Vianočná hviezda

(TV film)
  • Česko O vánoční hvězdě (viac)
TV spot

Hviezdu Svitušku, ktorá tvorí pár s obdivovaným Síriusom, jedného dňa zrazí žiarlivá hviezda Proxima na zem. Svituška spadne do dediny, kde žije učiteľ Václav, ktorý ju nájde a postará sa o ňu. Svituška má len pár dní na to, aby sa dostala späť na oblohu, inak vyhasne. Spolieha sa na Síriusa, že ju príde zachrániť, ale ten kvôli intrigám Proximy neprichádza. Václav sa chodí každý večer pozerať na princeznú, ktorá sa korčuľuje na zamrznutom jazere a do ktorej je tajne zamilovaný. Keď raz ide Svituška s ním a objaví sa princezná, Svituška, ktorá stráca na sile sa zase rozžiari. To spôsobila sila Václavovej čistej lásky k princeznej. Za jej pomoci bude Václav udržovať Svitušku pri živote, kým sa nevráti na oblohu. (RTVS)

easaque

2* na Vánoce se snažím být méně kritický a jsem takový naměkko, a tak není divu, že u mě prochází i takováto moderní pohádka. Namíchali do ní většinu osvědčených ingrediencí, jakou mají diváci rádi a tak vznikl "dort" jako od kočičky a pejska, ale asi líp poživatelný, protože jsem po ní nevrhl ;-). Tak nakonec vznikla z toho milá, láskyplná a veselá směska, která docela bavila, ale ve složení je tolik emulgátorů, že asi nebude úplně zdravá. Tudíž dvě známky je maximum, co dokážu dát. Jsem rád, že jsem ji viděl a doufám, že se mi po ní nesníží můj "vytříbený" vkus ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

ZoltanCZ

Solidní pohádka, která nebude sice patřit do zlatého fondu českých pohádek, ale i tak pěkně odsýpá a dokáže pobavit. A Tereza Ramba výborný herecký výkon. Nicméně i tak mám pocit, že se z toho dalo vytřískat trochu víc. ()

rakovnik

Tuhle pohádku nemám nerad. Nebyla propadák, ke konci i trochu zahřála na srdci. Princezna byla hezká, ale dabované mi nikdy neseděly. Také mě udivilo, jak rychle se zamilovala. Denička vyzněla spíše dost slabomyslně, nikoli roztomile naivně. Proxima se zase zhlédla v Jacku Sparrow. Narcis Sirius mě také spíše nepobavil. Navíc jsem nepochopil, jak cizí návštěva i bez mlhoviny ovládá dvůr. K tomu Kotek s Hádkem měli zachovat obsazení původní, tedy naopak. Průměr, mezi perly nepatřící. ()

William_

Za mě byl z celého filmu nejlepší Sokol alá český Draco Malfoy. Jinak velice prachbídná pohádka a jak tak na to koukám, Anděla Páně 2 asi dlouho nic nepřekoná. ()

Luicy

Pohádka mě moc nebavila. Radši staré dobré klasiky, než toto. Nicméně Sokol zandal solidní Netflix adaptation meme na Luciuse Malfoye, kterým si u mě získal aspoň ty dvě hvězdičky... ()

Nach

První letošní vánoční pohádka bohužel tak trochu neví, čím chce primárně býti. Příběhem hvězdy? Příběhem učitele? Příběhem žárlivosti či záchrany? Vše by pospolu jistě fungovalo, kdyby fungovala chemie mezi postavami. To se bohužel neděje a příběh to táhne dolu. Nejvíce ze všeho (a to je ve všech příručkách scenáristiky)... pasivita všech postav zde, místo aby aktivně se snažili dosáhnout svých cílů. Zamrzí i přílišná doslovnost. Tedy že to co vidíme, o tom i vždy slyšíme. O kvalitativní průser rozhodně nejde, ale celé je to až příliš průměrné, než abych tomu dal více jak tři slunce. Když připočtu i nechuť to celé vidět znovu, mám tu výsledný počet hvězd. 55% ()

cariada

Celkem povedená štědrovečerní pohádka v zimním kabátě. Tentokrát tu nejsou klasické postavy jako čerti čarodějnice či vodníci, ale hvězdy. Docela změna je v podobě královny vdovy místo mnohem častější ho krále. Tereza jako hvězda je velmi sympatická a správně humorná, ale tak decentně. Princezna je rovněž moc pěkná a příjemná. Druhá repríza ukáže jak to bude fungovat znova. Pár poznámek na závěr co mě tam nesedí za prvé princezna na bruslích nejde dohromady zachránit ji mohl jinak. A pak je tam dvakrát stejná scéna kdy dává Václav hvězdu do postele dá jí do ruky talíř s chlebem se sádlem a hned jí i s ním přikryje peřinou trochu nesmysl ne. A pak jméno Denička nejde do pusy proč ne třeba Jitřenka a Jasněnka a tak. ()

zette

Pekny namet, hezke prostredi, vanocni atmosfera... Mozna ale az prilis pomale tempo, s minimem akce a vtipu. S nekterymi postavami jsem mel problem. Ta pohadka je horsi nez na prvni pohled vypada. ()

Morzael

Gratuluji české kinematografii. Relativně pozitivní přijetí této pohádky jen dokazuje, jak se vám podařilo dojebat vkus českých diváků. Na jednu stranu nezávidím těmto každoročním pokusům o novou národní pohádku, že jsou následně okamžitě konfrontování s Popelkou a tedy ukázkovým příkladem toho, jak by to mělo vypadat. Že byl část plotu vykraden z Hvězdného prachu bych ještě byl ochoten odpustit, kdyby zbytek příběhu nějak fungoval. Jenže... bohužel. Hrozný problém mám poslední roky s výpravou u těch našich pohádek. Všechno vypadá sterilně, uhlazeně, jako nějaká vypraná, vyžehlená, naaranžovaná představa toho, jak to tehdá asi mohlo vypadat. Výsledný dojem je takový, že se necítím jako bych se ponořil do jiného světa, ale že si s každým záběrem uvědomuju, že koukám na film. Oceňuji, že jsme se tentokrát obešli bez čertů a zlý čarodějnic/čarodějů (díky bohu za ty dary). Na druhou jsme si opět nemohli odpustit to trapné pitvoření herců tentokrát nejvíce zosobněné naprosto zbytečnou a otravnou postavou Ondřeje Sokola. Schválně - je nějaká taková postava v Popelce? V Andělu páně? V S čerty nejsou žerty? Není, tak proč má někdo do prdele furt potřebu tyhle karikatury vytahovat, to nepochopím. Rambě to člověk odpustí tak tak a to ještě proto, že je to nejsympatičtější člen ansámblu. Scénáristicky pak opět nedotažená nuda. Komu jsem měl v tom příběhu fandit? Kotek je pasivní good guy, kterému záchranu princezny musela hvězda prakticky připravit. Což vás vede k zamyšlení, do jaké míry je to vlastně záchrana, když se nehoda stane kvůli vám? A obecně by se dalo říct, že se Kotkově postavě celej příběh vlastně stane, než aby se něm aktivně podílel. Princezna zase přispívá k budování nebezpečného stereotypu, že je jedno, jak moc velkej kretén se ten kluk chová, ale když ho budu dost milovat, on se změní. Nakonec mi byl nejvíce sympatický Bezejmenný jakožto skrytý protagonista celé pohádky - jediná postava (vedle hlavní antagonistky), která se chovala celkem logicky a měla nějaký cíl. Zároveň byl něčím znevýhodněný, ostatní ho podceňovali a vlastně docela šikanovali, a nakonec se jako jediný projevil nesobecky a hrdinsky (možná kromě toho naprosto podivného a náhlého uvědomění Deničky). Jinak nevím, v čem je studio starající se o CGI efekty tak renomované... viděl jsem youtubery, kteří zvládají lepší efekty. A perlička na závěr je ten ohavně zřejmý dabing princezny - jednak hlas zní úplně evidentně studiově a taky velmi často vůbec nesedí do pohybu rtů. Sečteno podtrženo - zapomenutelný podprůměr. Úspěchem je, že jsem tentokrát neměl aspoň pocit, že to, na co koukám, mě vyloženě uráží. ()

pakobylka

Přirozené, vtipné, neotřelé, nápadité, sympatické, přiměřeně výpravné ... a nad věcí. Svým způsobem i půvabné a roztomilé - přes určitou neohrabanost či prkennost, kterou se bohužel nepodařilo zcela vyzmizíkovat ... na nebi ani na Zemi - ať už jde o herectví jako takové ... nebo o patřičné zdramatizování zápletky. Leč ve výsledku "hvězdy září" - a každému se v míře vrchovaté dostane přesně toho, co si zaslouží ... solidní 4* ()

Martrix

Většina lidí žije v iluzi, že české pohádky jsou národním klenotem. A že kdysi jsme je uměli lépe. Jenže pravdou je, že těch hraných a opravdu kvalitních, je max.10 a že jde o výběr z několika dekád od roku 1953. Že jsme pohádková velmoc platí jen pokud započítáme animované a loutkové večerníčky. Co se mě týče, tak za posledních 20 let vznikly asi tři hrané nadprůměrné pohádky, ale rozhodně žádný klenot. Pokud se trochu třpytí, je to tím, že jsou ve společnosti matných nepovedeností, jako je třeba O vánoční hvězdě. Zbytečně překombinovaná kudrnatost, parazitující na nápadech jiných. Nevím jak to vnímaly třeba desitileté děti, ale já jsem se jako dospělý vůbec nebavil. ()

angel74

Na pohádky mě už moc neužije, ale o svátcích se ráda na nějakou podívám, a tahle se mi docela dost líbila. I herecké obsazení bylo podle mého gusta. Těžko někoho vyzdvihnout, ale za zmínku určitě stojí civilní Vojta Kotek, představitelka žárlivé Proximy Aňa Geislerová a hlavně Tereza Ramba v roli Deničky byla skvělá. Dá se říct, že opravdu zářila. A ten krásný zimní námět s dvojitým romantickým rozuzlením a příjemnými vánočními písničkami určitě spoustu dětí potěšil přinejmenším stejně jako mě. Jistěže se v našich luzích a hájích najdou daleko hezčí pohádky, ovšem doba jejich vzniku je většinou na hony vzdálená současnosti. Takže buďme rádi za Karla Janáka, který se v tomto žánru celkem sympaticky snaží, aby se zase blýskalo na lepší časy. (75%) ()

campix

Další Janákova vánoční pohádka. Na ty se snad dostávají mastné granty, jinak si to nedovedu vysvětlit. Herecké obsazení a očividná inspirace kouzelnou a výpravnou pohádkou Stardust slibovala mnohé, ale finální produkt je hodně sterilní podívaná, kde chybí snad naprosto všechno. Žádná epika, žádné dobrodružství nebo zajímavější děj. Musíme se spokojit s bandou velmi známých a kvalitních českých herců, kteří říkají naprosté nesmysly v prostředí, které je sice dost vizuálně čisté, ale působí jak z nějaké béčkové videohry. Korunou je předabovaná Němka v hlavní roli. Je až s podivem, jak průměrné to může být, když se na tom podílelo tolik talentovaných lidí. ()

kocik1

Dobrá, zajímavá a dokonce i nová myšlenka, tahle pohádka září mezi štědrovečerními pohádkami posledních let jako jednooký mezi slepými či snad dokonce jako hvězdička na obloze. Bohužel scénář je nevypilovaný, vztahy nedotažené, což celý příběh zase sráží dolů. Zbytečně uspěchané, kdyby si s příběhem a dialogy dali tvůrci víc práce a natočili to celé třeba o rok později, mohl tu být další skvost českých pohádek. Bohužel není. ()

WinnJets

Opětovně zvolil Karel Janák výbornou lokaci, tak jako u Dvanácti měsíčků - to byl Rožnovský skanzen a Beskydy, tentokráte vsadil na skanzen ve slovenském Zuberci ( moc rádi s rodinou navštěvujeme) a už jen tohle místo samo o sobě společně s okolní přírodou působí vskutku pohádkově. Tudíž za mně hvězda navíc. Co se týče samotné pohádky, řekl bych asi toto. Neurazí, ale ani nenadchne. Pokud bych to bral z pohledu novodobé tvorby, tak to bude určitě patřit k tomu lepšímu co jsem měl možnost vidět, ale k dokonalosti tomu přeci jen něco málo chybí. Samotný příběh včetně zápletky je dosti jednoduchý, bez větších překvapení, vyjma báječného, jedinečného, úžasného, bezchybného Síriuse - Ondřeje Sokola, který zde hraje téměř stejně jako v pohádce - Nejlepší přítel. Na závěr bych chtěl ještě zmínit německou princeznu, která je fakt pěkná baba a působila na mně i docela sympaticky...:) Tudíž bych se ani nedivil, že by se do ní mohl venkovský učitel Kotek, velmi snadno platonicky zamilovat. Co však bylo zarážející, byla rychlost, kterou mu princezna opětovala své city. Snad by si tato dvojice zasloužila přeci jen o něco více času k prohloubení svého vztahu, citů a vzájemných sympatií. Nicméně po shlédnutí další letošní vánoční pohádky O léčivé vodě, jsem se nakonec rozhodl přidat čtvrtou vánoční hvězdu...:) ()

sir-dave

Štědrovečerní pohádky to mají hrozně těžké. Každý očekává další Pyšnou princeznu nebo Popelku, jenže ty se rodí jednou za čas. Většina lidí jí ráno na Boží hod zhejtuje a stejně tak se většina o rok později opět na novou štědrovečerní pohádku podívá, aby mohl říct, jak to stojí za starou belu. V rámci možnosti to letos zas tak špatně nedopadlo. Tereza Ramba hraje hvězdu výborně a po Vlastnících si s Kotkem opět rozuměli. Příběh hozený do Zubereckého skanzenu tomu dodával staročeský nádech s Vánoční zasněženou atmosférou. Nápad na pohádku s hvězdami jsem u nás ještě neviděl, poukázala na pravou lásku a nechybí tomu ani chytlavé popěvky. Překvapivě nebyla nijak odpudivá ani část odehrávající se "nahoře. Naštěstí jí byla menšina. Možná to mohlo být více vtipnější a Sokolovo přestrojení byla trochu vykrádačka. 70% ()