akurat dopozeral aj prvu seriu For All Mankind. Pochybnosti a psychologicke problemy, s tym spojene podporovali atmosferu. Priemer. 55% ()

BOURQUE

(Remake filmu „Smrť a dievča“ – za info vďaka užívateľovi Volodimir2.) Jednotlivé detaily príbehu sa dávkujú postupne, občas však máte pocit, že „zbytočne“, pretože podstata sa dostane na vrchol pomerne rýchlo. Postupné budovanie napätia je na slušnej úrovni. Režisérovi miestami sa darí do toho vzniesť aj kúsky neistoty – čo sa vlastne stalo, je to fakt tak, ako to Maja popísala, uniesla toho správneho chlapíka? Prvotný záver vás viac-menej neprekvapí, maximálne len z toho hľadiska, že kto nakoniec skolabuje a kto vystrelí. Z toho „druhotného“ záveru mám zmiešané pocity – čo po vzniknutej situácii? Chýba jej hlbší rozbor. Z hereckej stránky tu najlepšie vedie Noomi Rapace (ktorú ešte ani v jednom filme nevidel vyfajčiť toľko cigariet). Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

solisoli

Maja pôvodom rumunská cigánka trpí traumou z minulosti. Tu spoznáva muža, ktorý je strojcom jej problémov. Keď sa uisti, že je bývalý SS-ák, uväzní ho v pivnici, prinútiť ho k priznaniu zo svojich zločinov. Vcelku slušne rozpracované, zaujímavý dej, až na záver, ktorý je prihliadajúc k priebehu okolností , neprijateľný. ()

JokerBaby

Film so si pozrel iba kvôli, dnes už veľmi známej herečke Noomi Rapace. Táto sympatická žienka má veľa veľmi dobrých akčných filmov. Aj príklad veľmi známe sci-fi : Prometeus . Tento film som pozrel celý na rozdiel od niektorých. Veľké akcie tu nečakajte , ale dá sa to pozrieť. Ak nemáš čo pozerať kukni to. Akože napätie tu nájdeš. ()

brasek

Film je stráviteľný, má svoj šarm, napätie a atmosféru. Len emočne a citovo sa ma nijako nedotýka a pravdepodobne z toho dôvodu ma veľmi príbeh nebavil. ()

jethrotull

Pre mna sklamanie.Ten koniec nemusael taky byt,keby prehulena Noomi nemala tolko nikotinu v sebe,tak to mohla vyriesut hned na zaciatku a bol by pokoj. Nikdy nepochopim tie vycitky svedomia u ludi,ktory zbavili svet nacistiskeho hajzla. Nic ine si ta kurva nezasluzila,akurat tomu mohlo predchadzat trosku "dobroty" ktoru s radostou pouzivali tie fasisticke svine. ()

Dakota1978

Bez Noomi by to nefungovalo, je vynikající. Obecně mám snímky, kde se vykreslují osudy postav postižené válkou, rád, nota bene dějově zasazené v 50.-60. letech 20. století. Bylo to komorní a řemeslně bezvadně zvládnuté. Chybělo jen malinko, aby bylo dokonalé. Doporučuji... ()